Podatek obrotowy od obrotu osiągniętego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 czerwca 1971 r.
w sprawie podatku obrotowego od obrotu osiągniętego przez niektóre jednostki gospodarki uspołecznionej ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport.

Na podstawie § 24 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 6 i 7 uchwały nr 257 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 35, poz. 244) oraz § 11 ust. 9 uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1971 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen artykułów i usług pochodzących z importu oraz artykułów i usług przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr 31, poz. 199) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o produktach, należy przez to rozumieć artykuły w rozumieniu uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1971 r. w sprawie zasad i trybu ustalania cen artykułów i usług pochodzących z importu oraz artykułów i usług przeznaczonych na eksport (Monitor Polski Nr 31, poz. 199).
§  2.
Zwalnia się od podatku obrotowego obrót osiągnięty przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie - zwane dalej "producentami" - ze sprzedaży na eksport produktów, dokonywanej przez producentów na rachunek własny, za pośrednictwem przedsiębiorstw handlu zagranicznego lub z pominięciem tych przedsiębiorstw; zwolnienie dotyczy również produktów zbywanych generalnym dostawcom (jednostkom gospodarczym kompletującym dostawy produktów przeznaczonych na eksport), jeżeli sprzedaż następuje w wyżej podany sposób.
§  3.
1.
Podatkowi obrotowemu podlega obrót osiągnięty przez producentów ze sprzedaży jednostkom handlu zagranicznego działającym w imieniu i na rachunek własny wytworzonych (przetworzonych) przez nie produktów przeznaczonych na eksport.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do produktów zbywanych przez składnice wyrobów tytoniowych. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o producentach, należy przez to rozumieć również składnice wyrobów tytoniowych.
3.
Obroty, o których mowa w ust. 1 i 2, zwalnia się od podatku obrotowego w razie sprzedaży na eksport produktów:
1)
które w wypadku sprzedaży ich na rynek krajowy korzystałyby ze zwolnienia od podatku;
2)
różniących się od produktów w obrocie wewnętrznym, a nabywanych przez przedsiębiorstwa handlu zagranicznego po cenach zbytu uzgodnionych z dostawcą; nie dotyczy to wypadków, gdy na te produkty ustalono cenę fabryczną różniącą się od ceny zbytu;
3)
jeżeli produkty te, różniące się od produktów w obrocie wewnętrznym, podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym w formie stawek procentowych, a ceny ich ustalono na poziomie planowanego kosztu własnego zwiększonego o zysk według obowiązującej stawki.
§  4.
1.
Producenci uiszczają - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 i 5 - podatek obrotowy od obrotu osiągniętego ze sprzedaży jednostkom handlu zagranicznego produktów, o których mowa w § 3 ust. 1, w wysokości odpowiadającej podatkowi przypadającemu od tych produktów w razie ich sprzedaży na rynek krajowy.
2.
Podatek od obrotu osiągniętego przez producentów ze sprzedaży na eksport szczególnie atrakcyjnych artykułów nowo wprowadzonych na rynek, zbywanych po przejściowych cenach zbytu i opodatkowanych w obrocie krajowym, stanowi:
1)
jeżeli przy sprzedaży na rynek krajowy artykuł jest opodatkowany jedynie w wysokości części różnicy między przejściową a podstawową ceną zbytu - różnica między przejściową a podstawową ceną zbytu,
2)
jeżeli przy sprzedaży na rynek krajowy artykuł jest opodatkowany w formie różnicy cen - różnica między przejściową ceną zbytu a ceną fabryczną,
3)
jeżeli przy sprzedaży na rynek krajowy artykuł jest opodatkowany w formie stawek procentowych - kwota odpowiadająca wysokości podatku obliczonego przy zastosowaniu obowiązującej stawki podatku do podstawowej ceny zbytu, zwiększonego o różnicę między przejściową a podstawową ceną zbytu.
3.
W razie gdy jednostka handlu zagranicznego uzgodni z producentem cenę wyższą niż ustalona dla obrotu wewnętrznego, w związku z ustaleniem dodatków do ceny przewidzianych w § 13 ust. 1 pkt 2 uchwały powołanej w § 1, podatek uiszczany w formie różnicy cen stanowi różnicę między ceną zbytu a ceną fabryczną - zwiększonymi o dodatek, o którym mowa w tym przepisie; przy podatku procentowym obrotem jest wartość sprzedaży obliczona według cen zbytu bez tego dodatku.
4.
W razie gdy produkty przeznaczone na eksport sprzedaje się jednostkom handlu zagranicznego po cenach wyższych lub niższych od cen fabrycznych, zgodnie z § 11 ust. 5-7 uchwały powołanej w § 1, podatek obrotowy płatny w formie różnicy cen uiszcza się w wysokości różnicy między ceną zbytu a ceną fabryczną.
5.
W razie wyrażenia przez organy finansowe zgody na uiszczenie przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego oraz spółdzielnie i ich związki podatku obrotowego za II półrocze 1971 r. w wysokości niższej od wynikającej z zastosowania obowiązujących stawek podatkowych, z uwagi na zwiększenie kosztów produkcji w związku z przeprowadzoną z dniem 1 stycznia 1971 r. reformą cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych - rozliczenie podatku, o którym mowa w § 3, dokonane według obniżonych stawek, jest ostateczne.
§  5.
Producenci powinni:
1)
zaksięgować na koncie sprzedaży wartość sprzedanych na eksport produktów obliczoną według obowiązujących cen sprzedaży, obciążając odbiorcę należnością obliczoną według cen fabrycznych (cen sprzedaży zmniejszonych o podatek procentowy) - z uwzględnieniem przepisów § 4, a różnicę odnieść w ciężar rozrachunków z właściwym miejscowo organem finansowym;
2)
zadeklarować właściwemu miejscowo organowi finansowemu w oddzielnym "rozliczeniu podatku obrotowego" obroty osiągnięte w danym miesiącu ze sprzedaży produktów przeznaczonych na eksport i kwoty przypadającego od tych obrotów podatku obrotowego. Kwotę zadeklarowanego podatku należy równocześnie odnieść w ciężar konta sprzedaży i na dobro konta rozrachunków z właściwym miejscowo organem finansowym.
§  6.
1.
Organ finansowy stopnia powiatowego na podstawie miesięcznych rozliczeń podatku obrotowego, przedłożonych przez producentów w jego okręgu, sporządza sumaryczne zestawienie należnego podatku obrotowego od dostaw eksportowych za dany miesiąc, z podziałem na podatek należny od producenta, zjednoczenia i ministerstwa (urzędu centralnego, związku spółdzielni) i z uwzględnieniem sprostowań i uzupełnień wynikających ze złożonych przez producentów miesięcznych rozliczeń podatku obrotowego. Zestawienie należy sporządzić w 3 egzemplarzach. Na podstawie zestawienia organ finansowy wystawia polecenie pobrania. Na zestawieniu lub na indywidualnym poleceniu pobrania (jeśli podatek rozlicza tylko jeden dostawca) należy podać między innymi rodzaj budżetu (centralny lub konkretny budżet terenowy) oraz część i rozdział klasyfikacji budżetowej, na które powinny być zarachowane dochody z tytułu podatku od dostaw eksportowych, oraz zamieścić uwagę "eksport". Organ finansowy przekazuje właściwemu dla niego oddziałowi Narodowego Banku Polskiego dwa egzemplarze zestawienia wraz z poleceniem pobrania, zatrzymując trzeci egzemplarz zestawienia. Jeden egzemplarz zestawienia bank dołącza do kopii polecenia pobrania stanowiącego dowód uznania rachunku bankowego dochodów budżetowych organu finansowego.
2.
Oddział Narodowego Banku Polskiego obciąża kwotą podatku, o której mowa w ust. 1, rachunek Ministerstwa Finansów "zwrot podatku obrotowego od eksportu przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych", uznając równocześnie rachunek organu finansowego z tytułu podatku obrotowego.
3.
Organ finansowy księguje uznane przez Narodowy Bank Polski kwoty (ust. 2) na kartach kontowych poszczególnych producentów w rubrykach "przypisy" i "uiszczenia".
§  7.
1.
Przepisy § 2 i 4-6 stosuje się również w wypadku, gdy między producentem a przedsiębiorstwem handlu zagranicznego występuje generalny dostawca (pośrednik kompletujący dostawy), z tym że ilekroć w tych przepisach jest mowa o jednostce handlu zagranicznego, należy przez to rozumieć w powyższych wypadkach generalnego dostawcę.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, może być za zgodą Ministerstwa Finansów, na wniosek zainteresowanych, stosowany inny tryb rozliczeń aniżeli określony w tym ustępie.
§  8.
W § 31 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 1968 r. w sprawie szczegółowych zasad opodatkowania podatkiem obrotowym jednostek gospodarki uspołecznionej oraz ulg i zwolnień od tego podatku (Monitor Polski z 1969 r. Nr 1, poz. 2, z 1970 r. Nr 4, poz. 34 i z 1971 r. Nr 3, poz. 15) skreśla się pkt 2a.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i dotyczy rozliczeń za okres od dnia 1 lipca 1971 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024