Finansowanie kosztów usuwania szkód wywołanych zdarzeniami o charakterze losowym w nie podlegających obowiązkowi ubezpieczenia obiektach majątku trwałego przedsiębiorstw.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 lipca 1961 r.
w sprawie finansowania kosztów usuwania szkód wywołanych zdarzeniami o charakterze losowym w nie podlegających obowiązkowi ubezpieczenia obiektach majątku trwałego przedsiębiorstw. *

W związku z przepisami uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1960 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych i ich zjednoczeń objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 91, poz. 411) i przepisami § 18 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69 i Nr 28, poz. 134) oraz wobec zgłaszanych wątpliwości co do źródeł i sposobu pokrywania kosztów usuwania szkód w nie podlegających ubezpieczeniu obiektach majątku trwałego - zgodnie z uchwałą nr 1 Prezydium Rządu z dnia 3 stycznia 1951 r. w sprawie ubezpieczenia środków trwałych przedsiębiorstw przemysłu państwowego oraz przedsiębiorstw i jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr A-4, poz. 47) wyjaśnia się, co następuje:
1.
Usunięcie szkody w obiektach majątku trwałego przedsiębiorstwa wywołanej zdarzeniami o charakterze losowym (pożarem, huraganem lub powodzią) następuje przez doprowadzenie uszkodzonego obiektu do stanu sprawności technicznej (produkcyjnej lub usługowej), jaką obiekt posiadał przed uszkodzeniem, w drodze dokonania remontu lub inwestycji.
2.
Jeżeli do usunięcia szkody, o której mowa w ust. 1, wymagane jest poddanie uszkodzonych obiektów remontom, których zakres według kryteriów określonych w przepisach o systemie planowo-zapobiegawczych remontów kwalifikują się do remontów bieżących, przedsiębiorstwo finansuje koszty usunięcia szkody ze środków obrotowych w ciężar strat nadzwyczajnych. Jeżeli szkoda, o której mowa, przybrała znaczne rozmiary, przedsiębiorstwo może zwrócić się do jednostki nadrzędnej o udzielenie dotacji na pokrycie niedoboru środków obrotowych wywołanego stratami nadzwyczajnymi, o których mowa, z funduszu rezerwowego zjednoczenia. Dotacje te mogą być udzielane zaliczkowo w ciągu roku na podstawie zestawienia poniesionych strat.
3.
W razie gdy do usunięcia szkody wymagane jest poddanie uszkodzonego obiektu majątku trwałego remontowi kapitalnemu lub dokonanie inwestycji kwalifikujących się do inwestycji własnych przedsiębiorstw, przedsiębiorstwa pokrywają związane z tym nakłady ze środków przewidzianych na finansowanie inwestycji i remontów kapitalnych (fundusz inwestycyjno-remontowy). W razie braku wolnych nie zaangażowanych środków na ten cel przedsiębiorstwo może zwrócić się do właściwego oddziału banku o udzielenie antycypacyjnego kredytu bankowego w trybie przewidzianym w § 18 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69 i Nr 28, poz. 134). Udzielony kredyt podlega spłacie z funduszu inwestycyjno-remontowego przedsiębiorstwa. Środki na spłatę kredytów powinny być zapewnione w drodze udzielenia na ten cel dotacji z funduszu rezerwowego zjednoczenia lub w drodze redystrybucji funduszu amortyzacyjnego pozostawionego do dyspozycji przedsiębiorstw w trybie przewidzianym w § 19 ust. 4 uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1960 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych i ich zjednoczeń objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 91, poz. 411).
4.
W razie gdy do usunięcia szkody wymagane jest dokonanie inwestycji zakwalifikowanej do inwestycji zjednoczeń, przedsiębiorstwo zwraca się do banku finansującego inwestycje o udzielenie kredytu w trybie § 18 zarządzenia nr 18 Prezesa Rady Ministrów powołanego w ust. 3. Uzyskany kredyt podlega spłacie ze środków przewidzianych na finansowanie inwestycji zjednoczeń. Środki na spłatę kredytu, o którym mowa, jednostki nadrzędne zapewniają w drodze dokonania odpowiednich zmian w planie inwestycyjnym. Jeżeli spłata kredytu nie zostanie zapewniona w roku, w którym został zaciągnięty, jednostki nadrzędne są zobowiązane do zapewnienia środków na jego spłatę przy ustalaniu wskaźników dotyczących planów rocznych zainteresowanych przedsiębiorstw na rok następny.
* Z dniem 1 stycznia 1966 r. nin. okólnik utracił częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia uchwały nr 387 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1960 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych objętych planowaniem centralnym (M.P.63.35.175) przez § 60 ust. 1 pkt 1 uchwały Rady Ministrów nr 276 z dnia 28 października 1965 r. w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń przemysłowych i zgrupowanych w nich państwowych przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym (M.P.65.61.316).

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.61.265

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Finansowanie kosztów usuwania szkód wywołanych zdarzeniami o charakterze losowym w nie podlegających obowiązkowi ubezpieczenia obiektach majątku trwałego przedsiębiorstw.
Data aktu: 27/07/1961
Data ogłoszenia: 11/08/1961
Data wejścia w życie: 11/08/1961