Branżowe warunki dostaw chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej w obrocie krajowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 14 listopada 1963 r.
w sprawie branżowych warunków dostaw chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej w obrocie krajowym.

Na podstawie art. 3 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1956 r. o umowach dostawy pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 16, poz. 87) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się zawarte w załączniku do zarządzenia "Branżowe warunki dostaw chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej w obrocie krajowym", produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu państwowego i spółdzielczego.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

BRANŻOWE WARUNKI DOSTAW CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN I HIGIENY SANITARNEJ W OBROCIE KRAJOWYM

§ 1. 1
1.
Niniejsze branżowe warunki obowiązują przy umowach dostawy i sprzedaży chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej, produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze w obrocie krajowym:
1)
w stosunkach prawnych dotyczących dostaw między jednostkami gospodarki uspołecznionej, o których wyżej mowa, zwanymi w dalszym ciągu «dostawcami», a jednostkami gospodarki uspołecznionej, nabywającymi chemiczne środki ochrony roślin i higieny sanitarnej w ilości, którą określa obowiązujący cennik, chemicznych środków ochrony roślin w rubryce «najmniejszych ilości sprzedawanych z wytwórni», zwanymi w dalszym ciągu «odbiorcami»,
2)
w stosunkach prawnych dotyczących sprzedaży artykułów wymienionych w pkt 1 między uspołecznionymi jednostkami prowadzącymi sprzedaż hurtową, zwanymi w dalszym ciągu «sprzedawcami», a uspołecznionymi jednostkami sprzedaży detalicznej lub innymi jednostkami, nabywającymi te artykuły, zwanymi w dalszym ciągu «kupującymi».
2.
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa:
1)
o «Agrochemie», należy przez to rozumieć Przedsiębiorstwo Zbytu Nawozów Sztucznych «Agrochem»,
2)
o «zamawiającym», należy przez to rozumieć jednostkę gospodarki uspołecznionej, składającą zamówienia w imieniu grupy odbiorców lub odbiorcę, jeżeli sam składa zamówienie.
§  2. 2
1.
1) Zamówienia na dostawy chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej odbiorcy uprawnieni do otrzymywania dostaw bezpośrednio od dostawcy składają na 30 dni przed początkiem kwartału, w którym ma nastąpić dostawa, jednostce, na którą nałożony został obowiązek zawarcia umowy (art. 397 i następne Kodeksu cywilnego), a jeżeli taki obowiązek zawarcia umowy nie został nałożony - kierują zamówienia do «Agrochemu», który zobowiązany jest przesłać je właściwemu dostawcy dla zawarcia przez niego umowy. Jednostki podległe Centrali Rolniczej Spółdzielni «Samopomoc Chłopska» powinny składać zamówienia w 5 egzemplarzach.

2) Kupujący składają zamówienia we właściwej terenowo wojewódzkiej hurtowni przemysłu chemicznego w 2 egzemplarzach na 30 dni przed rozpoczęciem kwartału, w którym ma nastąpić sprzedaż.

2. Umowy dostawy lub sprzedaży są wykonywane w okresie kwartału, w którym ma nastąpić dostawa lub sprzedaż.

3. W razie nie złożenia lub nie skierowania w ustalonym terminie zamówienia, jednostki wymienione w ust. 1 mogą przesunąć jego wykonanie w porozumieniu z zamawiającym lub kupującym na okres następny lub zwrócić jako nie przyjęte.

§  3. 3
1.
Otrzymane zamówienie «Agrochem» przekazuje właściwym dostawcom przed upływem 14 dni od daty otrzymania zamówienia i zawiadamia o tym zamawiającego, wskazując mu dostawcę. który zawrze umowę dostawy w sposób określony w ust. 2.
2.
Dostawca potwierdza przyjęcie zamówienia do realizacji, po czym 1 egzemplarz tego zamówienia przesyła odbiorcy w terminie 14 dni od dnia otrzymania zamówienia.
3.
W razie sporządzenia protokołu rozbieżności, dostawca wysyła 1 egzemplarz protokołu do «Agrochemu» i do zamawiającego.
§  4.
1.
Dostawca obowiązany jest dostarczyć chemiczne środki ochrony roślin i higieny sanitarnej zgodnie z obowiązującymi normami, a w braku norm - zgodnie z warunkami technicznymi oraz oznaczone zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. 4
W razie odstąpienia od obowiązujących norm lub warunków technicznych przyjętych w umowie za podstawę do określenia jakości zamówionych chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej, dostawca obowiązany jest niezwłocznie zawiadomić o tym odbiorcę, nie później jednak niż na 14 dni przed terminem dostawy. W tym wypadku odbiorca ma prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia i zażądać odszkodowania.
3.
Jakość chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej zgodną z wymaganiami ust. 1 stwierdza na opakowaniu numer szarży, data produkcji i znak kontroli technicznej.
4.
Dostawca ma obowiązek podawania na opakowaniach terminu ważności, jeżeli dla danych chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej termin taki został ustalony.
§  5. 5
1.
Jeżeli w umowie nie postanowiono inaczej, odbiorcy lub kupujący obowiązani są zwrócić dostawcy lub sprzedawcy opakowania wypożyczone po chemicznych środkach ochrony roślin i higieny sanitarnej, tj. beczki blaszane ocynkowane 200 l lub stosowane zastępczo opakowania blaszane o innych pojemnościach, niezwłocznie po ich opróżnieniu.
2.
Na zabezpieczenie zwrotu opakowań, o których mowa w ust. 1, dostawca lub sprzedawca zalicza tytułem kaucji wartość opakowania po obowiązującej cenie zbytu, powiększonej o połowę wartości opakowania.
3.
Dostawca lub sprzedawca zwraca odbiorcy lub kupującemu po zwrocie opakowań całą kaucję pomniejszoną o 6% wartości opakowania, rezygnując jednocześnie z roszczeń, o których mowa w § 27 ust. 1 ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1956 r. (Monitor Polski Nr 57, poz. 276).
4.
Opakowania zwracane dostawcy i sprzedawcy powinny nadawać się do dalszego transportu i magazynowania środków, do których ostatnio były użyte.
5.
Opakowania sprzedawane, fakturowane w oddzielnej pozycji rachunku, tj. balony szklane o różnych pojemnościach, skrzynie, klatki drewniane i inne, zaliczone do opakowań sprzedawanych fakturowanych, nadające się do ponownego użytku, podlegają odprzedaży dostawcy w sposób określony umową stron.
6.
Opakowania nie wymienione w ust. 1 i 5 zalicza się do opakowań nie fakturowanych, wkalkulowanych w cenę towaru.
§  6. 6
1.
Oczywiste uszkodzenia i braki ilościowe dostarczonych chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz opakowań, które mogą być natychmiast zauważone przy fizycznym odbiorze przez odbiorcę lub kupującego, powinny być niezwłocznie stwierdzone, przy zachowaniu trybu przewidzianego w ogólnych warunkach umów sprzedaży, stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 57, poz. 276).
2.
W razie ujawnienia wad dających się stwierdzić organoleptycznie, całość dostawy lub sprzedaży lub jej część uznana za niepełnowartościową podlega zwrotowi dostawcy na jego koszt.
3.
Przed dokonaniem zwrotu zakwestionowanego przedmiotu dostawy lub sprzedaży odbiorca lub kupujący obowiązany jest w porozumieniu z dostawcą lub sprzedawcą i na jego koszt oznaczyć trwale przedmiot dostawy lub sprzedaży na opakowaniu w sposób uniemożliwiający skierowanie go do innego odbiorcy lub kupującego.
4.
Zapłata przez dostawcę lub sprzedawcę kosztów wynikających z ust. 2 i 3 nie zwalnia dostawcy od obowiązku zapłacenia odszkodowania umownego lub wynagrodzenia szkody rzeczywistej.
§  7. 7
W sprawach nie uregulowanych w niniejszych branżowych warunkach umów sprzedaży oraz umów dostawy chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej w obrocie krajowym obowiązuje zarządzenie Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 57, poz. 276).
1 Załącznik § 1 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 § 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 3 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
4 Załącznik § 4 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 4 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
5 Załącznik § 5 zmieniony przez § 2 pkt 5 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
6 Załącznik § 6 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.
7 Załącznik § 7 zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1966 r. w sprawie czasowego utrzymania w mocy branżowych warunków dostaw nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej oraz produktów naftowych (M.P.67.1.5) z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.89.423

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Branżowe warunki dostaw chemicznych środków ochrony roślin i higieny sanitarnej w obrocie krajowym.
Data aktu: 14/11/1963
Data ogłoszenia: 30/11/1963
Data wejścia w życie: 31/12/1963