Prowadzenie ubocznej gospodarki rolnej przez przedsiębiorstwo państwowe.

UCHWAŁA Nr 86
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 czerwca 1977 r.
w sprawie prowadzenia ubocznej gospodarki rolnej przez przedsiębiorstwa państwowe.

W celu poprawy warunków bytowych załóg pracowniczych przez zwiększenie rozwoju tuczu trzody chlewnej w drodze pełniejszego zagospodarowania lokalnych zasobów pasz i odpadków pokarmowych, na podstawie art. 9 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa nie będące przedsiębiorstwami gospodarki rolnej mogą prowadzić jako działalność uboczną gospodarkę rolną służącą przede wszystkim zaspokajaniu potrzeb bytowych pracowników.
2.
Uboczna gospodarka rolna może być prowadzona wspólnie przez kilka przedsiębiorstw państwowych na podstawie zawartego między nimi porozumienia. W porozumieniu tym należy określić udział uczestniczących w nim przedsiębiorstw w pokrywaniu związanych z gospodarką rolną nakładów inwestycyjnych oraz udział w wynikach finansowych i ich rozliczaniu.
3.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podejmować na podstawie umów wieloletnich kooperację ze spółdzielniami kółek rolniczych, rolniczymi spółdzielniami produkcyjnymi, zespołami rolników, państwowymi gospodarstwami rolnymi oraz indywidualnymi gospodarstwami rolnymi w zakresie dostaw materiału wyjściowego do produkcji rolniczej (prosiąt, nasion) oraz usług produkcyjnych rolniczych. Umowy te mogą również przewidywać świadczenie usług remontowych na rzecz kooperantów.
§  2.
Wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego:
1)
powinni udzielać wszechstronnej pomocy mającej na celu rozwój i sprawne funkcjonowanie ubocznej gospodarki rolnej,
2)
mogą w porozumieniu z przedsiębiorstwami ustalić, że część produktów rolnych, w razie ich okresowych nadwyżek, zostanie sprzedana na potrzeby zaopatrzenia rynku jednostkom uprawnionym do skupu tych produktów,
3)
mogą uwzględniać w przydziałach produktów rolnych dla stołówek i bufetów przyzakładowych część dostaw tych produktów pochodzących z prowadzonej przez przedsiębiorstwo ubocznej gospodarki rolnej.
§  3.
Dostawy produktów rolnych na potrzeby własne (zaopatrzenie stołówek i bufetów przyzakładowych) są rozliczane po obowiązujących cenach hurtowych lub jeżeli produkt nie jest przedmiotem obrotu hurtowego - po obowiązujących cenach zbytu, a dostawy na zaopatrzenie rynku - po obowiązujących cenach skupu.
§  4.
Fundusz płac i zatrudnienie w ubocznej gospodarce rolnej mieszczą się w funduszu płac i zatrudnieniu, będących w dyspozycji przedsiębiorstw, które tę gospodarkę prowadzą.
§  5.
1.
Zaliczanie składników majątkowych do środków trwałych i obrotowych oraz finansowanie środków obrotowych ubocznej gospodarki rolnej następuje według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa, które ją prowadzą, z tym jednak że zapasy produktów gotowych i produkcji w toku gospodarki rolnej finansuje się według zasad przyjętych dla finansowania zapasów materiałowych.
2.
Nakłady inwestycyjne związane z rozwojem ubocznej gospodarki rolnej dokonywane są w ramach inwestycji odtworzeniowo-modernizacyjnych. Finansowanie tych nakładów może być dokonywane ze środków funduszów rozwoju przedsiębiorstwa lub funduszów o podobnym charakterze.
3.
Finansowanie nakładów inwestycyjnych na rozwój ubocznej gospodarki rolnej, polegających na przystosowaniu pomieszczeń i urządzeń do celów hodowli zwierząt, może być dokonywane w stosunku do obiektów o wartości jednostkowej do 3 mln zł również ze środków zakładowego funduszu socjalnego, przeznaczonych na zakładowe inwestycje socjalne, na zasadach określonych uchwałą nr 140 Rady Ministrów z dnia 31 maja 1974 r. w sprawie zasad planowania, finansowania i realizacji inwestycji socjalnych (Monitor Polski Nr 22, poz. 129), albo z pozostałości wolnych środków zgromadzonych przez przedsiębiorstwa na realizację inwestycji zakładowej działalności socjalnej.
4.
Nakłady inwestycyjne, o których mowa w ust. 3, mogą być dokonywane ponad rozmiary nakładów określone dla poszczególnych ministerstw i województw w narodowych planach społeczno-gospodarczych.
§  6.
1.
W ewidencji księgowej należy wyodrębnić koszty oraz dochody ze sprzedaży produktów gospodarki rolnej. Wyniki produkcji ubocznej gospodarki rolnej ustala się za okresy półroczne i roczne.
2.
Do kosztów ubocznej gospodarki rolnej nie zalicza się kosztów ogólnozakładowych.
3.
Wynik finansowy ubocznej gospodarki rolnej wchodzi w skład wyniku finansowego przedsiębiorstw.
§  7.
1.
Dyrektorzy przedsiębiorstw, w ramach posiadanych funduszów na premie i nagrody, powinni odpowiednio zwiększać premie i nagrody dla pracowników zatrudnionych w ubocznej gospodarce rolnej za dobrą jej organizację, jeżeli ponoszone koszty są niższe od wpływów z tej gospodarki z tytułu dostaw produktów rolnych liczonych jednolicie po obowiązujących cenach skupu.
2.
Jeżeli z rachunku ekonomicznego wynika, że uboczna gospodarka rolna wykaże wyższe koszty niż wpływy z tytułu dostaw produktów rolnych liczonych jednolicie po obowiązujących cenach skupu, to przedsiębiorstwa nie powinny podejmować się prowadzenia tej gospodarki.
3.
Jeżeli taktyczne koszty ubocznej gospodarki rolnej za dany rok okażą się wyższe niż wpływy za ten okres z tytułu dostaw produktów rolnych liczonych jednolicie po obowiązujących cenach skupu, to po niezbędnym okresie rozruchu, poczynając od rozliczeń za 1978 r.:
1) 1
obliczone do wypłaty na podstawie obowiązujących przepisów roczne premie pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy w przedsiębiorstwach, a przeznaczone dla dyrektorów i ich zastępców oraz głównych księgowych, zmniejsza się o 0,5% za każdy 1% przekroczenia wartości kosztów ponad wartość dostaw produktów rolnych, liczonych jednolicie po obowiązujących cenach skupu, z tym że łączne zmniejszenie tych premii nie może przekroczyć 20% ich sumy i nie może być wyższe niż kwota przekroczenia kosztów; równowartość zmniejszenia premii zmniejsza wartość ogółem przeznaczonego do wypłaty rocznego funduszu premiowego pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy, a w razie niewystępowania tego funduszu - innych funduszów premiowych o podobnym charakterze i odprowadzana jest przez przedsiębiorstwa do budżetu Państwa za okresy roczne, wstępnie w terminie 10 dni, licząc od ustalonej daty sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, a ostatecznie - w terminie 10 dni, licząc od daty zatwierdzenia tego sprawozdania,
2)
pozbawia się całkowicie premii wypłacanych z funduszu, o którym mowa w pkt 1, pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ubocznej gospodarki rolnej.
4.
Przepis ust. 3 pkt 1 stosuje się do każdego z przedsiębiorstw, nie będących jednostkami gospodarki rolnej, uczestniczących w porozumieniu, o którym mowa w § 1 ust. 2.
5.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) i wojewodowie (prezydenci miast stopnia wojewódzkiego) sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwami prowadzącymi uboczną gospodarkę rolną mogą złagodzić sankcje przewidziane w ust. 3, jeżeli wzrost kosztów tej gospodarki nastąpił z przyczyn obiektywnych, niezależnych od przedsiębiorstw.
§  8.
Minister Rolnictwa zapewni udzielenie pomocy ubocznej gospodarce rolnej oraz spowoduje objęcie chowu zwierząt prowadzonego w ramach tej gospodarki opieką weterynaryjną na zasadach stosowanych w odniesieniu do uspołecznionych gospodarstw rolnych.
§  9.
1.
Przepisów uchwały nie stosuje się do przedsiębiorstw państwowych prowadzących gospodarstwa rolne na zasadach przewidzianych dla państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej.
2.
W zakresie uregulowanym uchwałą nie mają zastosowania przepisy zarządzenia nr 51 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1976 r. w sprawie tuczu trzody chlewnej oraz wykorzystywania odpadków pokarmowych na pasze dla trzody chlewnej przez zakłady żywienia zbiorowego (Monitor Polski Nr 33, poz. 144).
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 uchwały nr 53 z dnia 6 marca 1981 r. (M.P.81.8.65) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 27 marca 1981 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024