Zakres działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

ZARZĄDZENIE Nr 91
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 sierpnia 1969 r.
o zakresie działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.

Na podstawie § 1 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Minister Komunikacji sprawuje koordynację międzyresortową w zakresie przewozów pasażerów i ładunków wszystkimi gałęziami transportu (bez transportu morskiego), transportu drogowego i kolejowego, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, lotnictwa cywilnego oraz budownictwa specjalnego w dziedzinie komunikacji.
§  2.
W ramach koordynacji międzyresortowej, oprócz funkcji wymienionych w § 4 uchwały nr 114 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1969 r. w sprawie koordynacji międzyresortowej (Monitor Polski Nr 30, poz. 224), Minister Komunikacji:
1)
opracowuje globalny bilans potrzeb przewozowych w zakresie przewozu ładunków do planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych (bez transportu morskiego) z podziałem na poszczególne gałęzie transportu,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych, wieloletnich i perspektywicznych przewozów ładunków i pasażerów transportem kolejowym, samochodowym i żeglugą śródlądową, objętych działem "transport i łączność", oraz projekty planów przewozów transportem rurociągowym, na podstawie projektów planów opracowanych przez właściwe resorty, prezydia wojewódzkich rad narodowych i inne jednostki organizacyjne, obowiązane do sporządzania takich planów, i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów,
3)
opracowuje i zatwierdza kwartalne plany przewozów kolei, transportu samochodowego, lotniczego i żeglugi śródlądowej w porozumieniu z zainteresowanymi resortami w ramach narodowego planu gospodarczego i koreluje je z potrzebami i wymaganiami transportu morskiego,
4)
analizuje i koordynuje projekty planów i programy rozwoju sieci dróg publicznych, sporządzane przez zainteresowane resorty i prezydia wojewódzkich rad narodowych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
5)
ustala, na bazie ogólnych wytycznych obowiązujących w kraju, warunki techniczne projektowania, normatywy techniczne projektowania i wytyczne techniczne projektowania oraz zasady opracowywania kosztorysów obiektów i budowli w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
6)
opiniuje programy rekonstrukcji organizacyjno-technicznej branżowej w zakresie zamierzeń inwestycyjnych o charakterze transportowym oraz programy rekonstrukcji regionalnej w zakresie zamierzeń dotyczących rozwoju sieci dróg (kolejowych, kołowych, wodnych) i rurociągów,
7)
bilansuje i rozdziela roboty budowlano-montażowe dla inwestycji i kapitalnych remontów, wykonywanych przez specjalistyczne przedsiębiorstwa w dziedzinie budownictwa specjalnego komunikacyjnego,
8)
prowadzi działalność normatywną w zakresie transportu drogowego i kolejowego, lotnictwa cywilnego oraz dróg publicznych (z wyłączeniem dróg miejskich nie mających charakteru dróg przelotowych),
9) 2
opiniuje i koordynuje programy rozwoju publicznego i branżowego zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego oraz ustala normatywy dla programowania i projektowania obiektów tego zaplecza,
10)
opracowuje bilanse oraz zatwierdza rozdzielniki maszyn, urządzeń i materiałów, stosownie do odrębnych ustaleń Rządu,
11)
opracowuje projekty bilansów pojazdów samochodowych na podstawowe kierunki przeznaczenia i przedstawia je Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  3.
W celu zapewnienia realizacji zadań wymienionych w § 1 Minister Komunikacji:
1) 3
wydaje wiążące wytyczne, decyzje i instrukcje dla resortów objętych koordynacją, w szczególności w zakresie organizowania przewozu ładunków, organizacji i funkcjonowania transportu samochodowego, spedycji, zaplecza technicznego do obsługi samochodów ciężarowych, specjalnych, autobusów i ciągników samochodowych organizacji transportu samochodowego, wykorzystywania urządzeń do czynności ładunkowych oraz w zakresie wynikającym z ustawy o transporcie drogowym i spedycji krajowej,
2)
przekształci Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne Zaplecza Technicznego Motoryzacji w Warszawie na Główne Biuro Studiów i Projektów Zaplecza Technicznego Motoryzacji (przy równoczesnym włączeniu do niego pracowni budownictwa samochodowego wchodzących w skład biur projektów transportu drogowego i lotniczego), jako jednostkę wiodącą w dziedzinie prowadzenia studiów, typizacji i projektowania obiektów zaplecza technicznego motoryzacji w kraju.
§  4. 4
(skreślony).
§  5.
Minister Komunikacji opracuje i przedstawi Prezesowi Rady Ministrów w terminie do dnia 30 listopada 1969 r. projekty aktów prawnych, niezbędnych do uzgodnienia obowiązujących przepisów z ustalonym w tym zarządzeniu zakresem działania Ministra z tytułu koordynacji międzyresortowej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
2 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
3 § 3 pkt 1 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 79 z dnia 27 września 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów dotyczących obrotu samochodami osobowymi oraz zaplecza technicznego motoryzacji (M.P.74.33.196) z dniem 1 października 1974 r.
4 § 4 skreślony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 15 z dnia 9 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia działania niektórych naczelnych organów administracji z tytułu koordynacji międzyresortowej (M.P.72.13.93) z dniem 1 marca 1972 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.39.321

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Komunikacji z tytułu koordynacji międzyresortowej.
Data aktu: 28/08/1969
Data ogłoszenia: 11/09/1969
Data wejścia w życie: 11/09/1969