Wytyczne dotyczące stosowania przepisu art. 90 ust. 1 Prawa wynalazczego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 18 stycznia 1967 r.
w sprawie wytycznych dotyczących stosowania przepisu art. 90 ust. 1 Prawa wynalazczego.

Na podstawie art. 90 ust. 2 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wytyczne w sprawie stosowania przepisu art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156) stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Techniki z dnia 10 maja 1963 r. w sprawie wytycznych dotyczących stosowania przepisu art. 90 ust. 1 Prawa wynalazczego (Monitor Polski Nr 42, poz. 206).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYTYCZNE W SPRAWIE STOSOWANIA PRZEPISU ART. 90 UST. 1 USTAWY - PRAWO WYNALAZCZE

1.
Dalszy postęp techniczny uzależniony jest w znacznej mierze od intensywniejszego udziału w jego rozwoju pracowników naukowo-dydaktycznych i naukowo-badawczych oraz pracowników inżynieryjno-technicznych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych wykonujących prace naukowe, badawcze, projektowe, konstrukcyjne i technologiczne. Podstawowym zadaniem tych pracowników jest więc dostarczanie rozwiązań o jak najwyższym poziomie technicznym oraz aktywne uczestniczenie w rozwoju wynalazczości pracowniczej - niezależnie od tego, czy są oni zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych prowadzących głównie prace naukowo-badawcze, doświadczalne, projektowe i konstrukcyjne, czy też w wyodrębnionych komórkach zaplecza naukowo-technicznego jednostek organizacyjnych, których podstawową działalność stanowi produkcja.
2.
Do zgłaszanych przez pracowników, o których mowa w ust. 1, projektów racjonalizatorskich mają w pełni zastosowanie przepisy ustawy z dnia 31 maja 1962 r. - Prawo wynalazcze (Dz. U. Nr 33, poz. 156), jeżeli projekty te:
1)
nie zostały dokonane w ramach zadań poruczonych tym pracownikom,
2)
zgłaszane są przez nich w ramach konkursów,
3)
dokonywane są przez brygady racjonalizatorskie, w skład których pracownicy ci wchodzą,
4)
zgłaszane są przez tych pracowników jako rozwiązania zagadnień wynikających z tematycznych programów wynalazczości ogłaszanych w jednostce organizacyjnej, w której są zatrudnieni,
5)
zgłoszone są w toku wykonywania prac wdrożeniowych danej jednostki na podstawie dokumentacji opracowanej przez inną jednostkę. Wprowadzenie do produkcji zgłoszonych projektów powinno być uzgodnione z jednostką organizacyjną, w której opracowano dokumentację.
3.
Przez poruczone zadania należy rozumieć zadania, które w całości lub w części przydzielone zostały w ramach planu lub poleceniem służbowym do realizacji indywidualnemu pracownikowi bądź grupie pracowników. Za zadania poruczone wynikające z planu uważa się:

- dla kierowników jednostek (komórek organizacyjnych) tę część bądź całość zadań planowych, za których realizację ponoszą oni odpowiedzialność lub których realizacja jest przez nich nadzorowana,

- dla pozostałych pracowników tę część zadań planowych, do których wykonania zostali oni przewidziani indywidualnie, w grupie lub w zespole.

4.
Ogólne zadania ujęte książkami służb lub innymi tego rodzaju dokumentami, określającymi ogólne obowiązki pracowników, nie stanowią poruczonych zadań.
5.
Kierownicy jednostek organizacyjnych, wymienionych w ust. 6, w wypadkach spornych lub budzących wątpliwości przy podejmowaniu decyzji obowiązani są zasięgnąć opinii rady zakładowej i zakładowego koła Naczelnej Organizacji Technicznej.
6.
Jednostkami organizacyjnymi, o których mowa w ust. 1, są:
1)
instytuty naukowe, instytuty naukowo-badawcze i inne placówki naukowe szkół wyższych i Polskiej Akademii Nauk,
2)
instytuty naukowe i naukowo-badawcze poza szkołami wyższymi i Polską Akademią Nauk,
3)
państwowe, społeczne i spółdzielcze jednostki organizacyjne zamieszczone w wykazie ustalonym stosownie do art. 39 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1965 r. Nr 19, poz. 129),
4)
państwowe, społeczne i spółdzielcze jednostki organizacyjne nie zamieszczone w wykazie wymienionym w pkt 3, których podstawowa działalność polega na prowadzeniu prac naukowych, badawczych, projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych,
5)
komórki i placówki zakładowego zaplecza naukowo-technicznego w tych jednostkach organizacyjnych, których podstawowej działalności nie stanowią prace naukowe, badawcze, projektowe i konstrukcyjne.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.8.40

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wytyczne dotyczące stosowania przepisu art. 90 ust. 1 Prawa wynalazczego.
Data aktu: 18/01/1967
Data ogłoszenia: 07/02/1967
Data wejścia w życie: 07/02/1967