Ustalenie wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 30 grudnia 1961 r.
w sprawie ustalenia wysokości nakładów inwestycyjnych, zniszczeń i ubytków w opuszczonych gospodarstwach rolnych, przejętych na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 13 lipca 1957 r. o zmianie dekretu z dnia 18 kwietnia 1955 r. o uwłaszczeniu i o uregulowaniu innych spraw związanych z reformą rolną i osadnictwem rolnym (Dz. U. z 1957 r. Nr 39, poz. 174 i z 1961 r. Nr 32, poz. 161) oraz § 4 ust. 3 i § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 sierpnia 1961 r. w sprawie opuszczonych gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 39, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wysokość nakładów inwestycyjnych dokonanych przez dotychczasowych właścicieli z pożyczek bankowych w gospodarstwach rolnych przejętych na własność Państwa ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie wszelkich dowodów, a w szczególności na podstawie dokumentacji bankowej.
2.
Właściwe oddziały (placówki) banku realizującego pomoc kredytową dla rolników udzielają właściwemu do spraw rolnych organowi prezydium powiatowej rady narodowej danych o początkowej i aktualnej wysokości kredytu oraz posiadanych danych o celowości wykorzystania kredytu.
§  2.
1.
Wartość zniszczeń i ubytków w gospodarstwach rolnych nadanych dotychczasowym właścicielom na podstawie przepisów o przeprowadzeniu reformy rolnej lub o osadnictwie, przejętych na własność Państwa, ustala się przez porównanie ilości i stanu składników gospodarstwa w dniu otrzymania tego gospodarstwa przez dotychczasowego właściciela z ich ilością i stanem w dniu przejęcia gospodarstwa na własność Państwa bądź w dniu, w którym gospodarstwo przed jego przejęciem na własność Państwa zostało przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie. W ten sam sposób ustala się wysokość dokonanych w tych gospodarstwach nakładów inwestycyjnych poza nakładami określonymi w § 1. Wartość tych nakładów uwzględnia się tylko do wysokości wartości zniszczeń i ubytków.
2.
Stan gospodarstwa w dniu otrzymania go przez dotychczasowego właściciela określa się na podstawie protokołu w sprawie oszacowania gospodarstwa, a w razie jego braku - protokołu wprowadzenia w posiadanie gospodarstwa, stan zaś gospodarstwa w dniu jego przejęcia na własność Państwa określa się z natury bądź na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, jeżeli gospodarstwo zostało uprzednio przez organ administracji państwowej przekazane w użytkowanie innej osobie.
§  3.
Wartość zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 w poszczególnych składnikach gospodarstwa ustala się w sposób następujący:
1)
w budynkach - na podstawie cennika szacunkowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, obowiązującego w dniu przejęcia nieruchomości na własność Państwa, przy czym uwzględnia się stopień zużycia budynku według zasad stosowanych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń;
2)
w inwentarzu żywym - według cen zakupu stosowanych przez odpowiednie centrale handlowe obrotu zwierzętami;
3)
w inwentarzu martwym i zapasach - według cen stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego w detalicznej sprzedaży, przy czym w stosunku do inwentarza martwego uwzględnia się stopień normalnego zużycia;
4)
w zasiewach - według wartości poniesionych nakładów, a mianowicie:
a)
wartość ziarna zużytego do siewu bądź sadzeniaków - według cen obowiązujących w skupie ponadobowiązkowym,
b)
wartość nawozów sztucznych - według cen detalicznych, stosowanych przez jednostki handlu uspołecznionego,
c)
wartość uprawy gruntu - według stawek państwowych ośrodków maszynowych, stosowanych przy wykonywaniu upraw w gospodarstwach indywidualnych;
5)
w innych składnikach - według cen detalicznych obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  4.
Ustalenia wartości zniszczeń i ubytków oraz nakładów inwestycyjnych określonych w § 2 dokonuje właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej przy udziale przedstawiciela prezydium gromadzkiej rady narodowej i sołtysa, a w stosunku do budynków - przy udziale przedstawiciela inspektoratu powiatowego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  5.
Wysokość należności z tytułu zniszczeń i ubytków oraz wysokość nakładów inwestycyjnych, których koszt pokryty został z kredytów bankowych podlegających umorzeniu, ustala właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej w decyzji o przejęciu gospodarstwa na własność Państwa.
§  6.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o gospodarstwie rolnym - rozumie się przez to również działkę pracowniczą, rzemieślniczą itp.;
2)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - rozumie się przez to również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz prezydia dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  7.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 10 października 1956 r. w sprawie zasad i warunków rozliczenia się z byłymi właścicielami gospodarstw nabytych na podstawie przepisów o reformie rolnej lub o ustroju rolnym i osadnictwie, które jako opuszczone przeszły na własność Państwa (Monitor Polski Nr 87, poz. 1009).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024