Ustalenie wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu", zasady i tryb jej przyznawania i wręczania oraz sposób noszenia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 12 marca 1973 r.
w sprawie ustalenia wzoru odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu", zasad i trybu jej przyznawania i wręczania oraz sposobu noszenia.

Na podstawie § 7 uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 9 czerwca 1972 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu" (Monitor Polski Nr 31, poz. 170) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu", zwana dalej "odznaką", wykonana jest z metalu, w kształcie koła zębatego z czterema przeciwlegle występującymi kłosami. Na obwodzie koła umieszczony jest napis "Zasłużony Pracownik Przemysłu Spożywczego i Skupu". Wewnątrz koła z czerwonej emalii widnieje stylizowany zarys zakładu przemysłowego. Poszczególne elementy odznaki mają barwy koloru srebrnego dla odznaki srebrnej i koloru złotego dla odznaki złotej. Wysokość i szerokość odznaki wynoszą 35 mm. Na odwrotnej stronie odznaki umieszczony jest poziomy napis "Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu".
2.
Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce, odpowiednio koloru złotego lub srebrnego, w kształcie prostokąta o wymiarach 19 mm x 8 mm, z dwoma paskami poziomymi z emalii koloru białego i czerwonego, połączonej z odznaką trzyczęściowym ogniwem.
3.
Wzór odznaki oraz wzór legitymacji stwierdzającej jej przyznanie zawierają załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  2.
Odznakę srebrną może uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 10 lat w resorcie przemysłu spożywczego i skupu lub w przemyśle spożywczym i służbie skupu innych jednostek państwowych albo jednostek spółdzielczych bądź w terenowych organach państwowej administracji skupu.
§  3.
Odznakę złotą może uzyskać osoba, która przepracowała nieprzerwanie co najmniej 15 lat w jednostkach wymienionych w § 2, lub osoba, która posiada odznakę srebrną, przy czym w tym wypadku odznaka złota nie może być nadana wcześniej niż po upływie 3 lat od czasu przyznania odznaki srebrnej.
§  4.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach może być przyznana odznaka srebrna lub złota bez przepracowania okresu określonego w § 2 i § 3 i bez uzależnienia od otrzymania uprzednio odznaki niższego stopnia.
§  5.
Odznaka może być przyznawana tej samej osobie wielokrotnie.
§  6.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane, dotyczące osoby zgłoszonej do wyróżnienia: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie oraz wyczerpujące uzasadnienie wniosku ze wskazaniem stażu pracy.
§  7.
Wręczenie odznaki i legitymacji stwierdzającej jej przyznanie odbywa się w sposób uroczysty. Odznakę wręcza Minister Przemysłu Spożywczego i Skupu lub w jego imieniu osoba upoważniona.
§  8.
Odznakę nadaje się z okazji "Dnia Pracownika Przemysłu Spożywczego" lub w dniach mających szczególne znaczenie dla przemysłu spożywczego, jak oddanie do eksploatacji nowego obiektu, jubileusz zakładu (przedsiębiorstwa) itp.
§  9.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  10.
1.
Ewidencję nadanych odznak prowadzi Ministerstwo Przemysłu Spożywczego i Skupu.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZÓR ODZNAKI

"ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU"

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI

"ZASŁUŻONY PRACOWNIK PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU"

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024