Roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 1 października 1959 r.
w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) oraz w związku z uchwałą nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwałą nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach przepisów uchwały nr 81 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1957 r. w sprawie pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności (Monitor Polski Nr 22, poz. 157) i uchwały nr 59 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie dodatkowej pomocy Państwa dla spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 22, poz. 133) oraz innego budownictwa spółdzielczego.
2.
Do wykonywania budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności powołane są w zasadzie spółdzielcze przedsiębiorstwa budowlane, a przede wszystkim Społeczne Przedsiębiorstwo Budowlane, zgodnie z przepisem § 1 ust. 1 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 14 marca 1957 r. w sprawie zakresu, zadań i środków działania Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego.
§  2.
1. 1
Państwowe przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, zwane dalej "wykonawcami", obowiązane są przyjmować zamówienia na roboty budowlano-montażowe od spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego – na równi z zamówieniami od jednostek państwowych.
2. 2
Zamówienia, zgłoszone przez jednostki spółdzielcze inne niż określone w ust. 1, wykonawcy mogą przyjmować w miarę posiadanej wolnej mocy produkcyjnej nie wykorzystanej zamówieniami jednostek państwowych i spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego.
3. 3
Przedsiębiorstwo Budownictwa Indywidualnego przyjmuje przede wszystkim zamówienia na budowę domów jednorodzinnych i małych domów mieszkalnych od:
1)
spółdzielni budowlano-mieszkaniowych,
2)
spółdzielczych zrzeszeń budowy domów jednorodzinnych,
3)
ludności realizującej indywidualne budownictwo przyzakładowe i powszechne.
4. 4
W związku z akcją prowadzoną w wykonaniu uchwały nr 26 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1959 r. w sprawie budowy przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności (Monitor Polski Nr 17, poz. 70) wykonawcy, którzy wykonali budowę domów w stanie surowym, obowiązani są kontynuować ją na rachunek nabywców. Kontynuowanie budowy powinno nastąpić na podstawie oddzielnej umowy, zawartej z nabywcą domu jako nowym inwestorem (zamawiającym).
5. 5
Wykonawcy nie mogą przyjmować zamówień, które:
a)
nie posiadają pełnego zabezpieczenia finansowego rocznego zakresu robót oraz zatwierdzonego przez prezydium właściwej rady narodowej planu sfinansowania całej inwestycji,
b)
w projektach przewidują wykonanie robót nie odpowiadających obowiązującym normom i standardom,
c)
nie uwzględniają oszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych, a w przypadkach, gdy to jest możliwe, nie przewidują rozwiązań typowych oraz projektów typowych stosowanych w budownictwie państwowym,
d)
nie przewidują typowego wyposażenia budynków w zakresie robót wykończeniowych, stosowanego w budownictwie państwowym.
6. 6
Przy przyjmowaniu zamówień wykonawcy obowiązani są dać pierwszeństwo spółdzielniom korzystającym z pomocy finansowej zakładowych funduszy mieszkaniowych.
§  3.
Wykonawcy, zawierając umowy z zamawiającymi, o których mowa w § 2, obowiązani są stosować przepisy §§ 67-71 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, stanowiących załącznik do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 14 kwietnia 1958 r. w sprawie umów o roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe (Monitor Polski Nr 32, poz. 186), oraz przepisy niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Wynagrodzenie wykonawcy w razie wykonywania robót na rzecz spółdzielni mieszkaniowych typu lokatorskiego określa kosztorys, sporządzony na podstawie cen kalkulowanych zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem miejscowych warunków budowy.
2.
Zasada wynagradzania wykonawcy określona w ust. 1 obowiązuje również w przypadkach, gdy roboty wykonywane są na rzecz spółdzielni uprawnionych do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe po cenach zbytu, np. spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
3.
Obowiązek udokumentowania, według jakich cen zamawiający uprawniony jest do nabywania materiałów budowlanych na własne cele inwestycyjne i remontowe, ciąży na zamawiającym.
§  5.
1.
W razie wykonywania robót na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2, wykonawca obowiązany jest, stosownie do przepisu § 71 ust. 2 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, doliczać do wynagrodzenia określonego w § 4 ust. 1 dopłaty wynikające z różnicy pomiędzy cenami materiałów budowlanych obowiązującymi w budownictwie spółdzielczym oraz indywidualnym a cenami obowiązującymi dla budownictwa na rzecz jednostek państwowych.
2.
Dopłaty, o których mowa w ust. 1, należy uwzględnić w kosztorysach dodatkowych w formie dopłat do poszczególnych pozycji kosztorysowych lub ich grup bądź do całych kosztorysów bez doliczania narzutów na normatywne koszty bezpośrednie przewidzianych w przepisach o kosztorysowaniu.
3.
Nie sporządza się kosztorysów dodatkowych (ust. 2) oraz nie dolicza dopłat (ust. 1), jeżeli zamawiający dostarczy materiały i odsprzeda je wykonawcy według cen obowiązujących dla jednostek państwowych.
§  6.
Rozliczenia z tytułu robót wykonywanych na rzecz zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 3, dokonywane są odpowiednio na podstawie przepisów § 4 lub § 5.
§  7.
Wykonawca może brać udział w przetargu na roboty zlecone przez zamawiających, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, pod warunkiem, że wysokość oferowanych cen kosztorysowych nie będzie niższa od cen ustalonych za roboty na rzecz jednostek państwowych z uwzględnieniem przepisów § 5.
§  8.
1.
Rozliczenia za roboty budowlano-montażowe należy przeprowadzać w trybie ustalonym dla rozliczeń na rzecz jednostek państwowych.
2.
Umieszczone w fakturach wyrównawczych dopłaty (§ 5 ust. 1) należy ewidencjonować na wyodrębnionym koncie i odprowadzać do budżetu Państwa w terminach określonych odrębnymi przepisami.
3.
W odniesieniu do obiektów rozliczanych jednorazowo fakturą końcową, o których mowa w § 42 ust. 3 i 4 ogólnych zasad umów o roboty budowlano-montażowe, wykonawca ma prawo żądać zaliczek od zamawiającego taki obiekt (na warunkach określonych w umowie).
§  9.
Wykonawcy wykonujący roboty budowlano-montażowe w granicach określonych niniejszym zarządzeniem, ujęte w ich planie produkcyjnym, otrzymują zaopatrzenie materiałowe na te roboty z puli pozarynkowej - w ramach rocznych limitów przydziałowych.
§  10.
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych uwzględni w swoich planach kontroli badanie realizacji przepisów niniejszego zarządzenia w zakresie prawidłowej gospodarki materiałowej.
§  11.
Traci moc zarządzenie Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 lutego 1959 r. w sprawie robót budowlano-montażowych, wykonywanych przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej (Monitor Polski Nr 25, poz. 119).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
3 § 2 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
4 § 2 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
5 § 2 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.
6 § 2 ust. 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 18 lutego 1961 r. (M.P.61.22.109) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 marca 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.86.455

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Roboty budowlano-montażowe, wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe na rzecz jednostek spółdzielczych i gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 01/10/1959
Data ogłoszenia: 20/10/1959
Data wejścia w życie: 20/10/1959