Zmiana stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 27 września 1957 r.
w sprawie zmiany stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.

W związku z przepisami § 2 uchwały nr 1059 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 123) i zarządzenia nr 102 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie ustalenia właściwości ministrów w sprawach zatwierdzania norm budowlano-montażowych oraz § 9 ust. 2 instrukcji o sposobie uwzględniania zmienionych cen niektórych materiałów budowlanych i stawek przewozowych w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe oraz o cenach, w jakich należy sporządzać kosztorysy w 1957 r., stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się nowe stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych w wysokości określonej w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Stawki narzutów określone w załączniku należy stosować do normatywnych kosztów bezpośrednich liczonych według poziomu cen 1957 r. z uwzględnieniem przepisów zarządzenia nr 109 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wprowadzenia zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 244 i Nr 51, poz. 321).
2.
Dla robót budowlano-montażowych rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1958 roku można sporządzić kosztorysy z zastosowaniem cen 1957 roku oraz stawek narzutów określonych w załączniku do niniejszego zarządzenia, z tym że - dla robót objętych planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów, przewidzianych do wykonania do dnia 31 grudnia 1957 r. i rozliczanych zgodnie z przepisami zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) na podstawie cen materiałów 1957 r. i stawek narzutów określonych w załączniku do niniejszego zarządzenia, należy w odpowiednich rozdziałach kosztorysu:
a) 1
(skreślona),
b)
obliczyć procentową różnicę wartości kosztorysowej, wynikającą ze zmiany cen materiałów budowlanych i stawek przewozu, a następnie tę różnicę odjąć od wartości kosztorysowej. Różnica ta w myśl przepisu § 2 ust. 2 powołanego zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów podlega pokryciu z odrębnej rezerwy.

Tryb przewidziany pod lit. a) obowiązuje również w stosunku do robót spoza planu inwestycyjnego i planu kapitalnych remontów.

Obliczenia, o których wyżej mowa, dokonują dla kosztorysów będących w opracowaniu jednostki sporządzające dokumentację kosztorysową, a dla pozostałych kosztorysów - zleceniodawcy.

§  3.
Do robót remontowo-montażowych, remontowo-konserwatorskich oraz robót górniczych dołowych mają zastosowanie stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie, ustalane przez zainteresowanych ministrów na podstawie uchwały nr 747 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 14, poz. 100).
§  4.
W zarządzeniu nr 79 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 marca 1957 r. w sprawie zmiany stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót remontowo-budowlanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 196) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 po ust. 2 dodaje się nowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. Do robót wymienionych w ust. 1, liczonych według cen obowiązujących w 1957 r., stosuje się stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie w wysokości 18%.",

2)
w § 1 dotychczasowy ust. 3 oznacza się jako ust. 4,
3)
w § 3 po wyrazach "Budowlane spółdzielnie pracy" dodaje się wyrazy "oraz rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu w zakresie wykonywanych robót remontowo-budowlanych".
§  5.
Z dniem 31 grudnia 1957 r. traci moc załącznik do uchwały nr 1059 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 123).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

STAWKI NARZUTÓW NA NORMATYWNe KOSZTY BEZPOŚREDNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZY SPORZĄDZANIU KOSZTORYSÓW

Lp. Rodzaje budownictwa bądź rodzaje robót Wysokość stawek narzutów w %%
I. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów bezpośrednich
1 Roboty ziemne, rozbiórkowe oraz tereny zielone 38
2 Budownictwo ogólne, obejmujące budynki i budowle przemysłowe, transportu i łączności, handlowo-usługowe, składowo-magazynowe, mieszkalne, biurowe, socjalne, kulturalne, wiejskie itp., bez towarzyszących robót ziemnych i instalacyjnych 27
3 Regulacja rzek 28
4 Budowa nawierzchni kolejowych i tramwajowych 16
5 Budowa dróg:
^ a) ulice 31
^ b) drogi 34
6 Budowa mostów i fundamentów specjalnych:
^ a) kesony i studnie opuszczane 41
^ b) palowanie, podpory mostów, rusztowania mostów żelbetowych i rusztowania dolne mostów stalowych, mosty drewniane, mosty żelbetowe oraz przepusty 38
7 Murowanie pieców przemysłowych, kotłów parowych oraz kominów fabrycznych 23
8 Budowa chłodni kominowych 22
9 Budowa zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej 24
10 Wewnętrzne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe, urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne na terenach kolejowych, studnie kopane i typu abisyńskiego 23
11 Centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, izolacje termiczne 26
12 Budownictwo morskie 25
13 Melioracje 20
14 (skreślona)
II. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu
15 Montaż i demontaż konstrukcji stalowych (mosty, hale, hangary, zbiorniki, piece przemysłowe itp.) 86
16 Montaż i demontaż maszyn i urządzeń, wykładziny antykorozyjne, montaż i demontaż rurociągów i armatury technologicznej, montaż i demontaż konstrukcji technologicznych oraz montaż i demontaż aparatury kontrolno-pomiarowej 86
17 Roboty elektroenergetyczne i teletechniczne obejmujące montaż i demontaż maszyn i urządzeń elektrycznych i teletechnicznych, wykonanie i demontaż instalacji, montaż i budowę oraz demontaż linii i sieci napowietrznych, kablowych i trakcyjnych, antenowych, montaż i demontaż urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów 145
III. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów robocizny bezpośredniej
18. Roboty remontowo-budowlane 75
19. Roboty remontowo-instalacyjne oprócz elektrycznych 90
Uwagi:
1.
Do drobnych robót ziemnych ujętych w katalogach dla poszczególnych rodzajów budownictwa bądź w cennikach - z wyjątkiem katalogu scalonych norm kosztorysowych dla robót ziemnych - należy stosować stawki narzutów według wysokości ustalonych dla tych rodzajów budownictwa, w których one występują (np. wykonanie koryta przy budowie nawierzchni drogowych będzie miało stawkę narzutu przewidzianą dla budowy dróg, tj. 34%).
2.
Przy montażu konstrukcji z elementów prefabrykowanych żelbetowych należy przyjmować stawki narzutów w wysokościach ustalonych dla tych rodzajów budownictwa, w których one występują.
3.
Stawki narzutów przewidziane dla montażu maszyn i urządzeń stosuje się również do robót transportowo-podnośnych i drobnych robót budowlanych związanych. z montażem (86% od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu).
4.
Stawki narzutów przewidziane dla robót elektroenergetycznych i teletechnicznych stosuje się w zasadzie również do towarzyszących robót ziemnych, brukarskich, fundamentowych (pod słupy sieciowe), malarskich, wycinki lasów, transportu wzdłuż linii, montażu konstrukcji, ustawienia podstaw i płyt pod maszyny, agregaty elektryczne, akumulatory itp. (145% od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu).
5.
W przypadku przekazywania robót towarzyszących (ziemnych, brukarskich itp.), o których mowa w pkt 3 i 4, podwykonawcy należy liczyć stawki narzutów obowiązujących dla odpowiednich rodzajów budownictwa.
1 § 2 ust. 2 lit. a) skreślona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1958 r. (M.P.58.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1958 r. (M.P.58.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.79.478

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.
Data aktu: 27/09/1957
Data ogłoszenia: 07/10/1957
Data wejścia w życie: 07/10/1957