Ustalenie wzorów dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 8 lipca 1959 r.
w sprawie ustalenia wzorów dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego.

Na podstawie § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1958 r. w sprawie wykonywania międzynarodowego przewozu drogowego autobusami i samochodami ciężarowymi rejestrowanymi w kraju (Dz. U. Nr 76, poz. 388) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się wzory następujących dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego autobusami i samochodami ciężarowymi rejestrowanymi w kraju:
1)
karty kontrolnej wraz z pouczeniem o jej stosowaniu (załącznik nr 1),
2)
zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy (załącznik nr 2),
3)
zaświadczenia o dopuszczeniu pojazdu samochodowego do międzynarodowego przewozu drogowego (załącznik nr 3).
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

POUCZENIE O STOSOWANIU KARTY KONTROLNEJ
1.
Kartę kontrolną stosuje się tylko w razie wykonywania międzynarodowego zarobkowego przewozu podróżnych. Karty kontrolnej nie stosuje się przy przewozach na liniach regularnych. Kartę kontrolną wypełnia przewoźnik przed wyjazdem pojazdu.
2.
W rubryce 1 należy skreślić te określenia, które nie odnoszą się do wykonywanego przewozu, przy czym:
1)
przez przewóz przy drzwiach zamkniętych należy rozumieć taki przewóz, przy którym ten sam autobus przewozi na całej trasie tę samą grupę podróżnych i powraca z nimi do miejsca wyjazdu;
2)
przez przewóz wahadłowy należy rozumieć przewóz podróżnych zorganizowany przez przewoźnika między tym samym miejscem wyjazdu a tym samym miejscem pobytu, wypoczynku lub zainteresowania turystycznego, przy czym podróżni podzieleni są uprzednio na grupy według przewidzianej długości trwania ich pobytu w miejscu docelowym, a każda grupa odwożona jest następnie z powrotem, po upływie przewidzianego okresu, do miejsca wyjazdu;
3)
przez przewóz między portami morskimi lub lotniczymi należy rozumieć przewóz podróżnych wykonywany autobusem między dwoma wyżej wymienionymi portami, z tym że nie zabiera się po drodze podróżnych do przewozu i wszyscy podróżni przewożeni są na całej trasie aż do drugiego portu.
3.
Dla każdego przejazdu wypełnia się jedną kartę kontrolną. Przejazdy powrotne przy przewozach wahadłowych i przy przewozach między portami morskimi lub lotniczymi, jeżeli nie stanowią przebiegów próżnych, uważa się za oddzielne przewozy, dla których należy wystawić nową kartę kontrolną. Na karcie tej dodaje się w rubryce 1, po określeniu charakteru podróży, wzmiankę "Przejazd powrotny", przy przewozach zaś wahadłowych dodaje się w rubryce 3 następującą uwagę: "Przewóz grupy podróżnych w kierunku "tam" ujęty był w karcie kontrolnej nr ..........".
4.
W rubryce 2 należy podać drogę przewozu oraz przebiegu próżnego. Wymieniając drogę przebiegu próżnego należy równocześnie pod nagłówkiem "uwagi" wpisać: "przebieg próżny".
5.
Jeżeli liczba przewożonych podróżnych przekracza 51, nazwiska dalszych podróżnych należy wpisać na zwykłej kartce zaopatrzonej w pieczęć i podpis przewoźnika; kartę tę dołącza się do karty kontrolnej.
6.
Rubrykę 6 wypełnia się tylko przy przewozach przy drzwiach zamkniętych i przy przewozach wahadłowych.
7.
W rubryce 3 podaje się wszelkie zmiany w stosunku do danych, wpisanych na karcie kontrolnej. (Ponadto wpisuje się tu wzmianki, o których mowa w ust. 3).
8.
Przewoźnik jest odpowiedzialny za prawidłowość dokonanego wpisu. Karta kontrolna powinna znajdować się w pojeździe w czasie wykonywania całego cyklu przewozowego.
9.
Karty kontrolne numerowane są w kolejności ich wystawienia. Przewoźnik obowiązany jest prowadzić osobny rejestr wystawionych kart kontrolnych w ramach każdego roku kalendarzowego.
10.
Rubryki na odwrotnej stronie karty kontrolnej służą do wpisywania spostrzeżeń i uwag przez organy kontroli granicznej i drogowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.65.336

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie wzorów dokumentów obowiązujących przy wykonywaniu międzynarodowego przewozu drogowego.
Data aktu: 08/07/1959
Data ogłoszenia: 27/07/1959
Data wejścia w życie: 27/07/1959