Powierzenie organom administracji rolnej prezydiów rad narodowych wykonywania nadzoru i kontroli nad spółkami wodnymi.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 9 marca 1964 r.
w sprawie powierzenia organom administracji rolnej prezydiów rad narodowych wykonywania nadzoru i kontroli nad spółkami wodnymi.

Na podstawie art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powierza się właściwym do spraw rolnych organom prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych sprawowanie nadzoru i kontroli nad wykonywaniem zadań spółek wodnych w zakresie budowy, utrzymania i eksploatacji:
1)
urządzeń melioracji wodnych oraz prowadzenia racjonalnej gospodarki na zmeliorowanych terenach,
2)
urządzeń do zaopatrywania w wodę ludności gromad (wsi) oraz urządzeń kanalizacyjnych dla potrzeb tej ludności.
2.
Nadzór i kontrola określone w ust. 1 nie obejmują spraw:
1)
tworzenia spółek wodnych oraz ustanawiania ich organów,
2)
zatwierdzania i nadawania statutów spółkom wodnym,
3)
zwiększania budżetów uchwalonych przez walne zgromadzenia spółek wodnych,
4)
ustalania wysokości składek i świadczeń, jakie powinni ponosić właściciele (użytkownicy) gruntów lub zakładów, którzy nie należą do spółek wodnych, a odnoszą korzyści z obiektów budowlanych gospodarki wodnej objętych działalnością spółek wodnych,
5)
rozwiązywania spółek wodnych i wyznaczania likwidatorów,
6)
zatwierdzania uchwał walnego zgromadzenia członków o rozwiązaniu spółek wodnych.
§  2.
Sprawowanie nadzoru i kontroli przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej obejmuje w szczególności:
1)
udzielanie instrukcji w zakresie opracowywania rocznych planów robót i budżetów,
2)
sprawdzanie, czy opracowane plany robót i budżety są wystarczające do wykonania zadań spółki na dany rok,
3)
sprawowanie nadzoru technicznego nad budową i utrzymaniem obiektów budowlanych i urządzeń,
4)
sprawdzanie stanu technicznego oraz działania obiektów budowlanych i urządzeń,
5)
sprawowanie nadzoru nad stosowaniem zabiegów agrotechnicznych i stanem gospodarki rolnej na zmeliorowanych terenach,
6)
wykonywanie kontroli finansowej spółki,
7)
kontrolowanie działalności organów spółki,
8)
opiniowanie uchwał walnego zgromadzenia spółki,
9)
prowadzenie wśród mieszkańców gromad (wsi) akcji uświadamiającej co do potrzeby tworzenia spółek wodnych i pomoc przy ich organizowaniu,
10)
opracowywanie i bezpłatne dostarczanie spółkom dokumentacji technicznej,
11)
odpłatne zaopatrywanie spółek w materiały niezbędne do wykonania, utrzymania i eksploatacji obiektów budowlanych i urządzeń oraz pomoc przy nabywaniu maszyn i innych materiałów potrzebnych do wykonania zadań spółki,
12)
występowanie do organów administracji wodnej w sprawach tworzenia spółek w drodze decyzji, zatwierdzania statutów, zwiększania budżetów, likwidacji oraz w innych sprawach należących do właściwości organów administracji wodnej.
§  3.
Jeżeli spółki wodne budują, utrzymują lub eksploatują urządzenia melioracji wodnej na terenach objętych zakresem działania organów gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych, nadzór i kontrola określone w § 2 są sprawowane w porozumieniu z tymi organami.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr 11 Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej oraz Ministra Rolnictwa z dnia 7 listopada 1960 r. w sprawie nadzoru nad spółkami wodnymi melioracyjnymi.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.22.98

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Powierzenie organom administracji rolnej prezydiów rad narodowych wykonywania nadzoru i kontroli nad spółkami wodnymi.
Data aktu: 09/03/1964
Data ogłoszenia: 02/04/1964
Data wejścia w życie: 02/04/1964