Regulamin odznaki "Przodujący Drogowiec".

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1969 r.
w sprawie regulaminu odznaki "Przodujący Drogowiec".

Na podstawie § 5 uchwały nr 65 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1969 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodujący Drogowiec" (Monitor Polski Nr 15, poz. 113) w uzgodnieniu z Zarządami Głównymi Związku Zawodowego Transportowców i Drogowców oraz Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się regulamin odznaki "Przodujący Drogowiec, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

REGULAMIN ODZNAKI "PRZODUJĄCY DROGOWIEC"

§ 1. Ilekroć w regulaminie użyto określenia "uchwała" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 65 Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1969 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Przodujący Drogowiec" (Monitor Polski Nr 15, poz. 113).

§ 2. Ilekroć w regulaminie użyto określenia "pracownik drogownictwa", należy przez to rozumieć pracowników wymienionych w § 2 pkt 1 uchwały.

§ 3. 1. Opis odznaki "Przodujący Drogowiec", jej wzór rysunkowy i wymiary określa załącznik nr 1 do regulaminu.

2. Wzór dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki określa załącznik nr 2 do regulaminu.

§ 4. Odznaka może być nadana pracownikowi drogownictwa, który oprócz spełnienia co najmniej jednego z wymagań określonych w §§ 5 i 6 odpowiada następującym warunkom ogólnym:

1) wykazuje dobrą znajomość swej pracy oraz systematycznie pogłębia swoje wiadomośći fachowe;

2) wyróżnia się dbałością o majątek społeczny oraz wzorowo spełnia zlecone mu obowiązki;

3) jest zdyscyplinowany i obowiązkowy;

4) wykazuje wysoki poziom moralny i właściwą postawę społeczną.

§ 5. W szczególnosci wyróżnia się odznaką pracowników drogownictwa, którzy przyczyniają się do:

1) przedterminowego wykonania planów produkcyjnych;

2) obniżenia kosztów budowy i utrzymania dróg i mostów przez racjonalizatorstwo, wynalazczość, usprawnienia, współzawodnictwo, wprowadzanie postępu technicznego;

3) podnoszenia stopnia bezpieczeństwa i higieny pracy przy robotach oraz sprawności ruchu na drogach publicznych;

4) zapewnienia bezawaryjnej pracy taboru, sprzętu, maszyn i urządzeń technicznych;

5) rozwoju społecznych czynów drogowych.

§ 6. 1. Odznaka złota może być nadana pracownikowi drogownictwa po 10 latach, a odznaka srebrna po 5 latach nieprzerwanej i nienagannej pracy.

2. Poza wypadkami szczególnie uzasadnionymi nadanie odznaki złotej powinno być poprzedzone nadaniem odznaki srebrnej.

§ 7. 1. Wnioski o nadanie odznaki zgłaszają:

1) Ministrowi Komunikacji:

a) przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych - w odniesieniu do pracowników właściwych organów prezydiów rad narodowych wszystkich szczebli oraz pracowników jednostek organizacyjnych działających w zakresie dróg lokalnych i dróg zakładowych położonych poza obszarem miast i osiedli, jak również w odniesieniu do innych osób za zasługi położone w dziedzinie drogownictwa (§ 2 pkt 2 uchwały);

b) kierownicy jednostek (komórek) organizacyjnych podległych bezpośrednio Ministrowi Komunikacji, działających w zakresie dróg państwowych oraz w zakresie budownictwa drogowego - w odniesieniu do pracowników tych jednostek (komórek) oraz pracowników podległych jednostek organizacyjnych, a także w odniesieniu do innych osób za zasługi położone w dziedzinie drogownictwa (§ 2 pkt 2 uchwały);

2) Ministrowi Gospodarki Komunalnej - przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w odniesieniu do pracowników właściwych organów prezydiów rad narodowych wszystkich szczebli oraz pracowników jednostek organizacyjnych, działających w zakresie dróg państwowych i lokalnych (ulic i placów) oraz dróg zakładowych, położonych na obszarze miast i osiedli, jak również w odniesieniu do innych osób za zasługi położone w dziedzinie rozwoju dróg (ulic i placów) miejskich (§ 2 pkt 2 uchwały).

2. Wnioski o nadanie odznaki powinny być przedstawione właściwemu ministrowi najpóźniej na miesiąc przed projektowanym terminem wręczenia odznaki.

§ 8. Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać następujące dane dotyczące osoby zgłaszanej do wyróżniena: imię i nazwisko, nazwisko panieńskie - gdy chodzi o mężatki, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, miejsce pracy i stanowisko służbowe, wykształcenie, przynależność partyjną, posiadane odznaczenia, odznaki i rok nadania, wyczerpujące uzasadnienie wniosku (szczegółowe opisanie zasług ze wskazaniem stażu pracy lub działalności oraz krótką charakterystykę postawy społecznej), opinię zakładowej organizacji politycznej i związkowej, opinię nadrzędnej jednostki organizacyjnej i właściwego branżowo zarządu okręgowego związku zawodowego.

§ 9. 1. Wręczenia odznaki wraz z dokumentem stwierdzającym jej nadanie dokonuje minister, który nadał odznakę, lub w jego imieniu osoba upoważniona.

2. Odznaki wręcza się w sposób uroczysty na akademiach organizowanych z okazji "Dnia Transportowca i Drogowca", "Dnia Pracownika Komunalnego" lub w dniach mających szczególne znaczenie dla drogownictwa, jak oddanie do eksploatacji szczególnie ważnej arterii drogowej, obiektu drogowego bądź mostowego itp.

§ 10. 1. Nadanie odznaki odnotowuje się w karcie ewidencyjnej wyróżnionego pracownika, a do jego akt osobowych dołącza się opis dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki.

2.  1 (skreślony).

§ 11. Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.

§ 12. Komórki do spraw osobowych Ministerstw Komunikacji i Gospodarki Komunalnej prowadzą imienny rejestr wyróżnionych, zawierający następujące dane:

1) liczbę porządkową,

2) nazwisko i imię, datę i miejsce urodzenia wyróżnionego,

3) stanowisko służbowe,

4) miejsce pracy,

5) datę nadania odznaki,

6) uwagi.

Liczba porządkowa rejestru stanowi jednocześnie numer rejestracyjny dokumentu stwierdzającego nadanie odznaki.

§ 13. 1. Przez czyn uzasadniający pozbawienie pracownika drogownictwa odznaki (§ 4 ust. 2 pkt 2 uchwały) należy rozumieć:

1) przestępstwo z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu,

2) ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, w wyniku którego nastąpiło rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy bez wypowiedzenia.

2. O pozbawieniu odznaki orzeka minister, który odznakę nadał.

3.  2 Fakt utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w imiennym rejestrze pracowników wyróżnionych i na odpisie dokumentu odznaki znajdującym się w tece akt osobowych.

§ 14. 1. W razie zagubienia, zniszczenia lub kradzieży odznaki albo dokumentu stwierdzającgo jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat dokumentu.

2. Za ponownie wydaną odznakę pobiera się opłatę w wysokości ceny zakupu, a duplikat dokumentu wydaje się nieodpłatnie. Odznakę wydaje się nieodpłatnie, jeżeli jej zniszczenie lub zagubienie nastąpiło w wyniku nieszczęśliwego wypadku w czasie pracy lub w związku w wykonywaniem pracy.

§ 15. Sczegółowy tryb postępowania przy zgłaszaniu wniosków o nadanie odznaki obywatelom państw obcych zostanie określony przez Ministra Komunikacji w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej odrębnymi przepisami.

Załącznik nr 1

OPIS ODZNAKI "PRZODUJĄCY DROGOWIEC", JEJ WZÓR I WYMIARY

Odznakę "Przodujący Drogowiec" stanowi stylizowana gwiazda ośmioramienna o średnicy 36 mm.

Na czterech ramionach gwiazdy są umieszczone po 3 rzeźbione liście laurowe.

W środku gwiazdy znajduje się okrągła tarcza o średnicy 19 mm, na której otoku, wypełnionym zieloną emalią, w górnej części umieszczony jest napis "Przodujący Drogowiec", a w dolnej części - związana gałąź laurowa.

W otoku na biało emaliowanym tle znajduje się rysunek krętej drogi w kolorze szarej emalii z przerywaną linią dzielącą drogę na dwa pasma ruchu. Nad drogą umieszczony jest stylizowany rysunek jednoprzęsłowego mostu.

Na odwrotnej stronie odznaki przytwierdzone jest zapięcie w kształcie agrafki.

Odznaka (napisy i rysunki) wykonana jest w kolorze złotym lub srebrnym.

Wzór odznaki.

(pominięto)

Załącznik nr 2

WZÓR I OPIS DOKUMENTU ODZNAKI "PRZODUJĄCY DROGOWIEC"

(wzór pominięty)

Na czołowej stronie okładki dokumentu wytłoczony jest wzór srebrnej lub złotej odznaki. Okładka koloru zielonego. Wymiary dokumentu odznaki (otwartego) wynoszą: 105 X 148 mm (format A6 składany do formatu A7).

1 Załącznik § 10 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 marca 1973 r. (M.P.73.19.115) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.
2 Załącznik § 13 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 marca 1973 r. (M.P.73.19.115) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 kwietnia 1973 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.20.168

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Regulamin odznaki "Przodujący Drogowiec".
Data aktu: 26/04/1969
Data ogłoszenia: 28/05/1969
Data wejścia w życie: 28/05/1969