Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

ZARZĄDZENIE NR 45
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 marca 1958 r.
w sprawie zadań prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.

W celu zapewnienia realizacji uchwały nr 42 Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1958 r. w sprawie zadań polityki zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy (Monitor Polski Nr 16, poz. 100), zwanej w dalszej treści "uchwałą", zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustalenie nadmiaru zatrudnienia w uspołecznionych zakładach pracy z imiennym wyszczególnieniem zbędnych dla prawidłowego funkcjonowania zakładu pracowników należy w myśl przepisów uchwały do kompetencji zakładów pracy.
2.
Szczegółowy tryb działania zespołów powołanych w tym celu w zakładach pracy zostanie ustalony zarządzeniami właściwych ministrów.
§  2.
1.
Zgodnie z przepisem § 5 ust. 3 uchwały zakłady pracy obowiązane są podać do wiadomości prezydium właściwej rady narodowej nadwyżki pracowników, których nie można zatrudnić w drodze przesunięć wewnętrznych na wolne miejsca pracy istniejące lub uzyskane przez rozszerzenie niektórych działów produkcji i uruchomienie produkcji dodatkowej.
2.
Zakłady pracy powinny jednocześnie podać do wiadomości prezydium rady narodowej posiadane wolne miejsca pracy i przewidywane zapotrzebowanie na pracowników w okresie do dnia 31 lipca 1958 r.
3.
Wzór zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
1.
Na podstawie zawiadomień, o których mowa w § 2, prezydia rad narodowych dokonają rozeznania stanu niedoborów i nadwyżek pracowników na swoim terenie, z uwzględnieniem tych spośród zwalnianych, którzy ze względu na posiadanie innych źródeł utrzymania nie wymagają ponownego zatrudnienia. Na podstawie powyższych danych prezydia rad narodowych opracują plan zatrudnienia nadwyżek uwzględniający:
a)
przesuwanie pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
b)
zastąpienie w miarę koniecznej potrzeby zwolnionych z pracy rencistów przez obsadzenie części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwolnionych pracowników.
2.
W razie stwierdzenia braku dostatecznej liczby wolnych miejsc pracy w zakładach pracy istniejących na danym terenie prezydium rady narodowej:
a)
dokona w zakładach pracy zwalniających pracowników werbunku robotników do pracy dla odczuwających brak siły roboczej gałęzi gospodarki narodowej - w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
b)
doprowadzi do wiadomości zakładów pracy i osób zwalnianych informacje o możliwościach zatrudnienia na innych terenach podawane w komunikatach Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej na zasadach i w trybie ustalonych instrukcją Ministra Pracy i Opieki Społecznej;
c)
zapewni szybką realizację zwiększenia zatrudnienia w handlu oraz innych zakładach usługowych, miejscowych zakładach przemysłu terenowego, posiadających zabezpieczenie surowcowe i materiałowe, w produkcji materiałów budowlanych itp.;
d)
zorganizuje nowe miejsca pracy przy wykorzystaniu funduszu interwencyjnego w oparciu o miejscowe surowce bądź przez uruchomienie placówek usługowych, robót komunalnych.
3.
W razie stwierdzenia niedoborów pracowników w zakładach pracy na swoim terenie prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej powinno zgłosić odpowiednie zapotrzebowanie do prezydium wojewódzkiej rady narodowej Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej w celu zorganizowania międzypowiatowych i międzywojewódzkich przesunięć pracowników.
§  4.
Wobec wprowadzenia przepisem § 10 uchwały obowiązku dla przedsiębiorstw państwowych przyjmowania do pracy nowych pracowników wyłącznie za skierowaniem organu zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej prezydia powiatowych (miejskich) rad narodowych mogą zależnie od warunków miejscowych udzielać w trybie własnej uchwały zezwoleń poszczególnym zakładom pracy na przyjmowanie wszystkich lub niektórych tylko kategorii pracowników bez skierowania organu zatrudnienia na zasadach i w trybie ustalonych przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  5.
Do kierowania akcją zatrudnienia pracowników zwalnianych z zakładów pracy, a zwłaszcza zgłaszania wniosków i koordynowania prac związanych z realizacją przepisów § 3 i § 4, przewodniczący prezydiów wojewódzkich, powiatowych i miejskich rad narodowych powołają na swoim terenie komitety zatrudnienia. W skład komitetu zatrudnienia powinni wchodzić:

- zastępca przewodniczącego prezydium rady narodowej, nadzorujący pracę organów zatrudnienia - jako przewodniczący komitetu;

- kierownicy wydziałów, samodzielnych oddziałów (referatów) zatrudnienia;

- kierownicy bądź przedstawiciele zarządów (referatów) przemysłu, handlu, budownictwa, gospodarki komunalnej i komisji planowania, jak również

- przedstawiciele większych zakładów pracy.

Do prac komitetu należy ponadto zaprosić przedstawicieli komitetów partyjnych, związków zawodowych, organizacji młodzieżowych i Ligi Kobiet.

§  6.
Komitety zatrudnienia powinny w szczególności:
1)
kierować akcją przesuwania nadwyżek pracowników z zakładów posiadających nadwyżki do zakładów poszukujących pracowników;
2)
dołożyć starań, aby planowany dla poszczególnych zakładów pracy wzrost zatrudnienia na 1958 rok odbywał się w pierwszym rzędzie w drodze przesuwania pracowników zwalnianych z innych zakładów - po wyczerpaniu wszystkich możliwości przesunięć wewnętrznych w zakładzie, który zaplanował wzrost zatrudnienia;
3)
dołożyć starań, aby z chwilą odejścia z pracy rencistów nastąpiło w miarę koniecznej potrzeby obsadzenia części opuszczonych przez nich stanowisk pracy z góry przygotowaną kadrą zastępczą spośród zwalnianych pracowników;
4)
inicjować i wnioskować do prezydium rady narodowej organizowanie z funduszu interwencyjnego nowych miejsc pracy opierających się na miejscowych surowcach bądź rozszerzenie produkcji w istniejących zakładach przemysłu terenowego, posiadających surowce i materiały, szczególną uwagę należy zwrócić na rozwój przedsiębiorstw usługowych oraz wytwórczość różnych materiałów budowlanych;
5)
podejmować i popierać inicjatywę gromadzenia środków do rozszerzenia produkcji materiałów budowlanych przede wszystkim przez wykorzystanie na ten cel funduszów zakładowych i społecznych funduszów gromadzonych na budownictwo mieszkaniowe;
6)
wykorzystywać informacje o wolnych miejscach pracy w poszczególnych gałęziach gospodarki narodowej poza obszarem działalności danego komitetu, w trybie ustalonym przez Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
§  7.
1.
Na podstawie otrzymywanych zgodnie z § 2 zawiadomień z zakładów pracy prezydia powiatowych i miejskich rad narodowych przekazywać będą prezydium wojewódzkiej rady narodowej wykazy przewidywanych na terenie ich działania zwolnień pracowników i wolnych miejsc pracy, jak również okresowe dane o realizacji zwolnień.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych przekazywać będą powyższe dane uzupełnione analizą sytuacji w skali województwa z wnioskami Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
3.
Tryb i terminy przekazywania danych, o których mowa w ust. 1 i 2, określi Minister Pracy i Opieki Społecznej.
§  8.
Prezydia rad narodowych zapewnią w miarę potrzeby organizacyjne i kadrowe wzmocnienie organów zatrudnienia oraz stałą kontrolę ich działalności.
§  9.
O wszelkich ujawniających się w toku zwolnień trudnościach prezydia rad narodowych zawiadamiać będą bezzwłocznie Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.17.109

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zadania prezydiów rad narodowych w zakresie polityki zatrudnienia w związku ze zmniejszeniem nadmiaru pracowników w zakładach pracy.
Data aktu: 11/03/1958
Data ogłoszenia: 19/03/1958
Data wejścia w życie: 11/03/1958