Budowa przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności.

UCHWAŁA NR 26
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1959 r.
w sprawie budowy przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności.

W celu przyspieszenia zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludności, a w szczególności osób gromadzących oszczędności na mieszkaniowych książeczkach Powszechnej Kasy Oszczędności, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych do podjęcia - poza planem budownictwa mieszkaniowego realizowanego z miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych - akcji budowy domów wielomieszkaniowych, małych domów mieszkalnych oraz domów jednorodzinnych z przeznaczeniem ich na sprzedaż ludności.
2.
Budowa domów, o których mowa w ust. 1, może być podejmowana po uprzednim zapewnieniu jej wykonania oraz po stwierdzeniu możliwości ich sprzedaży bezpośrednio po doprowadzenia budowy do stanu surowego.
3.
Minister Gospodarki Komunalnej ustala wytyczne dla opracowania programów i projektów tego budownictwa z zachowaniem obowiązujących normatywów. W wytycznych dla budownictwa jednorodzinnego zostanie zapewnione pierwszeństwo zabudowie szeregowej.
§  2.
1.
Wysokość kredytów na budowę domów wymienionych w § 1 ustala corocznie Minister Gospodarki Komunalnej wyodrębniając na ten cel określoną kwotę z kredytu bankowego przeznaczonego na pomoc kredytową dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności.
2.
Minister Gospodarki Komunalnej ustala corocznie rozdzielnik kredytów, o których mowa w ust. 1, między poszczególne województwa (miasta wyłączone z województw) Bank Inwestycyjny udziela w ramach tego rozdzielnika kredytu wskazanym przez prezydia wojewódzkich rad narodowych - prezydiom miejskich (powiatowych) rad narodowych, które dysponują środkami miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych.
3.
Przy ustalaniu rozdzielników, o których mowa w ust. 2, Minister Gospodarki Komunalnej uwzględni wysokość oszczędności zgromadzonych na mieszkaniowych książeczkach Powszechnej Kasy Oszczędności na terenie poszczególnych województw (miast wyłączonych z województw), prezydia zaś wojewódzkich rad narodowych - wysokość oszczędności na terenie miejskich (powiatowych) rad narodowych.
4.
Spłata kredytu następuje z wpływów miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego, uzyskanych ze sprzedaży domów, na które kredyt został udzielony, i jest zaliczana na zwiększenie kredytu długoterminowego, przeznaczonego na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności. W razie gdy sprzedaż domów, na których budowę kredyt został udzielony, nie nastąpi najpóźniej w ciągu 4 miesięcy od daty wykonania budowy w zamierzonym zakresie, spłata powinna nastąpić w ciężar ogółu środków miejskiego (powiatowego) funduszu mieszkaniowego. Maksymalny okres wykorzystywania kredytu łącznie z jego spłatą nie może jednak przekraczać terminu 3 lat.
§  3.
1.
Realizacja budowy domów mieszkalnych, o których mowa w niniejszej uchwale, prowadzona jest przez właściwą służbę inwestycyjną prezydiów rad narodowych.
2.
Sprzedaż domów wybudowanych w trybie niniejszej uchwały następuje według zasad i w trybie określonym w ustawie z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132). Sprzedaż domów wielomieszkaniowych może nastąpić jedynie na rzecz spółdzielni mieszkaniowych.
3.
Państwowe przedsiębiorstwa budowlane, które wykonały budowę w stanie surowym, mają obowiązek kontynuowania budowy domów na rachunek nabywców.
§  4.
Nabywcom domów wybudowanych w trybie niniejszej uchwały zapewnia się pierwszeństwo w uzyskaniu długoterminowych kredytów bankowych na dokończenie budowy, uruchamianych w ramach pomocy Państwa dla budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności. Kredyt ten jest obracany w pierwszym rzędzie na pokrycie tej część ceny sprzedaży budynku i działki, która nie została uiszczona przez nabywcę przy zawarciu umowy sprzedaży.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Finansów i Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.17.70

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Budowa przez prezydia rad narodowych dodatkowych domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż ludności.
Data aktu: 05/01/1959
Data ogłoszenia: 24/02/1959
Data wejścia w życie: 24/02/1959, 01/01/1959