Limitowanie poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 26 października 1977 r.
w sprawie limitowania poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. z 1962 r. Nr 32, poz. 150, z 1971 r. Nr 12, poz. 117 i z 1976 r. Nr 12, poz. 71) oraz § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1976 r. w sprawie określenia zadań wynikających z ustawy o gospodarce paliwowo-energetycznej, które przechodzą do zakresu działania Ministrów Energetyki i Energii Atomowej, Górnictwa oraz Gospodarki Materiałowej (Dz. U. Nr 27, poz. 155) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
W zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej mających odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej 500 kW i większej wprowadza się limitowanie poboru mocy elektrycznej w godzinach największego obciążenia krajowego układu elektroenergetycznego, określonych we właściwych dla danego zakładu przepisach taryfowych, zwanych dalej "godzinami strefy szczytowej".
2. 
Przez limitowanie poboru mocy elektrycznej rozumie się ustalenie największego dopuszczalnego godzinowego lub 15-minutowego poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej. Limit 15-minutowego poboru mocy elektrycznej może być ustalony tylko dla odbiorców wyposażonych w odpowiednią rejestrującą aparaturę kontrolno-pomiarową.
3. 
Limitowaniem poboru mocy elektrycznej mogą być również objęte zakłady przemysłowe gospodarki uspołecznionej mające odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej poniżej 500 kW, jeżeli z analizy programów pracy odbiorników energii elektrycznej, opracowanych z uwzględnieniem przepisów § 5 ust. 2 pkt 7, § 14 i § 15 ust. 1 zarządzenia Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 1 września 1967 r. w sprawie ogólnych zasad eksploatacji urządzeń energetycznych (Monitor Polski Nr 51, poz. 254), wynika możliwość obniżenia poboru mocy w godzinach strefy szczytowej.
4. 
Limity poboru mocy elektrycznej (ust. 1-3) ustalają okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  2. 
1. 
Podstawę do ustalania przez okręgowe inspektoraty gospodarki paliwowo-energetycznej limitów poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej stanowią:
1)
analizy planów produkcyjnych, procesów technologicznych i zdolności produkcyjnych urządzeń energochłonnych z punktu widzenia możliwości ograniczenia pobieranej mocy elektrycznej lub wstrzymania ruchu urządzeń w godzinach strefy szczytowej,
2)
wielkości poboru mocy elektrycznej w godzinach strefy szczytowej w analogicznych okresach poprzedniego roku, z uwzględnieniem zmian powstałych w zakładzie od tego okresu,
3)
kształtowanie się poboru mocy elektrycznej w ciągu określonej doby.
2. 
Limity poboru mocy elektrycznej należy ustalać w terminach do dnia 30 września każdego roku na okres obejmujący IV kwartał danego roku oraz I, II i III kwartał roku następnego.
3. 
Korekta ustalonego limitu poboru mocy elektrycznej może nastąpić na uzasadnione żądanie zakładu lub z inicjatywy okręgowych inspektoratów gospodarki paliwowo-energetycznej po stwierdzeniu, że ustalony uprzednio limit jest niewłaściwy.
§  3. 
Zakłady przemysłowe gospodarki uspołecznionej mające odbiorniki o łącznej mocy zainstalowanej 200 kW i większej są obowiązane do:
1)
prowadzenia dziennika poboru mocy i zużycia energii elektrycznej, którego wzór ustala Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej,
2)
przesyłania zestawienia godzinowych odczytów zużycia energii elektrycznej w ciągu doby z trzeciej środy miesiąca lipca i grudnia do właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki paliwowo-energetycznej w terminie do dnia 15 następnego miesiąca.
§  4. 
Zarządzenie nie dotyczy jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  5. 
Traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 12 lipca 1969 r. w sprawie limitowania poboru mocy elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 34, poz. 254 i z 1973 r. Nr 49, poz. 275).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024