Tryb dokonywania zmian w pokryciu finansowym inwestycji w 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 kwietnia 1961 r.
w sprawie trybu dokonywania zmian w pokryciu finansowym inwestycji w 1961 r.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) i § 55 uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1961 roku (Monitor Polski Nr 11, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustalone zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 1960 r. w sprawie uruchamiania środków na finansowanie inwestycji w 1961 r. dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 93, poz. 416) przez właściwych dysponentów wskaźniki dotyczące planów rocznych jednostek podległych w zakresie środków na sfinansowanie inwestycji mogą być przez tychże dysponentów zmieniane w razie:
1)
dokonania zmian limitów inwestycyjnych podporządkowanych jednostek,
2)
konieczności przesunięcia środków finansowych wynikających z innych uzasadnionych przyczyn.
2.
Zmiana wskaźników podziału amortyzacji dla przedsiębiorstw objętych uchwałą nr 387 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1960 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłowych i ich zjednoczeń objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 91, poz. 411) może być dokonana na warunkach przewidzianych w tej uchwale.
3.
Zmiany wskaźników dokonywane przez dysponentów głównych nie mogą naruszyć wielkości kredytu budżetowego określonego w poszczególnych podziałkach klasyfikacyjnych budżetu centralnego na rok 1961 (nie dotyczy to przypadków, o których mowa w § 3) ani też wskaźników podziału amortyzacji ustalonych zbiorczo dla dysponenta głównego zgodnie z zarządzeniem powołanym w ust. 1.
4.
Zmiany wskaźników dokonywane przez jednostki nadzorujące inwestorów bezpośrednich, zwane dalej "dysponentami drugiego stopnia", nie mogą naruszyć wskaźników ustalonych zbiorczo dla tych dysponentów przez dysponentów głównych.
§  2.
1.
Przekazanie przez dysponenta wyższego stopnia dysponentowi stopnia niższego kredytu budżetowego w zakresie inwestycji centralnych oraz budownictwa inwestycyjnego jednostek budżetowych w kwocie wyższej od kwoty określonej we wskaźnikach dotyczących rocznych planów stanowi równocześnie decyzję o zmianie tych wskaźników.
2.
Również przelew dotacji z rachunku amortyzacji scentralizowanej bądź z rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia albo z rachunku rozliczeń amortyzacji zjednoczeń oraz innych rachunków dysponenta wyższego stopnia w kwocie wyższej niż kwota określona we wskaźnikach dotyczących planu rocznego ustalonych dla dotowanej jednostki uważa się za decyzję o zwiększeniu odpowiedniego wskaźnika.
§  3.
Dysponenci główni mogą dokonywać zmian w kredytach budżetowych na inwestycje zjednoczeń jedynie w zakresie i trybie ustalonym w § 13 uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1961 roku (Monitor Polski Nr 11, poz. 60).
§  4.
1.
W razie zmniejszenia limitów inwestycyjnych na inwestycje centralne ulega zmniejszeniu w pierwszym rzędzie kredyt budżetowy. Jeżeli zmniejszenie limitu inwestycyjnego w zakresie inwestycji centralnych jest wyższe niż suma kredytu budżetowego przydzielonego w danej podziałce klasyfikacji budżetowej na inwestycje centralne, Ministerstwo Finansów dokona zmiany wskaźnika amortyzacji przeznaczonej do odprowadzenia na dochód budżetu.
2.
Zmniejszenie limitów na inwestycje zjednoczeń powoduje bądź odpowiednie zmniejszenie kredytów budżetowych przydzielonych danemu zjednoczeniu na inwestycje zjednoczeń, bądź odprowadzenie odpowiedniej sumy środków z rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia na dochód budżetu lub - gdy zmniejszenie limitu inwestycyjnego zjednoczenia przeznaczone jest na zwiększenie limitu innej jednostki - na rachunek tej jednostki, której limit ulega zwiększeniu.
§  5.
1.
Minister Finansów dokonuje przeniesień kredytów budżetowych na inwestycje w zakresie ustalonym w ustawie z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221), jak też zmian w zakresie ustalonym w § 55 ust. 1 i 2 uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych w 1961 roku na wniosek dysponentów głównych.
2.
Jeżeli wniosek o przeniesienie kredytów na rzecz budżetów terenowych lub na inną część budżetu centralnego dotyczy kredytów uprzednio otwartych, do wniosku należy dołączyć oświadczenie banku o zablokowaniu na rachunku dysponenta głównego kwoty kredytów budżetowych podlegającej przeniesieniu.
3.
Jeżeli zmiany kredytów budżetowych wynikają ze zmian w limitach inwestycyjnych, do wniosku o zmianę kredytów budżetowych należy dołączyć odpis decyzji o zmianie limitów inwestycyjnych powziętej zgodnie z zarządzeniem nr 18 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lutego 1961 r. w sprawie zasad realizacji i zmian w planie inwestycyjnym na rok 1961 (Monitor Polski Nr 13, poz. 69 i Nr 28, poz. 134).
4.
Przeniesień kredytów budżetowych objętych budżetem centralnym na rzecz budżetów terenowych dokonuje Minister Finansów w drodze zwiększenia dotacji wyrównawczej dla właściwego województwa.
5.
Gdy obowiązujące przepisy dokonanie zmian w planie inwestycyjnym uzależniają od zgody Ministra Finansów lub od uprzedniego porozumienia z Ministrem Finansów, należy uważać, że dokonanie przez Ministra Finansów zmian w budżecie jest jednocześnie wyrażeniem zgody Ministra Finansów na dokonanie zmiany w planie inwestycyjnym, w której wyniku nastąpiła zmiana budżetu.
6.
Przeniesień kredytów budżetowych w zakresie ustalonym w § 13 uchwały powołanej w ust. 1 dokonuje właściwy minister. Odpis decyzji o przeniesieniu kredytów budżetowych właściwe ministerstwo przesyła w ciągu trzech dni do Ministerstwa Finansów (departament finansujący).
§  6.
1.
Zmniejszenie otwartych kredytów budżetowych dysponenta głównego lub dysponenta drugiego stopnia może być dokonane po uprzednim przesunięciu kredytów budżetowych z rachunków podległych jednostek na rachunek dysponenta, którego kredyt ma ulec zmniejszeniu.
2.
W razie zmniejszenia limitów inwestycyjnych w drodze uchwały Rady Ministrów dysponent główny, w ciągu 2 tygodni od daty wejścia w życie uchwały, obowiązany jest przedstawić Ministrowi Finansów wnioski co do zmniejszenia kredytów budżetowych lub co do dokonania innych zmian w pokryciu finansowym inwestycji.
3.
Termin 2 tygodni określony w ust. 2 nie ma zastosowania do zmian wynikających z uchwał Rady Ministrów powziętych po 15 grudnia.
4.
Otwarcie, przekazanie lub zamknięcie kredytów, jak też przesunięcia w otwartych kredytach przeprowadza się w sposób określony w przepisach o rachunkowości budżetowej.
§  7.
1.
W przypadku zmian organizacyjnych polegających na przejściu przedsiębiorstw pod nadzór innej jednostki zainteresowane strony uzgodnią między sobą sposób rozliczeń:
1)
z tytułu odprowadzonej przez przedsiębiorstwo amortyzacji na rzecz jednostki, która dotychczas nadzorowała przedsiębiorstwo przechodzące pod nadzór innej jednostki,
2)
z tytułu udzielonej przedsiębiorstwu dotacji na cele inwestycyjne przez jednostkę nadzorującą przedsiębiorstwo przed reorganizacją.
2.
Jeśli w wyniku reorganizacji zachodzi potrzeba dokonania przeniesień kredytów budżetowych na inwestycje, Minister Finansów dokona odpowiednich zmian w budżecie zgodnie z § 5.
3.
Zmiany organizacyjne nie mają wpływu na ustalony dla przedsiębiorstwa objętego reorganizacją wskaźnik wielkości amortyzacji pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstwa.
§  8.
1.
Wniesienie zgodnie z uchwałą nr 72a Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie udziału państwowych jednostek organizacyjnych objętych planem centralnym w kosztach inwestycji urządzeń komunalnych (Monitor Polski z 1958 r. Nr 32, poz. 182 i z 1960 r. Nr 65, poz. 309) udziału w kosztach inwestycji komunalnych, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 2, następuje w drodze przeniesień kredytów budżetowych w budżecie centralnym na zwiększenie dotacji wyrównawczej dla budżetu właściwego województwa.
2.
Wniesienie udziału w kosztach inwestycji komunalnych z funduszów inwestycyjno-remontowych przedsiębiorstw następuje w drodze przelewu środków z tych funduszów na rachunek dochodów budżetowych właściwej rady narodowej. Również w drodze przelewu na rachunek dochodów budżetowych właściwej rady narodowej z rachunku funduszu inwestycyjnego zjednoczenia dokonuje się wniesienia udziału w kosztach inwestycji komunalnej, o ile obowiązek wniesienia udziału pozostaje w związku z realizacją inwestycji zjednoczenia.
3.
Prezydia rad narodowych w granicach dochodów budżetowych uzyskanych zgodnie z ust. 2 uchwalają dodatkowe kredyty na inwestycje.
§  9.
1.
W przypadku zmian w akumulacji i przeznaczeniu amortyzacji scentralizowanej dysponenci rachunków amortyzacji scentralizowanej składają w bankach zaktualizowane plany akumulacji i zużycia amortyzacji scentralizowanej.
2.
W razie zmiany rocznych wskaźników, o których mowa w § 1 ust. 1, banki są uprawnione żądać od właściwych jednostek również zaktualizowania planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów oraz rocznych planów akumulacji i zużycia funduszu inwestycyjnego zjednoczeń.
§  10.
1.
Zmian w kredytach budżetowych na inwestycje objętych budżetami terenowymi dokonują rady narodowe lub prezydia rad narodowych zgodnie z kompetencjami wynikającymi z ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz przepisów § 55 uchwały nr 21 Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 1961 r. powołanej w § 3 niniejszego zarządzenia.
2.
W razie zmian kredytów budżetowych na inwestycje podejmowane na podstawie decyzji rad narodowych oraz na budownictwo inwestycyjne jednostek budżetowych wydziały finansowe dokonują zmian w otwartych kredytach budżetowych w drodze dodatkowych otwarć lub zamknięcia otwartych kredytów budżetowych.
3.
Sposób otwierania, jak też zamykania otwartych kredytów budżetowych regulują przepisy o rachunkowości budżetowej.
§  11.
Zarządzenie nie dotyczy zmian w pokryciu finansowym inwestycji dokonanych na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministra Finansów z dnia 29 marca 1961 r. w sprawie przeprowadzenia zmniejszenia nakładów w planie inwestycyjnym na rok 1961 oraz odprowadzenia oszczędności uzyskanych w wyniku przeprowadzonej rewizji założeń i dokumentacji projektowo-kosztorysowej w roku 1961 (Monitor Polski Nr 29, poz. 139).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.36.168

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb dokonywania zmian w pokryciu finansowym inwestycji w 1961 r.
Data aktu: 29/04/1961
Data ogłoszenia: 11/05/1961
Data wejścia w życie: 11/05/1961