Zasady premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

UCHWAŁA Nr 285
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 listopada 1965 r.
w sprawie zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.

W celu dostosowania zasad premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw przemysłowych za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej do obecnych warunków przedsiębiorstw i potrzeb gospodarki narodowej Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych, w których w ramach planowania zatwierdzane są wskaźniki jednostkowego zużycia energii elektrycznej i które posiadają niezbędną do ich kontroli aparaturę pomiarową (zużycie energii elektrycznej i wytworzonego produktu), zezwala się dyrektorom (kierownikom) przedsiębiorstw na wprowadzenie w porozumieniu z radami robotniczymi i radami zakładowymi premiowania za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
2.
Premiowaniem, o którym mowa w ust. 1, mogą być objęci wyłącznie pracownicy obsługujący i bezpośrednio nadzorujący energochłonne urządzenia produkcyjne oraz pracownicy zakładowych służb energetycznych.
§  2.
Przedsiębiorstwami w rozumieniu uchwały są państwowe przedsiębiorstwa (zakłady) przemysłowe, z wyjątkiem elektrowni (elektrociepłowni).
§  3.
1.
Premie indywidualne, wypłacane na podstawie niniejszej uchwały, łącznie z innymi premiami i nagrodami wypłacanymi poza planowanym funduszem płac (z wyjątkiem premii i nagród z funduszu zakładowego, z funduszu postępu techniczno-ekonomicznego, za racjonalizację i wynalazczość, za przyrost produkcji eksportowej w zakładach przemysłu maszynowego, za współzawodnictwo pracy) nie mogą przekroczyć trzymiesięcznej płacy zasadniczej w stosunku rocznym.
2.
Wypłaty premii, o których mowa w ust. 1, powinny być ujmowane listami płac w oparciu o instrukcje wydane przez Ministra Finansów.
§  4.
1.
W przedsiębiorstwach, w których wprowadzone zostanie premiowanie, tworzy się fundusz premiowy, na który przeznacza się od 5 do 12 groszy od każdej zaoszczędzonej kilowatogodziny energii elektrycznej, w zależności od rodzaju produkcji. Stawka ta wynosi:
1)
przy elektrolizie aluminium 5 gr/kWh,
2)
przy produkcji karbidu i ferrostopów 8 gr/kWh,
3)
przy produkcji stali elektrycznej, elektrolizie cynku i chloru 10 gr/kWh,
4)
przy pozostałej produkcji 12 gr/kWh.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo uiszcza w danym okresie rozliczeniowym dodatkowe opłaty za pobór energii elektrycznej biernej, fundusz premiowy ulega obniżeniu w takim stosunku procentowym, w jakim pozostają te opłaty do wartości pobranej energii elektrycznej czynnej (tylko opłaty za kWh).
§  5.
1.
Przez zaoszczędzone kilowatogodziny energii elektrycznej, o których mowa w § 4, rozumie się różnicę między liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej, obliczonej na podstawie zatwierdzonych wskaźników zużycia dla określonych asortymentów produkcji, a liczbą kilowatogodzin energii elektrycznej rzeczywiście zużytej do produkcji tych asortymentów.
2.
Wskaźniki zużycia, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wyższe od osiągniętych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Odstępstwo od tej zasady może nastąpić w wypadkach uzasadnionych zmianą warunków produkcji za każdorazową zgodą jednostki nadrzędnej.
§  6.
Fundusz premiowy, o którym mowa w § 4, może być uruchomiony pod warunkiem:
1)
utrzymania procentowego stosunku zużycia energii elektrycznej nie stanowiącej podstawy do obliczania oszczędności do całkowitego zużycia na poziomie nie wyższym niż osiągnięty w analogicznym okresie roku ubiegłego,
2)
nieprzekroczenia planowanego rozchodu energii w innych postaciach przez urządzenia, którymi można zastępować odbiorniki energii elektrycznej, co musi być udowodnione dotrzymaniem lub polepszeniem jednostkowych wskaźników zużycia tych nośników energii lub też kompleksowego wskaźnika jednostkowego zużycia paliw i energii.
§  7.
1.
Premie za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej rozlicza się i wypłaca za okresy roczne, z tym że po upływie I, II i III kwartału danego roku mogą być dokonywane zaliczkowo wypłaty tej premii. Na premie zaliczkowe przeznacza się 75% funduszu premiowego liczonego narastająco od początku roku.
2.
Z kwot przeznaczonych na premie potrąca się każdorazowo wypłacone zaliczkowo premie w okresach poprzednich.
§  8.
Przedsiębiorstwo przystępujące do premiowania obowiązane jest zawiadomić o tym właściwy terenowo okręgowy inspektorat gospodarki paliwowo-energetycznej.
§  9.
1.
Na podstawie ramowych zasad określonych w uchwale ministrowie sprawujący nadzór nad przedsiębiorstwami wydadzą w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych regulaminy premiowania pracowników zatrudnionych przy obsłudze i nadzorze energochłonnych urządzeń produkcyjnych oraz pracowników zakładowych służb energetycznych, ustalając między innymi:
1)
tryb wprowadzania premiowania,
2)
stanowiska pracy objęte premiowaniem,
3)
formę opracowywania wniosków premiowych i zatwierdzania premii,
4)
zasady podziału premii.
2.
Zainteresowani ministrowie mogą zlecić dyrektorom jednostek nadrzędnych nad przedsiębiorstwami ustalenie we własnym zakresie form i zasad, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4.
§  10.
Państwowy Inspektorat Gospodarki Paliwowo-Energetycznej oraz jego organy terenowe mają prawo przeprowadzania kontroli prawidłowego ustalania wyników, stanowiących podstawę do premiowania pracowników za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej.
§  11.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 13 kwietnia 1959 r. w sprawie premiowania pracowników państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 43, poz. 200),
2)
zarządzenie Ministra Górnictwa i Energetyki z dnia 25 października 1960 r. w sprawie zasad premiowania pracowników niektórych państwowych przedsiębiorstw za racjonalne i oszczędne użytkowanie energii elektrycznej (Monitor Polski Nr 83, poz. 376).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024