Podstawa wymiaru rent i wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla niektórych osób prowadzących działalność na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU PRACY I PŁAC
z dnia 6 stycznia 1971 r.
w sprawie podstawy wymiaru rent i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne dla niektórych osób prowadzących działalność na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.

Na podstawie § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Dz. U. Nr 40, poz. 237), § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 maja 1968 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących urządzenia turystyczne i kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy" oraz przewodników turystycznych (Dz. U. Nr 16, poz. 100) i § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1969 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących uspołecznione sklepy i księgarnie na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Dz. U. Nr 10, poz. 71), zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie określa podstawę wymiaru rent i wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla następujących osób objętych ubezpieczeniem społecznym:
1)
prowadzących na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej:
a)
zakłady gastronomiczne,
b)
stacje benzynowe,
c)
sklepy i księgarnie,
d)
zakłady świadczące usługi w zakresie noclegów i żywienia (pensjonaty, domy wycieczkowe, schroniska, motele, obozowiska turystyczne) oraz wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego,
e)
kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy",
2)
wykonujących na podstawie umowy zlecenia czynności przewodników turystycznych Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego,
3)
współpracujących z osobami wymienionymi w pkt 1.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, zwane są w dalszym ciągu zarządzenia "ubezpieczonymi".
§  2.
1.
Podstawę wymiaru renty starczej i inwalidzkiej dla ubezpieczonych i dla osób z nimi współpracujących stanowi przeciętny miesięczny zarobek z okresu:
1)
ostatnich 5 lat ubezpieczenia,
2)
faktycznego okresu ubezpieczenia, jeżeli trwało ono krócej niż 5 lat,
2.
Podstawę wymiaru renty rodzinnej stanowi:
1)
w razie śmierci ubezpieczonego lub osoby z nim współpracującej - zarobek, o którym mowa w ust. 1,
2)
w razie śmierci rencisty - zarobek stanowiący podstawę wymiaru jego renty starczej lub inwalidzkiej.
3.
Podstawę wymiaru zasiłku pogrzebowego stanowi:
1)
w razie śmierci ubezpieczonego, osoby z nim współpracującej lub członka rodziny tych osób - zarobek z ostatniego miesiąca ubezpieczenia,
2)
w razie śmierci rencisty lub członka jego rodziny - podstawa wymiaru renty.
§  3.
1.
Za zarobek przyjmowany do podstawy wymiaru rent i zasiłku pogrzebowego dla ubezpieczonych rozliczanych na zasadzie prowizji i osób z nimi współpracujących uważa się zarobek osiągany faktycznie przez zainteresowanego i stanowiący podstawę wymiaru podatku od wynagrodzeń.
2.
Za zarobek przyjmowany do podstawy wymiaru rent i zasiłku pogrzebowego dla ubezpieczonych rozliczanych na zasadzie zryczałtowanej odpłatności i osób z nimi współpracujących uważa się zarobek określony ryczałtowo w następującej wysokości:
1) dla prowadzących: Zarobek miesięczny w złotych:
przy miesięcznym obrocie do 50.000 zł przy miesięcznym obrocie od 50.000 do 100.000 zł przy miesięcznym obrocie ponad 100.000 zł
ubezpieczonego osoby współpracującej ubezpieczonego osoby współpracującej ubezpieczonego osoby współpracującej
a) restauracje i

bary z

wyszynkiem,

piwiarnie oraz

sklepy branży

warzywno-

owocowej

3.000 1.500 4.000 2.000 5.000 2.500
b) kawiarnie i bary

kawowe

2.800 1.400 3.700 1.800 4.600 2.300
c) zakłady

gastronomiczne w

pensjonatach,

schroniskach i

domach

wycieczkowych,

jadłodajnie,

bary mleczne,

bary szybkiej

obsługi,

cukiernie,

herbaciarnie i

inne zakłady

gastronomiczne

poza

wymienionymi pod

lit. a), b), d)

2.600 1.300 3.500 1.700 4.400 2.200
d) stołówki i

bufety

pracownicze oraz

inne punkty

żywienia

przyzakładowego,

sklepy z

artykułami

przemysłowymi

2.400 1.200 3.200 1.600 4.000 2.000
e) sklepy z

artykułami

spożywczymi

2.400 1.200 3.000 1.500 3.600 1.800
2) dla prowadzących: Zarobek miesięczny w zł
ubezpieczonego osoby współpracującej
a) pensjonaty i motele 3.000 1.500
b) domy wycieczkowe, schroniska i obozowiska

turystyczne I kategorii

2.400 1.300
c) obozowiska turystyczne II kategorii 1.850 1.300
d) obozowiska turystyczne III kategorii 1.650 1.300
e) wypożyczalnie sprzętu turystycznego i sportowego 1.750 1.300
3) dla wykonujących czynności przewodników

turystycznych:

a) w m.st. Warszawie, w Krakowie, Zakopanem,

Jeleniej Górze i Polanicy Zdroju

1.300 -
b) w innych miejscowościach 1.000 -
3.
Przez obrót, o którym mowa w ust. 2, rozumie się obrót stanowiący podstawę kalkulacji odpłatności ubezpieczonego za prowadzenie działalności.
4.
W razie potrzeby przyjęcia do podstawy wymiaru renty lub zasiłku pogrzebowego zarobku z okresu krótszego niż miesiąc, za zarobek miesięczny uważa się:
1)
30-krotny zarobek dzienny - jeżeli chodzi o ubezpieczanych rozliczanych na zasadzie prowizji oraz o osoby z nimi współpracujące (ust. 1); za zarobek dzienny uważa się zarobek osiągnięty w danym miesiącu podzielony przez liczbę dni kalendarzowych z okresu pracy w tym miesiącu,
2)
ryczałt określony w ust. 2 - jeżeli chodzi o ubezpieczonych rozliczanych na zasadzie zryczałtowanej odpłatności oraz o osoby z nimi współpracujące.
§  4.
1.
Składki na ubezpieczenia społeczne za ubezpieczonych i osoby z nimi współpracujące wynoszą 10% ich miesięcznego zarobku faktycznego (§ 3 ust. 1) lub określonego ryczałtowo (§ 3 ust. 2).
2.
W razie potrzeby obliczenia składek na ubezpieczenie społeczne od zarobku osiągniętego za okres krótszy niż jeden miesiąc do obliczenia składek przyjmuje się:
1)
zarobek osiągnięty faktycznie w danym miesiącu - jeżeli chodzi o ubezpieczonych rozliczanych na zasadzie prowizji i o osoby z nimi współpracujące (§ 3 ust. 1),
2)
część ryczałtu odpowiednią do liczby dni kalendarzowych z okresu pracy w tym miesiącu, przyjmując za miesiąc okres 30 dni - jeżeli chodzi o agentów rozliczanych na zasadzie zryczałtowanej odpłatności i o osoby z nimi współpracujące (§ 3 ust. 2).
§  5.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 26 września 1966 r. w sprawie podstawy wymiaru rent i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Monitor Polski Nr 55, poz. 269),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 11 czerwca 1968 r. w sprawie podstawy wymiaru rent i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących urządzenia turystyczne i kolektury państwowego przedsiębiorstwa "Totalizator Sportowy" oraz przewodników turystycznych (Monitor Polski Nr 27, poz. 182),
3)
zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 8 maja 1969 r. w sprawie podstawy wymiaru rent i wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla osób prowadzących uspołecznione sklepy i księgarnie na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Monitor Polski Nr 20, poz. 171).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lutego 1971 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1971.4.25

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Podstawa wymiaru rent i wysokość składek na ubezpieczenie społeczne dla niektórych osób prowadzących działalność na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej.
Data aktu: 06/01/1971
Data ogłoszenia: 21/01/1971
Data wejścia w życie: 01/02/1971