Oddanie niektórych terenów na obszarze m.st. Warszawy w wieczyste użytkowanie.

UCHWAŁA NR 11
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 stycznia 1965 r.
w sprawie oddania niektórych terenów na obszarze m. st. Warszawy w wieczyste użytkowanie.

W celu uporządkowania stanu prawnego terenów i położonych na nich domów jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych oraz gospodarstw rolnych, sadowniczych i warzywniczych w granicach m. st. Warszawy z 1945 r. Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tereny położone na obszarze m. st. Warszawy w granicach z dnia 21 listopada 1945 r., tj. z dnia wejścia w życie dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. Nr 50, poz. 279), stanowiące:
1)
jedną działkę budowlaną przeznaczoną pod budowę domu jednorodzinnego,
2)
jedną działkę zabudowaną domem jednorodzinnym,
3)
jedną działkę zabudowaną małym domem mieszkalnym w rozumieniu ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228),
4)
jedną działkę zabudowaną budynkiem przeznaczonym na warsztat rzemieślniczy,
5)
gospodarstwo rolne, sadownicze i warzywnicze

- mogą być oddane w wieczyste użytkowanie dotychczasowym właścicielom lub ich następcom prawnym, pomimo że nie złożyli w terminie przewidzianym w dekrecie z dnia 26 października 1945 r. wniosków o przyznanie prawa wieczystej dzierżawy, zabudowy lub własności czasowej, jeżeli zachodzą warunki wymienione w niniejszej uchwale.

2.
Oddanie terenów budowlanych w wieczyste użytkowanie następuje w granicach powierzchni przewidzianej w normatywach urbanistycznych pod budowę domów jednorodzinnych lub małych domów mieszkalnych.
§  2.
1.
Tereny wymienione w § 1 nie mogą być oddane w wieczyste użytkowanie, gdy plan zagospodarowania przestrzennego lub wstępnie ustalone założenia tego planu przewidują inne przeznaczenie terenu lub gdy nastąpiło już poprzednio zbycie terenu przez Państwo na rzecz innych osób.
2.
Nie mogą być również oddane w wieczyste użytkowanie tereny wymienione w § 1, gdy tereny te lub położone na nich budynki i urządzenia potrzebne są na cele użyteczności publicznej, na cele obrony Państwa lub do wykonania zadań określonych w zatwierdzonych planach gospodarczych albo na inne potrzeby publiczne.
3.
Spośród następców prawnych z tytułu dziedziczenia wieczyste użytkowanie terenu może być ustanowione wyłącznie na rzecz małżonka, zstępnych lub wstępnych spadkodawcy.
§  3.
1.
Oddanie w wieczyste użytkowanie terenu wymienionego w § 1 uzależnione jest od złożenia wniosku o przyznanie tego prawa w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały.
2.
Jednocześnie z ustanowieniem wieczystego użytkowania terenu następuje przywrócenie własności budynków i urządzeń położonych na tym terenie.
§  4.
Warunkiem oddania w wieczyste użytkowanie terenu zabudowanego budynkiem, w którym dokonano ze środków państwowych ulepszeń przez zainstalowanie dodatkowych urządzeń (np. urządzenia wodociągowo-kanalizacyjnego, centralnego ogrzewania), jest zwrot wartości tych urządzeń w dniu ustanowienia wieczystego użytkowania terenu. Rozliczeń z tytułu innych nakładów (np. remontów kapitalnych i bieżących) nie przeprowadza się.
§  5.
Oddanie w wieczyste użytkowanie następuje za opłatą symboliczną. W razie ulepszenia użytkowania gruntu wskutek wybudowania przez Państwo lub b. samorząd terytorialny urządzeń komunalnych po dniu 21 listopada 1945 r., wieczysty użytkownik oprócz opłaty symbolicznej uiszcza corocznie opłaty z tytułu uzbrojenia terenu w urządzenia komunalne zbudowane po tym terminie, obliczone na zasadach i w wysokości przewidzianej w ustawie z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1961 r. Nr 32, poz. 159 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94).
§  6.
Przez działkę budowlaną przeznaczoną pod budowę domu jednorodzinnego rozumie się działkę, na której zgodnie z obowiązującymi przepisami może być wybudowany dom jednorodzinny.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024