Dopuszczanie do ruchu lub do obrotu niektórych urządzeń energetycznych oraz obowiązek ich oznaczania.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie dopuszczania do ruchu lub do obrotu niektórych urządzeń energetycznych oraz obowiązku ich oznaczania.

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do urządzeń energetycznych i innych urządzeń służących do użytkowania paliw, a wymienionych w załączniku do zarządzenia:
1)
produkowanych masowo lub seryjnie w dniu wejścia w życie zarządzenia, zwanych dalej "dotychczas produkowanymi urządzeniami",
2)
przeznaczonych do produkcji masowej lub seryjnej:
a)
o zasadniczo zmienionej lub ulepszonej konstrukcji,
b)
których rodzaj lub typ nie był dotychczas produkowany, zwanych dalej "nowymi urządzeniami".
2. 1
Przepisy zarządzenia stosuje się również do nowych urządzeń, nie przeznaczonych do produkcji masowej i seryjnej, których rodzaje określać będzie Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej w porozumieniu z jednostką bezpośrednio nadzorującą wytwórcę.
3.
Produkcją seryjną w rozumieniu zarządzenia jest wykonanie rocznie więcej niż 25 sztuk danego typu urządzenia według określonych warunków technicznych.
§  2.
Do ruchu lub do obrotu mogą być dopuszczone tylko takie urządzenia, które - niezależnie od wymagań art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 32, poz. 150):
1)
spełniają warunki określone przepisami o opracowaniu i zatwierdzaniu dokumentacji technicznej konstrukcji maszyn i urządzeń,
2)
uzyskały od Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej zezwolenie na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu,
3)
zostały oznaczone przez wytwórcę znakiem stwierdzającym zezwolenie Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu.
§  3.
1.
Zezwolenie na dopuszczenie do obrotu stosuje się do tych urządzeń, które jako kompletne, gotowe wyroby przeznaczone do zbytu, niezależnie od formy (trybu) ich zbywania, nie wymagają montażu na miejscu ich eksploatacji pod nadzorem wytwórcy lub przez właściwą jednostkę montażową.
2.
Zezwolenie na dopuszczenie do ruchu stosuje się tylko do tych urządzeń, które ze względu na ich szczególne przeznaczenie albo warunki lub miejsce ich eksploatacji, albo też wymagania bezpieczeństwa pracy i obsługi i otoczenia wymagają montażu na miejscu eksploatacji tych urządzeń oraz technicznego odbioru w trybie obowiązujących przepisów.

Rozdział  2.

Dopuszczanie do ruchu lub do obrotu nowych urządzeń.

§  4.
1.
Wytwórca nowych urządzeń (§ 1 ust. 1 pkt 2) przy ustalaniu założeń konstrukcyjnych do wykonania prototypu nowego urządzenia powinien zgłosić Państwowemu Inspektoratowi Gospodarki Paliwowo-Energetycznej - w celu uzgodnienia - projekt warunków technicznych, którym ze względu na racjonalne użytkowanie paliw i energii powinno odpowiadać nowe urządzenie, zwanych dalej "warunkami technicznymi".
2.
Zgłoszony do uzgodnienia projekt warunków technicznych powinien zawierać dane dotyczące:
1)
przeznaczenia nowego urządzenia i przewidywanego zakresu jego stosowania,
2)
rodzajów stosowanych paliw i energii,
3)
podstawowych parametrów techniczno-ekonomicznych budowy i eksploatacji, a w szczególności wielkości eksploatacyjnych i sprawnościowych.
3.
Projekt warunków technicznych powinien być rozpatrzony i uzgodniony w ciągu 15 dni od daty zgłoszenia go Państwowemu Inspektoratowi Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
§  5.
1.
Wytwórca zgłasza nowe urządzenie (prototyp lub egzemplarz serii próbnej) właściwej jednostce opiniującej (§ 9) w celu zbadania, czy odpowiada ono uzgodnionym warunkom technicznym.
2.
Badania (ust. 1) powinny być przeprowadzone w zasadzie w czasie prób ruchowych prototypów (serii próbnych) lub po zakończeniu tych prób.
§  6.
1.
Po przeprowadzeniu badań, o których mowa w § 5, wytwórca powinien złożyć Państwowemu Inspektoratowi Gospodarki Paliwowo-Energetycznej wniosek o zezwolenie na dopuszczenie urządzenia do ruchu lub do obrotu.
2.
Do wniosku o zezwolenie na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu nowego urządzenia wytwórca powinien załączyć:
1)
rysunek ofertowy urządzenia z naniesionymi zasadniczymi danymi technicznymi,
2)
uzgodnione warunki techniczne,
3)
zaświadczenie wytwórcy o:
a)
zatwierdzeniu w obowiązującym trybie dokumentacji technicznej dla tego urządzenia (należy podać nazwę organu zatwierdzającego dokumentację, datę i numer decyzji),
b)
wynikach prób ruchowych prototypów lub serii próbnych (należy podać nazwy jednostek badawczych, okresy badań, wyniki prób),
c)
wykonaniu obowiązków wynikających z przepisów specjalnych, jak np. o dozorze technicznym i innych,
4)
opinię jednostki określonej w § 9.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być rozpatrzony w ciągu 15 dni od daty zgłoszenia go Państwowemu Inspektoratowi Gospodarki Paliwowo-Energetycznej.
§  6a. 2
1.
Zezwolenia Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej wymaga import urządzeń energetycznych określonych w załączniku do zarządzenia:
1)
zużywających paliwa ciekłe lub gazowe - bez względu na ilość importowanych urządzeń,
2)
nie wymienionych w pkt 1, jeżeli importem ma być objęte 25 sztuk i więcej danego typu urządzenia rocznie, z wyjątkiem silników elektrycznych o mocy do 10 kW włącznie.
2.
Z wnioskiem o zezwolenie na import urządzeń występuje jednostka organizacyjna, na której wniosek urządzenia mają być zakupione za granicą. Do wniosku należy załączyć:
1)
rysunek ofertowy lub techniczny urządzenia z naniesionymi zasadniczymi danymi technicznymi,
2)
dane dotyczące wyników prób ruchowych urządzenia,
3)
oświadczenie o spełnieniu wymagań określonych w przepisach specjalnych, jak np. o dozorze technicznym, bezpieczeństwie i higienie pracy i innych,
4)
opinię jednostki określonej w § 9.
3.
W terminie określonym w § 6 ust. 3 Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej powinien wydać zezwolenie albo odmówić wydania zezwolenia w razie stwierdzenia, że urządzenia, które mają być zakupione za granicą, nie spełniają wymagań dotyczących racjonalnego i oszczędnego zużycia paliw i energii oraz aktualnych wymagań technicznych.
4.
Do urządzeń importowanych nie stosuje się przepisu § 13.

Rozdział  3.

Dopuszczanie do ruchu lub do obrotu dotychczas produkowanych urządzeń.

§  7.
1.
Wytwórcy dotychczas produkowanych urządzeń § 1 ust. 1 pkt 1) powinni w okresie do 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia wystąpić do Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-Energetycznej z wnioskami o zezwolenie na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu tych urządzeń.
2.
Do wniosku o zezwolenie na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu dotychczas produkowanego urządzenia należy załączyć:
1)
rysunek ofertowy urządzenia z naniesionymi danymi technicznymi,
2)
warunki techniczne zawierające dane wymienione w § 4 ust. 2,
3)
dane dotyczące wielkości dotychczasowej i planowanej produkcji.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być rozpatrzone przez Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej w ciągu dwóch miesięcy od daty ich zgłoszenia.
§  8.
Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej może uzależnić wydanie zezwolenia na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu niektórych dotychczas produkowanych urządzeń od przedłożenia w określonym terminie opinii właściwej jednostki (§ 9) o wynikach badania, czy urządzenie odpowiada warunkom technicznym, obowiązującym u wytwórcy.

Rozdział  4.

Przepisy wspólne.

§  9.
1.
Wykaz jednostek opiniujących poszczególne rodzaje urządzeń zawiera załącznik do zarządzenia.
2.
Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej może w porozumieniu z wytwórcą wskazać inną jednostkę opiniującą, nie wymienioną w załączniku do zarządzenia, a także uznać wyniki badań wykonanych przez wytwórcę lub jednostki, którym wytwórca zlecił te badania, za równorzędne z badaniami określonymi w § 5.
§  10.
Jeżeli w wyniku badań, określonych w §§ 5 i 8, zostanie stwierdzone, że nowe urządzenie nie odpowiada uzgodnionym warunkom technicznym lub urządzenie dotychczas produkowane nie odpowiada warunkom technicznym obowiązującym u wytwórcy, Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej odmówi zezwolenia na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu.
§  11.
1. 3
Minister Górnictwa i Energetyki może w uzasadnionych wypadkach udzielić tymczasowego zezwolenia na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu urządzenia nie odpowiadającego warunkom technicznym.
2.
Podjęcie produkcji seryjnej lub masowej przez wytwórcę po upływie okresu wskazanego w tymczasowym zezwoleniu (ust. 1) może nastąpić po dokonaniu niezbędnych zmian w urządzeniu i po dopełnieniu wymagań określonych w §§ 5 i 6.
§  12.
Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej prowadzi rejestr wydanych zezwoleń na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu urządzeń.
§  13.
1.
Urządzenia powinny być oznaczone przez wytwórcę trwałym znakiem stwierdzającym dopuszczenie przez Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej do ruchu lub do obrotu.
2.
Oznaczenie powinno być dokonane przez wybicie, napawanie lub umieszczenie na lub przy tabliczce znamionowej znaku z literą E i numerem kolejności wydania zezwolenia na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu, np. E/21/64.
§  14.
1.
Minister Górnictwa i Energetyki może unieważnić zezwolenie na dopuszczenie do ruchu lub do obrotu urządzenia, jeżeli:
1)
wytwórca urządzenia wprowadzi w urządzeniu zmiany powodujące pogorszenie warunków technicznych,
2)
w czasie eksploatacji ujawnią się braki wykazujące, że dane urządzenie nie odpowiada warunkom technicznym,
3)
wytwórca urządzeń nie zabezpieczy, stosownie do obowiązujących przepisów, dostarczenia nabywcom wraz z urządzeniami właściwej dokumentacji techniczno-ruchowej, a w szczególności instrukcji eksploatacyjno-ruchowej,
4)
ze względu na postęp techniczny typ urządzenia stanie się przestarzały.
2.
Główny Inspektor Gospodarki Paliwowo-Energetycznej może ustalić dla niektórych typów urządzeń, szczególnie ważnych dla gospodarki paliwowo-energetycznej lub dostarczanych w dużych ilościach, obowiązek doraźnego lub okresowego badania urządzenia w celu sprawdzenia, czy odpowiada ono uzgodnionym warunkom technicznym.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  4

WYKAZ URZĄDZEŃ PODLEGAJĄCYCH DOPUSZCZENIU DO RUCHU LUB DO OBROTU ORAZ JEDNOSTEK OPINIUJĄCYCH TE URZĄDZENIA

Lp. Wyszczególnienie urządzeń Jednostka opiniująca
1 Pompy do zasilania kotłów Zakłady Pomiarowo-Badawcze Energetyki "Energopomiar" w Gliwicach
2 Kotły centralnego ogrzewania (z wyjątkiem kotłów na paliwa gazowe) Instytut Techniki Cieplnej w
3 Wentylatory o mocy napędu 5 kW i większej (z wyjątkiem wentylatorów głównego przewietrzania kopalń) Łodzi
4 Piece przemysłowe do obróbki cieplnej na paliwa ciekłe Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie
5 Transformatory o mocy 20 kVA i większej (z wyjątkiem transformatorów przeznaczonych dla sieci elektroenergetycznych) Instytut Elektrotechniki w Warszawie
6 Elektryczne piece przemysłowe o mocy 20 kW i większej
7 Elektryczne kuchnie, kuchenki, warniki (z wyjątkiem warników rolniczych) i ogrzewacze pomieszczeń o mocy 1 kW i większej
8 Transformatory przeznaczone dla sieci elektroenergetycznych Instytut Energetyki w Warszawie
9 Spawarki i zgrzewarki Instytut Spawalnictwa w Gliwicach
10 Przenośne metalowe piece grzewcze i kuchnie na paliwa stałe Główny Instytut Górnictwa w
11 Piece kąpielowe węglowe Katowicach
12 Wentylatory głównego przewietrzania kopalń
13 Pompy głównego odwadniania kopalń
14 Pompy przemysłowe o mocy napędu 5 kW i większej (z wyjątkiem pomp do zasilania kotłów i pomp głównego odwadniania kopalń) Centralny Ośrodek Badawczo-Koordynacyjny Pomp w Warszawie
15 Rolnicze warniki, parniki i kolumny parnikowe elektryczne o mocy 1 kW i większej oraz na paliwa stałe i ciekłe Instytut Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie
16 Elektryczne ogrodzenia, pulsatory, kable grzejne, inkubatory, sterylizatory do mleka, dojarki mechaniczne, schładzarki do mleka oraz promienniki podczerwieni
17 Rolnicze suszarki i podgrzewacze powietrza na paliwa stałe i ciekłe
18 Gazowe kuchnie, kuchenki, piekarniki i ogrzewacze pomieszczeń Centralne Laboratorium Gazownictwa w Warszawie
19 Rolnicze gazowe parniki i warniki
20 Gazowe podgrzewacze wody przepływowej
21 Kotły centralnego ogrzewania na paliwa gazowe
22 Domowe przenośne ceramiczne piece grzewcze i kuchnie na paliwa stałe Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie
23 Grzejniki i zespoły grzejno-wentylacyjne centralnego ogrzewania
24 Przemysłowe urządzenia chłodnicze (chłodnie i agregaty chłodnicze) o mocy 280 W i większej (o wydajności 240 kcal/h i większej) Centralny Ośrodek Chłodnictwa w Krakowie
25 Sprężarki powietrza i gazów o mocy napędu 20 kW i większej Centralne Biuro Konstrukcyjne Budowy Urządzeń Chemicznych w Krakowie
26 Aparatura regulacyjna do sieci cieplnych i gazowych Przemysłowy Instytut Automatyki w Warszawie
27 Wymienniki ciepła Ośrodek Badawczo-Doświadczalny przy Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Warszawie
28 Podgrzewacze materiałów budowlanych oraz ogrzewacze pomieszczeń budowlanych na paliwa ciekłe Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa w Warszawie
29 Odwadniacze skroplin Zakłady Badań i Ekspertyz Państwowego Inspektoratu Gospodarki Paliwowo-
30 Kotły parowe i wodne (z wyjątkiem kotłów centralnego ogrzewania) Energetycznej (w Warszawie lub

w Katowicach) albo inne

31 Silniki elektryczne, piece przemysłowe i inne urządzenia określone przez Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej w porozumieniu z jednostką bezpośrednio nadzorującą wytwórcę jednostki opiniujące wskazane

przez Państwowy Inspektorat

Gospodarki Paliwowo-

Energetycznej

1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 25 października 1968 r. (M.P.68.46.323) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 listopada 1968 r.
2 § 6a dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 10 lipca 1975 r. (M.P.75.22.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 lipca 1975 r.
3 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 25 października 1968 r. (M.P.68.46.323) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 listopada 1968 r.
4 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 25 października 1968 r. (M.P.68.46.323) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 listopada 1968 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.9.65

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dopuszczanie do ruchu lub do obrotu niektórych urządzeń energetycznych oraz obowiązek ich oznaczania.
Data aktu: 01/03/1966
Data ogłoszenia: 14/03/1966
Data wejścia w życie: 15/09/1966