Wzmożenie kontroli nad zamawianiem, montażem i oddawaniem do eksploatacji maszyn i urządzeń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU LEKKIEGO
z dnia 29 listopada 1963 r.
w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem, montażem i oddawaniem do eksploatacji maszyn i urządzeń. *

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249), zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 listopada 1962 r. w sprawie wytycznych dotyczących ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji (Monitor Polski Nr 85, poz. 399) oraz zarządzenia Ministra Finansów i Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 6 lipca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 59, poz. 283) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się normatywy czasowe oddawania maszyn do montażu oraz normatywy czasowe oddawania do rozruchu maszyn nie wymagających montażu, zwane dalej "normatywami czasowymi magazynowania maszyn".
2.
Normatyw czasowy magazynowania maszyn przemysłu włókienniczego, skórzanego, artykułów technicznych oraz innych maszyn krajowych i z importu wymagających montażu wynosi 3 miesiące.
3.
Normatyw czasowy magazynowania maszyn nie wymagających montażu pochodzących z dostaw krajowych, jak i z importu (włącznie ze środkami transportu), wynosi 1 miesiąc.
4.
Dla innych grup maszynowych obowiązują normatywy czasowe magazynowania maszyn ustalone przez właściwych ministrów zgodnie z przepisami zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 listopada 1962 r. (Monitor Polski Nr 85, poz. 399).
5.
Normatywy czasowe magazynowania maszyn dla obiektów kompletnych ustalane są indywidualnie dla poszczególnych obiektów, przy uwzględnieniu przepisów ust. 2, 3 i 4.
§  2.
1.
Czasokres objęty normatywem czasowym magazynowania rozpoczyna się w dniu pokwitowania odbioru kompletnej maszyny (przyjęcia jej do magazynu) i kończy się w dniu protokolarnego przekazania maszyny do montażu systemem gospodarczym lub przekazania wykonawcy prowadzącemu montaż w systemie zleconym.
2.
Normatyw czasowy magazynowania należy liczyć:
1)
w odniesieniu do skomplikowanej maszyny - od daty odbioru (otrzymania) ostatniego elementu tej maszyny, w tym również i dokumentacji techniczno-ruchowej, bez której maszyna nie może być zmontowana i oddana do eksploatacji (z wyłączeniem części zamiennych stanowiących pierwsze wyposażenie maszyny),
2)
w odniesieniu do ciągów maszyn stanowiących całość technologiczną - od daty odbioru (otrzymania) ostatniej maszyny wchodzącej w skład danego ciągu technologicznego, jeżeli maszyny zamawiane były jako komplet,
3)
w odniesieniu do dostaw partii maszyn pracujących równolegle - od daty odbioru (otrzymania) ilości maszyn umożliwiających rozwinięcie ustalonego frontu robót montażowych,
4)
w razie przyspieszenia dostawy przez dostawcę - od daty dostawy ustalonej w zamówieniu lub uzgodnionej potwierdzeniem dostawy zaakceptowanym przez inwestora.
§  3.
1.
Normatywy czasowe dla kompletnych obiektów z importu lub dostaw krajowych ustalane będą dla każdego obiektu oddzielnie z uwzględnieniem przepisów § 1 przy zatwierdzaniu projektu wstępnego dla danego obiektu. Normatywy te, związane z konkretną datą, będą podstawą do ustalania planów oddawania obiektów do użytku. Wniosek o zatwierdzenie normatywu czasowego kompletnego obiektu sporządza inwestor w porozumieniu z biurem projektów oraz dostawcą maszyn i załącza do projektu wstępnego obiektu oraz przedstawia do zaopiniowania swej jednostce nadrzędnej (zjednoczeniu) nie później niż na 14 dni przed zawarciem umowy o dostawę pierwszych maszyn obiektu. Zjednoczenie może wniosek odrzucić, jeżeli dostawa nie kwalifikuje się jako kompletny obiekt. Wnioski zaopiniowane pozytywnie przez zjednoczenie przedstawia się do zatwierdzenia Ministrowi Przemysłu Lekkiego, nawet wówczas, gdy projekt wstępny nie jest rozpatrywany przez Komisję Oceny Projektów Inwestycyjnych Ministerstwa Przemysłu Lekkiego.
2.
Za obiekt kompletny przy ustalaniu normatywów czasowych uważać należy zestaw maszyn współdziałających ze sobą i pracujących równolegle bez względu na to, czy poszczególne maszyny pochodzą od jednego, czy też od różnych dostawców, jeżeli stanowią wyposażenie przedsiębiorstwa, oddziału przedsiębiorstwa lub też sali produkcyjnej.
3.
Wniosek inwestora (przedsiębiorstwa) powinien być rozpatrzony przez zjednoczenie i ministerstwo w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.
4.
Zatwierdzone normatywy czasowe dla kompletnych obiektów powinny być każdorazowo przekazywane przez inwestora do wiadomości banku finansującego inwestycje nie później niż w terminie 1 miesiąca od daty zatwierdzenia normatywu.
5.
Jeżeli inwestor nie wystąpi z wnioskiem o ustalenie normatywu czasowego dla kompletnego obiektu przed zawarciem umów, dostarczone maszyny podlegać będą normatywom czasowym ustalonym w § 1.
6.
Dla obiektów będących aktualnie w realizacji, dla których nie ustalono normatywów czasowych przy zatwierdzaniu projektu wstępnego, inwestorzy sporządzą wnioski o zatwierdzenie normatywów i przedstawią do zatwierdzenia w trybie określonym w ust. 1, w terminie jednego miesiąca od daty wejścia w życie zarządzenia.
§  4.
W przypadkach nie zawinionych przez inwestora (zmiana terminów dostaw maszyn przez dostawcę, opóźnienie robót budowlanych i instalacyjnych przez wykonawcę robót, nie przewidziane ograniczenia środków inwestycyjnych, niedostarczenie przez dostawcę monterów w uzgodnionych terminach itp.) inwestor ma prawo wystąpić z wnioskiem o zmianę normatywu czasowego magazynowania maszyn w trybie ustalonym w § 3 ust. 1.
§  5.
Przekroczenie określonego w § 1 normatywu czasowego magazynowania maszyn, których wartość jednostkowa przekracza 400 tys. zł, powoduje obowiązek uiszczania na rzecz budżetu odsetek za zwłokę w wysokości 8% w stosunku rocznym od wartości nie oddanych do montażu lub rozruchu i eksploatacji maszyn pochodzenia krajowego oraz 12% od wartości nie oddanych do montażu lub rozruchu i eksploatacji maszyn zakupionych za granicą.
§  6.
1.
Inwestorzy zakupujący maszyny objęte normatywami magazynowania zobowiązani są do prowadzenia ewidencji uwzględniającej terminy otrzymania maszyn oraz terminy przekazywania maszyn do montażu lub rozruchu i eksploatacji (dla maszyn nie wymagających montażu).
2.
Zobowiązuje się inwestorów do prowadzenia ewidencji narastających odsetek za zwłokę, o których mowa w 5, i przekazywania ich w terminie 30 dni po zakończeniu kwartału na rachunek budżetu Państwa w oddziale banku.
3.
Sposób prowadzenia ewidencji, o której mowa w ust. 1 i 2, ustala załącznik do zarządzenia Ministra Finansów i Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 6 lipca 1962 r. (Monitor Polski Nr 59, poz. 283).
§  7.
Zatwierdzane normatywy czasowe magazynowania maszyn i obiektów kompletnych, o których mowa w § 3 i § 4, powinny być każdorazowo podawane przez inwestora bezpośrednio do wiadomości banku finansującego inwestycje.
§  8.
Naliczanie odsetek za przekraczanie zatwierdzonych normatywów czasowych obowiązuje zgodnie z przepisem § 15 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (Monitor Polski Nr 51, poz. 249).
§  9.
Odsetki za zwłokę, o których mowa w § 5, obciążają rachunek strat i zysków przedsiębiorstw, a w przedsiębiorstwach w budowie - rachunek strat inwestycyjnych. O kwotę naliczonych odsetek za zwłokę zmniejsza się równocześnie w przedsiębiorstwach dodatkowy fundusz premiowy, a w przedsiębiorstwach w budowie - fundusz premiowy, nie wyżej jednak niż do wysokości 30% utworzonego funduszu.
§  10.
1.
Nie podlegają oprocentowaniu maszyny zbędne, wykazane na dzień 31 grudnia 1961 r.
2.
W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach bank może na wniosek inwestora obniżyć wysokość odsetek, aż do całkowitej ich bonifikaty.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 31 stycznia 1963 r.
* Z dniem 1 stycznia 1972 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany § 10 ust. 3 uchwały nr 189 z dnia 1 czerwca 1962 r. w sprawie wzmożenia kontroli nad zamawianiem i montażem maszyn (M.P.62.51.249) przez § 60 pkt 1 uchwały nr 74 z dnia 10 marca 1972 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i remontów w jednostkach państwowych w 1972 r. (M.P.72.23.132).

Z dniem 8 lipca 1972 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany zarządzenia z dnia 9 listopada 1962 r. w sprawie wytycznych dotyczących ustalania normatywów czasowych oddawania maszyn i urządzeń do montażu i eksploatacji (M.P.62.85.399) przez § 20 pkt 1 zarządzenia z dnia 24 czerwca 1972 r. w sprawie klasyfikacji kosztów inwestycji oraz rozliczania strat i zysków inwestycyjnych (M.P.72.34.187).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.96.453

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzmożenie kontroli nad zamawianiem, montażem i oddawaniem do eksploatacji maszyn i urządzeń.
Data aktu: 29/11/1963
Data ogłoszenia: 24/12/1963
Data wejścia w życie: 24/12/1963, 31/01/1963