Kontrola ruchu na drogach publicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 sierpnia 1962 r.
w sprawie kontroli ruchu na drogach publicznych.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Kontrola ruchu drogowego, czuwanie nad porządkiem i bezpieczeństwem ruchu na drogach publicznych oraz kierowanie ruchem należy do organów Milicji Obywatelskiej.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, wykonywane są przez:
1)
zmotoryzowane i piesze patrole drogowe,
2)
posterunki kontroli drogowych,
3)
posterunki regulacji ruchu drogowego,
4)
innych uprawnionych funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej.
§  2.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są do kontroli:
1)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia, że są uczestnikami wypadku drogowego,
2)
kierujących podejrzanych o znajdowanie się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
3)
kierujących pojazdami, których stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu,
4)
użytkowników dróg w razie stwierdzenia naruszenia przez nich innych przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu.
§  3.
1.
Przy wykonywaniu kontroli ruchu drogowego organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do:
1)
legitymowania użytkowników dróg,
2)
sprawdzania i zatrzymywania - w przypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach - dokumentów pojazdu i dokumentów uprawniających do kierowania tym pojazdem,
3)
sprawdzania urządzeń pojazdu mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy,
4)
sprawdzania innych urządzeń zabezpieczających porządek i bezpieczeństwo ruchu, do których posiadania obowiązani są użytkownicy dróg,
5)
sprawdzania za pomocą odpowiednich środków, czy kierujący znajduje się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
6)
udzielania użytkownikom dróg wiążących poleceń co do sposobu używania drogi.
2.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są:
1)
uniemożliwić dalsze kierowanie pojazdem kierującemu znajdującemu się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka,
2)
uniemożliwić dalsze korzystanie z pojazdu, którego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu.
3.
Niezależnie od karania użytkowników dróg w trybie postępowania mandatowego oraz od występowania z wnioskami o ukaranie użytkowników dróg winnych nieprzestrzegania przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu, organy Milicji Obywatelskiej mają prawo do występowania z wnioskami o poddanie kierujących egzaminowi sprawdzającemu lub o cofnięcie prawa jazdy.
§  4.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej uprawnione są do zatrzymania na drodze każdego pojazdu.
2.
W celu zatrzymania pojazdu umundurowani funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej podają znaki (sygnały): ręką, pałką lub tarczą milicyjną albo latarką ze światłem czerwonym; w celu zwrócenia uwagi na podawane sygnały mogą oni używać gwizdków milicyjnych.
3.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej nie umundurowani obowiązani są w celu zatrzymania pojazdu posługiwać się wyłącznie tarczą lub latarką ze światłem czerwonym. Funkcjonariusze nie umundurowani mają prawo zatrzymywania pojazdów przez całą dobę tylko na obszarach miast, a na innych obszarach zabudowanych - tylko w ciągu dnia (od świtu do zmroku). Na drogach poza obszarami zabudowanymi funkcjonariusze nie umundurowani mają prawo zatrzymywania pojazdów w ciągu dnia (od świtu do zmroku) tylko wtedy, kiedy poruszają się po drodze pojazdem samochodowym.
4.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych funkcjonariusze nie umundurowani obowiązani są wylegitymować się. Funkcjonariusze umundurowani legitymują się tylko na żądanie kontrolowanego.
§  5.
Kontroli organów Milicji Obywatelskiej nie podlegają pojazdy, których dysponenci posiadają dokumenty zwalniające od kontroli.
§  6.
Organizowanie kontroli ruchu drogowego należy do okresu działania:
1)
Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej - na terenie całego kraju,
2)
komend wojewódzkich (miast wyłączonych z województw), powiatowych (miejskich) Milicji Obywatelskiej - stosownie do ich właściwości terytorialnej.
§  7.
1.
Uprawnienia organów Milicji Obywatelskiej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2-6 oraz ust. 2, przysługują uprawnionym przez organy Milicji Obywatelskiej członkom Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.
2.
Uprawnienia organów Milicji Obywatelskiej, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 2-4, ust. 2 oraz ust. 3, z wyjątkiem karania użytkowników dróg w drodze postępowania mandatowego, przysługują inspektorom gospodarki samochodowej Ministerstwa Komunikacji i wydziałów komunikacji prezydiów rad narodowych.
3.
Przepisy § 4 ust. 3 i 4 oraz § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Kontrola pojazdów należących do przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, a także szefów i członków personelu dyplomatycznego tych przedstawicielstw odbywa się na podstawie odrębnych przepisów.
§  9.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą pojazdów jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Komendy Głównej Straży Pożarnych, Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw podległych tym ministrom.
2.
Zasady wykonywania przez organy Milicji Obywatelskiej kontroli ruchu pojazdów, których w myśl ust. 1 nie dotyczy niniejsze zarządzenie, określają odrębne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.68.314

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kontrola ruchu na drogach publicznych.
Data aktu: 22/08/1962
Data ogłoszenia: 07/09/1962
Data wejścia w życie: 07/09/1962