Państwowa Inspekcja Plonów.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 października 1960 r.
w sprawie Państwowej Inspekcji Plonów.

§  1.
1.
Państwowa Inspekcja Plonów, powołana uchwałą nr 304 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. (Monitor Polski Nr 58, poz. 779), podporządkowana jest Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
2.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Plonów jest:
1)
dokonywanie w ciągu całego roku oceny przebiegu wegetacji roślin uprawnych bądź przypuszczalnych plonów ważniejszych ziemiopłodów;
2)
dokonywanie oceny przewidywanych zbiorów w okresie przed sprzętem ziemiopłodów;
3)
dokonywanie ostatecznej oceny osiągniętych planów i zbiorów ziemiopłodów.
§  2.
1.
Pracami Państwowej Inspekcji Plonów objęte są państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie produkcyjne i indywidualne gospodarstwa chłopskie.
2.
Wykaz roślin uprawnych i ziemiopłodów objętych oceną Państwowej Inspekcji Plonów ustala Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  3.
1.
Organami Państwowej Inspekcji Plonów są: Inspektorat Główny - Departament w Głównym Urzędzie Statystycznym oraz inspektorzy wojewódzcy i rzeczoznawcy powiatowi, działający przy wydziałach statystyki prezydiów rad narodowych.
2.
Inspektorzy wojewódzcy w porozumieniu z prezydiami powiatowych rad narodowych organizują przy wydziałach statystyki sieć rzeczoznawców powiatowych w liczbie 2-3 na powiat, rekrutując ich spośród wykwalifikowanej kadry agronomicznej zatrudnionej w urzędach, organach prezydiów rad narodowych, organizacjach i instytucjach rolniczych lub związanych z rolnictwem na terenie powiatu.
3.
Stanowisko inspektora wojewódzkiego oraz rzeczoznawcy może być łączone z inną pracą zawodową i traktowane jako zajęcie dodatkowe. W tym przypadku właściwy organ przełożony inspektora oraz rzeczoznawcy obowiązany jest traktować prace związane z zadaniami Państwowej Inspekcji Plonów jako ważne dla gospodarki narodowej i w razie potrzeby zwalniać go od innych zajęć.
4.
Inspektorom wojewódzkim oraz rzeczoznawcom powiatowym wykonanie zadań zleca Inspektorat Główny Państwowej Inspekcji Plonów.
5.
Inspektorom wojewódzkim, pełniącym funkcje w Państwowej Inspekcji Plonów obok głównej pracy zawodowej, przysługuje wynagrodzenie ryczałtowe, a rzeczoznawcom powiatowym - wynagrodzenie za każde sporządzone sprawozdanie.
6.
Inspektorom wojewódzkim i rzeczoznawcom powiatowym mogą być przyznawane nagrody przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek Inspektora Głównego Państwowej Inspekcji Plonów.
7.
Zasady wynagradzania i wysokość stawek oraz regulamin przyznawania nagród ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów i Komitetem Pracy i Płac.
§  4.
1.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, na wniosek inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Plonów, powołują w miarę potrzeby wojewódzkie i powiatowe komisje oceny plonów.
2.
Zadaniem komisji, o których mowa w ust. 1, jest niesienie pomocy przy przeprowadzaniu szacunków i ocen plonów i zbiorów oraz analiza i opiniowanie danych dotyczących plonów i zbiorów, przedłożonych im przez rzeczoznawców powiatowych bądź inspektorów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Plonów.
3.
Komisje nie mają uprawnień do dokonywania zmian w ocenach rzeczoznawców Państwowej Inspekcji Plonów.
4.
Skład, zakres i tryb pracy wojewódzkich i powiatowych komisji oceny plonów określi instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  5.
Organizację pracy, zakres działania i obowiązki inspektorów wojewódzkich oraz rzeczoznawców powiatowych określi instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
§  6.
Pracownicy Państwowej Inspekcji Plonów i osoby przez nią upoważnione mają prawo kontroli stanu zasiewów w polu, omłotów, zbiorów znajdujących się w magazynach i innych urządzeniach w gospodarstwach uspołecznionych, jak również związanej z tym dokumentacji podstawowej oraz sprawozdawczości statystycznej dotyczącej powierzchni, plonów i zbiorów.
§  7.
1.
Ministerstwa (urzędy centralne), Inspekcja Zbożowa, Zjednoczenia Przemysłów: Cukrowniczego, Olejarskiego i Lniarskiego, Centrala Rolnicza Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz stacje oceny nasion dostarczają Państwowej Inspekcji Plonów informacji uwarunkowanych zakresem ich działania, a dotyczących w szczególności przebiegu prac polowych, stanu zdrowotności upraw, oceny jakości ziemiopłodów oraz postępu i wyników kontraktacji roślin, zaopatrzenia i skupu.
2.
Wydziały rolnictwa i leśnictwa prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych, spółdzielnie produkcyjne, państwowe gospodarstwa rolne, związki kółek rolniczych oraz zrzeszenia branżowe przy kółkach rolniczych dostarczają Państwowej Inspekcji Plonów danych do oceny plonów i zbiorów oraz w miarę możliwości udzielają pomocy fachowej i technicznej przy opracowaniu materiałów statystycznych.
§  8.
1.
Rolnicze instytuty naukowo-badawcze opracowują metodykę oceny przewidywanych plonów, strat przy sprzęcie i przechowywaniu ziemiopłodów oraz informują Inspektorat Główny Państwowej Inspekcji Plonów o wynikach badań wiążących się z tymi zagadnieniami. W szczególności instytuty te organizują doświadczenia oraz gromadzą materiał dotyczący współzależności pomiędzy różnymi cechami roślin uprawnych w poszczególnych stadiach ich rozwoju, warunkami środowiska i klimatu a wysokością plonów. Problematykę tych badań określi Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
2.
Rolnicze zakłady, stacje i ośrodki: doświadczalne, naukowo-badawcze i hodowlano-badawcze oraz stacje hodowli roślin są obowiązane do udzielania Państwowej Inspekcji Plonów informacji o przebiegu wegetacji i o wynikach produkcji roślinnej.
§  9.
Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny dostarcza dla potrzeb Państwowej Inspekcji Plonów informacji meteorologicznych charakteryzujących przebieg pogody w poszczególnych częściach kraju oraz o stanie wilgotności gleby i wód gruntowych.
§  10.
Stacje ochrony roślin mają obowiązek nadsyłania do Państwowej Inspekcji Plonów meldunków o masowych wystąpieniach chorób i szkodników roślin, które mogą wpłynąć na obniżenie plonów.
§  11.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń nadsyła do Państwowej Inspekcji Plonów okresowe i roczne meldunki i zestawienia o klęskach żywiołowych w rolnictwie, które mogą wpłynąć na obniżkę plonów i zbiorów.
§  12.
1.
Wydatki Inspektoratu Głównego Państwowej Inspekcji Plonów oraz nagrody dla inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców Państwowej Inspekcji Plonów pokrywane są z budżetu Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Wynagrodzenia inspektorów wojewódzkich Państwowej Inspekcji Plonów z tytułu wykonywania dla Państwowej Inspekcji Plonów prac i wynagrodzenia za wykonane zlecenia rzeczoznawców powiatowych Państwowej Inspekcji Plonów oraz inne wydatki związane z działalnością inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców powiatowych pokrywane są z jednostkowych budżetów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
3.
Minister Finansów zapewni odpowiednie kredyty w budżetach terenowych na wydatki związane z wynagrodzeniem inspektorów wojewódzkich i rzeczoznawców powiatowych Państwowej Inspekcji Plonów.
§  13.
1.
Informacje indywidualne uzyskane przez Państwową Inspekcję Plonów w związku z oceną plonów oraz wyniki badań mogą być używane wyłącznie do zestawień statystycznych.
2.
Osoby winne niezastosowania się do przepisu ust. 1 podlegają karze w myśl art. 12 i 13 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. Nr 41, poz. 239).
§  14.
Traci moc uchwała nr 328 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie zmiany podporządkowania i zakresu działania Państwowej Inspekcji Plonów (Monitor Polski Nr 72, poz. 435).
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.79.364

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Państwowa Inspekcja Plonów.
Data aktu: 04/10/1960
Data ogłoszenia: 20/10/1960
Data wejścia w życie: 01/01/1961