Rozliczenia z budżetem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 maja 1976 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych.

Na podstawie § 44 i 46 uchwały nr 10 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym (Monitor Polski Nr 9, poz. 45) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy:
1)
przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniach, o których mowa w pkt 2, oraz przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych podległych jednostkom, o których mowa w pkt 3 i 4, działających według zasad rozrachunku gospodarczego i rozliczających się z budżetem centralnym lub budżetami terenowymi, zwanych dalej "przedsiębiorstwami",
2)
zjednoczeń zrzeszonych w Centralnym Zarządzie Państwowych Przedsiębiorstw Gospodarki Rolnej, zwanym dalej "Centralnym Zarządem",
3)
instytutów naukowo-badawczych i Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi podległymi tym jednostkom,
4)
terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w zakresie rozliczeń z przedsiębiorstwami rolnymi podległymi radom narodowym,
5)
Centralnego Zarządu.
2.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia "uchwała" - należy przez nie rozumieć uchwałę nr 10 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych podległych Ministrowi Rolnictwa lub radom narodowym (Monitor Polski Nr 9, poz. 45).
§  2.
1.
Jednostki, o których mowa w § 1, dokonują rozliczeń:
1)
półrocznych,
2)
rocznych.
2.
Rozliczeń dokonuje się narastająco od początku roku gospodarczego.
§  3.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń z jednostkami nadrzędnymi wymienionymi w § 1 pkt 2-4, zwanymi dalej "jednostkami rozliczającymi", z tytułu:
1)
wpłat z zysku prawidłowego (§ 3 ust. 3 pkt 2 uchwały) według normy ustalonej przez dyrektora jednostki rozliczającej,
2)
odprowadzenia nadwyżek funduszu statutowego finansującego środki obrotowe (§ 12 uchwały),
3)
wpłat renty gruntowej (§ 14 ust. 2 uchwały),
4)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na fundusz premiowy łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne,
5)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na finansowanie funduszu statutowego finansującego środki obrotowe do wysokości określonej w § 9 ust. 2 uchwały,
6)
dotacji z funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej na pokrycie strat.
2.
Zyski nieprawidłowe przedsiębiorstw, wynikające z zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych, do wysokości zysku bilansowego podlegają przekazaniu w terminie 10 dni po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego w całości do budżetu centralnego we właściwym dla nich okręgowym zarządzie dochodów państwa i kontroli finansowej, według zasad określonych w § 4 ust. 4 uchwały. Przedsiębiorstwa, których sprawozdania finansowe wykazują straty, nie rozliczają się z tytułu zysku nieprawidłowego.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują zaliczkowych wpłat na rachunek funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej z tytułu zysków i nadwyżek funduszu statutowego finansującego środki obrotowe:
1)
w wysokości 1/2 planowej rocznej należnej wpłaty, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 10 dni po upływie półrocza roku gospodarczego,
2)
pozostałej sumy - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni przed upływem roku gospodarczego.
2.
Przedsiębiorstwa otrzymują z jednostki rozliczającej zaliczkowe dotacje na pokrycie planowanych strat oraz na sfinansowanie wzrostu zapasów (§ 3 ust. 1 pkt 5 i 6):
1)
w wysokości 1/2 planowanej rocznej sumy dotacji, wynikającej z zatwierdzonego planu gospodarczo-finansowego, w terminie 25 dni po upływie półrocza roku gospodarczego,
2)
pozostałą sumę - do wysokości określonej planem - w terminie 10 dni przed upływem roku gospodarczego.
3.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z tytułu renty gruntowej w wysokości ustalonej rocznej wpłaty - w terminie 10 dni po upływie półrocza danego roku gospodarczego.
§  5.
1.
Ostateczne rozliczenia przedsiębiorstw z tytułów, o których mowa w § 3 ust. 1, następują na podstawie nadesłanych do jednostki rozliczającej rocznych sprawozdań finansowych - w terminie 5 dni od daty ich zatwierdzenia.
2.
Przy rozliczeniu rocznym od kwot podlegających pokryciu z funduszu rezerwowego lub przekazaniu na ten fundusz potrąca się sumę zaliczek z poszczególnych tytułów przekazanych lub otrzymanych w ciągu roku.
§  6.
Jednostki rozliczające zrzeszone w Centralnym Zarządzie dokonują rozliczeń z tym Zarządem.
§  7.
1.
Jednostki rozliczające i Centralny Zarząd mają dla rozliczeń wymienionych w § 3 rachunki w Banku Gospodarki Żywnościowej, zwanym dalej "bankiem".
2.
Jednostki rozliczające mają w banku rachunki środków funduszów wymienionych w § 20 pkt 2-6 uchwały.
3.
Centralny Zarząd ma w banku rachunki środków funduszów wymienionych w § 28 pkt 2-6 uchwały.
§  8.
1.
Akumulowanie środków na rachunku funduszu rezerwowego jednostki rozliczającej oraz wypłaty z tego funduszu regulują przepisy § 22 uchwały.
2.
Po przeznaczeniu środków funduszu rezerwowego na cele określone w § 22 ust. 2 uchwały pozostała część środków funduszu rezerwowego jednostek rozliczających podlega przekazaniu w terminie 10 dni od daty złożenia zbiorczego rocznego sprawozdania finansowego:
1)
na rachunek funduszu rezerwowego:
a)
Centralnego Zarządu - przez jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 2,
b)
Ministerstwa Rolnictwa - przez jednostki określone w § 1 ust. 1 pkt 3,
2)
do właściwego budżetu terenowego przez jednostki wymienione w § 1 ust. 1 pkt 4.
3.
Po pokryciu potrzeb podległych jednostek pozostała część środków funduszu rezerwowego:
1)
Centralnego Zarządu - przechodzi na rok następny,
2)
Ministerstwa Rolnictwa - podlega przekazaniu do budżetu centralnego.
§  9.
1.
Jednostki rozliczające sporządzają zbiorcze zestawienie rozliczeń przedsiębiorstw oraz rozliczenie z budżetem i przesyłają je w terminie ustalonym dla złożenia zbiorczych rocznych sprawozdań finansowych:
1)
jednostki rozliczające określone w § 1 ust. 1 pkt 2 - do Centralnego Zarządu,
2)
jednostki rozliczające określone w § 1 ust. 1 pkt 3 - do Okręgowego Zarządu Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie.
2.
Centralny Zarząd sporządza zbiorcze zestawienie rozliczeń jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, oraz rozliczenie z budżetem i przesyła je w terminie 5 dni od daty ustalonej dla złożenia zbiorczych sprawozdań finansowych tych jednostek do Okręgowego Zarządu Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie i Ministerstwa Rolnictwa.
3.
Okręgowy Zarząd Dochodów Państwa i Kontroli Finansowej w Warszawie sprawdza prawidłowość rozliczeń z budżetem Centralnego Zarządu oraz jednostek rozliczających, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, i przesyła je w terminie do dnia 25 listopada do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego,
4.
Urzędy wojewódzkie po sprawdzeniu prawidłowości rozliczeń z budżetem przedsiębiorstw, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4, przesyłają zbiorcze rozliczenia do Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Głównego Urzędu Statystycznego w terminie do dnia 20 listopada danego roku.
§  10.
W razie niedokonania należnych wpłat na rzecz budżetu w terminach ustalonych niniejszym zarządzeniem przedsiębiorstwo, jednostka rozliczająca i Centralny Zarząd obowiązane są przekazać na rzecz właściwego budżetu odsetki za zwłokę w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
§  11.
Przedsiębiorstwa, jednostki rozliczające i Centralny Zarząd obowiązane są sporządzać roczne rozliczenia na drukach urzędowego nakładu.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 14 maja 1975 r. w sprawie rozliczeń z budżetem wyników finansowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i ich jednostek nadrzędnych (Monitor Polski Nr 16, poz. 100).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1976.22.100

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z budżetem państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej i państwowych gospodarstw rolnych oraz ich jednostek nadrzędnych.
Data aktu: 15/05/1976
Data ogłoszenia: 29/05/1976
Data wejścia w życie: 01/07/1976