Zasady i tryb wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom mechanizacji rolnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 października 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom mechanizacji rolnictwa.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
Fundusz płac przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, tj. państwowych ośrodków maszynowych, zakładów produkcyjno-naprawczych i zakładów produkcyjnych, kontrolowany jest przez Bank Rolny według zasad przewidzianych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 lipca 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez Narodowy Bank Polski środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom przemysłowym, objętym zbiorowym układem pracy dla przemysłu metalowego i nadzorowanym przez Ministra Przemysłu Ciężkiego (Monitor Polski Nr 63, poz. 390) - ze zmianami podanymi w dalszej części niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Państwowe ośrodki maszynowe, przy których znajdują się gospodarstwa przyzakładowe, mają obowiązek złożyć w oddziale Banku Rolnego kwartalno-miesięczny plan funduszu płac pracowników gospodarstw przyzakładowych niezależnie od analogicznego planu funduszu płac pracowników państwowych ośrodków maszynowych.
2.
Środki pieniężne na fundusz płac pracowników gospodarstw przyzakładowych płatne są do wysokości planowanej, powiększonej o ewentualne oszczędności z poprzednich kwartałów danego roku kalendarzowego.
§  3.
Do wartości produkcji branej pod uwagę przy kontroli funduszu płac przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa należy zaliczyć:
1)
w odniesieniu do państwowych ośrodków maszynowych:

-

wartość robót traktorowo-maszynowych (prace polowe, omłoty, usługi transportowe),

-

wartość odpłatnych robót warsztatowych;

2)
w odniesieniu do zakładów naprawczych, produkcyjno-naprawczych i produkcyjnych:

-

wartość wyprodukowanych części zamiennych i innych wyrobów (maszyn i narzędzi rolniczych),

-

wartość odpłatnych robót warsztatowych.

§  4.
W razie przekroczenia kwartalnego funduszu płac państwowe ośrodki maszynowe opłacają odsetki karne, o których mowa w § 2 ust. 3 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57), począwszy od ostatniego miesiąca kwartału.
§  5.
Szczegółowy tryb kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne bankowi do sprawowania tej kontroli określi instrukcja dyrektora Banku Rolnego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.90.535

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac przedsiębiorstwom mechanizacji rolnictwa.
Data aktu: 28/10/1957
Data ogłoszenia: 25/11/1957
Data wejścia w życie: 25/11/1957, 01/07/1957