Zapewnienie ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.

ZARZĄDZENIE Nr 88
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 sierpnia 1969 r.
w sprawie zapewnienia ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.

W celu zapewnienia ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania na wyroby przemysłowe w związku z pogłębiającą się specjalizacją i koncentracją produkcji zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Właściwe ministerstwa dokonają w podległych im branżach i przedsiębiorstwach przeglądu asortymentowej struktury oraz rozmiarów wykonywanej produkcji i ustalą przedsiębiorstwa, które mają specjalizować się w produkcji wielkoseryjnej, oraz takie, które wykonywać będą wyroby produkowane w małych seriach.
2.
Zjednoczenia powinny przy kształtowaniu asortymentowych profili produkcji podległych przedsiębiorstw rozszerzać zakres unifikacji i standaryzacji. Dotyczyć to powinno w szczególności elementów maszyn i urządzeń, które powinny być w najszerszym zakresie wykorzystywane do nowych rozwiązań konstrukcyjnych.
3.
Zjednoczenia lub jednostki równorzędne powinny ustalić koncepcję profilu produkcyjnego podległych im przedsiębiorstw w terminie poprzedzającym zakończenie prac nad planem na lata 1971-1975 w celu umożliwienia uwzględnienia tych ustaleń w planach przedsiębiorstw.
4.
Jeżeli wskutek zaniechania produkcji wyrobu w przedsiębiorstwie konieczne jest przekazanie jej do innego przedsiębiorstwa, zjednoczenie bądź jednostka równorzędna powinny przede wszystkim lokować tę produkcję w podległych sobie zakładach o warunkach zapewniających osiągnięcie należytego poziomu jakości oraz kosztów własnych.
5.
Jeżeli założenia dotyczące profilu asortymentowego produkcji podległych zjednoczeniu przedsiębiorstw nie zapewniają odpowiedniego wzrostu produkcji w porównaniu z potrzebami gospodarki narodowej, zjednoczenie powinno w uzasadnionych ekonomicznie wypadkach zapewnić pokrycie tych potrzeb w drodze rozwoju produkcji odpowiednich wyrobów w zakładach podległych innym jednostkom gospodarczym na zasadach koordynacji branżowej bądź w drodze importu z krajów socjalistycznych.
§  2.
1.
Zaniechanie w przedsiębiorstwach produkcji maszyn, urządzeń, sprzętu technicznego oraz innych wyrobów na zaopatrzenie gospodarki uspołecznionej wymaga uzgodnienia z jednostką nadrzędną.
2.
Przy ewentualnym podejmowaniu decyzji o zaniechaniu w przedsiębiorstwach produkcji części zamiennych oraz wyrobów na zaopatrzenie rynku wewnętrznego należy przestrzegać przepisów uchwały nr 275 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1963 r. w sprawie zapewnienia ciągłości produkcji przeznaczonej na zaopatrzenie rynku wewnętrznego (Monitor Polski Nr 70, poz. 345) oraz uchwały nr 365 Rady Ministrów z dnia 20 września 1961 r. w sprawie usprawnienia gospodarki remontowej (Monitor Polski Nr 81, poz. 340).
§  3.
Zjednoczenie lub inna jednostka bezpośrednio nadrzędna może zezwolić lub nakazać zaprzestanie w przedsiębiorstwie produkcji określonego asortymentu maszyn i wyrobów, jeżeli:
1)
właściwa organizacja zbytu i główni dotychczasowi odbiorcy wydali opinie, że na dany asortyment wyrobu brak jest zapotrzebowania lub że zapotrzebowanie zostanie pokryte z innych źródeł przez substytuty lub import z krajów socjalistycznych,
2)
nastąpiło przekazanie produkcji innemu przedsiębiorstwu z zachowaniem jej ciągłości w rozmiarach potrzebnych dla zaspokojenia potrzeb krajowych.
§  4.
1.
Decyzja przekazania produkcji określonego wyrobu z jednego przedsiębiorstwa do innego powinna być podjęta po uprzednim ustaleniu, że przekazanie to nie spowoduje wstrzymania lub poważnego ograniczenia ogólnych dostaw tego wyrobu.
2.
Przedsiębiorstwo, które uzyskało decyzję o zaniechaniu produkcji maszyn i wyrobów, powinno zawrzeć z przedsiębiorstwem podejmującym tę produkcję umowę regulującą sposób przekazania dokumentacji konstrukcyjnej, technologicznej, zapasów półfabrykatów (materiałów) i posiadanych zamówień na wyroby, jak również udzielenia pomocy instruktażowej. Przedsiębiorstwo, które przejmuje produkcję, jest zobowiązane do wykonania dostaw, do jakich było zobowiązane na podstawie uprzednio zawartych umów lub decyzji właściwych organów przedsiębiorstwo, które zaniechało produkcji, oraz do wynagradzania szkód (zapłaty kar umownych) w razie niewykonania dostawy.
3.
Jeżeli zaniechana ma być produkcja wyrobów, na które zawarta została umowa kooperacyjna, przekazanie produkcji dopuszczalne jest tylko z zachowaniem przepisów uchwały nr 314 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1961 r. w sprawie usprawnienia kooperacji przemysłowej (Monitor Polski z 1969 r. Nr 13, poz. 106).
4.
Minister resortowy może zastrzec do swojej decyzji sprawy związane z przenoszeniem produkcji o zasadniczym znaczeniu dla gospodarki narodowej.
§  5.
Przedsiębiorstwa przemysłowe, po uzyskaniu decyzji o zaniechaniu produkcji maszyn i wyrobów, obowiązane są zawiadomić o tym swych dotychczasowych odbiorców na 12 miesięcy przed terminem zaprzestania produkcji oraz wskazać przedsiębiorstwa przejmujące tę produkcję.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.39.320

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zapewnienie ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania kraju na maszyny, urządzenia, sprzęt techniczny oraz inne wyroby przemysłu uspołecznionego w razie podejmowania decyzji o zaniechaniu ich produkcji.
Data aktu: 22/08/1969
Data ogłoszenia: 11/09/1969
Data wejścia w życie: 11/09/1969