Zasady podziału zysku za rok gospodarczy 1958/59 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej oraz w państwowych gospodarstwach rolnych, działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, wchodzących w skład resortu rolnictwa.

UCHWAŁA NR 154
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 kwietnia 1959 r.
w sprawie zasad podziału zysku za rok gospodarczy 1958/59 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej oraz w państwowych gospodarstwach rolnych, działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, wchodzących w skład resortu rolnictwa.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Uchwała dotyczy wchodzących w skład resortu rolnictwa państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz państwowych gospodarstw rolnych działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, osiągających zysk z działalności w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, ogrodniczej, rybackiej i przetwórczości rolniczej - zwanych w dalszym ciągu uchwały "przedsiębiorstwami".
2.
Za zysk przedsiębiorstwa podlegający podziałowi w trybie niniejszej uchwały uważa się zysk rzeczywisty, wynikający z bilansu zamknięcia na dzień 30 czerwca 1959 r., ustalony po zbadaniu prawidłowości obliczenia wyniku bilansowego, dokonanym w trybie uchwały nr 332 Rady Ministrów z dnia 16 sierpnia 1957 r. w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych działających według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 73, poz. 438).
3.
Od zysku wykazanego w bilansie potrąca się zysk nieprawidłowy, osiągnięty przez przedsiębiorstwo w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy, a w szczególności przez:
1)
niewykonanie niezbędnych zabiegów agro- i zootechnicznych, przewidzianych w planie gospodarczym,
2)
niewykonywanie remontów, powodujące utrzymanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
3)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
4)
niedokonywanie planowych wydatków na bezpieczeństwo i higienę pracy,
5)
nieprawidłową wycenę składników majątkowych.
§  2.
1.
Podziałowi podlega zysk wykazany w bilansie po potrąceniu zysku nieprawidłowego, określonego w § 1 ust. 3.
2.
Zysk określony w ust. 1 dzieli się na:
1)
odpisy na fundusz zakładowy,
2)
odpisy na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa,
3)
wpłaty do budżetu centralnego.
3.
Odpisów na fundusz zakładowy dokonuje się w trybie i według zasad ustalonych w odrębnych przepisach.
4.
Jeżeli suma odpisów na fundusz zakładowy jest wyższa od sumy zysku bilansowego, różnicę pokrywa się dotacją z budżetu centralnego.
5.
Na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa przeznacza się pozostałą po potrąceniu odpisów na fundusz zakładowy część zysku przedsiębiorstwa, nie więcej jednak niż 20% zysku określonego w ust. 1.
6.
Resztę zysku określonego w ust. 1, po potrąceniu odpisów na fundusz zakładowy i odpisów na fundusz rozwoju przedsiębiorstwa, przeznacza się na wpłatę do budżetu centralnego.
7.
Zysk nieprawidłowy określony w § 1 ust. 3 podlega wpłacie do budżetu centralnego.
§  3.
1.
Fundusz rozwoju przedsiębiorstwa przeznacza się na:
1)
finansowanie inwestycji zdecentralizowanych,
2)
uzupełnienie własnych środków obrotowych,
3)
rezerwę na pokrywanie ewentualnych strat gospodarczych w następnych okresach obrachunkowych.
2.
Wysokość środków przeznaczanych z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa na poszczególne cele wymienione w ust. 1 ustala kierownictwo przedsiębiorstwa wspólnie z samorządem robotniczym. Podział ten podlega zatwierdzeniu przez jednostkę nadrzędną.
3.
Środki przeznaczone z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa na finansowanie inwestycji zdecentralizowanych podlegają przekazaniu na odrębny rachunek bankowy. Zasady i tryb wykorzystywania tych środków regulują odrębne przepisy.
4.
Środki przeznaczone na uzupełnienie własnych środków obrotowych i rezerwę na pokrycie ewentualnych strat w następnych okresach obrachunkowych - powiększają fundusz statutowy przedsiębiorstwa.
§  4.
Upoważnia się Ministra Finansów do pokrycia skutków finansowych niniejszej uchwały z rezerwy budżetowej, w wysokości wynikającej z rocznych rozliczeń wynikowych przedsiębiorstw za rok gospodarczy 1958/59.
§  5.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi tryb rozliczeń przedsiębiorstw z budżetem centralnym z tytułu wpłat zysku przewidzianych w § 2.
§  6.
Upoważnia się Ministra Finansów do rozciągnięcia przepisów niniejszej uchwały w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami na państwowe gospodarstwa rolne wchodzące w skład innych resortów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.62.314

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady podziału zysku za rok gospodarczy 1958/59 w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej oraz w państwowych gospodarstwach rolnych, działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, wchodzących w skład resortu rolnictwa.
Data aktu: 13/04/1959
Data ogłoszenia: 16/07/1959
Data wejścia w życie: 16/07/1959, 01/07/1959