Zgłaszanie, zabezpieczanie i unieszkodliwianie materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych.

ZARZĄDZENIE Nr 78
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 września 1974 r.
w sprawie zgłaszania, zabezpieczania i unieszkodliwiania materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych.

W celu zapewnienia ściślejszego współdziałania terenowych organów administracji państwowej i ludności cywilnej z jednostkami wojskowymi, zajmującymi się zbieraniem i likwidacją materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych, zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za przedmioty wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości wybuchowe grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie, rzucanie itp.) albo w razie zetknięcia się z wysoką temperaturą. Są to w szczególności: zapalniki, pociski, bomby lotnicze, pancerzownice, granaty, miny wszelkich typów, naboje artyleryjskie i karabinowe, ładunki materiałów wybuchowych, czerepy pocisków oraz złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.
2.
Za przedmioty niebezpieczne uważa się wszelkiego rodzaju urządzenia (materiały) pochodzenia wojskowego, przemysłowego lub innego, które mając właściwości łatwo palne, żrące, trujące albo które znajdując się w stanie sprężenia (skroplenia) grożą niebezpieczeństwem przy manipulowaniu (rzucaniu, rozkręcaniu) lub zetknięciu się z powietrzem albo wysoką temperaturą. Zalicza się do nich w szczególności: płyn łatwo palny, żrący i trujący lub jego pozostałości w beczkach i pojemnikach, zawartość butli stalowych, gaśnic, resztki rozmaitych substancji w aparaturze laboratoryjnej, a także inne materiały o szkodliwych i niebezpiecznych właściwościach.
§  2.
Minister Oświaty i Wychowania w szerszym niż dotychczas zakresie uwzględni w programach nauczania szkół podstawowych, zasadniczych zawodowych, przyzakładowych i średnich tematy mające na celu uświadomienie i pouczenie dzieci oraz młodzieży:
1)
o skutkach lekkomyślnego manipulowania wszelkiego rodzaju znalezionymi materiałami wybuchowymi lub innymi przedmiotami niebezpiecznymi,
2)
o konieczności niezwłocznego powiadamiania urzędu najbliższego terenowego organu administracji państwowej (urzędu gminy, miasta i gminy, urzędu miejskiego lub dzielnicowego) albo jednostki Milicji Obywatelskiej o znalezieniu tych materiałów i przedmiotów.
§  3.
Organizacje społeczne i młodzieżowe oraz Komitet do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja" powinny kontynuować akcję uświadamiającą, szczególnie w formie pogadanek, audycji radiowych i wyświetlanych filmów, wskazujących na skutki działania materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych. Organizacje młodzieżowe powinny wykorzystać w tym celu również prasę młodzieżową.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej (przedsiębiorstwa, instytucje) są obowiązane zawiadamiać organy określone w § 2 pkt 2 o znalezieniu wszelkiego rodzaju materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych w czasie prowadzenia prac budowlanych, rozbiórkowych, ziemnych, melioracyjnych, leśnych, rolnych itp.
2.
Obowiązek określony w ust. 1 dotyczy również jednostek gospodarki uspołecznionej zajmujących się zbiórką, skupem, przerobem i zbywaniem surowców wtórnych metali.
3.
Jednostki organizacyjne określone w ust. 1 i 2 nie zgłaszają materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych, używanych przez nie w ramach ich bieżącej działalności. Tryb zabezpieczania oraz unieszkodliwiania tych materiałów i przedmiotów określają odrębne przepisy.
§  5.
1.
Terenowe organy administracji państwowej powinny prowadzić akcję uświadamiającą o skutkach lekkomyślnego obchodzenia się ze znalezionymi materiałami wybuchowymi i innymi przedmiotami niebezpiecznymi.
2.
Terenowe organy administracji państwowej są obowiązane:
1)
zabezpieczać miejsca, w których znaleziono materiały wybuchowe (przedmioty niebezpieczne), lub rejony zagrożone nimi, do czasu przybycia specjalistów wojskowych,
2)
zawiadamiać najbliższy organ wojskowy (jednostkę) o znalezieniu materiałów wybuchowych (przedmiotów niebezpiecznych), wskazywać miejsca, w których one się znajdują, oraz informować o ewentualnych wypadkach powstałych wskutek działania tych materiałów (przedmiotów),
3)
wyznaczać, w porozumieniu z organami wojskowymi, rejony (miejsca) do niszczenia znalezionych materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych,
4)
ułatwiać jednostkom wojskowym pracę związaną z unieszkodliwianiem materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych oraz udzielać im pomocy, dotyczącej w szczególności zapewnienia niezbędnej siły roboczej przy pracach pomocniczych lub porządkowo-ochronnych nie stwarzających bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia oraz w miarę możności sprzętu i środków łączności,
5)
zapewniać żołnierzom na czas wykonywania przez nich zadań w terenie pomieszczenia na przejściowe zakwaterowanie w razie braku możliwości zakwaterowania żołnierzy w koszarach (kwaterach) wojskowych; koszty zakwaterowania ponoszą organy wojskowe według stawek zryczałtowanych wynagrodzenia za przejściowe zakwaterowanie Sił Zbrojnych w pomieszczeniach.
3.
Obowiązki wynikające z ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 2 ciążą również na jednostkach organizacyjnych wymienionych w § 4 ust. 1 i 2, które w razie wezwania organu wojskowego do oczyszczenia terenu powinny nadto udzielić mu pomocy określonej w ust. 2 pkt 4 i 5.
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 38 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 marca 1953 r. w sprawie zabezpieczania i zgłaszania min, niewypałów, porzuconej amunicji oraz innych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z okresu działań wojennych (Monitor Polski Nr A-30, poz. 379),
2)
zarządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 1953 r. w sprawie trybu postępowania przy zabezpieczaniu i unieszkodliwianiu ujawnionych w terenie i znajdujących się w złomie przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (Monitor Polski Nr A-35, poz. 445).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.34.202

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zgłaszanie, zabezpieczanie i unieszkodliwianie materiałów wybuchowych i innych przedmiotów niebezpiecznych.
Data aktu: 25/09/1974
Data ogłoszenia: 11/10/1974
Data wejścia w życie: 11/10/1974