Zakres działania i organizacji rad ochrony dóbr kultury.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 8 lipca 1963 r.
w sprawie zakresu działania i organizacji rad ochrony dóbr kultury.

Na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o ochronie dóbr kultury i o muzeach (Dz. U. Nr 10, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w dalszych przepisach zarządzenia jest mowa bez bliższego określenia o wojewódzkim konserwatorze, należy przez to rozumieć wojewódzkiego konserwatora zabytków (konserwatora zabytków miasta wyłączonego z województwa).
§  2.
1.
Wojewódzka rada ochrony dóbr kultury (rada ochrony dóbr kultury miasta wyłączonego z województwa), zwana dalej "wojewódzką radą ochrony", jest organem opiniodawczym wojewódzkiego konserwatora.
2.
Do zakresu działania wojewódzkiej rady ochrony należą zagadnienia z dziedziny ochrony i konserwacji zabytków oraz muzealnictwa, a w szczególności opiniowanie:
1)
planów rocznych i wieloletnich z dziedziny ochrony i konserwacji zabytków nieruchomych i ruchomych na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa),
2)
wniosków o uznanie zabytku nieruchomego za pomnik historii,
3)
wniosków o skreślenie zabytku z rejestru zabytków,
4)
planów koordynacji i współdziałania muzeów na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa),
5)
planów rozwoju sieci muzeów na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa),
6)
planów działalności muzeów, w których nie została powołana rada muzealna,
7)
innych spraw przedłożonych przez wojewódzkiego konserwatora.
§  3.
1.
W skład wojewódzkiej rady ochrony wchodzą:
1)
wojewódzki konserwator jako przewodniczący,
2)
dyrektor jednego z muzeów działających na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa) jako zastępca przewodniczącego,
3)
członkowie w liczbie 3 do 7, powoływani spośród specjalistów z zakresu ochrony i konserwacji zabytków lub muzealnictwa,
4)
przedstawiciel zarządu właściwego okręgu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.
2.
W posiedzeniach wojewódzkiej rady ochrony mogą brać udział bez prawa głosowania przedstawiciele zainteresowanych jednostek organizacyjnych oraz rzeczoznawcy.
§  4.
1.
Zastępcę przewodniczącego i członków wojewódzkiej rady ochrony, powołuje i odwołuje prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek wojewódzkiego konserwatora.
2.
Zastępcę przewodniczącego i członków wojewódzkiej rady ochrony powołuje się na okres trzech lat.
§  5.
Posiedzenia wojewódzkiej rady ochrony zwoływane są w miarę potrzeby co najmniej raz na kwartał.
§  6.
1.
Wojewódzka rada ochrony wydaje opinie (§ 2 ust. 2) w formie uchwały podjętej większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków rady. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
2.
Członek wojewódzkiej rady ochrony, który zostaje przegłosowany, może zgłosić do protokołu swoje zdanie odrębne.
§  7.
1.
Prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej może powołać powiatową (miejską) radę ochrony dóbr kultury na wniosek powiatowego (miejskiego) konserwatora zabytków.
2.
Prezydia powiatowej i miejskiej rady narodowej - na wniosek konserwatora zabytków - mogą powołać wspólną radę ochrony dóbr kultury dla powiatu i miasta stanowiącego powiat miejski.
3.
Do zakresu działania rady ochrony dóbr kultury (ust. 1 i 2) należy opiniowanie zagadnień z dziedziny ochrony i konserwacji zabytków oraz muzealnictwa na terenie powiatu (miasta), a w szczególności:
1)
opiniowanie planów rocznych i wieloletnich oraz sprawozdań z ich wykonania,
2)
opiniowanie innych spraw przedłożonych przez powiatowego (miejskiego) konserwatora zabytków.
§  8.
W skład powiatowej (miejskiej) rady ochrony dóbr kultury wchodzą:
1)
powiatowy (miejski) konserwator zabytków jako przewodniczący,
2)
dyrektor (kierownik) miejscowego muzeum jako zastępca przewodniczącego,
3)
członkowie w liczbie 3, powoływani spośród specjalistów z zakresu ochrony i konserwacji zabytków lub muzealnictwa.
§  9.
Członków powiatowej (miejskiej) rady ochrony dóbr kultury powołuje i odwołuje prezydium właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej na wniosek powiatowego (miejskiego) konserwatora zabytków uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem.
§  10.
Przepisy § 3 ust. 2, § 4 ust. 2 i § 6 stosuje od odpowiednio do powiatowych (miejskich) rad ochrony dóbr kultury.
§  11.
1.
Za posiedzenia odbyte poza godzinami służbowymi członkowie rady (§ 2 i § 7) otrzymują wynagrodzenie zgodnie z przepisami uchwały nr 38 Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1954 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagrodzenia za udział w posiedzeniach (Monitor Polski Nr A-30, poz. 442).
2.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymują również zaproszeni przedstawiciele zainteresowanych jednostek organizacyjnych oraz rzeczoznawcy.
3.
Zamiejscowi członkowie rady oraz rzeczoznawcy otrzymują niezależnie od wynagrodzenia za posiedzenie zwrot kosztów przejazdu oraz diety i należności za noclegi według norm ustalonych dla pracowników państwowych przy podróżach służbowych.
§  12.
Obsługa biurowa rady (§ 2 i § 7) wykonywana jest przez organ do spraw kultury prezydium właściwej rady narodowej.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.56.281

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zakres działania i organizacji rad ochrony dóbr kultury.
Data aktu: 08/07/1963
Data ogłoszenia: 17/07/1963
Data wejścia w życie: 17/07/1963