Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 grudnia 1971 r.
w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 49, poz. 452 z późniejszymi zmianami) i § 5 ust. 2 pkt 1, § 12 ust. 1, § 18 ust. 6 i § 24 ust. 1 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 2 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) zarządza się, co następuje:

1.

Przepisy wstępne.

§  1.
1.
Podatnikami obok państwowych jednostek gospodarczych i spółek wymienionych w § 1 ust. 1 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244), zwanej dalej "uchwałą", są również działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego zakłady przedsiębiorstw państwowych oraz zakłady wchodzące w skład kombinatów uprawnione do bezpośredniego dokonywania rozliczeń z budżetem Państwa z tytułu podatku obrotowego.
2.
Przepis § 1 ust. 1 pkt 4 uchwały dotyczy gospodarstw pomocniczych prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego.
3.
Ilekroć w zarządzeniu użyto określenia:
1)
"jednostka gospodarcza" - rozumie się przez to państwowe jednostki i spółki, wymienione w § 1 uchwały oraz w ust. 1 i 2 niniejszego paragrafu;
2)
"organ finansowy" - rozumie się przez to wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej w mieście wyłączonym z województwa) właściwej miejscowo dla jednostki gospodarczej.
4. 1
Opodatkowanie podatkiem obrotowym nadmiernych ubytków produktów, obrotów przedsiębiorstw podległych Ministrowi Handlu Wewnętrznego i Usług lub przez niego nadzorowanych, które przed dniem 29 marca 1972 r. podlegały lub były nadzorowane przez Komitet Drobnej Wytwórczości, jak również obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów pochodzących z importu normują odrębne przepisy.

2.

Właściwość organów finansowych.

§  2.
1.
Właściwy do ustalenia zobowiązań podatkowych z tytułu podatku obrotowego i do poboru tego podatku jest organ finansowy, w którego okręgu znajduje się w danym roku podatkowym siedziba jednostki gospodarczej, obowiązanej do uiszczania podatku.
2.
Siedzibą jednostki gospodarczej jest miejscowość, w której znajduje się zarząd tej jednostki, lub miejscowość określona w przepisach (statucie) jako siedziba jednostki.
3.
W razie zmiany siedziby jednostki gospodarczej w ciągu roku podatkowego do ustalenia zobowiązań podatkowych i poboru podatku za ten rok właściwy jest organ finansowy rady narodowej, w której budżecie uwzględniono dochody z tytułu podatku obrotowego od tej jednostki.

3.

Ewidencjonowanie, rozliczanie i płatność podatku.

§  3.
1.
Jednostka gospodarcza obowiązana jest prowadzić ewidencję (księgową lub pozaksięgową) w taki sposób, aby wynikały z niej następujące dane za okresy, za które rozlicza podatek:
1)
w razie opodatkowania przy zastosowaniu stawek procentowych:
a)
wielkość obrotu, z podziałem na obroty opodatkowane według poszczególnych stawek podatkowych, oraz wielkość obrotu nie podlegającego opodatkowaniu lub zwolnionego od podatku,
b)
wysokość należnego podatku;
2)
w razie opodatkowania w formie różnicy cen:
a)
rodzaj (gatunek), ilość, wartość sprzedaży poszczególnych produktów w cenach zbytu i cenach fabrycznych oraz wysokość należnego podatku od poszczególnych produktów,
b)
wielkość obrotu nie podlegającego podatkowi bądź zwolnionego od podatku.
2.
W razie niejednolitego sposobu opodatkowania ewidencja powinna odrębnie wykazywać dane wiążące się z opodatkowaniem według każdego ze sposobów opodatkowania.
3.
Przepisy ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 stosuje się odpowiednio w zakresie usług i imprez.
§  4.
1.
Jeżeli jednostka gospodarcza obowiązana do uiszczenia podatku obrotowego według różnych stawek nie podała w ewidencji danych, o których mowa w § 3, albo sporządziła wadliwe dokumenty dotyczące rozliczenia podatku i wskutek tego uniemożliwiła prawidłowy podział obrotu według poszczególnych stawek podatkowych oraz prawidłowe wydzielenie obrotu nie podlegającego opodatkowaniu lub zwolnionego od podatku - organ finansowy ustala należny podatek przez zastosowanie do całego obrotu podlegającego opodatkowaniu stawki właściwej dla produktu najwyżej opodatkowanego w danej grupie, sprzedanego w okresie objętym rozliczeniem. W razie braku możliwości wydzielenia przez jednostkę gospodarczą obrotu nie podlegającego opodatkowaniu lub zwolnionego od podatku, podatek ustala się przez zastosowanie tej stawki podatkowej do pełnego obrotu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do jednostek gospodarczych świadczących usługi lub organizujących imprezy.
§  5.
1.
Jednostka gospodarcza uiszczająca podatek obrotowy za okresy dekadowe (§ 18 ust. 3 uchwały) może za te okresy zaliczkowo obliczać i uiszczać podatek w danym miesiącu, stosując do obrotu podlegającego opodatkowaniu procentową stawkę wynikającą ze stosunku kwoty podatku obrotowego do kwoty obrotu podlegającego opodatkowaniu, przewidzianych na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym. Do czasu sporządzenia planu należy stosować stawkę wynikającą ze stosunku kwoty podatku obrotowego do kwoty opodatkowanego obrotu, przewidzianych w poprzednim kwartale w planie techniczno-ekonomicznym. W razie trudności w wydzieleniu w planie obrotu podlegającego opodatkowaniu, stawkę tę określa się na podstawie stosunku kwoty podatku do pełnego obrotu, z tym że podatek oblicza się wówczas stosując stawkę do pełnego obrotu.
2.
Jednostka gospodarcza może za zgodą organu finansowego zaliczkowo obliczać i uiszczać podatek za okresy dekadowe w ciągu miesiąca w kwocie odpowiadającej 1/9 kwoty podatku przewidzianego na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym lub 1/9 kwoty podatku należnego za poprzedni kwartał.
3.
Zaliczkowy sposób obliczania i uiszczania podatku może być stosowany również przez jednostkę gospodarczą uiszczającą podatek obrotowy za okresy miesięczne (§ 18 ust. 2 uchwały), z tym że podatek zaliczkowo oblicza się i uiszcza za poszczególne miesiące danego kwartału. Za zgodą organu finansowego zaliczkowa wpłata za okres miesięczny może wynosić 1/3 kwoty podatku przewidzianego na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym jednostki gospodarczej lub 1/3 kwoty podatku należnego za poprzedni kwartał.
4.
Zaliczkowe obliczanie podatku może być stosowane również przez jednostkę gospodarczą uiszczającą podatek obrotowy w drodze potrącania go przez bank przy inkasie faktur. W tym wypadku należy w ciągu miesiąca, a jeżeli chodzi o jednostki, dla których według rocznego planu techniczno-ekonomicznego ustalono podatek obrotowy w kwocie nie wyższej od 2.400.000 zł - w ciągu kwartału, zaliczkowo obliczać podatek obrotowy na kopii faktury oraz na wszystkich egzemplarzach żądania zapłaty, dotyczących transakcji towarowych podlegających opodatkowaniu, podając wysokość zastosowanej średniej stawki podatkowej.
5.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 4, jeżeli według planu rocznego przypada od nich tytułem podatku obrotowego kwota nie przekraczająca 2.400.000 zł, mogą uiszczać podatek zaliczkowo w ciągu kwartału w wysokości 1/3 kwoty podatku przewidzianego w planie techniczno-ekonomicznym na dany kwartał w terminie do dnia 23 każdego miesiąca kwartału.
6.
Jednostka gospodarcza zamierzająca zaliczkowo obliczać i uiszczać podatek obrotowy powinna o tym uprzedzić organ finansowy, z tym że zgłoszony tryb rozliczania obowiązuje tę jednostkę do końca roku podatkowego.
7.
Rozliczenie należnego podatku obrotowego na podstawie stawek wynikających z tabeli lub katalogu cen fabrycznych w wypadkach, o których mowa w:
1)
ust. 1 i 2 - następuje za okresy miesięczne;
2)
ust. 3 i 5 - następuje za okresy kwartalne;
3)
ust. 4 - następuje za okresy miesięczne lub kwartalne.
§  6.
1.
Jeżeli w wyniku obrachunku przeprowadzonego w późniejszym okresie rozliczeniowym powstanie różnica między kwotą podatku ustaloną za okres płatności a kwotą podatku obliczoną zaliczkowo w sposób określony w § 5, brakującą różnicę należy wpłacić bez obliczania odsetek za zwłokę w terminie przewidzianym do złożenia rozliczenia podatkowego, nadpłatę zaś zalicza się na należności bieżące albo na żądanie jednostki gospodarczej podlega ona zwrotowi w ciągu 7 dni.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wszystkich wypadków sprostowania wysokości należnego i uiszczonego podatku, jeżeli są one wynikiem okoliczności ujawnionych po dokonaniu rozliczeń za okres, którego dotyczą. Sprostowanie należnego podatku powinno być uwzględnione w rozliczeniu podatkowym za ten okres, w którym wprowadzono odpowiednie poprawki do ksiąg. Podatek nie objęty rozliczeniami okresowymi, a zadeklarowany w rozliczeniu rocznym w związku ze sprostowaniem lub uzupełnieniem zapisów księgowych, dokonanym w toku sporządzania rocznego sprawozdania finansowego - płatny jest przed upływem terminu złożenia rozliczenia podatkowego za dany rok podatkowy.
§  7.
1.
Jednostki gospodarcze rozliczają podatek obrotowy:
1)
za okresy miesięczne, jeżeli obowiązane są do uiszczania podatku za okresy dekadowe, miesięczne lub krótsze;
2)
za okresy kwartalne, jeżeli obowiązane są do uiszczania podatku za okresy kwartalne oraz w wypadkach określonych w § 5 ust. 3, 4 i 5.
2.
Wszystkie jednostki gospodarcze obowiązane są do dokonywania ostatecznego rozliczenia podatku za rok podatkowy.
3.
Rozliczenia podatku dokonuje się przez przedstawienie organowi finansowemu odpowiednich dokumentów rozliczeniowych według zasad i w trybie (w terminach) określonych w odrębnych przepisach.

4.

Opodatkowanie obrotów wewnętrznych.

§  8.
1.
Na równi ze sprzedażą traktuje się zużycie wytworzonych przez jednostkę gospodarczą produktów na własne cele produkcyjne, socjalno-bytowe oraz na inne rodzaje działalności finansowanej z funduszów celowych, w tym również na inwestycje i remonty kapitalne, jeżeli zaliczenie tych produktów następuje po cenie wyższej od ich ceny fabrycznej lub w razie nieustalenia ceny fabrycznej - po cenie zaliczeniowej wyższej od planowanego kosztu produkcji, zwiększonego o zysk określony według stawki ustalonej dla danej branży lub grupy produktów. Jeżeli produkt zużyty na potrzeby wewnętrzne podlega opodatkowaniu według stawek procentowych, za cenę fabryczną uważa się cenę zbytu zmniejszoną o podatek obrotowy obliczony według obowiązującej stawki podatkowej.
2.
Obrót wewnętrzny nie podlega opodatkowaniu, jeżeli dotyczy produktów wolnych od podatku w razie ich sprzedaży na zewnątrz.
3.
Za cenę zaliczeniową uważa się cenę, po jakiej jednostka gospodarcza zalicza do kosztu własnego wytworzony przez nią produkt, zużyty na cele określone w ust. 1.
4.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, podatek oblicza się w wysokości różnicy między ceną, po której produkt zalicza się do kosztów, a jego ceną fabryczną, w razie zaś nie ustalenia ceny fabrycznej - w wysokości różnicy między ceną zaliczeniową a planowanym kosztem produkcji, zwiększonym o zysk (ust. 1).
§  9.
W razie zużycia produktów na własne cele:
1)
podstawę opodatkowania stanowi ilość produktu;
2)
za datę dokonania obrotu uważa się dzień zużycia produktów. Przy składowaniu produktów i ujmowaniu ich w ewidencji jako zapasy materiałów - za datę dokonania obrotu uważa się datę przekazania produktów do magazynu materiałów.
§  10.
Przepisy § 8 i 9 stosuje się odpowiednio do produktów sprzedawanych w obrocie międzyzakładowym w ramach kombinatu, jeżeli zakład nabywający przeznacza produkt na własne cele, z tym że za datę obrotu uważa się dzień przekazania produktu drugiemu zakładowi.

5.

Podatek płatny przy inkasie faktur.

§  11.
1.
Jednostki gospodarcze podległe:
1)
Ministrowi Przemysłu Lekkiego, z wyjątkiem jednostek gospodarczych zgrupowanych w Zjednoczeniach Przemysłu Lniarskiego i Przemysłu Odzieżowego oraz przedsiębiorstw przemysłu garbarskiego zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Skórzanego;
2)
Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu, z wyjątkiem jednostek gospodarczych zgrupowanych w Centralach Przemysłu Mięsnego i Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz w Zjednoczeniach Przemysłów: Piwowarskiego, w których zastosowano system elektronicznego przetwarzania danych, Olejarskiego, Ziemniaczanego, Zielarskiego, Paszowego "Bacutil" i Koncentratów Spożywczych,

uiszczają podatek obrotowy przy inkasie faktur (§ 18 ust. 6 uchwały).

2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatku:
1)
wynikającego z dodatkowego obciążenia odbiorcy za dostarczone mu przez podatnika produkty;
2)
od należności nie przekraczających minimalnych kwot ustalonych w instrukcji Narodowego Banku Polskiego.
3.
Jednostki gospodarcze, które rozliczają podatek przy inkasie faktur, obowiązane są na kopii faktury pozostającej u nich oraz na wszystkich egzemplarzach żądania zapłaty przesłanych do banku podać kwotę przypadającego podatku od obrotów objętych fakturą. Jeżeli żądanie zapłaty sporządzone jest łącznie dla kilku faktur, kwota należnego podatku powinna być obliczona oddzielnie na każdej kopii faktury, natomiast na żądaniu zapłaty podatek powinien być podany w łącznej kwocie.
§  12.
1.
Jeżeli wskutek odmowy akceptu przez odbiorcę produktu lub braku środków na rachunku odbiorcy należność za sprzedany produkt jest uiszczana na podstawie polecenia przelewu, to należny podatek płatny jest w ciągu 23 dni po upływie miesiąca, w którym bank zawiadomił podatnika o odmowie akceptu lub o braku środków.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadku częściowego akceptowania żądania zapłaty przez odbiorcę.
3.
W razie dodatkowych obciążeń odbiorcy (§ 11 ust. 2 pkt 1) podatek przypadający od obrotów wynikających z tych obciążeń płatny jest w ciągu 13 dni po upływie miesiąca, w którym dokonano obciążenia.
§  13.
1.
Jeżeli przy ostatecznym rozliczeniu podatku za okres roczny, dokonanym na podstawie rocznego rozliczenia podatku obrotowego, kwota podatku ustalona według obowiązujących stawek okaże się wyższa od kwoty wpłaconej, zaległość powstała w wyniku niezrealizowania faktur płatna jest w miarę inkasowania należności wynikających z tych faktur.
2.
W rozliczeniach miesięcznych podatku należy do czasu całkowitej spłaty wykazywać w oddzielnej pozycji wpłacone kwoty podatku wynikające z faktur złożonych do inkasa w poprzednim roku podatkowym i zrealizowanych po dniu złożenia rozliczenia podatku za ten rok.
§  14.
Przepisy § 11 ust. 2 i 3 oraz § 12 i 13 stosuje się odpowiednio do podatku obrotowego od należności rozliczanych w formie poleceń pobrania.

6.

Wyłączenie z podstawy opodatkowania.

§  15.
1.
Jeżeli jednostka gospodarcza zajmuje się wykończeniem, naprawą lub odnowieniem nabytych przez nią produktów w celu ich dalszej odprzedaży, to z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość tych produktów według ceny nabycia, pod warunkiem, że:
1)
nie określono dla tych produktów szczególnej stawki podatkowej niższej od stawki obowiązującej dla takich samych produktów nie poddanych wykończeniu, naprawie lub odnowieniu;
2)
wartość tych produktów zostanie przez jednostkę gospodarczą wykazana w rachunku w oddzielnej pozycji.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy tylko jednostek gospodarczych, które obowiązuje system procentowych stawek podatku.
§  16.
W razie świadczenia usług, do których zużyto materiały pomocnicze wytworzone przez jednostkę gospodarczą świadczącą usługę, wyłącza się z podstawy opodatkowania wartość tych materiałów, jeżeli zaliczono je do kosztów po cenie nie niższej od obowiązującej ceny zbytu i opodatkowano je zgodnie z § 8 i 9.

7.

Powstanie zobowiązania podatkowego i płatność podatku od niektórych produktów przecenionych.

§  17.
1.
Zobowiązanie z tytułu podatku obrotowego od produktów przecenionych, których wyniki przeceny są pokrywane z funduszu ryzyka produkcji lub z innych funduszów (§ 13 ust. 2 i § 14 uchwały), powstaje w dniu sprzedaży tych produktów.
2.
Jednostka gospodarcza obowiązana jest zadeklarować odrębnie część podatku, która stanowi różnicę między kwotą podatku obowiązującą przed przeceną a kwotą podatku wynikającą z przepisu § 13 ust. 1 uchwały lub z zastosowania procentowej stawki podatkowej do obniżonej ceny zbytu.

8.

Opodatkowanie produktów w formie różnicy między ceną zbytu produktów a ich ceną fabryczną.

§  18.
1.
Jednostki gospodarcze objęte planowaniem centralnym uiszczają, jeżeli przepisy § 20-73 nie stanowią inaczej albo jeżeli w tabelach stawek stanowiących załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia nie określono stawek procentowych, podatek obrotowy w wysokości różnicy między ceną zbytu produktów a ich ceną fabryczną, w razie gdy cena ta jest niższa od ceny zbytu.
1a. 2
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie sprzedaży przez jednostki gospodarcze określone w tym przepisie produktów wymienionych w tabeli stawek podatku obrotowego od niektórych jednostek gospodarki uspołecznionej, która będzie wydana przez Ministerstwo Finansów w formie broszury. Produkty te podlegają opodatkowaniu przy zastosowaniu stawek ustalonych w tej tabeli, o ile nie przewiduje ona zwolnienia danego produktu od podatku.
2.
Zjednoczenia przemysłowe grupujące jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, obowiązane są przesyłać katalogi cen fabrycznych bezpośrednio organowi finansowemu i wydziałowi finansowemu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) oraz Ministerstwu Finansów. O zmianie cen zbytu lub cen fabrycznych albo o uzupełnieniu katalogów cen fabrycznych dla nowych wyrobów zjednoczenia przemysłowe obowiązane są zawiadomić te jednostki, dołączając uzupełnienie do katalogu cen fabrycznych.
3.
Jeżeli w katalogach cen fabrycznych nie podano wysokości opustu z ceny produktu pierwszego gatunku dla określenia ceny produktów niższego gatunku albo nie wymieniono w tych katalogach produktów niższego gatunku, zjednoczenie przemysłowe obowiązane jest podać do wiadomości organowi finansowemu procent opustu z ceny.
§  19.
Jeżeli inne jednostki niż wymienione w § 18 ust. 1 zostaną zobowiązane do uiszczenia podatku obrotowego w wysokości różnicy cen, do jednostek tych stosuje się odpowiednio przepisy tego paragrafu oraz inne przepisy zarządzenia dotyczące jednostek gospodarczych uiszczających podatek obrotowy w tej formie.
§  20.
Jednostki gospodarcze, zgrupowane w zjednoczeniach wymienionych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do zarządzenia, uiszczają od obrotu osiągniętego ze sprzedaży produktów zaliczonych do grup nowoczesności B i C, dla których ustalono z dniem 1 stycznia 1971 r. ceny fabryczne odmienne od cen zbytu, podatek obrotowy obliczony przez zastosowanie do obrotu stawek procentowych określonych w tym załączniku.

8a.  3

Opodatkowanie materiałów budowlanych wytworzonych w ramach produkcji ubocznej oraz artykułów pochodzących z produkcji uzupełniającej przemysłu objętego planowaniem centralnym.

§ 20a.
1.
Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze objęte planowaniem centralnym ze sprzedaży materiałów budowlanych wytworzonych w ramach produkcji ubocznej oraz artykułów rynkowych pochodzących z produkcji uzupełniającej podlega opodatkowaniu w wysokości wynikającej z tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 1971 r. w sprawie podatku obrotowego od niektórych przedsiębiorstw podległych lub nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz od spółdzielni i ich związków (Monitor Polski z 1972 r. Nr 4, poz. 19 i z 1973 r. Nr 3, poz. 19).
2.
Przez produkcję uzupełniającą rozumie się produkcję, o której mowa w § 2 uchwały nr 316 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1971 r. w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją (Monitor Polski z 1972 r. Nr 6, poz. 37).
3.
Podstawę opodatkowania stanowi obrót obliczony według cen zbytu rzeczywiście stosowanych.
4.
Podatek płatny jest za okresy kwartalne, w terminie do 23 dnia miesiąca następującego po kwartale.

9.

Opodatkowanie szczególnie atrakcyjnych artykułów nowo wprowadzanych na rynek.

§  21.
1.
Państwowe jednostki gospodarcze wytwarzające szczególnie atrakcyjne artykuły nowo wprowadzane na rynek, zwane w dalszym ciągu rozdziału "artykułami", dla których zostały ustalone przejściowe oraz podstawowe ceny detaliczne, w razie sprzedaży tych artykułów w pierwszym i drugim roku obowiązywania ceny przejściowej rozliczają z budżetem Państwa, w formie podatku obrotowego, procent różnicy między przejściową a podstawową ceną zbytu tych artykułów, określony w przepisach szczególnych. W razie stosowania ceny przejściowej w następnych latach podatek stanowi 100% różnicy tych cen.
2.
Podatek, o którym mowa w ust. 1, pobiera się niezależnie od podatku obrotowego, przypadającego od artykułów z innych tytułów.
§  22.
Jeżeli od sprzedaży artykułu oprócz podatku obrotowego, o którym mowa w § 21 ust. 1, należy się podatek obrotowy pobierany z innych tytułów, to podatek ze wszystkich tytułów oblicza się łącznie w sposób następujący:
1)
w razie uiszczania podatku w formie różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną - przez dodanie do różnicy między podstawową ceną zbytu a ceną fabryczną kwoty odpowiadającej określonemu w przepisach szczególnych procentowi różnicy pomiędzy przejściową a podstawową ceną zbytu;
2)
w razie uiszczania podatku w formie procentowej - przez zastosowanie do obrotu ustalonego według przejściowych cen zbytu stawki podatkowej określonej według wzoru:

(a + b) x 100

--------------

c

z tym że:

a - oznacza kwotę podatku obrotowego ustaloną przez zastosowanie obowiązującej stawki podatkowej do podstawowej ceny zbytu,

b - oznacza kwotę odpowiadającą określonemu w przepisach szczególnych procentowi różnicy między przejściową a podstawową ceną zbytu,

c - oznacza przejściową cenę zbytu.

Stawkę oblicza się z dokładnością do 1%.

§  23.
Jednostki gospodarcze, które nie są obowiązane do uiszczania podatku obrotowego z innych tytułów, wpłacają podatek, o którym mowa w § 21 ust. 1, za okresy miesięczne w terminie do dnia 23 miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym.
§  24.
Jednostki gospodarcze obowiązane są:
1)
zgłosić organowi finansowemu fakt ustalenia ceny przejściowej na produkowane artykuły lub zmiany tej ceny; zgłoszenie powinno być wysłane w ciągu 7 dni po upływie miesiąca, w którym zawiadomiono jednostkę gospodarczą o decyzji ustalającej cenę przejściową artykułów, i powinno obejmować wszystkie zawiadomienia, które wpłynęły w tym miesiącu;
2)
prowadzić oddzielną ewidencję artykułów sprzedawanych po przejściowych cenach zbytu, z uwidocznieniem różnicy między wartością sprzedaży według przejściowych cen zbytu a wartością sprzedaży według podstawowych cen zbytu, z podziałem na pierwszy i drugi rok obowiązywania ceny przejściowej.

10.

Opodatkowanie kombinatów.

§  25.
1.
Zakłady kombinatu uprawnione do bezpośredniego rozliczania się z budżetem Państwa z tytułu podatku obrotowego uiszczają podatek także z tytułu sprzedaży po cenie zbytu (cenie sprzedaży) odbiorcom krajowym (spoza kombinatu) produktów, nabywanych po cenie rozliczeniowej lub po cenie fabrycznej od tych zakładów kombinatu, które te produkty wytworzyły.
2.
Zakłady kombinatu uprawnione do bezpośredniego rozliczania się z budżetem Państwa, bez względu na to, czy sprzedawane produkty nabywają po cenie fabrycznej, czy po cenie rozliczeniowej, uiszczają podatek obrotowy w wysokości różnicy między ceną zbytu a niższą od niej ceną fabryczną albo w wysokości wynikającej z zastosowania do kwoty osiągniętego obrotu ze sprzedaży produktów określonej stawki procentowej, jeżeli dany produkt objęty jest tym systemem opodatkowania.

11.

Opodatkowanie jednostek gospodarczych z tytułu prowadzenia zakładów gastronomicznych.

§  26.
1.
Jednostki gospodarcze prowadzące zakłady gastronomiczne, w tym również restauracje dworcowe i wagony restauracyjne, uiszczają - z wyjątkiem wypadków przewidzianych w przepisach szczególnych oraz w tabeli stawek stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia - podatek obrotowy od obrotu osiągniętego ze sprzedaży napojów alkoholowych zawierających więcej niż 18% alkoholu w wysokości:
1)
zakłady specjalne i I kategorii, z wyjątkiem dworcowych - 16%;
2)
pozostałe zakłady i wagony restauracyjne - 2,4%.
2.
Obroty nie wymienione w ust. 1 wolne są od podatku obrotowego.

12.

Zwolnienia i ulgi podatkowe.

§  27.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte:
1)
przez państwowe jednostki wykonawstwa inwestycyjnego;
2)
przez przedsiębiorstwa państwowe ze sprzedaży artykułów nietypowych oraz świadczenia nietypowych usług (robót) przemysłowych, o których mowa w § 1 uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej oraz cen w systemie generalnych dostaw dla odbiorców krajowych (Monitor Polski Nr 17, poz. 122);
3)
przez przedsiębiorstwa państwowe ze sprzedaży produktów oraz świadczenia usług, o których mowa w § 1 uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106 i Nr 36, poz. 270 oraz z 1971 r. Nr 42, poz. 270); zwolnienie nie dotyczy produktów, o których mowa w § 3 ust. 2 uchwały nr 37 Rady Ministrów z dnia 12 lutego 1971 r. w sprawie cen zbytu artykułów wykonywanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej w ramach kooperacji przemysłowej (Monitor Polski Nr 17, poz. 121), a których cena zbytu jest wyższa od ceny fabrycznej;
4)
z wykonywanych przez państwowe jednostki objęte planem terenowym na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej robót (usług) w zakresie napraw maszyn i urządzeń produkcyjnych lub związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, podziałem i opakowaniem produkowanych artykułów;
5)
ze sprzedaży nie przetworzonych sposobem przemysłowym produktów uzyskanych w wyniku prowadzenia gospodarki rolnej, hodowlanej, ogrodniczej, łąkowej, wodnej i rybnej, w tym również ryb, krabów itp. pochodzących z połowów morskich;
5a) 4
ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport;
6)
ze sprzedaży produktów wytwarzanych w ramach produkcji specjalnej dla sił zbrojnych;
7) 5
z tytułu wynajmu:
a)
lokali w trybie przepisów o publicznej gospodarce lokalami,
b)
zbiorowych pokojów gościnnych przez zakłady pracy pracownikom państwowym i przedsiębiorstw uspołecznionych,
c)
lokali, gdy wynajem nie stanowi stałej działalności gospodarczej danej jednostki;
8)
z tytułu organizowania i prowadzenia kursów naukowych lub nauczania, odczytów, wystaw, muzeów, publicznych imprez teatralnych, muzycznych i baletowych, zabaw i wieczorków tanecznych, zwierzyńców, świetlic, domów kultury, bibliotek i czytelni, działalności oświatowej, kulturalnej, artystycznej lub rozrywkowej, z wyjątkiem wyświetlania filmów oraz urządzania widowisk cyrkowych i estradowych;
9)
z tytułu tranzytu organizowanego;
10)
ze sprzedaży utensyliów pogrzebowych i trumien oraz ze świadczenia usług pogrzebowych;
11)
przez jednostki gospodarcze podległe:
a)
Ministrowi Obrony Narodowej,
b)
Ministrowi Sprawiedliwości,
c)
Ministrowi Spraw Wewnętrznych,
d)
Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej,
e)
Prezesowi Centralnego Urzędu Geologii,
f) 6
Prezesowi Polskiego Komitetu Normalizacji i Miar,
g) 7
Przewodniczącemu Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej,
h) 8
(uchylony),
i)
Komitetowi do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja",
j)
Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Wykorzystania Energii Jądrowej;
12)
przez przedsiębiorstwa państwowe podległe instytucjom, posiadającym osobowość prawną;
13)
przez banki;
14)
przez Polski Monopol Loteryjny;
15)
przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń oraz "Wartę" Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A.;
16)
przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Okrętowego ze sprzedaży produktów po wewnętrznych cenach rozliczeniowych.
§  28.
1.
W stosunku do przedsiębiorstw państwowych, wytwarzających produkty zaliczane do grupy "1001 drobiazgów", a nie objętych systemem cen fabrycznych, właściwy miejscowo wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z wydziałem przemysłu i usług zaniecha ustalania zobowiązań z tytułu podatku obrotowego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży tych produktów w całości lub w takiej części, która umożliwi przedsiębiorstwom osiągnięcie zysku w wysokości 12% kosztu własnego, a jeżeli chodzi o przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym - zysku dwukrotnie wyższego od odsetka zysku planowanego dla podobnych produktów lub dla całości produkcji tego przedsiębiorstwa.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się do przedsiębiorstw objętych listą ustaloną odrębnymi przepisami normującymi sprawę poprawy zaopatrzenia rynku w drobne artykuły przemysłowe powszechnego użytku.
3.
Zaniechanie stosuje się nie dłużej niż na okres 1 roku, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto sprzedaż produktu, jeżeli dotyczy produktów wprowadzonych po raz pierwszy na rynek, a jeżeli dotyczy pozostałych produktów - po miesiącu, w którym wydział finansowy wydał decyzję o zaniechaniu poboru podatku. W razie przedłużenia przez organ właściwy do spraw cen okresu stosowania wyższego zysku, przedłuża się odpowiednio okres stosowania ulgi podatkowej.
4.
Zaniechanie następuje na wniosek producenta. Wniosek powinien zawierać odpisy:
1)
decyzji właściwego organu do spraw cen, ustalającej cenę produktu,
2)
kalkulacji kosztów produkcji, dołączonej do wniosku o ustalenie ceny produktu, z powołaniem się na pozycję listy przedsiębiorstw oraz pozycję listy produktów, o których mowa w ust. 1 i 2.
5.
Jednostki objęte eksperymentem według zasad ustalonych odrębnymi przepisami normującymi sprawę wprowadzenia eksperymentalnych zasad planowania i zarządzania w przedsiębiorstwach drobnej wytwórczości, specjalizujących się w produkcji artykułów grupy "1001 drobiazgów", nie korzystają z ulg podatkowych, o których mowa w ust. 1.

13.

Opodatkowanie jednostek gospodarczych podległych lub nadzorowanych przez poszczególnych ministrów (kierowników urzędów centralnych).

a) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  29.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze:
1)
podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, nie będące jednostkami wykonawstwa inwestycyjnego w zakresie obrotów osiągniętych z produkcji pomocniczej oraz ze świadczenia usług;
2)
nadzorowane przez tego ministra.

b) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Finansów.

§  30.
1.
Przedsiębiorstwa państwowe prowadzące gry liczbowe, podległe radom narodowym, a nadzorowane przez Ministra Finansów, uiszczają podatek obrotowy w wysokości:
1)
5% obrotu osiągniętego z prowadzenia gier liczbowych;
2)
2,5% pozostałego obrotu nietowarowego.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w ust. 1, zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów towarowych.
§  31.
Za obrót osiągnięty z prowadzenia gier liczbowych uważa się wpływy brutto osiągnięte z wpłat za udziały w tych grach.
§  32.
1.
Podatek obrotowy od obrotów osiągniętych z prowadzenia gier liczbowych płatny jest od wpływów z poszczególnych gier w ciągu 8 dni po dniu losowania.
2.
Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 30 ust. 1, obowiązane są przedstawiać organowi finansowemu, niezależnie od rozliczeń okresowych (miesięcznych i rocznych) z tytułu podatku obrotowego, rozliczenie z tytułu wpływów z poszczególnych gier na druku rozliczenia miesięcznego podatku obrotowego. Rozliczenie to powinno być złożone w dniu wpłaty.
§  33.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Finansów oraz nie wymienione w § 30 jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego Ministra zwalnia się od podatku obrotowego.

c) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki.

§  34.
1.
Zakłady energetyczne zgrupowane w Zjednoczeniu Energetyki uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom z zewnątrz Zjednoczenia w wysokości 3,7% obrotu.
2.
Zjednoczenie Energetyki może różnicować stawkę podatku obrotowego w poszczególnych kwartałach i dla poszczególnych zakładów, pod warunkiem zachowania stawki wymienionej w ust. 1 w skali rocznej i wynikającej z niej kwoty podatku obrotowego w skali całego Zjednoczenia. Zróżnicowane stawki Zjednoczenie obowiązane jest podać do wiadomości organom finansowym właściwym dla zakładów zgrupowanych w Zjednoczeniu oraz Ministerstwu Finansów.
§  35.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Górnictwa Naftowego uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży gazu ziemnego w wysokości 72% obrotu. Przepisy § 34 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  36.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 34 i 35, zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów nie wymienionych w tych paragrafach.
2.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Górnictwa i Energetyki, nie wymienione w § 34 i 35.

d)  9 Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

§  37.
1.
Obrót osiągnięty przez hotele, stanowiące przedsiębiorstwa jednobranżowe, podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym w następującej wysokości:
1)
od usług noclegowych świadczonych przez hotele - 15% obrotu;
2)
z tytułu otrzymanej prowizji od osób utrzymujących kwatery prywatne - 3% prowizji;
3)
od pozostałych usług - 3% obrotu.
2.
Nowo otwarte hotele zwalnia się od podatku obrotowego do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie hotelu.
3. 10
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów osiągniętych z tytułu prowadzenia zakładów gastronomicznych.
4. 11
Obroty osiągnięte przez jednostki wymienione w ust. 1 i 3 w związku z prowadzeniem zakładów gastronomicznych podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w § 26.

e)  12 Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług.

§  38.
1.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Handlu Wewnętrznego oraz państwowe jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego Ministra uiszczają podatek obrotowy w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia, zwanej w dalszym ciągu "tabelą".
2.
W wypadkach przewidzianych w tabeli zwalnia się od podatku obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1.
§  39.
Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze podległe Centrali Jubilerskiej "Jubiler" ze sprzedaży wyrobów nabytych od Narodowego Banku Polskiego lub w drodze skupu, a naprawionych lub odnowionych (tj. zbywanych bez zmiany postaci) przez te jednostki, zwalnia się od podatku obrotowego.

f) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego.

§  40.
1.
Opodatkowanie przewidziane w § 23 uchwały stosuje się, gdy cena produktu sprzedawanego przez jednostkę gospodarczą podległą Ministrowi Handlu Zagranicznego jest wyższa od ceny nabycia tego produktu. Opodatkowaniu podlega również obrót osiągnięty ze sprzedaży na rynek krajowy produktów nie przeznaczonych na eksport, jeżeli zostały one nabyte po cenie fabrycznej lub po cenie nie zawierającej podatku.
2.
Przy ustalaniu wysokości podatku należy uwzględnić przysługujące marże handlowe lub narzuty do ceny oraz prowizje udzielone odbiorcom zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  41.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe handlu zagranicznego, w tym również przedsiębiorstwa spedycyjne, rzeczoznawczo-kontrolne i składowe nie będące spółkami cywilnymi lub handlowymi.

g) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Komunikacji.

§  42.
1.
Przedsiębiorstwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych "Wars" uiszcza podatek obrotowy z tytułu eksploatacji wagonów sypialnych w wysokości 5% obrotu. Pozostałe obroty tego przedsiębiorstwa wolne są od podatku.
2.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze nie wymienione w ust. 1 zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów restauracji dworcowych (§ 26) oraz obrotów osiągniętych ze sprzedaży wytworzonych produktów, których cena zbytu jest wyższa od ceny fabrycznej.

h) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Kultury i Sztuki.

§  43.
Obroty jednostek gospodarczych podległych i nadzorowanych przez Ministra Kultury i Sztuki zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów towarowych osiągniętych przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Muzycznego oraz przez Przedsiębiorstwo Państwowe "Polskie Nagrania".

i) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

§  44.
1.
W okręgowych zarządach lasów państwowych podatek obrotowy uiszczają nadleśnictwa. Podatek ten jest opłacany w wysokości stawki planowo-podmiotowej.
2.
Podstawę opodatkowania stanowi obrót osiągnięty za sprzedaży drewna grubego (grubizny) w stanie okrągłym lub przerobionym zarówno produkcji własnej, jak i obcej po cenach, po których powinna nastąpić sprzedaż danemu odbiorcy zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie cen. Przy sprzedaży drewna zespołom składnic podstawę opodatkowania stanowi obrót określony po cenach zbytu, zmniejszonych o prowizję ustaloną w wysokości kosztów utrzymania składnic, zwiększonych o 5% zysku.
3.
Nie podlegają podatkowi obroty uzyskane przez jednostki określone w ust. 1 ze sprzedaży:
1)
produktów niedrzewnych (np. żywicy, kory, nasion, choinek);
2)
drewna cienkiego (drobnicy) i karpiny;
3)
drewna pochodzącego ze skupu z lasów i zadrzewień niepaństwowych, dokonanego po obowiązujących cenach skupu, oraz drewna pochodzącego z zakupu z lasów i zadrzewień państwowych, nie wchodzących w skład państwowego gospodarstwa leśnego, dokonanego po obowiązujących cenach zbytu (lub cenach detalicznych po odjęciu obowiązujących marż handlowych), pomniejszonych o ustalone rabaty;
4)
drewna grubego (grubizny) w stanie okrągłym lub przerobionym, dokonanej po cenach zbytu, pomniejszonych o podatek obrotowy - nadleśnictwom w celu dalszej odprzedaży (obroty wewnętrzne).
4.
W razie niemożności ustalenia za okres płatności podatku obrotów nie podlegających podatkowi zezwala się na jednorazowe wyłączanie z ogólnego obrotu wartości drewna, o którym mowa w ust. 3 pkt 3, bez względu na okres sprzedaży drewna.
5. 13
Wysokość stawki podatkowej stanowi stosunek procentowy kwoty podatku do kwoty sprzedaży podlegającej opodatkowaniu, ustalonych w planie finansowym dla danego nadleśnictwa na dany rok podatkowy. Stawkę ustala się z dokładnością do jednej dziesiętnej, przy czym 0,05 zaokrągla się do 0,1, zaś 0,01 do 0,04 pomija się.
6.
W razie niemożności ustalenia stawki podatkowej w sposób określony w ust. 5, nadleśnictwa obowiązane są do zaliczkowego uiszczania podatku obrotowego w wysokości stawki obowiązującej w poprzednim roku podatkowym.

7.  14 Podatek obrotowy od obrotów, o których mowa w ust. 2:

1)
wynikający z faktur wystawionych w pierwszej połowie miesiąca - płatny jest do 3 dnia następnego miesiąca;
2)
osiągniętych ze sprzedaży dokonanej:
a)
w pierwszej połowie miesiąca i nie objętej fakturami, o których mowa w pkt 1,
b)
w drugiej połowie miesiąca

- płatny jest do 18 dnia następnego miesiąca.

§  45.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Produkcji Leśnej "Las" uiszczają podatek obrotowy od obrotu osiągniętego ze sprzedaży wina i miodu pitnego przy zastosowaniu stawek obowiązujących jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego.
§  46.
Obroty jednostek gospodarczych podległych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego osiągnięte ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

j) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Łączności.

§  47.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Łączności zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem przedsiębiorstw wytwarzających produkty, na które ustalono ceny fabryczne.

k) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego.

§  48.
1.
Obroty osiągnięte przez warsztaty szkolne wyodrębnione w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 4,5% obrotu.
2.
Obroty jednostek gospodarczych podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, a nie wymienionych w ust. 1, zwalnia się od podatku obrotowego.

l) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego.

§  49.
Obroty osiągnięte przez warsztaty szkolne wyodrębnione w gospodarstwa pomocnicze przy szkołach zawodowych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 4,5% obrotu.
§  50.
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Wyrobów Metalowych, wytwarzające wyroby ze złota, uiszczają podatek obrotowy według stawek określonych w tabeli.
2.
Obrót osiągnięty przez jednostki, o których mowa w ust. 1, ze sprzedaży wytworzonych (przetworzonych) wyrobów podlega opodatkowaniu łącznie z wartością szlachetnych i półszlachetnych kamieni nabytych od Narodowego Banku Polskiego i zużytych do produkcji.
§  51.
Obrót osiągnięty przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Ciężkiego i Ministrowi Przemysłu Maszynowego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

ł) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego.

§  52.
Podstawę do obliczenia podatku obrotowego od płyt gramofonowych, wytwarzanych przez Zakłady Chemiczne "Pronit" w Pionkach, stanowi cena zbytu pochodna od podstawowej ceny detalicznej.
§  53.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

m) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego.

§  54.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez Centralne Biuro Wzornictwa Przemysłu Lekkiego, laboratoria poszczególnych zjednoczeń przemysłowych i wzorcownie oraz modelarnie przyzakładowe ze sprzedaży:
1)
wszystkich produktów, z wyłączeniem produkcji stałej i produktów szczególnie atrakcyjnych typu "nowości";
2)
wzorów i modeli.
§  55.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Lekkiego ze świadczenia usług zwalnia się od podatku obrotowego.

n) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu.

§  56.
1.
W jednostkach gospodarczych zgrupowanych w Centrali Przemysłu Mięsnego podatkowi obrotowemu podlega obrót, osiągnięty ze sprzedaży produktów objętych katalogiem cen fabrycznych wyrobów mięsnych opodatkowanych, przeznaczonych na zaopatrzenie rynku krajowego.
2.
W razie przeznaczenia wędlin wchodzących w skład produktów do sprzedaży w formie asortymentów paczkowanych, wartość wędlin zużytych do plasterkowania uważa się za obrót podlegający opodatkowaniu.
3.
Obrót osiągnięty ze sprzedaży produktów podlega podatkowi obrotowemu bez względu na to, czy pochodzą one z produkcji własnej, czy też zostały nabyte od innych jednostek gospodarczych, zgrupowanych zarówno w Centrali Przemysłu Mięsnego, jak i w innych jednostkach.
4.
Podatek obrotowy obliczony i wpłacony przez inną jednostkę gospodarczą od nabytych produktów, o których mowa w ust. 1, podlega potrąceniu z należnego podatku przy rozliczeniu miesięcznym. Kwotę potrącenia z tego tytułu ustala się na podstawie ilości wynikających z dowodów zakupu i stawki podatku obrotowego obowiązującej dostawcę.
5.
Przepisów ust. 3 i 4 nie stosuje się do jednostek gospodarczych, które nie produkują wyrobów podlegających opodatkowaniu (ust. 1).
§  57.
Składnice wyrobów tytoniowych zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Tytoniowego uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów tego przemysłu. Podatek stanowi różnicę między ceną detaliczną produktu, pomniejszoną o marżę detaliczną i hurtową oraz o prowizję na koszty utrzymania tych składnic, a jego ceną fabryczną.
§  58.
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego uiszczają podatek obrotowy:
1)
od obrotu spirytusem pochodzącym spoza zakładu - w wysokości różnicy między ceną zbytu 1 litra 100% spirytusu a ceną:
a)
zakupu zwiększoną o 0,50 zł - w razie sprzedaży spirytusu surowego,
b)
zakupu - w razie sprzedaży spirytusu rektyfikowanego;
2)
od spirytusu surowego podrożdżowego dostarczonego przez jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniach Przemysłów: Piwowarskiego i Ziemniaczanego, a także od zlewek spirytusu i napojów alkoholowych wszelkiego rodzaju (odpadki, wyroby zwrócone lub skonfiskowane) - w wysokości różnicy między obowiązującą ceną zaliczeniową 1 litra 100% spirytusu a ceną zakupu (ceną zbytu dostawcy) spirytusu; za datę dokonania obrotu uważa się datę nabycia spirytusu, przy czym podatek nie wpływa na obowiązek uiszczania podatku obrotowego przypadającego od obrotu osiągniętego ze sprzedaży tych rodzajów spirytusu;
3)
od spirytusu surowego produkowanego z brzeczki melasowej oraz od spirytusu rektyfikowanego, w razie oddania go do przerobu w tym samym zakładzie - w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną; za datę dokonania obrotu uważa się datę zaliczenia (oddania) produktu do przerobu.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do obrotów spirytusem posiarczynowym.
3.
Wydane bezpłatnie na cele reklamowe spirytus lub wyroby spirytusowe podlegają opodatkowaniu w takiej wysokości, jak przy sprzedaży.
§  59.
1.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego uiszczają od obrotu osiągniętego ze sprzedaży win, miodów pitnych i winiaków podatek obrotowy według stawek podanych w tabeli. Opodatkowaniu podlega również obrót osiągnięty ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych przez te jednostki w stanie nie zabutelkowanym (luzem) po cenie nie zawierającej podatku. Opodatkowanie obrotu osiągniętego ze sprzedaży tych produktów pochodzących z importu, a nabytych w butelkach, normują odrębne przepisy.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy obrotów osiągniętych ze sprzedaży (zaliczenia do produkcji) po cenie zbytu nie zawierającej podatku obrotowego napojów winnych przeznaczonych do produkcji destylatu winnego (spirytusu owocowego). Obroty te zwalnia się od podatku. Destylat winny - w razie jego sprzedaży (zaliczenia do produkcji) - podlega podatkowi obrotowemu w wysokości różnicy między ceną zbytu (ceną zaliczeniową) a ceną fabryczną.
3.
Jednostki gospodarcze uiszczają podatek obrotowy od sprzedaży (zaliczenia do produkcji) odbiorcom nie zgrupowanym w Zjednoczeniu, w obrocie międzyzakładowym lub wewnątrzzakładowym spirytusu wytworzonego przez te jednostki z odpadów pofermentacyjnych lub uzyskanego jako produkt uboczny w toku produkcji wina, w wysokości 50% różnicy między ceną zaliczeniową (zbytu) tego spirytusu a jego ceną fabryczną.
§  60.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Paszowego "Bacutil" uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów z surowców odpadkowych według stawek podanych w tabeli.
§  61.
Jednostki gospodarcze, zgrupowane:
1)
w Centralach Przemysłu Mięsnego i Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" oraz w Zjednoczeniach Przemysłów: Piwowarskiego, w których zastosowano system elektronicznego przetwarzania danych, Olejarskiego, Ziemniaczanego, Zielarskiego, Paszowego "Bacutil" i Koncentratów Spożywczych - od wszystkich produktów podlegających opodatkowaniu,
2)
w Zjednoczeniu Przemysłu Spirytusowego - w wypadkach, o których mowa w § 58 ust. 1 pkt 2 i 3,
3)
w Zjednoczeniu Przemysłu Owocowo-Warzywnego - od spirytusu zaliczonego do produkcji (§ 59 ust. 2 i 3), uiszczają podatek obrotowy za okresy dekadowe w ciągu 13 dni po upływie dekady.
§  62.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze:
1)
zgrupowane w Centrali Przemysłu Mięsnego - ze sprzedaży pracownikom i własnym stołówkom wyrobów gotowych, pochodzących z pozostałości po próbach i badaniach degustacyjnych, jeżeli rodzaj i ilość prób odpowiada obowiązującym normom, a sprzedaż dokonywana jest po cenach specjalnie ustalonych na podstawie wytycznych Państwowej Komisji Cen;
2)
zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Ziemniaczanego - ze sprzedaży wszystkich produktów z wyłączeniem spirytusu i drożdży;
3)
podległe Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu - ze świadczenia usług.

o) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa.

§  63.
1.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Rolnictwa uiszczają od obrotu osiągniętego ze sprzedaży produktów, objętych katalogami cen fabrycznych, podatek obrotowy w wysokości różnicy cen (§ 18).
2.
Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Rolnictwa oraz państwowe jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego Ministra uiszczają podatek od obrotów osiągniętych ze sprzedaży:
1) wina owocowego w wysokości 42% obrotu;
2) miodu pitnego w wysokości 32% obrotu;
3) piwa w wysokości 41% obrotu;
4) drożdży piekarnianych w wysokości 45% obrotu.
§  64.
Przedsiębiorstwo "Państwowe Tory Wyścigów Konnych" uiszcza podatek obrotowy od obrotów osiągniętych:
1)
ze sprzedaży biletów wstępu na wyścigi - w wysokości 25% obrotu;
2)
z totalizatora, od realizacji brutto we wzajemnych zakładach - w wysokości 8% obrotu.
§  65.
Obroty osiągnięte przez jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Rolnictwa oraz przez państwowe jednostki gospodarcze nadzorowane przez tego Ministra, a nie wymienione w § 63 i 64, zwalnia się od podatku obrotowego.

p) Jednostki gospodarcze podległe Ministrowi Żeglugi.

§  66.
1.
Obroty osiągnięte przez morskie agencje ze świadczenia usług polegających na przeprowadzaniu statków budowanych w stoczniach polskich i zagranicznych dla armatorów obcych oraz z tytułu pilotażu pełnomorskiego zwalnia się od podatku obrotowego.
2.
Pozostałe obroty Morskiej Agencji w Gdyni podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 75% obrotu, a Morskiej Agencji w Szczecinie w wysokości 65% obrotu.
3.
Obroty osiągnięte przez Polskie Przedsiębiorstwo Frachtowania "Polfracht" podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 75% obrotu; za obrót uważa się osiągane prowizje pomniejszone o kwoty odprowadzane tytułem prowizji na rzecz central handlu zagranicznego i spółek zagranicznych.
§  67.
Obroty jednostek nie wymienionych w § 66 zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem obrotów zakładów gastronomicznych (§ 26).

r) Jednostki gospodarcze podległe i nadzorowane przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki.

§  68.
1.
Jednostki Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" uiszczają od obrotu osiągniętego z urządzania gier liczbowych oraz imprez polegających na odgadywaniu wyników imprez sportowych podatek obrotowy w wysokości 1%.
2.
Za obrót uważa się sumy wpłat uczestników gier i imprez (wpływ brutto).
3.
Podatek płatny jest od wpływów z poszczególnych gier i imprez w pierwszym dniu wypłat wygranych.
4.
Przepis § 32 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
5.
Obroty Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" nie wymienione w ust. 1 zwalnia się od podatku obrotowego.
§  69.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Turystycznych "Orbis" zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów towarowych, z wyjątkiem zakładów gastronomicznych.
§  70.
Jednostki gospodarcze zgrupowane w Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Turystycznych "Orbis" uiszczają podatek obrotowy od obrotów nietowarowych w następującej wysokości:
1)
od usług hotelowych - 15% obrotu;
2)
od pozostałych usług - 3% obrotu.
§  71.
Nowo otwarte hotele zwalnia się od podatku obrotowego od obrotów nietowarowych do końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło otwarcie.
§  72.
Obroty jednostek gospodarczych podległych radom narodowym, a nadzorowanych przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem zakładów gastronomicznych.
§  73.
Jednostki gospodarcze nie wymienione w § 68, 69, 71 i 72 zwalnia się od podatku obrotowego, z wyjątkiem jednostek gospodarczych zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Sprzętu Sportowego.

14.

Opodatkowanie przedsiębiorstw państwowego przemysłu terenowego z tytułu sprzedaży produktów po cenach wyższych od cen kalkulacyjnych.

§  74.
1.
Jeżeli ustalona przez organ cenowy cena detaliczna produktu rynkowego, wytwarzanego przez przedsiębiorstwo państwowego przemysłu terenowego, jest wyższa od ceny detalicznej wynikającej z kalkulacji dołączonej do wniosku o ustalenie ceny, obrót osiągnięty ze sprzedaży tych produktów podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawek obliczonych na podstawie następującego wzoru:

(b + c) x 100

stawka % = --------------

a

z tym że:

a - oznacza zatwierdzoną cenę detaliczną zmniejszoną o ewentualny opust przewidziany dla gatunku produktu oraz o obowiązujące marże handlowe (cena zbytu),

b - oznacza podatek wynikający z zastosowania obowiązującej stawki podatku do ceny zbytu, wynikającej z kalkulacji producenta,

c - oznacza 80% różnicy między ceną zbytu, o której mowa pod lit. a, a kalkulacyjną ceną zbytu.

Stawki podatku oblicza się z dokładnością do 1%. W razie zmiany ceny produktu lub wysokości obowiązującej stawki albo weryfikacji przez organ cenowy kalkulacyjnej ceny zbytu, należy odpowiednio skorygować stawkę wynikającą z wyliczenia według podanego wzoru. Jeżeli zmiana ceny nastąpiła na wniosek producenta, różnicę między kalkulacyjną a ustaloną ceną zbytu określa się na podstawie kalkulacji kosztów produkcji złożonej przez producenta łącznie z wnioskiem o ustalenie ceny.

2.
Jeżeli do ustalonej ceny produktu stosuje się, zgodnie z obowiązującymi przepisami, specjalny dodatek w celu pokrycia zwiększonych kosztów produkcji ze względu na to, że produkt lub jego opakowanie odbiega od typowego (np. z uwagi na większe rozmiary, większą ilość kolorów, specjalne opakowanie itp.), których w kalkulacyjnej cenie zbytu nie uwzględniono - należy przy obliczaniu stawki zwiększyć kalkulacyjną cenę zbytu o procent odpowiadający procentowi zwyżki ustalonej ceny detalicznej produktu.
3.
W razie stosowania opustu z ceny zbytu produktu, w tym również z uwagi na niższy gatunek produktu, należy przy obliczaniu stawki kalkulacyjną cenę zbytu zmniejszyć o procent odpowiadający procentowi opustu z ustalonej ceny detalicznej produktu.
4.
Jeżeli jednostce wytwarzającej przysługuje ulga w podatku obrotowym, ulgę tę należy uwzględnić przy obliczaniu wielkości b wzoru, o którym mowa w ust. 1.
5.
Przepisy o zwolnieniu od podatku obrotowego nie mają zastosowania do podatku, o którym mowa w ust. 1. Należny podatek oblicza się wówczas według stawki obliczonej na podstawie wzoru:

c x 100

stawka % = ----------

a

z tym że wielkości a i c odpowiadają wielkościom podanym w ust. 1.

6.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy różnica między ceną ustaloną a ceną wynikającą z kalkulacji producenta powoduje wzrost stawki nie więcej niż o 1 jednostkę procentową.
7.
Przepisu ust. 5 nie stosuje się w wypadku, gdy stawka ustalona zgodnie z tym przepisem wynosiłaby nie więcej niż 2%.
8.
Obowiązek obliczania stawki ciąży na przedsiębiorstwach. O wysokości stawek przedsiębiorstwa zawiadamiają organ finansowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji zatwierdzającej cenę wymienioną w ust. 1.
§  75.
1. 15
Przepisy § 74 stosuje się odpowiednio w razie zweryfikowania przez organ właściwy do ustalania cen kalkulacyjnej ceny zbytu artykułu, który przed weryfikacją nie podlegał opodatkowaniu w trybie § 74.
2.
Podatek w nowej wysokości przypada po raz pierwszy od sprzedaży dokonanej w dniu następnym po dniu doręczenia decyzji organu cenowego korygującej kalkulację ceny. Przepis § 74 ust. 8 stosuje się odpowiednio.
3. 16
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli produkt, którego cenę weryfikowano wchodzi w skład grupy towarowej objętej jedną stawką podatkową lub zwolnionej od podatku obrotowego, a producent osiąga na tej grupie zysk nie przekraczający 6% kosztu własnego lub nie osiąga zysku.

15.

Opodatkowanie niektórych spółek cywilnych lub handlowych.

§  76.
1.
Spółki cywilne lub handlowe, w których Skarb Państwa, przedsiębiorstwo państwowe albo instytucja, której przepisy szczególne przyznały osobowość prawną, posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, uiszczają podatek obrotowy w następującej wysokości:
1)
4% od obrotów osiągniętych ze sprzedaży produktów oraz ze świadczenia usług budowlanych;
2)
5% od obrotów ze świadczenia innych usług.
2.
Opodatkowaniu podlegają również obroty osiągnięte ze sprzedaży w stanie nie przerobionym nabytych produktów. Obrotem jest różnica między należnością za sprzedane produkty a ich wartością zakupu. Różnica ta podlega opodatkowaniu w wysokości:
1)
20% - jeżeli nie przekracza 6% należności za sprzedane produkty;
2)
33% - jeżeli przekracza 6% należności za sprzedane produkty.
§  77. 17
Obroty osiągnięte przez spółki cywilne lub handlowe ze świadczenia usług związanych z eksportem zwalnia się od podatku obrotowego.
§  78.
Zwalnia się od podatku obrotowego obrót osiągnięty przez podległe Ministrowi Handlu Zagranicznego przedsiębiorstwa przedstawicielskie i spółki krajowe handlu zagranicznego.

16.

Przepisy końcowe.

§  79.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1968 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Monitor Polski z 1969 r. Nr 1, poz. 2, z 1970 r. Nr 4, poz. 34 oraz z 1971 r. Nr 3, poz. 15 i Nr 36, poz. 232).
§  80.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy podatku obrotowego począwszy od 1972 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1 18

TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO ORAZ ZWOLNIEŃ PODATKOWYCH

Poz. Ministerstwo - zjednoczenie (centrala) - przedsiębiorstwo (zakład) Rodzaj produktów lub usług Stawka podatku (% ceny zbytu albo różnica cen), zwolnienie
I. Ministerstwo Handlu

Wewnętrznego i Usług

1 Przedsiębiorstwa przemysłu piekarniczego 1) pieczywo wszelkiego rodzaju

(łącznie z wyrobami

ciastkarskimi)

wolne od podatku
2) kwas chlebowy 15
3) pozostałe 5
2 Zakłady gastronomiczne wszystkie wolne od podatku
3 Centrala Jubilerska 1) sprzedaż komisowa:
"Jubiler" a) artykuły produkcji

krajowej

40*)
b) artykuły produkcji

zagranicznej

60*)
2) pozostałe usługi wolne od podatku
4 Wojskowa Centrala Handlowa 1) napoje gazowane, z wyjątkiem

wody sodowej

15
2) pozostałe produkty wolne od podatku
5 Centrala Handlowa "Konsumy" produkty nie objęte katalogiem cen fabrycznych wolne od podatku
6 Zjednoczenie Przedsiębiorstw Produkcji Maszyn i Urządzeń Handlowych wszystkie produkty różnica cen
7 Zgrupowane w centralach 1) sprzedaż komisowa:
handlowych (oprócz Centrali Jubilerskiej "Jubiler") lub w wojewódzkich (miast a) artykułów przemysłowych

produkcji krajowej z

wyjątkiem samochodów

10*)
wyłączonych z województw) zjednoczeniach przedsiębiorstw handlowych b) wyrobów pochodzenia

zagranicznego: odzieży

używanej, w tym również

odzieży futrzanej z

wierzchem krytym

tkaninami, oprócz

odzieży futrzanej z futer

naturalnych i tworzyw

sztucznych, oraz używanego

obuwia

10*)
c) nie wymienionych pod lit.

b) artykułów przemysłowych

produkcji zagranicznej, z

wyjątkiem samochodów

40*)
d) książek i druków,

czasopism, sztychów,

archiwaliów, w tym również

i rękopisów

10*)
e) artykułów spożywczych

produkcji zagranicznej

40*)
f) wyrobów nie wymienionych

pod lit. a)-e)

10*)
2) pozostałe usługi wolne od podatku
3) produkty wytworzone we

własnych przedsiębiorstwach

(zakładach)

4) produkty nie wymienione w pkt

3

stawki podatkowe bądź zwolnienie obowiązujące spółdzielnie pracy wolne od podatku
8 Przedsiębiorstwo 1) sprzedaż komisowa 10*)
Techniczno-Handlowe Zmechanizowanego Sprzętu Gospodarstwa Domowego "Eldom" 2) pozostałe wolne od podatku
9 Przedsiębiorstwa nie wymienione w poz. 1-7 wszystkie wolne od podatku
II. Ministerstwo Przemysłu

Chemicznego

1 Zjednoczenie Przemysłu Farb i Lakierów wyroby lakierowe płynne objęte cennikiem nr 112-Z/70 "Farby i lakiery" SWW 131:
1) lakierowo-celulozowe,

akrylowe, chemoutwardzalne,

poliestrowe i poliuretanowe

oraz rozcieńczalnik do tych

wyrobów

10
2) chlorokauczukowe i epoksydowe

oraz rozcieńczalnik do tych

wyrobów

20
3) poliwinylowe oraz

rozcieńczalnik do tych

wyrobów

25
4) pozostałe, w tym również

litopon 30%

wolne od podatku
2 Zjednoczenie Przemysłu Gumowego 1) ogumienie objęte cennikiem nr

108-Z/70, wyroby techniczne

gumowe objęte cennikiem nr

109-Z/70, z wyjątkiem wyrobów

gumowych do produkcji i

naprawy obuwia, węże gumowe

objęte cennikiem nr 129-Z/70,

taśmy transporterowe i pasy

pędne objęte cennikiem nr

130-Z/70, uszczelnienia i

wyroby gumowe objęte

cennikiem nr 131-Z/70,

10
2) wyroby gumowe do produkcji i

naprawy obuwia, tj.:

a) wyroby podeszwowe z gumy

pełnej "Poligum"

24
b) płyty podeszwowe gumowe

"Styrogum"

35
3) pierścienie uszczelniające

wałki typu A z metalową

wkładką uszczelniającą,

objęte cennikiem nr 131-Z/70

30
3 Zjednoczenie Przemysłu Organicznego litopon 30% 10
4 Zjednoczenie Przemysłu Rafinerii Nafty wyroby węglowe, z wyjątkiem grafitu, elektrody węglowe i inne wyroby z węgla uszlachetnionego SWW 1248 wytwarzane przez ZEW w Raciborzu 6
5 Zjednoczenie Przemysłu Włókien Sztucznych barwne papiery fotograficzne 6
6 Zjednoczenia przemysłu (wszystkie) 1) acetylen rozpuszczony,

techniczny, w butlach

stalowych

35
2) tlen techniczny, sprężony

lotniczy i medyczny

10
7 Zjednoczenie Przemysłu Organicznego i zjednoczenia przemysłu gumowego rynkowe wyroby poliuretanowe - SWW 1369-99 i wyroby piankowe w pokrowcach i bez pokrowców, z wyjątkiem wyrobów wytworzonych z odpadów poliuretanowych i piankowych 15
III. Ministerstwo Przemysłu

Ciężkiego

Zjednoczenie Przemysłu Wyrobów Metalowych wyroby jubilerskie ze złota:
1) bransolety 26
2) obrączki 28
3) łańcuszki i kolczyki 33
4) pierścionki, sygnety,

krzyżyki i wisiorki

52
5) medaliki 61
6) pozostałe 40
IV. Ministerstwo Przemysłu

Maszynowego

Zjednoczenie Przemysłu Obrabiarek i Narzędzi wyroby ścierne nie zalecane o spoiwie:
1) ceramicznym 17
2) bakelitowym 12
V. Ministerstwo Przemysłu

Spożywczego i Skupu

1 Zjednoczenie Przemysłu Owocowo-Warzywnego 1) wina gronowe i gronowo-

ziołowe krajowe

40
2) wina gronowe i gronowo -

ziołowe z importu:

a) Vermouth zabutelkowany 52
b) Vermouth luzem 60
c) pozostałe wina

zabutelkowane

44
d) pozostałe wina luzem 50
3) wina owocowe i owocowo -

ziołowe

42
4) miód pitny 32
5) winiaki 78
6) pozostałe produkty wolne od podatku
2 Zjednoczenie Przemysłu Paszowego "Bacutil" 1) pepsyna 14
2) koncentrat pepsyny 10
3) mączka rogowa techniczna i

grys rogowy

10
4) tłuszcz techniczny zwierzęcy

topiony rzeźniany:

a) twardy 25
b) miękki 13
5) szczecina preparowana z

wyłączeniem szczeciny

preparowanej z surowca

chińskiego

12
6) produkowana przez fabrykę

żelatyny w Brodnicy żelatyna:

a) spożywcza zwykła i do

produkcji konserw

25
b) fotograficzna 38
7) włosie bydlęce z ogonów

preparowane nie barwione

4
8) wełna ze ścinków futrzarskich 35
9) produkty z surowców

odpadkowych nie wymienione w

pkt 1-8

wolne od podatku
3 Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego "Herbapol" 1) olejki eteryczne

oczyszczone:

a) olejek miętowy i

kolendrowy

10
b) olejek kminkowy 30
c) olejek majerankowy 56
d) olejek sosnowy W-1,

tymiankowy i z kopru

włoskiego

19
e) olejek z kopru ogrodowego 22
2) izolaty:
a) mentol 21
b) menton 52
c) fenchon 30
d) preparaty galenowe -

wyciągi

13
e) preparaty galenowe -

nalewki, soki i intrakty

18
3) miody i syropy ziołowe:
a) syrop sosnowy złożony 40
b) syrop "Rosavit" i

"Sorbovit"

15
c) pozostałe miody i syropy

ziołowe

27
4) specyfiki ziołowe z wyciągów

płynnych

27
5) specyfiki ziołowe dozowane:
a) raphacholin 35
b) scopolan 57
c) Herba Adonidis Vernalis

titr 1 + 1

wolne od podatku
d) pozostałe specyfiki

ziołowe

22
6) maści i mazidła ziołowe 33
7) granulaty ziołowe 24
8) pozostałe zielarskie wyroby

farmaceutyczne i kosmetyczne

22
9) esencje i pasty aromatyczne

spożywcze

12
10) produkty nie wymienione w

pkt 1-9

wolne od podatku
*) Stawka dotyczy prowizji komisowej.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD PRODUKTÓW ZALICZANYCH DO GRUP NOWOCZESNOŚCI

Poz. Ministerstwo Zjednoczenie Przemysłu Procent ceny zbytu produktów zaliczonych do grupy nowoczesności
B C
1 Górnictwa i Energetyki Maszyn Górniczych 3,7 5,9
2 Przemysłu Ciężkiego Budowy Urządzeń Chemicznych 4,1 7,0
3 Przemysłu Maszynowego Maszyn Włókienniczych 3,9 6,6
1 § 1 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
2 § 18 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
3 Rozdział 8a dodany przez §1 pkt 3 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
4 § 27 pkt 5a dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
5 § 27 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
6 § 27 pkt 11 lit. f) zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
7 § 27 pkt 11 lit. g) zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
8 § 27 pkt 11 lit. h) uchylony przez § 1 pkt 4 lit. d) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
9 Tytuł rozdziału 13d zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
10 § 37 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
11 § 37 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
12 Tytuł rozdziału 13e zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
13 § 44 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
14 § 44 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
15 § 75 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
16 § 75 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 10 lit. b) zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
17 § 77 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony przez §1 pkt 12 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1973 r. (M.P.73.3.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1972.4.18

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem obrotowym państwowych jednostek gospodarczych i niektórych spółek.
Data aktu: 28/12/1971
Data ogłoszenia: 25/01/1972
Data wejścia w życie: 01/01/1972, 25/01/1972