Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 1968 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. o zmianach w organizacji i zakresie działania naczelnych organów administracji państwowej w dziedzinie budownictwa i planowania przestrzennego (Dz. U. Nr 8, poz. 49) oraz w związku z uchwałą nr 210 Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1966 r. w sprawie realizacji zadań wynikających z uchwały VI Plenum KC PZPR zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 27 lipca 1965 r. w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych (Monitor Polski Nr 41, poz. 234) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 4 i § 5 otrzymują brzmienie:

"§ 4. 1. Inwestor państwowy zobowiązany jest zapewnić prawidłowy nadzór nad realizacją inwestycji, a w szczególności nad robotami budowlanymi oraz montażem maszyn i urządzeń inwestycyjnych w formie:

1) sprawowania nadzoru we własnym zakresie,

2) powierzania nadzoru w trybie obowiązujących przepisów uprawnionym jednostkom organizacyjnym.

2. W razie przekazania funkcji nadzoru inwestorskiego generalnemu wykonawcy (generalnemu dostawcy) inwestor obowiązany jest dopilnować, aby w umowie z generalnym wykonawcą zostały uwzględnione te wszystkie czynności inspektora nadzoru inwestorskiego, zawarte w załączniku nr 3 do zarządzenia, których wykonanie przejmuje organ kontroli wewnętrznej generalnego wykonawcy.

3. Generalny wykonawca, który zgodnie z umową przejął funkcję nadzoru inwestorskiego, obowiązany jest zapewnić ścisłą współpracę własnych organów kontroli z inwestorem. Współpraca ta polegać powinna w szczególności na:

1) uwzględnieniu przy nadzorze nad robotami opinii i uwag upoważnionych przedstawicieli inwestora, zamieszczonych w dzienniku budowy w wyniku przeprowadzonej lustracji realizacji inwestycji,

2) przesyłaniu inwestorowi kopii skierowanych do właściwego organu państwowego nadzoru budowlanego zawiadomień o stwierdzonych przez organy kontroli wewnętrznej wypadkach naruszenia w toku budowy przepisów budowlanych lub obowiązujących zasad bezpieczeństwa obiektu w trakcie budowy oraz o innych nieprawidłowościach i uchybieniach technicznych, które stanowiłyby naruszenie ogólnie obowiązujących zasad realizacji obiektów budowlanych.

4. W zakresie inwestycji przemysłowych, polegających głównie na dostawach i montażu maszyn i urządzeń, zainteresowane jednostki inwestorskie powinny zlecić całokształt funkcji koordynacji i nadzoru nad realizacją tych inwestycji generalnym dostawcom maszyn i urządzeń, wyznaczonym decyzją właściwych ministrów do przyjmowania takich zleceń.

§ 5. W razie zawarcia umowy z generalnym wykonawcą o rozszerzony zakres generalnego wykonawstwa, zgodnie z zarządzeniem nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1968 r. w sprawie generalnego wykonawstwa inwestycji przemysłowych i specjalnych (Dz. Bud. Nr 1, poz. 1), na podstawie której generalny wykonawca obejmuje zakresem czynności generalnego wykonawstwa organizację i koordynację rozszerzonego nadzoru i kontroli nad wykonywaniem robót, w tym i nadzór inwestorski, czynności inwestora na terenie budowy ograniczają się do:

1) przekazania placu budowy,

2) okresowych kontroli jakości robót oraz jakości stosowanych materiałów,

3) dokonywania zgodnie z umową odbiorów części obiektów i robót poza obiektem,

4) nadzoru nad przeprowadzeniem rozruchu technologicznego,

5) dokonania odbioru końcowego zakończonych obiektów, robót poza obiektem i skontrolowania usunięcia wad ujawnionych w okresie rękojmi za wady.";

2)
w Wytycznych w sprawie zadań oraz zakresu działania służby inwestycyjnej, stanowiących załącznik nr 1 do zarządzenia;
a)
w § 9 ust. 2 skreśla się wyrazy "odpowiednio uproszczony w wypadkach określonych w zarządzeniu",
b)
w § 15 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Rozliczenie powinno być przygotowane przez służbę inwestycyjną w porozumieniu z generalnym wykonawcą oraz z kierującym biurem projektów przed terminem oddania do użytku zadania inwestycyjnego, zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 29 lipca 1966 r. w sprawie rozliczania się z zakończonych i oddawanych do użytku inwestycji (Monitor Polski Nr 41, poz. 208).";

3)
w Wytycznych w sprawie zakresu obowiązków inspektorów nadzoru inwestorskiego w budownictwie, stanowiących załącznik nr 3 do zarządzenia:
a)
w § 8 wyraz "obowiązujących" zastępuje się wyrazem "dyrektywnych",
b)
w § 9 ust. 1 skreśla się pkt 5,
c)
w § 10 skreśla się pkt 3,
d)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. Inspektor nadzoru przejmuje od kierownika budowy materiały pochodzące z rozbiórki w związku z realizacją inwestycji oraz przedstawia inwestorowi:

1) wnioski co do zagospodarowania na budowie tych materiałów,

2) spis materiałów z rozbiórki, nie zagospodarowanych na budowie i pozostawionych do dyspozycji inwestora.",

e)
w § 13 ust. 2 wyrazy "we wszystkich komisjach", zastępuje się wyrazami "w komisjach",
f)
w § 14 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Inspektor nadzoru ustala w porozumieniu z kierownikiem budowy terminy odbioru i przeprowadza odbiory częściowe wykonanych elementów i robót, jeżeli zgodnie z umową stanowią one podstawę do wystawienia przez wykonawcę faktury, sprawdzając równocześnie sporządzone przez kierownika budowy obliczenia ilości i wartości odbieranych robót. Odbiory częściowe wykonanych elementów i robót inspektor nadzoru stwierdza odpowiednim zapisem w protokole odbioru.",

g)
w § 14 ust. 2 skreśla się, a dotychczasowy ust. 3 otrzymuje numerację 2,
h)
w § 15 w ust. 1 dodaje się na końcu wyrazy "w zakresie niezbędnym dla celów rozliczeniowych z inwestorem", a ust. 2 skreśla się,
i)
w § 16 ust. 1 skreśla się, a dotychczasowe ust. 2 i 3 otrzymują kolejną numerację 1 i 2,
j)
§ 19 skreśla się, a dotychczasowy § 20 otrzymuje kolejną numerację § 19,
k)
§ 21 skreśla się.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.49.337

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie w sprawie organizacji i zadań służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych.
Data aktu: 05/11/1968
Data ogłoszenia: 29/11/1968
Data wejścia w życie: 29/11/1968