Produkcja aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 6 marca 1958 r.
w sprawie produkcji aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 24 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1956 r. w sprawie określenia organów administracji państwowej, na które przechodzą niektóre uprawnienia Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i jej Przewodniczącego (Dz. U. Nr 58, poz. 270) oraz zarządzenia nr 3 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1958 r. w sprawie zlecenia Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów czasowego wykonywania niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 5, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy aparatów gazowych, jak: kuchenek i kuchni, pieców kąpielowych, grzejników wody przepływowej, piekarników, lodówek, ekspresów do kawy i innych aparatów instalowanych w mieszkaniach, w zakładach gastronomicznych, placówkach handlowych i komunalnych zakładach usługowych - zwanych dalej "aparatami gazowymi".
§  2.
1.
Zakłady gospodarki uspołecznionej produkujące aparaty gazowe obowiązane są zgłaszać prototypy aparatów gazowych do:
1)
Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych - Zarządu Techniki w celu uzyskania opinii o przydatności aparatów gazowych pod względem ich wielkości, sposobów podłączeń i wygody użytkowników,
2)
Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla - Pracowni Atestacji Aparatów Gazowych Użytku Domowego i Komunalnego w Krakowie, ul. Gazowa 16, zwanego dalej "Instytutem", w celu ustalenia:
a)
czy posiadają właściwą konstrukcję zapewniającą ekonomiczne zużycie gazu,
b)
czy zostały wykonane z odpowiednich materiałów oraz
c)
czy gwarantują bezpieczeństwo użytkownika.
2.
Prototypy aparatów gazowych, przesyłane w wykonaniu przepisu ust. 1 pkt 2, powinny być zaopatrzone w opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
3.
Zakłady gospodarki uspołecznionej mogą w razie potrzeby zgłaszać do Instytutu założenia projektowe na poszczególne asortymenty aparatów gazowych w celu wyrażenia opinii w przedmiocie ogólnej konstrukcji, zastosowania odpowiednich materiałów, ekonomiki spalania oraz maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników.
§  3.
Opracowanie dokumentacji technicznej prototypów aparatów gazowych, wykonanie i zatwierdzenie prototypów oraz dopuszczenie do seryjnej produkcji tych aparatów powinno nastąpić w trybie określonym uchwałą nr 623 Prezydium Rządu z dnia 6 października 1956 r. w sprawie trybu opracowania i zatwierdzania dokumentacji technicznej, wykonania i zatwierdzania prototypów oraz dopuszczania do seryjnej produkcji nowych maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 102, poz. 1184).
§  4.
1.
Zakłady gospodarki uspołecznionej zamawiające aparaty gazowe z importu obowiązane są:
1)
przedstawiać Instytutowi wzory i modele tych aparatów w celu zaopiniowania ich przydatności zgodnie z warunkami określonymi w § 2 ust. 1 pkt 2;
2)
przedstawiać centralom handlu zagranicznego przy zamówieniu aparatów gazowych lub przy wyborze oferty opinię Instytutu;
3)
przedstawiać Instytutowi do kontroli wybrane egzemplarze z poszczególnych partii przesyłek importowych.
2.
Centrale handlu zagranicznego zajmujące się importem aparatów gazowych mogą przyjmować do realizacji tylko takie zamówienia importowe na aparaty gazowe, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Instytut (ust. 1 pkt 1).
§  5.
Decyzja o podjęciu seryjnej produkcji aparatów gazowych lub o ich dopuszczeniu do sprzedaży może być powzięta tylko na podstawie zaświadczenia Instytutu, stwierdzającego, że aparaty odpowiadają warunkom określonym w § 2 ust. 1 pkt 2.
§  6.
Aparaty gazowe powinny być odpowiednio znakowane przed wprowadzeniem ich do obrotu. Sposób znakowania ustala zakład produkujący aparaty gazowe w porozumieniu z Instytutem.
§  7.
Instytut zobowiązany jest:
1)
udzielać porad w zakresie projektowania, konstruowana, doboru materiałów i wykonawstwa aparatów gazowych;
2)
określać warunki eksploatacyjne dla każdego rodzaju urządzeń przeznaczonych zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport;
3)
przeprowadzać doraźne kontrole wyprodukowanych aparatów dla ustalenia, czy są prawidłowo wykonane i z odpowiednich materiałów;
4)
publikować we własnych wydawnictwach wzorowe modele urządzeń wyróżniających się dobrym wykonaniem technicznym i estetycznym wyglądem.
§  8.
Za wykonane usługi, o których mowa w zarządzeniu, Instytut pobierać będzie opłaty zgodnie z cennikiem, który powinien być podany zainteresowanym jednostkom organizacyjnym do wiadomości.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.110

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Produkcja aparatów gazowych użytku domowego i komunalnego.
Data aktu: 06/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 19/03/1958