Zakres działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 91
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister Komunikacji sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie przewozów pasażerów i ładunków wszystkimi gałęziami transportu (bez transportu morskiego), transportu drogowego i kolejowego, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, lotnictwa cywilnego oraz budownictwa specjalnego w dziedzinie komunikacji.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej, oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Komunikacji:
1)
opracowuje globalny bilans potrzeb przewozowych w zakresie przewozu ładunków do planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych (bez transportu morskiego) z podziałem na poszczególne gałęzie transportu,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych przewozów ładunków i pasażerów transportem kolejowym, samochodowym i żeglugą śródlądową, objętych działem "transport i łączność", oraz projekty planów przewozów transportem rurociągowym, na podstawie projektów planów opracowanych przez właściwe resorty, prezydia wojewódzkich rad narodowych i inne jednostki organizacyjne, obowiązane do sporządzania takich planów, i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
opracowuje i zatwierdza kwartalne plany przewozów kolei, transportu samochodowego, lotniczego i żeglugi śródlądowej w porozumieniu z zainteresowanymi resortami w ramach narodowego planu gospodarczego i koreluje je z potrzebami i wymaganiami transportu morskiego,
4)
analizuje i koordynuje projekty planów i programy rozwoju sieci dróg publicznych, sporządzane przez zainteresowane resorty i prezydia wojewódzkich rad narodowych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
5)
ustala, na bazie ogólnych wytycznych obowiązujących w kraju, warunki techniczne projektowania, normatywy techniczne projektowania i wytyczne techniczne projektowania oraz zasady opracowywania kosztorysów obiektów i budowli w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
6)
opiniuje programy rekonstrukcji organizacyjno-technicznej branżowej w zakresie zamierzeń inwestycyjnych o charakterze transportowym oraz programy rekonstrukcji regionalnej w zakresie zamierzeń dotyczących rozwoju sieci dróg (kolejowych, kołowych, wodnych) i rurociągów,
7)
bilansuje i rozdziela roboty budowlano-montażowe dla inwestycji i kapitalnych remontów, wykonywanych przez specjalistyczne przedsiębiorstwa w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
8)
prowadzi działalność normatywną w zakresie transportu drogowego i kolejowego, lotnictwa cywilnego oraz dróg publicznych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
9) 2
opiniuje i koordynuje programy rozwoju publicznego i branżowego zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego oraz ustala normatywy dla programowania i projektowania obiektów tego zaplecza,
10)
opracowuje bilanse oraz zatwierdza rozdzielniki maszyn, urządzeń i materiałów, stosownie do odrębnych ustaleń Rządu,
11)
opracowuje projekty bilansów pojazdów samochodowych na podstawowe kierunki przeznaczenia i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
W celu zapewnienia realizacji zadań wymienionych w § 1 Minister Komunikacji:
1) 3
wydaje wiążące wytyczne, decyzje i instrukcje dla resortów objętych koordynacją, w szczególności w zakresie organizowania przewozu ładunków, organizacji i funkcjonowania transportu samochodowego, spedycji, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, wykorzystywania urządzeń do czynności ładunkowych oraz w zakresie wynikającym z ustawy o transporcie drogowym i spedycji krajowej,
2)
przekształci Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne Zaplecza Technicznego Motoryzacji w Warszawie na Główne Biuro Studiów i Projektów Zaplecza Technicznego Motoryzacji (przy równoczesnym włączeniu do niego pracowni budownictwa samochodowego wchodzących w skład biur projektów transportu drogowego i lotniczego), jako jednostkę wiodącą w dziedzinie prowadzenia studiów, typizacji i projektowania obiektów zaplecza technicznego motoryzacji w kraju.
§  4. 4
(skreślony).
§  5.
Minister Komunikacji opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 listopada 1969 r. projekty aktów prawnych, niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.39.321

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 28/08/1969
Data ogłoszenia: 11/09/1969
Data wejścia w życie: 11/09/1969