Rozwój kooperacji w rolnictwie.

UCHWAŁA Nr 279
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1973 r.
w sprawie rozwoju kooperacji w rolnictwie.

W celu przyspieszenia rozwoju produkcji rolnej oraz rozszerzenia współpracy pomiędzy jednostkami organizacyjnymi uspołecznionej gospodarki rolnej a rolnikami i zespołami rolników indywidualnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej i państwowe gospodarstwa rolne, zwane dalej "państwowymi gospodarstwami rolnymi", przystąpią do rozwijania współdziałania, zwanego dalej "kooperacją", w zakresie produkcji roślinnej i zwierzęcej, przemysłu rolnego, usług maszynowych, warsztatowych, transportowych i remontowo-budowlanych, postępu technicznego, szkolenia oraz świadczeń socjalnych, między tymi jednostkami, a także między nimi a rolnikami i zespołami rolników indywidualnych.
2.
Uczestnikami kooperacji mogą być również państwowe przedsiębiorstwa przemysłu rolnego i spożywczego, rolnicze spółdzielnie produkcyjne, inne organizacje spółdzielcze oraz kółka rolnicze.
§  2.
1.
Państwowe gospodarstwa rolne w ramach kooperacji:
1)
współdziałają w produkcji żywca oraz niektórych surowców rolnych i ogrodniczych dla własnych zakładów przemysłu rolnego,
2)
wykorzystują moce produkcyjne zakładów przemysłu rolnego oraz maszyn i urządzeń dla rozwijania usługowej działalności,
3)
świadczą innym uspołecznionym gospodarstwom rolnym, jak i zespołom rolników indywidualnych, a także rolnikom indywidualnym pomoc warsztatową i w sprzęcie mechanicznym,
4)
rozwijają działalność w zakresie specjalizacji produkcji wśród rolników przez dostarczanie im materiału siewnego i zwierząt, pasz treściwych oraz innych środków produkcji - w ramach zawartych umów kooperacyjnych,
5)
współdziałają w wykonawstwie inwestycji produkcyjnych i socjalnych,
6)
udostępniają obiekty i urządzenia socjalne.
2.
Ocena jakościowa zwierząt, produktów roślinnych i zwierzęcych oraz usług powinna być dokonywana przez przeszkolonych w tym zakresie pracowników państwowych gospodarstw rolnych, według zasad obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące skup i kontraktację lub świadczące usługi.
§  3.
1.
Kooperacja może obejmować działalność produkcyjną, inwestycyjną, usługową, kontraktację i skup oraz dotyczyć wykonania jednorazowych, stałych lub okresowych dostaw, robót, usług i świadczeń.
2.
Kooperację prowadzi się na podstawie umów wieloletnich, a w przypadkach uzasadnionych - jednorocznych.
3.
W umowie, o której mowa w ust. 2, należy w szczególności określić:
1)
przedmiot umowy,
2)
terminy wykonania,
3)
cenę i sposób zapłaty,
4)
warunki dostawy,
5)
kary umowne za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy,
6)
tryb, w jakim mogą być dokonane zmiany umowy.
§  4.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne, ośrodki rolne kółek rolniczych, zespoły rolników indywidualnych oraz rolnicy indywidualni, uczestniczący w kooperacji, mogą uzyskać kredyt na niezbędne dla tej działalności inwestycje na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
§  5.
1.
Państwowe gospodarstwa rolne mogą stosować w ramach kooperacji ceny i dopłaty do cen stosowane przez jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzące skup i kontraktację oraz jednostki świadczące usługi produkcyjne dla rolnictwa, a w szczególności:
1)
ceny skupu dla produktów kontraktowanych, dodatek hodowlany przy zwierzętach oraz dodatek za terminową dostawę, jeżeli produkty podlegają kontraktacji lub stosuje się do nich ceny obowiązujące w kontraktacji,
2)
ceny skupu rynkowego dla produktów nie kontraktowanych lub jeżeli nie stosuje się do nich cen dla dostaw kontraktowanych,
3)
ceny ustalone dla przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa i dla kółek rolniczych - za usługi warsztatowe, uprawowe, pielęgnacyjne, przy zbiorze, za wypożyczanie sprzętu, narzędzi i maszyn,
4)
hurtowe ceny sprzedaży dla nasion dostarczanych rolnikom w ramach umowy kontraktacyjnej.
2.
Państwowe gospodarstwa rolne mogą nabywać nasiona określone w ust. 1 pkt 4 w przedsiębiorstwach nasiennych po cenach hurtowych.
3.
W razie braku cen określonych w ust. 1 i 2 należy stosować ceny umowne.
§  6.
Państwowe gospodarstwa rolne mogą stosować w rozliczeniach z kooperantami za usługi warsztatowe, uprawowe, pielęgnacyjne, przy zbiorze oraz za wypożyczanie sprzętu, narzędzi i maszyn - opłaty niższe, gwarantujące jednak opłacalność świadczonych usług.
§  7.
1.
W zakresie objętym kooperacją państwowe gospodarstwa rolne korzystają z dotacji.
2.
Minister Rolnictwa, w porozumienia z Ministrem Finansów, ustali tryb i zasady korzystania z dotacji, o których mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Rolniczym spółdzielniom produkcyjnym, innym organizacjom spółdzielczym oraz kółkom rolniczym uczestniczącym w działalności kooperacyjnej przysługują uprawnienia określone w uchwale dla państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Zaleca się Zarządowi Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, centralnym zarządom innych organizacji spółdzielczych oraz Centralnemu Związkowi Kółek Rolniczych wprowadzenie zasad określonych uchwałą i stosowanie ich przez podległe im jednostki organizacyjne.
§  9.
Terenowe organy administracji państwowej, w ramach posiadanych uprawnień koordynacyjnych, udzielą pomocy państwowym gospodarstwom rolnym oraz jednostkom organizacyjnym określonym w § 8 w organizowaniu i realizacji kooperacji,
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.55.306

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Rozwój kooperacji w rolnictwie.
Data aktu: 13/12/1973
Data ogłoszenia: 22/12/1973
Data wejścia w życie: 01/01/1974