Ograniczenie zużycia silnikowych paliw płynnych.

UCHWAŁA Nr 182
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie ograniczenia zużycia silnikowych paliw płynnych.

W związku z koniecznością zmniejszenia zużycia silnikowych paliw płynnych z uwagi na ograniczenia przerobu ropy naftowej i obniżenie możliwości pozyskania produktów naftowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego spowodują do dnia 10 października 1981 r. wycofanie z eksploatacji - czasowo, do odwołania - w podległych jednostkach:
1)
25% zarejestrowanych samochodów ciężarowych transportu gospodarczego,
2)
50% samowyładowczych samochodów ciężarowych o zapłonie iskrowym w transporcie branżowym.
2.
Czasowemu wycofaniu z eksploatacji podlegają przede wszystkim:
1)
samochody o złym stanie technicznym, w szczególności te, których wiek przekracza 6 lat,
2)
samochody o nadmiernym zużyciu paliwa na jednostkę ładowności, w szczególności z silnikiem o zapłonie iskrowym.
3.
Sprawne technicznie pojazdy podlegają zabezpieczeniu i zakonserwowaniu, chroniącym przed dewastacją i zniszczeniem.
§  2.
1.
Ustala się następujące miesięczne limity zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych transportu gospodarczego:
1)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony - 400 l,
2)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 do 11 ton - 560 l,
3)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 11 ton - 750 l.
2. 1
Limity, o których mowa w ust. 1, stosuje się do każdego pojazdu oddzielnie; jednak w wypadkach gospodarczo uzasadnionych mogą być one wykorzystane dla innych pojazdów.
§  3.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wprowadzą czasowy zakaz dokonywania przez podległe im jednostki organizacyjne przewozu pracowników do pracy i z pracy zakładowymi autobusami na obszarze miast, w których działa w sposób ciągły komunikacja miejska, z wyjątkiem przewozu pracowników do pracy i z pracy w godzinach od 22 do 6. Ograniczenie przewozu pracowników nie dotyczy górnictwa węglowego.
§  4.
Zwolniony tabor autobusowy, o którym mowa w § 3, należy postawić do dyspozycji wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego do wykorzystania go w celu zwiększenia przepustowości linii miejskiej komunikacji publicznej o największym obciążeniu przewozów ludzi do pracy i z pracy.
§  5. 2
Przepisy § 1-3 nie dotyczą jednostek organizacyjnych rolnictwa i gospodarki żywnościowej, zaopatrzenia ludności, komunikacji publicznej, służb miejskich, transportu leśnego, energetyki zawodowej i gazownictwa w zakresie samochodów specjalnych, pogotowia technicznego, a także jednostek organizacyjnych resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych oraz zdrowia i opieki społecznej.
§  6.
Minister Handlu Zagranicznego wstrzyma realizację kontraktów i umów na dostawy w latach 1982-1985 z importu samochodów ciężarowych samowyładowczych oraz samochodów ciężarowych o ładowności ponad 4 tony z silnikami o zapłonie iskrowym, zapewniając w tych latach odpowiednią dostawę części zamiennych do pojazdów dotychczas zaimportowanych.
§  7.
1.
Ministrowie Komunikacji oraz Spraw Wewnętrznych zaostrzą kontrolę ruchu pojazdów samochodowych, a w szczególności wykorzystania ładowności i stanu technicznego pojazdów samochodowych.
2.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej zaostrzy kontrolę prawidłowości wykorzystania limitów paliw silnikowych.
3.
Ministrowie, o których mowa w ust. 1, oraz Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej będą przedstawiać Radzie Ministrów kwartalne analizy sporządzane na podstawie przeprowadzonych kontroli.
§  8.
Miesięczne limity zużycia paliwa dla służbowych samochodów osobowych ulegają zmniejszeniu o ilość paliwa odpowiadającą średniemu limitowi zużycia paliwa, przewidzianemu na cztery dni w miesiącu.
§  9.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią zatrudnienie kierowców zwolnionych na skutek realizacji niniejszej uchwały, w szczególności jako kierowców autobusów komunikacji publicznej, w zawodach pokrewnych oraz w warsztatach naprawczych i stacjach obsługi.
§  10.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych stosowanie przepisów uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.25.219

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Ograniczenie zużycia silnikowych paliw płynnych.
Data aktu: 24/08/1981
Data ogłoszenia: 30/09/1981
Data wejścia w życie: 01/10/1981