Szczegółowy tryb rozdzielnictwa materiałowego i planowania zaopatrzenia jednostek przemysłowych i usługowych drobnej wytwórczości.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 26 czerwca 1959 r.
w sprawie szczegółowego trybu rozdzielnictwa materiałowego i planowania zaopatrzenia jednostek przemysłowych i usługowych drobnej wytwórczości.

Na podstawie § 14 ust. 2 uchwały nr 121 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie zaopatrzenia drobnej wytwórczości w materiały rozdzielane (Monitor Polski Nr 33, poz. 150) w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"uchwale" - rozumie się przez to uchwałę nr 121 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1959 r. w sprawie zaopatrzenia drobnej wytwórczości w materiały rozdzielane (Monitor Polski Nr 33, poz. 150),
2)
"odbiorcach" - rozumie się przez to jednostki, które zgodnie z § 1 uchwały zaopatrywane są w materiały rozdzielane w trybie ustalonym uchwałą, nie wyłączając spółdzielni remontowo-budowlanych,
3) 1
wojewódzkich organizacjach odbiorców - rozumie się przez to organizacje wymienione w § 2 pkt 2 uchwały, z tym że dla rzemieślników i dla rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu wojewódzką organizacją jest delegatura Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu,
4)
"terenowych jednostkach zbytu" - rozumie się przez to również jednostki wyznaczone przez właściwego ministra, z którymi należy uzgodnić wstępnie wielkości przydziałów materiałów (§ 14 ust. 3 uchwały),
5)
"wydziałach przemysłu" - rozumie się przez to wydziały przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Przepisy zarządzenia dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  2.
Zaopatrzenie w materiały rozdzielane zakładów usługowych, produkcyjnych i handlowych prowadzonych przez organizacje społeczne objęte jest planami rozdziału tego województwa, na którego terenie znajduje się organ upoważniony do reprezentowania tych zakładów w zakresie ich działalności gospodarczej (§ 2 pkt 2 uchwały).
§  3.
1.
Wojewódzki zbiorczy plan zaopatrzenia i rozdzielniki oparte na tym planie dla poszczególnych odbiorców obejmują wyłącznie materiały rozdzielane, określone w wykazie podstawowych grup materiałów rozdzielanych, stanowiącym załącznik do uchwały, oraz inne materiały, co do których prezydium wojewódzkiej rady narodowej występuje (jako imienny odbiorca) w wykazie artykułów rozdzielanych, ustalonym zgodnie z obowiązującymi przepisami. W pozostałe materiały rozdzielane odbiorcy zaopatrują się bez rozdzielników, na podstawie zamówień składanych właściwym terenowym jednostkom zbytu.
2.
Wojewódzkie plany rozdziału obejmują materiały przeznaczone na zaopatrzenie jednostek produkcyjnych i usługowych, a w odniesieniu do zakładów prowadzonych przez organizacje społeczne także jednostek handlowych (§ 1 ust. 1 pkt 3 uchwały). W planach nie uwzględnia się materiałów przeznaczonych do odsprzedaży bez przetworzenia.

II.

Tryb sporządzania planów zaopatrzenia.

§  4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają takie terminy sporządzenia projektów planów przez wojewódzkie organizacje odbiorców, aby projekty zbiorczych planów zaopatrzenia mogły być sporządzone i uzgodnione przez Komitet Drobnej Wytwórczości z właściwymi jednostkami bilansującymi (§ 6 pkt 1 uchwały), a przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (§ 6 pkt 2 uchwały) z terenowymi jednostkami zbytu, w terminach ustalonych w instrukcji określającej tryb sporządzania narodowych planów gospodarczych.
§  5.
1.
Określenie przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wstępnych wskaźników zaopatrzenia materiałowego, dotyczących podstawowych grup materiałów rozdzielanych dla poszczególnych wojewódzkich organizacji odbiorców, następuje po przeprowadzeniu konsultacji z tymi organizacjami (§ 3 ust. 1 uchwały). W tym celu wydziały przemysłu zawiadamiają wojewódzkie organizacje odbiorców o otrzymaniu zatwierdzonych przez Radę Ministrów wskaźników zaopatrzenia materiałowego i zlecają im złożenie w zakreślonym terminie wniosków co do wielkości zapotrzebowania w zakresie materiałów objętych tymi wskaźnikami. Wnioski powinny wskazywać w szczególności przydziały tych materiałów zrealizowane w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym plan jest opracowywany, oraz przydziały (limity) na rok bieżący.
2.
Po otrzymaniu wniosków, o których mowa w ust. 1, wydziały przemysłu zwołają konferencje przedstawicieli wojewódzkich organizacji odbiorców w celu omówienia wniosków i ustalenia na tej podstawie propozycji dla prezydiów wojewódzkich rad narodowych w przedmiocie określenia wstępnych wskaźników zaopatrzenia w podstawowych grupach materiałów rozdzielanych.
§  6.
Wydziały przemysłu zawiadamiają zainteresowane wojewódzkie organizacje odbiorców o wysokości określonych dla nich przez prezydia wojewódzkich rad narodowych wstępnych wskaźników zaopatrzenia wskazując jednocześnie inne rodzaje materiałów rozdzielanych (§ 3 ust. 1), które powinny być objęte projektami planów zaopatrzenia opracowanymi przez poszczególne wojewódzkie organizacje odbiorców, oraz ustalają terminy opracowania i złożenia projektów tych planów.
§  7.
Opierając się na otrzymanych wskaźnikach zaopatrzenia materiałowego i potrzebach wynikających z projektów zadań produkcyjnych, wojewódzkie organizacje odbiorców sporządzają projekty planów zaopatrzenia (§ 6) dla jednostek nadzorowanych (zrzeszonych).
§  8.
1.
Projekt planu zaopatrzenia materiałowego sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia, z uwzględnieniem stanu zapasów oraz planowanego rozwoju działalności gospodarczej.
2.
Przy opracowywaniu projektu planu zaopatrzenia należy kierować się następującymi zasadami: oszczędnego wykorzystania materiałów, zastępowania materiałów deficytowych innymi materiałami i wykorzystania w maksymalnym stopniu surowców pochodzenia miejscowego i odpadów.
3.
Do projektu planu zaopatrzenia materiałowego należy dołączyć uzasadnienie (część opisową) zawierające w szczególności omówienie ilości zapotrzebowanych materiałów w zestawieniu ze wskaźnikami produkcji przemysłowej, usług itp., planowanych usprawnień gospodarki materiałowej oraz wprowadzenia surowców zastępczych, surowców odpadowych i pochodzenia miejscowego zamiast surowców deficytowych.
§  9.
Projekty planów zaopatrzenia wojewódzkie organizacje odbiorców przesyłają właściwym wydziałom przemysłu.
§  10.
Przewidziane w § 5 uchwały zbiorcze plany zaopatrzenia są sporządzane przez wydziały przemysłu w sposób określony w § 8 na podstawie projektów planów nadesłanych przez wojewódzkie organizacje odbiorców oddzielnie dla materiałów:
1)
objętych wykazem podstawowych grup materiałów rozdzielanych stanowiącym załącznik do uchwały,
2)
wymienionych w pozycjach wykazu, w których prezydia wojewódzkich rad narodowych występują jako imienni odbiorcy.
§  11.
Projekt planu zaopatrzenia sporządzony zbiorczo dla podstawowych grup materiałów (§ 10 pkt 1) po zatwierdzeniu go przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydziały przemysłu przesyłają do Komitetu Drobnej Wytwórczości. Projekt planu dla pozostałych grup materiałów wydziały przemysłu przesyłają bezpośrednio do właściwych jednostek zbytu w celu uzgodnienia wielkości przydziałów (§ 6 uchwały).

III.

Rozdzielnictwo.

§  12.
Po uchwaleniu narodowego planu gospodarczego Komitet Drobnej Wytwórczości dokonuje rozdziału materiałów objętych wykazem stanowiącym załącznik do uchwały pomiędzy prezydia wojewódzkich rad narodowych. Prezydia wojewódzkich rad narodowych dokonują rozdziału materiałów pomiędzy wojewódzkie organizacje odbiorców, które z kolei sporządzają rozdzielniki dla poszczególnych odbiorców.
§  13.
1.
Jeżeli w uchwale lub w niniejszym zarządzeniu inaczej nie przewidziano, rozdzielnictwo materiałów dokonywane jest w trybie określonym w zarządzeniu Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 9 kwietnia 1959 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników i uzgodnień dostaw oraz ogólnych warunków dostaw pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 37, poz. 167).
2.
Jeżeli branżowe przepisy o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw przewidują dokonywanie przydziałów i rozdzielnictwo przez prezydia rad narodowych, zamiast ogólnych przepisów o przydziałach, rozdzielnikach i uzgodnieniach dostaw do artykułów objętych przepisami branżowymi stosuje się przepisy branżowe.
§  14. 2
1.
Plany zaopatrzenia (§ 8) i rozdzielniki materiałów (§ 12) dla rzemieślników i rzemieślniczych spółdzielni zaopatrzenia i zbytu sporządzane są przez delegaturę Centralnego Związku Rzemieślniczych Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w uzgodnieniu z izbą rzemieślniczą zgodnie z przepisami szczegółowej instrukcji.
2.
Plany zaopatrzenia (§ 8) i rozdzielniki (§ 12) dla drobnych wytwórców wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 5 uchwały sporządzane są w trybie określonym przez właściwe zrzeszenia prywatnego przemysłu.
3.
Zakupy materiałów dla odbiorców określonych w ust. 1 i 2 dokonywane są we właściwych jednostkach zbytu przez hurtownie zaopatrzenia rzemiosła będące spółdzielniami organizowanymi przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu, cechy i izby rzemieślnicze dla celów zaopatrywania rzemiosła oraz przez rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu lub inne jednostki upoważnione przez wydziały przemysłu.
§  15.
Jeżeli przed ustaleniem narodowego planu gospodarczego zachodzi potrzeba zawarcia umów dostawy, prezydium wojewódzkiej rady narodowej występuje o przydziały zaliczkowe:
1)
na materiały wymienione w podstawowych grupach materiałowych objętych załącznikiem do uchwały - do Komitetu Drobnej Wytwórczości,
2)
na inne materiały rozdzielane (§ 3 ust. 1) - do terenowej jednostki zbytu.

IV.

Przepis końcowy.

§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Jednostka ..........

Branża ..........

ZAPOTRZEBOWANIE MATERIAŁOWE

.......... ..........

(nazwa materiału - grupa zbiorcza materiałów) (jednostka miary)

Wyszczególnienie odbiorców Przydział - 1958 1958
Limit - 1959 1959 Limit - 1960
1960 Przewidywany zapas na dzień 31.12.1959 r.
Planowany zapas na dzień 31.12.1960 r. Zapotrzebowanie
Rzeczywiste zużycie + +
Przewidywane zużycie + +
Plan zużycia + +
na cele produkcyjne eksploatacyjne na usługi ogółem
na cele produkcyjne eksploatacyjne na usługi ogółem
na cele produkcyjne eksploatacyjne na usługi ogółem ilość dni
ilość dni
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10
11 12 13 14 15
16 17 18

Uwaga: Wzór wypełnia się według niżej zamieszczonego pouczenia.

POUCZENIE

Poszczególne elementy załączonego wzoru ustala się zgodnie z następującymi zasadami:

a)
w rubryce 1 - wojewódzkie organizacje odbiorców wyszczególniają przedsiębiorstwa, spółdzielnie lub zakłady zgłaszające zapotrzebowania na dany materiał lub surowiec,

– prezydia wojewódzkich rad narodowych (w planach zbiorczych) wyszczególniają właściwe wojewódzkie organizacje odbiorców zgłaszające zapotrzebowanie na dany materiał lub surowiec,

b)
w rubryce limit - należy wykazać ilość materiałów przydzielonych na dany rok (bez przydziałów dodatkowych),
c)
rzeczywiste zużycie 1958 r. oraz przewidywane zużycie 1959 r. należy podać według stanu organizacyjnego przyjętego do projektu planu na 1960 r.,
d)
planowane zużycie 1960 r. powinno obejmować zużycie materiałów określonych w § 8 zarządzenia. Przyjęte do projektu planu wielkości zużycia powinny uwzględniać planowe zamierzenia rozwoju techniki i wskaźniki techniczno-ekonomiczne, obniżkę kosztów własnych, uruchomienie nowych obiektów inwestycyjnych, wprowadzenie materiałów zastępczych oraz usprawnień organizacyjno-technicznych mających wpływ na kształtowanie się wielkości zużycia,
e)
przewidywany zapas na 31.XII.1959 r. należy obliczyć biorąc pod uwagę przewidywany przychód w stosunku do przewidywanego zużycia 1959 r.,
f)
planowany zapas na dzień 31.XII.1960 r. powinien odpowiadać ekonomicznie słusznym wielkościom zapasu na koniec roku,
g)
wskaźnik zapasu w dniach należy wyliczyć w stosunku do planowanego zużycia w danym roku,
h)
zapotrzebowanie wynika z następującego rachunku: zapotrzebowanie = planowane zużycie ogółem + planowany zapas końcowy - przewidywany zapas początkowy.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 listopada 1965 r. (M.P.65.67.384) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 grudnia 1965 r.
2 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 listopada 1965 r. (M.P.65.67.384) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 grudnia 1965 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.65.337

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb rozdzielnictwa materiałowego i planowania zaopatrzenia jednostek przemysłowych i usługowych drobnej wytwórczości.
Data aktu: 26/06/1959
Data ogłoszenia: 27/07/1959
Data wejścia w życie: 27/07/1959