Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE NR 45
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1958 r.
w sprawie zadań prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

W celu zapewnienia realizacji uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1958 r. w sprawie zadań polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy (Monitor Polski Nr 16, poz. 100), zwanej w dalszej treści "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustalenie nadmiaru zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy z imiennym wyszczególnieniem zbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zakładu pracowników należy w myśl przepisów uchwały do kompetencji zakładów pracy.
2.
Szczegółowy tryb działania zespołów powołanych w tym celu w zakładach pracy zostanie ustalony zarządzeniami właściwych ministrów.
§  2.
1.
Zgodnie z przepisem § 5 ust. 3 uchwały zakłady pracy obowiązane są podać do wiadomości prezydium właściwej rady narodowej nadwyżki pracowników, których nie można zatrudnić w drodze przesunięć wewnętrznych na wolne miejsca pracy istniejące lub uzyskane przez rozszerzenie niektórych działów produkcji i uruchomienie produkcji dodatkowej.
2.
Zakłady pracy powinny jednocześnie podać do wiadomości prezydium rady narodowej posiadane wolne miejsca pracy i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników w okresie do dnia 31 lipca 1958 r.
3.
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
Na podstawie zawiadomień, o których mowa w § 2, prezydia rad narodowych dokonają rozeznania stanu niedoborów i nadwyżek pracowników na swoim terenie, z uwzględnieniem tych spośród zwalnianych, którzy ze względu na posiadanie innych źródeł utrzymania nie wymagają ponownego zatrudnienia. Na podstawie powyższych danych prezydia rad narodowych opracują plan zatrudnienia nadwyżek uwzględniający:
a)
przesuwanie pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
b)
zastąpienie w miarę koniecznej potrzeby zwolnionych z pracy rencistów przez obsadzenie części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwolnionych pracowników.
2.
W razie stwierdzenia braku dostatecznej liczby wolnych miejsc pracy w zakładach pracy istniejących na danym terenie prezydium rady narodowej:
a)
dokona w zakładach pracy zwalniających pracowników werbunku robotników do pracy dla odczuwających brak siły roboczej gałęzi gospodarki narodowej - w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
b)
doprowadzi do wiadomości zakładów pracy i osób zwalnianych informacje o możliwościach zatrudnienia na innych terenach podawane w komunikatach Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej na zasadach i w trybie ustalonych instrukcją Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
c)
zapewni szybką realizację zwiększenia zatrudnienia w handlu oraz innych zakładach usługowych, miejscowych zakładach przemysłu terenowego, posiadających zabezpieczenie surowcowe i materiałowe, w produkcji materiałów budowlanych itp.;
d)
zorganizuje nowe miejsca pracy przy wykorzystaniu funduszu interwencyjnego w oparciu o miejscowe surowce bądź przez uruchomienie placówek usługowych, robót komunalnych.
3.
W razie stwierdzenia niedoborów pracowników w zakładach pracy na swoim terenie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej powinno zgłosić odpowiednie zapotrzebowanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w celu zorganizowania międzypowiatowych i międzywojewódzkich przesunięć pracowników.
§  4.
Wobec wprowadzenia przepisem § 10 uchwały obowiązku dla przedsiębiorstw państwowych przyjmowania do pracy nowych pracowników wyłącznie za skierowaniem organu zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą zależnie od warunków miejscowych udzielać w trybie własnej uchwały zezwoleń poszczególnym zakładom pracy na przyjmowanie wszystkich lub niektórych tylko kategorii pracowników bez skierowania organu zatrudnienia na zasadach i w trybie ustalonych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
Do kierowania akcją zatrudnienia pracowników zwalnianych z zakładów pracy, a zwłaszcza zgłaszania wniosków i koordynowania prac związanych z realizacją przepisów § 3 i § 4, przewodniczący prezydiów wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych powołają na swoim terenie komitety zatrudnienia. W skład komitetu zatrudnienia powinni wchodzić:

- zastępca przewodniczącego prezydium rady narodowej, nadzorujący pracę organów zatrudnienia - jako przewodniczący komitetu;

- kierownicy wydziałów, samodzielnych oddziałów (referatów) zatrudnienia;

- kierownicy bądź przedstawiciele zarządów (referatów) przemysłu, handlu, budownictwa, gospodarki komunalnej i komisji planowania, jak również

- przedstawiciele większych zakładów pracy.

Do prac komitetu należy ponadto zaprosić przedstawicieli komitetów partyjnych, związków zawodowych, organizacji młodzieżowych i Ligi Kobiet.

§  6.
Komitety zatrudnienia powinny w szczególności:
1)
kierować akcją przesuwania nadwyżek pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
2)
dołożyć starań, aby planowany dla poszczególnych zakładów pracy wzrost zatrudnienia na 1958 rok odbywał się w pierwszym rzędzie w drodze przesuwania pracowników zwalnianych z innych zakładów - po wyczerpaniu wszystkich możliwości przesunięć wewnętrznych w zakładzie, który zaplanował wzrost zatrudnienia;
3)
dołożyć starań, aby z chwilą odejścia z pracy rencistów nastąpiło w miarę koniecznej potrzeby obsadzenia części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwalnianych pracowników;
4)
inicjować i wnioskować do prezydium rady narodowej organizowanie z funduszu interwencyjnego nowych miejsc pracy opierających się na miejscowych surowcach bądź rozszerzenie produkcji w istniejących zakładach przemysłu terenowego, posiadających surowce i materiały, szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój przedsiębiorstw usługowych oraz wytwórczość różnych materiałów budowlanych;
5)
podejmować i popierać inicjatywę gromadzenia środków do rozszerzenia produkcji materiałów budowlanych przede wszystkim przez wykorzystanie na ten cel funduszów zakładowych i społecznych funduszów gromadzonych na budownictwo mieszkaniowe;
6)
wykorzystywać informacje o wolnych miejscach pracy w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej poza obszarem działalności danego komitetu, w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
1.
Na podstawie otrzymywanych zgodnie z § 2 zawiadomień z zakładów pracy prezydia powiatowych i miejskich rad narodowych przekazywać będą prezydium wojewódzkiej rady narodowej wykazy przewidywanych na terenie ich działania zwolnień pracowników i wolnych miejsc pracy, jak również okresowe dane o realizacji zwolnień.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekazywać będą powyższe dane uzupełnione analizą sytuacji w skali województwa z wnioskami Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
3.
Tryb i terminy przekazywania danych, o których mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  8.
Prezydia rad narodowych zapewnią w miarę potrzeby organizacyjne i kadrowe wzmocnienie organów zatrudnienia oraz stałą kontrolę ich działalności.
§  9.
O wszelkich ujawniających się w toku zwolnień trudnościach prezydia rad narodowych zawiadamiać będą bezzwłocznie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.109

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.
Data aktu: 11/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 11/03/1958