Badania lekarskie pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW ŻEGLUGI ORAZ ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 września 1964 r.
w sprawie badań lekarskich pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.

§  1.
1.
Armatorzy morskich statków handlowych, nie wyłączając statków rybackich, oraz kierownicy jednostek organizacyjnych resortu żeglugi działających na obszarach morskich portów i przystani są obowiązani:
1)
przyjmować do pracy na stanowiska, na których praca odbywa się w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, oraz przenosić do pracy na takie stanowiska jedynie osoby, które w wyniku badań lekarskich zostały uznane za zdolne do pracy na tych stanowiskach, oraz
2)
kierować na badania lekarskie pracowników zatrudnionych w warunkach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia oraz zatrudniać ich stosownie do wyników tych badań.
2.
Badania lekarskie, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się na zasadach określonych w instrukcji, chyba że obowiązek przeprowadzenia tych badań w odniesieniu do niektórych kategorii pracowników określają inne przepisy, a w szczególności:
1)
rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 listopada 1957 r. w sprawie warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 9, poz. 30 i z 1964 r. Nr 9, poz. 61) albo
2)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 20 sierpnia 1936 r. o badaniu stanu zdrowia osób zatrudnionych na polskich morskich statkach handlowych (Dz. U. Nr 73, poz. 521 z 1958 r. Nr 9, poz. 30).
§  2.
Badaniu lekarskiemu podlegają:
1)
kandydaci do pracy - na podstawie skierowań zakładu pracy,
2)
pracownicy:
a)
okresowo co najmniej raz na dwa lata,
b)
po trwającym dłużej niż 30 dni okresie niezdolności do pracy z powodu choroby,
c)
w razie podejrzenia o utratę zdolności do pracy.
§  3.
1.
Badania lekarskie wstępne i okresowe (§ 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a) obejmują:
1)
pełne badanie fizykalne z uwzględnieniem badania obwodowego układu nerwowego,
2)
badanie stomatologiczne,
3)
odczyn opadania krwinek, morfologię krwi obwodowej, podstawowe badania moczu, a w miarę potrzeby również inne badania pomocnicze,
4)
badanie radiologiczne płuc, jeżeli badany nie przedłoży wyniku takiego badania dokonanego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
2.
Badania lekarskie określone w § 2 pkt 2 lit. b) i c) przeprowadza się w zakresie niezbędnym do ustalenia, czy pracownik jest zdolny do pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku.
§  4.
1.
Badania lekarskie przeprowadzają obwodowe przychodnie portowe, właściwe ze względu na położenie zakładów pracy.
2.
Badania pomocnicze i specjalistyczne, których nie może przeprowadzić obwodowa przychodnia portowa, przeprowadzają na podstawie jej skierowania inne zakłady społeczne służby zdrowia.
3.
Badania określone w ust. 1 i 2 powinny być poprzedzone sprawdzeniem tożsamości osoby badanej na podstawie odpowiedniego dokumentu z fotografią.
§  5.
Na podstawie wyników badania lekarskiego obwodowa przychodnia portowa wystawia świadectwo zdrowia według wzoru stanowiącego załącznik do instrukcji.
§  6.
1.
Osoby zatrudnione na polskich morskich statkach handlowych w żegludze międzynarodowej - w wypadkach uzasadnionych pilną potrzebą, a w szczególności w razie wygaśnięcia świadectwa zdrowia przed odpłynięciem statku z miejsca postoju bądź podejrzenia o trwałą niezdolność do pracy - mogą być poddane badaniu lekarskiemu w obwodowej przychodni portowej właściwej ze względu na miejsce pobytu statku.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 podstawą do przeprowadzenia badań lekarskich jest skierowanie wystawione przez kapitana statku.
§  7.
1.
Pracownicy dotychczas zatrudnieni powinni być poddani po raz pierwszy badaniu lekarskiemu przewidzianemu w instrukcji w terminie 6 miesięcy, licząc od dnia wejścia w życie instrukcji.
2.
Harmonogram badań, o których mowa w ust. 1, ustalają kierownicy obwodowych przychodni portowych w porozumieniu z kierownikami zakładów pracy.
§  8.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.70.330

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Badania lekarskie pracowników jednostek organizacyjnych resortu żeglugi.
Data aktu: 25/09/1964
Data ogłoszenia: 21/10/1964
Data wejścia w życie: 21/10/1964