Przeprowadzanie przeglądów lekarskich dla celów powszechnego obowiązku obrony.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ OBRONY NARODOWEJ
z dnia 17 grudnia 1979 r.
w sprawie przeprowadzania przeglądów lekarskich dla celów powszechnego obowiązku obrony.

Na podstawie art. 21 ust. 1, 3 i 4 oraz art. 23 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przeglądowi lekarskiemu dla celów powszechnego obowiązku obrony, zwanemu dalej "przeglądem lekarskim", poddaje się:
1)
żołnierzy rezerwy:
a)
przewidzianych do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających jednorazowo przez okres dłuższy niż trzydzieści dni,
b)
będących studentami szkół wyższych, w których prowadzone są zajęcia wojskowe, jeżeli złożyli prośbę o poddanie ich odbywaniu tych zajęć;
2)
kobiety, które mają być przeznaczone do odbywania szkolenia poborowych w obronie cywilnej.
2.
Przeglądowi lekarskiemu mogą być również poddani:
1)
żołnierze rezerwy przewidziani do odbycia ćwiczeń wojskowych trwających jednorazowo przez okres krótszy niż trzydzieści dni, jeżeli zgłosili w wojskowej komendzie uzupełnień zmianę w stanie ich zdrowia, która może uniemożliwić im odbycie ćwiczeń;
2)
poborowi przeznaczeni do odbycia:
a) 1
zasadniczej służby wojskowej albo zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej w razie powstania konieczności stwierdzenia, czy w stanie ich zdrowia zaszły zmiany uniemożliwiające odbycie służby w jednej z tych form,
b)
zajęć wojskowych w czasie trwania studiów, jeżeli zgłosili kierownikowi studium wojskowego zmianę w stanie ich zdrowia, która może uniemożliwić im odbywanie tych zajęć,
c)
przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych, jeżeli zgłosili wojskowemu komendantowi uzupełnień zmianę w stanie ich zdrowia, która może uniemożliwić im odbywanie tego przeszkolenia;
2a) 2
poborowi skierowani do służby zastępczej - w okresie od dnia skierowania do tej służby do dnia stawienia się we wskazanym zakładzie pracy - w razie powstania konieczności stwierdzenia, czy w stanie ich zdrowia zaszły zmiany uniemożliwiające odbycie służby zastępczej;
3)
kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które mają być przeznaczone do służby wojskowej, jeżeli ukończyły dwadzieścia cztery lata życia.
3.
Przegląd lekarski żołnierzy rezerwy może być przeprowadzony również przez lekarza jednostki wojskowej z chwilą stawienia się powołanych w miejscu odbywania ćwiczeń wojskowych.
4.
Zasady i tryb przeprowadzania przeglądów lekarskich mężczyzn zgłaszających się do rejestracji przedpoborowych określają przepisy dotyczące rejestracji; do wynagradzania lekarzy przeprowadzających przegląd w czasie rejestracji przedpoborowych oraz wynagradzania średniego personelu medycznego za udział w pracach związanych z przeprowadzaniem tego przeglądu stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Przegląd lekarski przeprowadzają:
1)
lekarze zakładów społecznych służby zdrowia, posiadający doświadczenie w zakresie orzekania o zdolności do służby wojskowej - wyznaczeni przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia przeglądu lekarskiego, na wniosek szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego, zgłoszony w uzgodnieniu z dyrektorami zakładów społecznych służby zdrowia zatrudniającymi tych lekarzy;
2)
lekarze konsultanci wojskowych komend uzupełnień.
2.
Do przeprowadzania przeglądów lekarskich kobiet należy wyznaczać w miarę możliwości lekarzy kobiety.
3.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego zapewnia lokal, w którym ma być przeprowadzony przegląd lekarski, niezbędny sprzęt oraz - na wniosek dyrektora właściwego terytorialnie zakładu społecznego służby zdrowia - wyznacza średni personel medyczny.
§  3.
1.
Przegląd lekarski polega na przeprowadzeniu badania ogólnego osoby poddanej temu przeglądowi i na tej podstawie:
1) 3
w stosunku do żołnierzy rezerwy i poborowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 1, 2 i 2a - stwierdzeniu, czy w stanie ich zdrowia zaszły zmiany uniemożliwiające odbycie: ćwiczeń wojskowych, zajęć wojskowych w czasie trwania studiów, zasadniczej służby wojskowej, służby zastępczej, zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej albo przeszkolenia wojskowego w jednostkach wojskowych;
2)
w stosunku do kobiet, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 3 - ustaleniu zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej stosownie do przepisów wydanych na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111).
2.
W razie potrzeby lekarz przeprowadzający przegląd lekarski kieruje osobę poddaną przeglądowi na badania radiofotograficzne lub badania specjalistyczne.
3.
Jeżeli wyniki badań radiofotograficznych lub specjalistycznych nie mogą być przedstawione lekarzowi w dniu przeprowadzenia przeglądu lekarskiego, osoba poddana przeglądowi jest obowiązana zgłosić się ponownie do tego przeglądu w terminie określonym przez lekarza.
§  4.
Do przeglądu lekarskiego kieruje wojskowy komendant uzupełnień, z wyjątkiem studentów wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) i ust. 2 pkt 2 lit. b); studentów tych kieruje do przeglądu kierownik studium wojskowego szkoły wyższej.
§  5.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień (kierownik studium wojskowego) sporządza wykazy osób, które mają być poddane przeglądowi lekarskiemu, i przesyła je do dyrektora zakładu społecznego służby zdrowia, zatrudniającego lekarza wyznaczonego do przeprowadzenia przeglądu lekarskiego.
2.
Wykazy sporządza się oddzielnie dla:
1) 4
poborowych, którzy mają być powołani (przeznaczeni) do zasadniczej służby wojskowej, służby zastępczej albo zasadniczej służby lub szkolenia poborowych w obronie cywilnej oraz na przeszkolenie wojskowe w jednostkach wojskowych;
2)
poborowych przeznaczonych do odbywania zajęć wojskowych w czasie trwania studiów oraz żołnierzy rezerwy, którzy złożyli prośbę o poddanie ich odbywaniu tych zajęć;
3)
żołnierzy rezerwy przewidzianych do odbycia ćwiczeń wojskowych;
4)
kobiet, które mają być przeznaczone do służby wojskowej;
5)
kobiet, które mają być przeznaczone do odbywania szkolenia poborowych w obronie cywilnej.
3.
Wykazy powinny zawierać następujące rubryki:
1)
liczba porządkowa;
2)
nazwisko i imię, imię ojca;
3)
data urodzenia;
4)
stopień wojskowy;
5)
data przeglądu lekarskiego;
6)
określenie stanu zdrowia;
7)
podpis i pieczątka lekarza;
8)
uwagi.
§  6.
Wojskowy komendant uzupełnień (kierownik studium wojskowego) ustala w porozumieniu z dyrektorem zakładu społecznego służby zdrowia, w którym jest zatrudniony lekarz wyznaczony do przeprowadzenia przeglądu lekarskiego, miejsce i termin przeprowadzenia tego przeglądu.
§  7.
Lekarz przeprowadzający przegląd lekarski przed przystąpieniem do badania sprawdza tożsamość osób, które zgłosiły się do przeglądu, na podstawie dowodów osobistych i posiadanych przez nie wojskowych dokumentów osobistych.
§  8.
1.
Lekarz przeprowadzający przegląd lekarski żołnierzy rezerwy lub poborowych:
1) 5
jeżeli nie stwierdza zmian w stanie zdrowia osoby badanej - dokonuje w wykazie określonym w § 5 odpowiedniej adnotacji: "zdolny do odbycia ćwiczeń wojskowych", "zdolny do odbywania zajęć wojskowych w czasie trwania studiów", "zdolny do odbycia zasadniczej służby wojskowej", "zdolny do odbycia służby zastępczej", "zdolny do odbycia zasadniczej służby w obronie cywilnej", "zdolny do odbycia szkolenia poborowych w obronie cywilnej" albo "zdolny do odbycia przeszkolenia wojskowego w jednostce wojskowej";
2)
jeżeli stwierdza zmiany w stanie zdrowia osoby badanej - wpisuje w wykazie charakter tych zmian z powołaniem się na oznaczenie chorób i ułomności określone w przepisach, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, oraz odpowiedni wniosek dotyczący wymaganego leczenia lub konieczności skierowania do komisji uprawnionej do orzekania o zdolności do służby wojskowej.
2.
Po przeprowadzeniu przeglądu lekarskiego kobiet lekarz orzeka o ich zdolności do służby wojskowej i wpisuje treść orzeczenia w wykazie. W razie orzeczenia czasowej niezdolności do służby wojskowej lekarz wpisuje w wykazie wniosek dotyczący wymaganego leczenia.
§  9.
Wykazy osób poddanych przeglądowi lekarskiemu dyrektor zakładu społecznego służby zdrowia przesyła wojskowemu komendantowi uzupełnień (kierownikowi studium wojskowego).
§  10.
Na wniosek kierownika zakładu pracy zatrudniającego większą liczbę pracowników kierowanych do przeglądu lekarskiego przegląd ten może być przeprowadzony również w zakładzie pracy; w tym wypadku lokal i niezbędny sprzęt do przeprowadzenia przeglądu zapewnia kierownik zakładu pracy.
§  11.
1.
Lekarzom przeprowadzającym przegląd lekarski oraz średniemu personelowi medycznemu za udział w pracach związanych z przeprowadzeniem tego przeglądu przysługuje wynagrodzenie, jeżeli przegląd odbywał się poza godzinami ich pracy zawodowej albo trwał co najmniej 7 godzin.
2. 6
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, wynosi za każdy dzień pracy dla:
1)
lekarza - 1.000 zł,
2)
średniego personelu medycznego - technika medycznego i pozostałych osób - 400 zł.
3.
Wynagrodzenie wypłaca terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia przeglądu lekarskiego. Wynagrodzenie to jest wolne od podatku od wynagrodzeń.
4.
Podstawę do wypłaty wynagrodzenia stanowi pisemne stwierdzenie dyrektora właściwego terytorialnie zakładu społecznego służby zdrowia, że badania przeprowadzone zostały w myśl zasad określonych w § 11 ust. 1.
§  12.
Wynagrodzenie, o którym mowa w § 11, przysługuje również lekarzom przeprowadzającym przegląd lekarski w czasie rejestracji przedpoborowych od dnia 2 listopada 1979 r. oraz średniemu personelowi medycznemu za udział w pracach związanych z przeprowadzaniem tego przeglądu.
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministrów Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Obrony Narodowej z dnia 4 czerwca 1968 r. w sprawie przeprowadzania przeglądów lekarskich dla celów powszechnego obowiązku obrony (Monitor Polski Nr 25, poz. 163).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 2 pkt 2 lit. a):

- zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 7 czerwca 1983 r. (M.P.83.20.115) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 17 czerwca 1983 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 lit a) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.

2 § 1 ust. 2 pkt 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit b) zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 3 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
4 § 5 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
5 § 8 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
6 § 11 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 7 czerwca 1983 r. (M.P.83.20.115) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 27 grudnia 1988 r. (M.P.88.35.324) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1979.31.163

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie przeglądów lekarskich dla celów powszechnego obowiązku obrony.
Data aktu: 17/12/1979
Data ogłoszenia: 31/12/1979
Data wejścia w życie: 31/12/1979