Państwowa Inspekcja Plonów.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1960 r.
w sprawie Państwowej Inspekcji Plonów.

§  1.
1.
Państwowa Inspekcja Plonów, powołana uchwałą nr 304 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. (Monitor Polski Nr 58, poz. 779), podporządkowana jest Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
2.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Plonów jest:
1)
dokonywanie w ciągu całego roku oceny przebiegu wegetacji roślin uprawnych bądź przypuszczalnych plonów ważniejszych ziemiopłodów;
2)
dokonywanie oceny przewidywanych zbiorów w okresie przed sprzętem ziemiopłodów;
3)
dokonywanie ostatecznej oceny osiągniętych planów i zbiorów ziemiopłodów.
§  2.
1.
Pracami Państwowej Inspekcji Plonów objęte są państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie produkcyjne i indywidualne gospodarstwa chłopskie.
2.
Wykaz roślin uprawnych i ziemiopłodów objętych oceną Państwowej Inspekcji Plonów ustala Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  3.
1.
Organami Państwowej Inspekcji Plonów są: Inspektorat Główny - Departament w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz inspektorzy wojewódzcy i rzeczoznawcy powiatowi, działający przy wydziałach statystyki prezydiów rad narodowych.
2.
Inspektorzy wojewódzcy w porozumieniu z prezydiami powiatowych rad narodowych organizują przy wydziałach statystyki sieć rzeczoznawców powiatowych w liczbie 2-3 na powiat, rekrutując ich spośród wykwalifikowanej kadry agronomicznej zatrudnionej w urzędach, organach prezydiów rad narodowych, organizacjach i instytucjach rolniczych lub związanych z rolnictwem na terenie powiatu.
3.
Stanowisko inspektora wojewódzkiego oraz rzeczoznawcy może być łączone z inną pracą zawodową i traktowane jako zajęcie dodatkowe. W tym przypadku właściwy organ przełożony inspektora oraz rzeczoznawcy obowiązany jest traktować prace związane z zadaniami Państwowej Inspekcji Plonów jako ważne dla gospodarki narodowej i w razie potrzeby zwalniać go od innych zajęć.
4.
Inspektorom wojewódzkim oraz rzeczoznawcom powiatowym wykonanie zadań zleca Inspektorat Główny Państwowej Inspekcji Plonów.
5.
Inspektorom wojewódzkim, pełniącym funkcje w Państwowej Inspekcji Plonów obok głównej pracy zawodowej, przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe, a rzeczoznawcom powiatowym - wynagrodzenie za każde sporządzone sprawozdanie.
6.
Inspektorom wojewódzkim i rzeczoznawcom powiatowym mogą być przyznawane nagrody przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek Inspektora Głównego Państwowej Inspekcji Plonów.
7.
Zasady wynagradzania i wysokość stawek oraz regulamin przyznawania nagród ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Komitetem Pracy i Płac.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, na wniosek inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Plonów, powołują w miarę potrzeby wojewódzkie i powiatowe komisje oceny plonów.
2.
Zadaniem komisji, o których mowa w ust. 1, jest niesienie pomocy przy przeprowadzaniu szacunków i ocen plonów i zbiorów oraz analiza i opiniowanie danych dotyczących plonów i zbiorów, przedłożonych im przez rzeczoznawców powiatowych bądź inspektorów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Plonów.
3.
Komisje nie mają uprawnień do dokonywania zmian w ocenach rzeczoznawców Państwowej Inspekcji Plonów.
4.
Skład, zakres i tryb pracy wojewódzkich i powiatowych komisji oceny plonów określi instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
Organizację pracy, zakres działania i obowiązki inspektorów wojewódzkich oraz rzeczoznawców powiatowych określi instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  6.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Plonów i osoby przez nią upoważnione mają prawo kontroli stanu zasiewów w polu, omłotów, zbiorów znajdujących się w magazynach i innych urządzeniach w gospodarstwach uspołecznionych, jak również związanej z tym dokumentacji podstawowej oraz sprawozdawczości statystycznej dotyczącej powierzchni, plonów i zbiorów.
§  7.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne), Inspekcja Zbożowa, Zjednoczenia Przemysłów: Cukrowniczego, Olejarskiego i Lniarskiego, Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz stacje oceny nasion dostarczają Państwowej Inspekcji Plonów informacji uwarunkowanych zakresem ich działania, a dotyczących w szczególności przebiegu prac polowych, stanu zdrowotności upraw, oceny jakości ziemiopłodów oraz postępu i wyników kontraktacji roślin, zaopatrzenia i skupu.
2.
Wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, związki kółek rolniczych oraz zrzeszenia branżowe przy kółkach rolniczych dostarczają Państwowej Inspekcji Plonów danych do oceny plonów i zbiorów oraz w miarę możliwości udzielają pomocy fachowej i technicznej przy opracowaniu materiałów statystycznych.
§  8.
1.
Rolnicze instytuty naukowo-badawcze opracowują metodykę oceny przewidywanych plonów, strat przy sprzęcie i przechowywaniu ziemiopłodów oraz informują Inspektorat Główny Państwowej Inspekcji Plonów o wynikach badań wiążących się z tymi zagadnieniami. W szczególności instytuty te organizują doświadczenia oraz gromadzą materiał dotyczący współzależności pomiędzy różnymi cechami roślin uprawnych w poszczególnych stadiach ich rozwoju, warunkami środowiska i klimatu a wysokością plonów. Problematykę tych badań określi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
2.
Rolnicze zakłady, stacje i ośrodki: doświadczalne, naukowo-badawcze i hodowlano-badawcze oraz stacje hodowli roślin są obowiązane do udzielania Państwowej Inspekcji Plonów informacji o przebiegu wegetacji i o wynikach produkcji roślinnej.
§  9.
Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny dostarcza dla potrzeb Państwowej Inspekcji Plonów informacji meteorologicznych charakteryzujących przebieg pogody w poszczególnych częściach kraju oraz o stanie wilgotności gleby i wód gruntowych.
§  10.
Stacje ochrony roślin mają obowiązek nadsyłania do Państwowej Inspekcji Plonów meldunków o masowych wystąpieniach chorób i szkodników roślin, które mogą wpłynąć na obniżenie plonów.
§  11.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń nadsyła do Państwowej Inspekcji Plonów okresowe i roczne meldunki i zestawienia o klęskach żywiołowych w rolnictwie, które mogą wpłynąć na obniżkę plonów i zbiorów.
§  12.
1.
Wydatki Inspektoratu Głównego Państwowej Inspekcji Plonów oraz nagrody dla inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców Państwowej Inspekcji Plonów pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Wynagrodzenia inspektorów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Plonów z tytułu wykonywania dla Państwowej Inspekcji Plonów prac i wynagrodzenia za wykonane zlecenia rzeczoznawców powiatowych Państwowej Inspekcji Plonów oraz inne wydatki związane z działalnością inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców powiatowych pokrywane są z jednostkowych budżetów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
3.
Minister Finansów zapewni odpowiednie kredyty w budżetach terenowych na wydatki związane z wynagrodzeniem inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców powiatowych Państwowej Inspekcji Plonów.
§  13.
1.
Informacje indywidualne uzyskane przez Państwową Inspekcję Plonów w związku z oceną plonów oraz wyniki badań mogą być używane wyłącznie do zestawień statystycznych.
2.
Osoby winne niezastosowania się do przepisu ust. 1 podlegają karze w myśl art. 12 i 13 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
§  14.
Traci moc uchwała nr 328 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie zmiany podporządkowania i zakresu działania Państwowej Inspekcji Plonów (Monitor Polski Nr 72, poz. 435).
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024