Ograniczenie stosowania w instalacjach elektrycznych przewodów i kabli z żyłami miedzianymi oraz przewodów kabelkowych w powłoce ołowianej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW PRZEMYSŁU CIĘŻKIEGO ORAZ GÓRNICTWA I ENERGETYKI
z dnia 6 kwietnia 1959 r.
w sprawie ograniczenia stosowania w instalacjach elektrycznych przewodów i kabli z żyłami miedzianymi oraz przewodów kabelkowych w powłoce ołowianej.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 2 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 14 lutego 1957 r. w sprawie przekazania uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu: stalą, metalami nieżelaznymi oraz niektórymi metalami szlachetnymi (Monitor Polski Nr 15, poz. 115) oraz art. 2 ust. 2 pkt 1 dekretu z dnia 28 stycznia 1953 r. o zabezpieczeniu racjonalnego i oszczędnego użytkowania energii elektrycznej i cieplnej (Dz. U. Nr 9, poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przewody i kable z żyłami miedzianymi należy stosować wyłącznie w następujących urządzeniach, instalacjach i sieciach elektrycznych:
1)
przy zastosowaniu połączeń ruchomych,
2)
w urządzeniach i instalacjach podlegających wstrząsom (np. suwnicach, urządzeniach stoczniowych, sortowniach węgla),
3)
w urządzeniach i instalacjach znajdujących się w środowisku powodującym silną korozję żył aluminiowych, przed którą nie można ich zabezpieczyć przez zastosowanie środków antykorozyjnych,
4)
w obwodach wtórnych: zabezpieczeń automatyki, układów pomiarowych i telemechaniki, sygnalizacji, urządzeń bezpieczeństwa oraz w obwodach sterowania urządzeń, których awaria może spowodować niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego lub znaczne straty materialne,
5)
w urządzeniach i instalacjach znajdujących się w budynkach przeznaczonych na teatry, kina, domy kultury, muzea oraz w budynkach zabytkowych, o ile wymagany przekrój przewodów miedzianych nie przekracza 6 mm2,
6)
w urządzeniach i instalacjach znajdujących się w pomieszczeniach zaliczanych w przepisach o budowie urządzeń elektrycznych do bardzo wilgotnych; obowiązek stosowania przewodów z żyłami miedzianymi nie dotyczy kabli,
7)
w urządzeniach i instalacjach znajdujących się w pomieszczeniach zaliczanych w przepisach o budowie urządzeń elektrycznych do niebezpiecznych ze względu na możliwość wybuchu, z tym że obowiązek stosowania przewodów z żyłami miedzianymi nie dotyczy kabli,
8)
w urządzeniach dla prądów o podwyższonej częstotliwości,
9)
przy doprowadzeniach do liczników, jeżeli żyły nie są zakończone tulejkami bimetalicznymi,
10)
w urządzeniach i instalacjach w podziemiach kopalń w przypadkach nakazanych przez górnicze przepisy bezpieczeństwa.
§  2.
Można stosować:
1)
przewody miedziane wtynkowe (DYt) w instalacjach budynków mieszkalnych,
2)
przewody miedziane płaszczowe (P) lub kabelkowe w izolacji i osłonie z polwinitu (DYp i DYo) w instalacjach wnętrzowych układanych po wierzchu; dopuszcza się układanie na drewnie przewodów DYp i DYo o przekroju nie mniejszym niż 1 mm2, zabezpieczonych bezpiecznikiem o natężeniu znamionowym nie przekraczającym 6 A,
3)
przewody i kable z żyłami miedzianymi do wymiany w remontowanych sieciach, urządzeniach i instalacjach wykonywanych z takich przewodów lub kabli, jeżeli względy techniczne nie pozwalają na zastosowanie przewodów i kabli z żyłami aluminiowymi.
§  3.
1.
W przypadkach innych niż określone w §§ 1 i 2 należy stosować w sieciach, urządzeniach i instalacjach elektrycznych wyłącznie przewody i kable z żyłami aluminiowymi.
2.
Do instalacji z przewodów z żyłami aluminiowymi należy stosować osprzęt dostosowany do tych przewodów. Stosowanie osprzętu zwykłego dopuszcza się w instalacjach, które zostaną ukończone do dnia 31 lipca 1959 r., z wyjątkiem jednak instalacji w żłobkach i szpitalach.
§  4.
Zamiast przewodów kabelkowych w powłoce ołowianej (KGao i KGato) należy stosować przewody kabelkowe w osłonie z tiokolu (KTGso i KTGsto) z wyłączeniem przypadków, gdy przewód:
1)
jest narażony na silne działanie promieni słonecznych,
2)
znajduje się w pomieszczeniu zaliczonym w przepisach o budowie urządzeń elektrycznych do pomieszczeń gorących lub w takiej odległości od urządzeń gorących, że będzie narażony na działanie wydzielającego się z nich ciepła,
3)
znajduje się w miejscu o temperaturze otoczenia poniżej minus 5°C i jest narażony na drganie,
4)
znajduje się w pomieszczeniu zaliczanym w przepisach o budowie urządzeń elektrycznych do pomieszczeń niebezpiecznych ze względu na możliwość wybuchu,
5)
znajduje się w podziemiach kopalń.
§  5.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie:
1)
do projektów technicznych, których opracowanie rozpoczęto po dniu wejścia w życie tego zarządzenia,
2)
do obiektów wykonywanych na podstawie projektów sporządzonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia z zastrzeżeniem uzgodnienia odpowiednich zmian z inwestorem.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.34.155

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ograniczenie stosowania w instalacjach elektrycznych przewodów i kabli z żyłami miedzianymi oraz przewodów kabelkowych w powłoce ołowianej.
Data aktu: 06/04/1959
Data ogłoszenia: 22/04/1959
Data wejścia w życie: 22/04/1959