W dniu 12 czerwca w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wejdzie w życie w dniu 1 listopada br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii szacuje, że z wakacji będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób. Już w grudniu tego roku pierwsi przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowego rozwiązania.

Maksymalny roczny koszt wdrożenia ustawy w 2024 r. szacowany jest na 1,64 mld zł, jeśli z wakacji składkowych skorzystają wszyscy uprawnieni.

Czytaj również: Nowa wersja projektu wakacji składkowych trafiła na Stały Komitet Rady Ministrów>>

 

Wakacje składkowe – kto skorzysta?

Rozwiązanie skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy:

  • w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
  • w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro.

 

Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać ze zwolnienie z opłacania składek za jeden miesiąc w każdym roku kalendarzowym na:

  • własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe i jeżeli wcześniej zostało zadeklarowane jego opłacanie - chorobowe,
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

 

Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników).  Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.

 

Jest to rozwiązanie dobrowolne. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy i kiedy będzie chciał z niego skorzystać.

Czytaj też w LEX: Wakacje składkowe - warunki korzystania >

Wakacje nie będą miały wpływu na uprawnienie do skorzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. W okresie, w którym przedsiębiorca będzie podlegać zwolnieniu, składki na jego własne ubezpieczenia społeczne z tytułu wykonywanej działalności będą finansowane z budżetu państwa.

Czytaj też w LEX: Działalność nierejestrowana i niższe składki ZUS >

Z wakacji składkowych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa). Zwolnienie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.

 

Korzystając z wakacji przedsiębiorca nie będzie musiał zawieszać własnej działalności. Będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.

 


 

Wakacje składkowe – zasady korzystania

Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych, będzie musiał złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS.

Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Czyli, jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, by to grudzień był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie.

Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.

Czytaj też w LEX: Składki na ubezpieczenia a koszty uzyskania przychodów >

 

Ustawa ma zapewnić coroczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w komunikacie opublikowanym po uchwaleniu ustawy podało, że rozwiązanie zapewni coroczne obniżenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. - Szacujemy, że z tzw. wakacji składkowych będzie mogło skorzystać ok. 1,7 mln osób - czytamy.

- Działalność mikroprzedsiębiorców odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki. Wakacje składkowe to szansa, aby w wybranym miesiącu przedsiębiorca nie ponosił dodatkowych kosztów związanych z prowadzonym biznesem. Składki w tym czasie zostaną pokryte przez państwo, dzięki temu przedsiębiorca nie będzie musiał obawiać się o ciągłość świadczeń – wskazuje cytowany w komunikacie Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii. Jak dalej podkreślił, przedsiębiorca będzie miał wybór, czy w miesiącu, w którym skorzysta z wakacji składkowych, wyjedzie na urlop, jeśli nie - to nadal będzie mógł pracować na rzecz swoich kontrahentów i osiągać z tego tytułu przychód.

Z kolei wiceminister Jacek Tomczak zaznaczył, że to od przedsiębiorcy będzie zależeć, czy będzie chciał skorzystać z naszej propozycji. - Dajemy mu wybór, bo najlepiej wie, co jest dla niego najkorzystniejsze – zaznac,zył.

Według ministerstwa korzystanie z rozwiązania nie będzie powodowało w przyszłości obniżenia świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Podczas wakacji przedsiębiorca będzie mógł nadal prowadzić firmę, uzyskiwać przychody i wystawiać faktury. Przedsiębiorcy w każdym roku będą mogli skorzystać z ulgi odpowiadającej sumie miesięcznych składek na ubezpieczenia społeczne. Dlatego, jeżeli w danym roku zmienią się wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, będzie im przysługiwała większa wartościowo ulga.

Zobacz też procedurę: Ustalanie statusu przedsiębiorcy >