Zasady i tryb nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1968 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".

Na podstawie art. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (Dz. U. Nr 25, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy zawodowych, którzy nienagannie przesłużyli w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć lub dwadzieścia lat.
2.
Do nadania Brązowego, Srebrnego lub Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą być również przedstawiani pracownicy cywilni, którzy nienagannie przepracowali w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej pięć, dziesięć bądź dwadzieścia lat i wyróżnili się całokształtem swojej pracy zawodowej w dziedzinie umocnienia Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" zalicza się:
1)
czynną służbę wojskową, pełnioną w Siłach Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej po dniu 22 lipca 1944 r.,
2)
czynną służbę wojskową, pełnioną w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych na obszarze Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich po dniu 13 maja 1943 r.,
3)
służbę w oddziałach Gwardii Ludowej i Armii Ludowej,
4)
okres zatrudnienia po dniu 22 lipca 1944 r. w charakterze pracownika cywilnego w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych oraz w podległych Ministrowi Obrony Narodowej przedsiębiorstwach państwowych.
2.
Do okresu służby (pracy) wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się okresów:
1)
przebywania w stanie zmiennym oddziałów karnych,
2)
odbywania kary pozbawienia wolności, orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, oraz tymczasowego aresztowania, chyba że żołnierz (pracownik) tymczasowo aresztowany został następnie uniewinniony albo postępowanie karne zostało umorzone.
3.
Do okresu służby wymaganego dla nadania medalu nie zalicza się również okresów:
1)
odbywania zasadniczej służby wojskowej,
2)
pobierania nauki w szkołach wojskowych,
3)
odbywania studiów w akademiach wojskowych.
4.
Okresy wymienione w ust. 3 pkt 2 i 3 zalicza się jednak żołnierzom, którzy przed przyjęciem do szkoły lub akademii wojskowej pełnili wojskową służbę zawodową.
§  3.
1.
Żołnierzy (pracowników) dotychczas odznaczonych Brązowym, Srebrnym lub Złotym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nie przedstawia się powtórnie do nadania medalu tego samego stopnia.
2.
Nie nadaje się również medalu niższego stopnia osobie, która posiada medal wyższego stopnia lub w stosunku do której wystąpiono z wnioskiem o nadanie medalu wyższego stopnia.
§  4.
Do nadania Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" przedstawia się żołnierzy i pracowników cywilnych w tym roku kalendarzowym, w którym do dnia 31 grudnia posiadaliby wymagany okres służby wojskowej lub pracy w Siłach Zbrojnych.
§  5.
Z wnioskiem o nadanie Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" mogą występować w odniesieniu do:
1)
żołnierzy zawodowych i pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (instytucjach, zakładach) wojskowych - dowódcy (szefowie, komendanci) tych jednostek lub wyżsi przełożeni,
2)
żołnierzy i pracowników cywilnych przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej - dyrektorzy przedsiębiorstw lub dowódcy (szefowie) sprawujący bezpośredni nadzór nad tymi przedsiębiorstwami.
§  6.
1.
Odznaką Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" jest wieniec laurowy o średnicy 34 mm, na który nałożone są dwa skrzyżowane obosieczne miecze, zwrócone ostrzem ku górze; w środku wieńca znajduje się czerwono emaliowana okrągła tarcza o średnicy 15 mm, z nałożonym na nią srebrnym orłem; tarcza umieszczona jest w biało emaliowanym otoku w obramowaniach; na otoku jest napis: "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny"; w dolnej części wieńca znajduje się czerwono emaliowana, owalna tarcza w obramowaniu, z umieszczoną na niej cyfrą określającą lata nienagannej służby wojskowej lub pracy, za którą medal został nadany; odwrotna strona medalu jest gładka, polerowana; wieniec, miecze, obramowania, napisy i odwrotna strona medalu są złocone, srebrzone lub brązowe.
2.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na czerwonej wstążce szerokości 35 mm, z dwoma białymi paskami szerokości 2 mm po bokach.
3.
Wzory rysunkowe odznak medalu zawiera załącznik do zarządzenia.
§  7.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" wręczają dowódcy (szefowie, komendanci) jednostek (instytucji, zakładów) wojskowych i dyrektorzy przedsiębiorstw państwowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej albo wyżsi przełożeni.
2.
Wręczenie medalu obejmuje wręczenie odznaki medalu i dokumentu o jego nadaniu (legitymacji).
3.
Medal należy wręczać w sposób i w okolicznościach zapewniających uroczysty charakter aktu wręczenia.
§  8.
1.
Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" nosi się na lewej piersi w kolejności ustalonej w uchwale Rady Państwa z dnia 29 lutego 1960 r. w sprawie orderów i odznaczeń (Monitor Polski Nr 25, poz. 120).
2.
Zamiast medalu można nosić jego miniaturę lub baretkę w kolejności ustalonej w przepisach, o których mowa w ust. 1.
§  9.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawie zasad zaliczania służby wojskowej i pracy do okresów wymaganych dla nadania Srebrnego i Złotego Medalu "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WZORY ODZNAK MEDALU "SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024