Planowanie i kontrola poboru mocy i energii elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 17 marca 1967 r.
w sprawie planowania i kontroli poboru mocy i energii elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej o mocy zainstalowanej 500 kW i większej wprowadza się obowiązek ustalania wielkości poboru mocy elektrycznej oraz kontrolowania tego poboru.
2.
Zakłady, o których mowa w ust. 1, ustalają raz w roku wielkość poboru mocy elektrycznej w godzinach szczytowego obciążenia krajowego układu elektroenergetycznego określonych we właściwych dla danego zakładu przemysłowego przepisach taryfowych (moc średniogodzinowa) - z uwzględnieniem ekonomicznie uzasadnionego zmniejszenia wielkości poboru - na okres obejmujący IV kwartał roku kalendarzowego oraz I, II i III kwartał roku następnego.
3.
Wielkość poboru mocy w godzinach szczytowego obciążenia, o której mowa w ust. 2, podlega uzgodnieniu z właściwym terenowo okręgowym inspektoratem gospodarki paliwowo-energetycznej, zwanym w dalszym ciągu "OIGPE", w terminie do dnia 30 września każdego roku. Jeżeli zakład zasilany jest z kilku przyłączy i nie posiada sumującego układu pomiarowego, OIGPE może uzgodnić wielkość poboru mocy w godzinach szczytowego obciążenia oddzielnie dla każdego z przyłączy.
4.
Zmiana uzgodnionych wielkości poboru mocy elektrycznej, o których mowa w ust. 3, może nastąpić na żądanie zakładu (w związku z uruchamianiem nowych odbiorników, zmianą procesu technologicznego itp.) bądź z inicjatywy OIGPE w razie stwierdzenia, że uprzednio uzgodniona wielkość poboru mocy jest niewłaściwa.
5.
Uzgodnione wielkości poboru mocy w godzinach szczytowego obciążenia OIGPE obowiązany jest zgłosić właściwemu miejscowo zakładowi energetycznemu.
6.
Dyrektorzy OIGPE mogą w wyjątkowo uzasadnionych wypadkach zwolnić poszczególne zakłady przemysłowe z obowiązku opracowywania i uzgadniania wielkości poboru mocy elektrycznej, o których mowa w ust. 2.
§  2.
1.
Wprowadza się obowiązek planowania i kontroli zużycia energii elektrycznej w zakładach przemysłowych (niezależnie od wielkości mocy zainstalowanej) wchodzących w skład resortów: górnictwa i energetyki, przemysłu ciężkiego, przemysłu chemicznego, budownictwa i przemysłu materiałów budowlanych, leśnictwa i przemysłu drzewnego, przemysłu lekkiego oraz przemysłu spożywczego i skupu.
2.
Ministerstwa, zjednoczenia i zakłady przemysłowe resortów wymienionych w ust. 1 opracowują plany zużycia energii elektrycznej według zasad określonych odrębnymi przepisami.
§  3.
Wielkość poboru mocy oraz plany zużycia energii elektrycznej należy ustalać na podstawie:
1)
planu produkcji przemysłowej,
2)
wskaźników jednostkowego zużycia energii elektrycznej,
3)
zużycia energii elektrycznej na cele nie objęte analizą wskaźników jednostkowego zużycia oraz
4)
planu przedsięwzięć techniczno-organizacyjnych, zmierzających do:
a)
zmniejszenia poboru mocy w godzinach szczytowego obciążenia krajowego układu elektroenergetycznego, określonych w przepisach taryfowych,
b)
zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.
§  4.
Obowiązek kontroli wielkości poboru mocy i zużycia energii elektrycznej w zakładach przemysłowych obejmuje w szczególności:
1)
prowadzenie przez zakład przemysłowy dziennika wielkości poboru mocy i zużycia energii elektrycznej według wzorów ustalonych przez jednostkę zarządzającą wspólną siecią elektryczną (Zjednoczenie Energetyki) i uzgodnionego z Państwowym Inspektoratem Gospodarki Paliwowo-Energetycznej,
2)
sprawdzanie przez służbę energetyczną zakładu przemysłowego dotrzymywania ustalonych wielkości poboru mocy elektrycznej w godzinach szczytowego obciążenia,
3)
analizę kształtowania się zużycia energii elektrycznej oraz przestrzegania wskaźników jednostkowego zużycia.
§  5.
Planowanie i kontrola, o których mowa w § 2 i § 4, obejmują wielkość poboru mocy i zużycie energii elektrycznej pobieranej zarówno ze wspólnej sieci elektrycznej, jak i z elektrowni nie przyłączonych do wspólnej sieci.
§  6.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek organizacyjnych podległych Ministrom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych.
§  7.
1.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w zakresie uregulowanym niniejszym zarządzeniem.
2.
W szczególności traci moc zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 16 listopada 1957 r. w sprawie limitowania mocy i energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 92, poz. 543).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.17.88

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Planowanie i kontrola poboru mocy i energii elektrycznej w zakładach przemysłowych gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 17/03/1967
Data ogłoszenia: 28/03/1967
Data wejścia w życie: 28/03/1967