Szczegółowy zakres działania Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 3 października 1963 r.
w sprawie szczegółowego zakresu działania Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie art. 11 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. Nr 20, poz. 121), § 1 uchwały nr 11 Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie ustalenia podstawowych zadań Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 51) oraz zgodnie z §§ 2, 4 i 11 statutu Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 52) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechna Kasa Oszczędności, zwana dalej "PKO", gromadzi i obsługuje wkłady oszczędnościowe oraz wystawia książeczki oszczędnościowe na te wkłady.
2.
PKO ma prawo wystawiać książeczki oszczędnościowe na wkłady oprocentowane lub premiowe.
3.
Posiadaczem wkładów na książeczkach oszczędnościowych PKO może być:
1)
osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz osoba małoletnia lub ubezwłasnowolniona, o ile nie sprzeciwi się temu jej ustawowy przedstawiciel, władza opiekuńcza lub kurator,
2)
osoba fizyczna, będąca cudzoziemcem dewizowym, o pełnej zdolności do czynności prawnych, jeżeli przebywa i zatrudniona jest w Polsce na podstawie umowy o pracę lub wykonuje przemysłowe, rzemieślnicze, rolnicze lub handlowe zajęcia zarobkowe albo usługi na podstawie uprawnienia udzielonego jej przez właściwe organy administracji państwowej i uzyska zezwolenie dewizowe,
3)
krajowa organizacja polityczna, zawodowa i społeczna uprawniona do lokowania wolnych środków pieniężnych na książeczkach oszczędnościowych z mocy przepisów wydanych na podstawie art. 10 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o rozliczeniach pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 215).
§  2.
PKO rozwija i umacnia w społeczeństwie zrozumienie społeczno-gospodarczego znaczenia oszczędności pieniężnych oraz współdziała w tym zakresie z instytucjami i organizacjami, a w szczególności ze spółdzielniami oszczędnościowo-pożyczkowymi i pracowniczymi kasami zapomogowo-pożyczkowymi.
§  3.
PKO przy współudziale i pomocy nauczycielstwa organizuje szkolne kasy oszczędności z tym zastrzeżeniem, że w szkołach, które znajdują się na terenie działania spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych i w których nie ma szkolnych kas oszczędności PKO, szkolne kasy oszczędności organizują te spółdzielnie. Ogólną działalność organizacyjną wśród młodzieży szkolnej w zakresie oszczędzania koordynuje centrala PKO w porozumieniu z Zarządem Związku Spółdzielni Oszczędnościowo-Pożyczkowych.
§  4.
PKO otwiera i prowadzi rachunki bieżące dla:
1)
osób fizycznych o pełnej zdolności do czynności prawnych, osób fizycznych będących cudzoziemcami dewizowymi, które odpowiadają warunkom określonym w § 1 ust. 3 pkt 2, oraz jednostek gospodarki nie uspołecznionej, z wyjątkiem jednostek korzystających z kredytów w innych bankach lub w spółdzielniach oszczędnościowo-pożyczkowych,
2)
banków dla rozliczeń pomocniczych,
3)
pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, kas wzajemnej pomocy i innych kas koleżeńskich,
4)
organizacji politycznych, zawodowych, społecznych i innych z wyjątkiem:
a)
organizacji dopuszczonych do prowadzenia działalności gospodarczej,
b)
zarządów głównych organizacji dotowanych z budżetu oraz
c)
organizacji rolniczych i leśnych,
5)
zespołów adwokackich,
6)
komorników,
7)
administracji nieruchomości znajdujących się w zarządzie jednostki gospodarki uspołecznionej, jeżeli na otwarcie rachunku wyraziła zgodę ta jednostka,
8)
komitetów blokowych,
9)
innych komitetów utworzonych za zgodą właściwych organów władzy lub administracji państwowej w celu wykonywania działalności o charakterze społecznym.
§  5.
PKO otwiera i prowadzi rachunki pomocnicze:
1)
za zgodą banku, w którym otwarty jest rachunek główny - dla jednostek gospodarki uspołecznionej, organizacji politycznych, zawodowych i społecznych oraz jednostek gospodarki nie uspołecznionej,
2)
na zlecenie i w zakresie ustalonym przez Ministerstwo Finansów - dla jednostek budżetowych.
§  6.
PKO prowadzi obsługę ludności w zakresie pożyczek państwowych na zasadach określonych szczególnymi przepisami.
§  7. 1
1.
PKO udziela kredytów:
1)
ludności nierolniczej (bezpośrednio osobom fizycznym) na:
a)
budownictwo (budowę, dokończenie budowy, odbudowę) i kapitalne remonty domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych,
b)
remonty bieżące budynków wielomieszkaniowych,
c)
uzupełnienie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego,
d)
ratalny zakup artykułów przemysłowych w jednostkach gospodarki uspołecznionej i spłatę należności za korzystanie z usług tych jednostek;
2)
pracowniczym kasom zapomogowo-pożyczkowym związków zawodowych na zakup artykułów przemysłowych przez ich członków;
3)
na zlecenie Ministra Finansów - osobom fizycznym i jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Zasady udzielania kredytów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, określają odrębne przepisy.
§  8. 2
PKO finansuje zakupy inwestycyjne nie związane z budownictwem, dokonywane przez organizacje polityczne, zawodowe i społeczne, posiadające rachunki bieżące w PKO, na zasadach określonych szczególnymi przepisami.
§  9. 3
(skreślony).
§  10. 4
PKO administruje należnościami:
1)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu sprzedaży przez Państwo osobom fizycznym domów mieszkalnych oraz działek budowlanych,
2)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych, funduszów mieszkaniowych Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Sprawiedliwości oraz funduszów innych jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu pożyczek, udzielonych osobom fizycznym na budownictwo mieszkaniowe,
3)
miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych z tytułu przysługujących im od osób fizycznych opłat rocznych za wieczyste użytkowanie działek:
a)
zabudowanych,
b)
nie zabudowanych w zakresie należności administrowanych do dnia 30 listopada 1969 r. przez Bank Inwestycyjny.
§  11. 5
PKO prowadzi inkaso należności na rzecz przedsiębiorstw uspołecznionych z tytułu sprzedaży ratalnej z polecenia i na rzecz przedsiębiorstw handlu uspołecznionego.
§  12. 6
PKO wykonuje ponadto inne czynności określone szczególnymi przepisami oraz czynności zlecone przez Ministra Finansów z mocy § 3 statutu Powszechnej Kasy Oszczędności.
§  13. 7
1.
Przepisy zarządzenia nie naruszają określonych w odrębnych przepisach uprawnień:
1)
Narodowego Banku Polskiego - w zakresie prowadzenia rachunków bieżących dla organizacji politycznych, społecznych i zawodowych,
2)
spółdzielni oszczędnościowo-pożyczkowych - w zakresie gromadzenia i obsługi wkładów oszczędnościowych oraz prowadzenia rachunków bieżących i pomocniczych.
2.
Jeżeli stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia i przepisów, o których mowa w ust. 1, rachunek bankowy (nie wyłączając rachunku wkładów oszczędnościowych) może być prowadzony przez PKO lub spółdzielnię oszczędnościowo-pożyczkową, prawo wyboru należy do osoby (jednostki) ubiegającej się o otwarcie rachunku.
§  14. 8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
2 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
3 § 9 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 2 stycznia 1974 r. (M.P.74.3.19) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 22 stycznia 1974 r.
4 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
5 § 11 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
6 § 12 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
7 § 13 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.
8 § 14 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 listopada 1969 r. (M.P.69.50.383) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 1969 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.78.384

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres działania Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 03/10/1963
Data ogłoszenia: 21/10/1963
Data wejścia w życie: 21/10/1963