Normy przebiegu opon pojazdów samochodowych i przyczep.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 11 grudnia 1973 r.
w sprawie norm przebiegu opon pojazdów samochodowych i przyczep.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do jednostek gospodarki uspołecznionej, zwanych dalej "jednostkami", eksploatujących pojazdy samochodowe wszystkich rodzajów oraz przyczepy (naczepy), zwane dalej "pojazdami" - z wyjątkiem motocykli i ciągników rolniczych.
2.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych i przedsiębiorstw podległych tym Ministrom.
§  2.
1.
Ustala się normy przebiegu opon podane w załączniku do zarządzenia.
2.
Normy przebiegu opon radialnych podwyższa się o 20% w stosunku do norm podanych w załączniku do zarządzenia.
3.
Norma przebiegu opony po bieżnikowaniu wynosi 60% normy podanej w załączniku do zarządzenia.
4.
W razie stałej eksploatacji opon w wyjątkowo trudnych warunkach jazd terenowych lub na placach budowy oraz opon na pojazdach do oczyszczania miast normy przebiegu tych opon mogą być obniżone przez jednostkę nadrzędną, nie więcej jednak niż o 30%.
5.
Dla pojazdów stale eksploatowanych na terenie zamkniętym, należącym do określonej jednostki, i nie poruszających się po drogach publicznych normy przebiegu opon ustala jednostka nadrzędna.
§  3.
1.
Normy przebiegu opon stanowią podstawę do obliczania oszczędności z tytułu ich eksploatacji.
2.
Do celów planowania zaopatrzenia w opony stosuje się przebiegi rzeczywiście osiągane w danej jednostce.
§  4.
Wycofuje się z eksploatacji:
1)
opony podlegające odprzedaży jednostkom skupu - według odrębnych przepisów, gdy stopień ich zużycia kwalifikuje je do bieżnikowania,
2)
inne opony, jeżeli zanika na nich rzeźba bieżnika.
§  5.
1.
Dla opon nowych i bieżnikowanych znajdujących się na pojeździe prowadzi się karty opon na podstawie zapisów z kart drogowych pojazdu. W razie przekazania opony innej jednostce w celu jej dalszego używania na pojeździe kartę opony należy również przekazać tej jednostce.
2.
Zmianę opony z koła zapasowego na koło jezdne lub odwrotnie kierowca obowiązany jest odnotować w karcie drogowej (rubryka "uwagi"), zaznaczając przy tym liczbę kilometrów wykazanych przez licznik (drogomierz) w chwili, gdy zmiana taka została dokonana oraz numery zamienionych opon.
§  6.
Karty opon wycofanych z eksploatacji i przekazanych do bieżnikowania, wykorzystania w trakcji konnej lub na złom przechowuje się przez okres trzech lat.
§  7.
1.
Traci moc zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 24 sierpnia 1955 r. w sprawie norm przebiegu opon samochodów osobowych i ciężarowych, ciągników używanych w transporcie drogowym, samochodów specjalnych, autobusów, trolejbusów oraz przyczep i naczep oraz w sprawie przechowywania, użytkowania, naprawy i ewidencji ogumienia pojazdów drogowych (Monitor Polski z 1955 r. Nr 79, poz. 950, z 1958 r. Nr 65, poz. 387, z 1959 r. Nr 69, poz. 363 i z 1963 r. Nr 36, poz. 177).
2.
W stosunku do opon wydanych do eksploatacji (na pojazd) przed dniem wejścia w życie zarządzenia obowiązują dotychczasowe normy przebiegu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

ZAŁĄCZNIK

Normy przebiegu opon

Lp. Rozmiary opony Norma w tys. km według kraju produkcji
Bułgaria, Chiny, Czechosłowacja, Jugosławia, NRD, Polska, Rumunia, Węgry, ZSRR Pozostałe kraje
1. Wszystkie rozmiary o średnicy osadzenia do 16 cali angielskich lub 400 mm włącznie 35*) 40
2. O średnicy osadzenia 20 cali angielskich i szerokości 10, 11 i 12 cali angielskich 50 65
3. Inne o średnicy osadzenia większej niż 16 cali angielskich lub 400 mm do 20 cali angielskich lub 500 mm włącznie 45 55
4. Wszystkie rozmiary o średnicy osadzenia większej niż 20 cali angielskich lub 500 mm 45 65
*) Dla opon o rozmiarze 5.60 S-13 wyprodukowanych w Polsce norma przebiegu wynosi - 25 tys. km.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024