Zmiana stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 27 września 1957 r.
w sprawie zmiany stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.

W związku z przepisami § 2 uchwały nr 1059 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 123) i zarządzenia nr 102 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie ustalenia właściwości ministrów w sprawach zatwierdzania norm budowlano-montażowych oraz § 9 ust. 2 instrukcji o sposobie uwzględniania zmienionych cen niektórych materiałów budowlanych i stawek przewozowych w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe oraz o cenach, w jakich należy sporządzać kosztorysy w 1957 r., stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się nowe stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych w wysokości określonej w załączniku do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Stawki narzutów określone w załączniku należy stosować do normatywnych kosztów bezpośrednich liczonych według poziomu cen 1957 r. z uwzględnieniem przepisów zarządzenia nr 109 Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 1957 r. w sprawie wprowadzenia zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 244 i Nr 51, poz. 321).
2.
Dla robót budowlano-montażowych rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1958 roku można sporządzić kosztorysy z zastosowaniem cen 1957 roku oraz stawek narzutów określonych w załączniku do niniejszego zarządzenia, z tym że - dla robót objętych planem inwestycyjnym i planem kapitalnych remontów, przewidzianych do wykonania do dnia 31 grudnia 1957 r. i rozliczanych zgodnie z przepisami zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) na podstawie cen materiałów 1957 r. i stawek narzutów określonych w załączniku do niniejszego zarządzenia, należy w odpowiednich rozdziałach kosztorysu:
a) 1
(skreślona),
b)
obliczyć procentową różnicę wartości kosztorysowej, wynikającą ze zmiany cen materiałów budowlanych i stawek przewozu, a następnie tę różnicę odjąć od wartości kosztorysowej. Różnica ta w myśl przepisu § 2 ust. 2 powołanego zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów podlega pokryciu z odrębnej rezerwy.

Tryb przewidziany pod lit. a) obowiązuje również w stosunku do robót spoza planu inwestycyjnego i planu kapitalnych remontów.

Obliczenia, o których wyżej mowa, dokonują dla kosztorysów będących w opracowaniu jednostki sporządzające dokumentację kosztorysową, a dla pozostałych kosztorysów - zleceniodawcy.

§  3.
Do robót remontowo-montażowych, remontowo-konserwatorskich oraz robót górniczych dołowych mają zastosowanie stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie, ustalane przez zainteresowanych ministrów na podstawie uchwały nr 747 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 14, poz. 100).
§  4.
W zarządzeniu nr 79 Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 marca 1957 r. w sprawie zmiany stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót remontowo-budowlanych (Monitor Polski Nr 29, poz. 196) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 po ust. 2 dodaje się nowy ust. 3 w brzmieniu:

"3. Do robót wymienionych w ust. 1, liczonych według cen obowiązujących w 1957 r., stosuje się stawki narzutów na normatywne koszty bezpośrednie w wysokości 18%.",

2)
w § 1 dotychczasowy ust. 3 oznacza się jako ust. 4,
3)
w § 3 po wyrazach "Budowlane spółdzielnie pracy" dodaje się wyrazy "oraz rzemieślnicze spółdzielnie zaopatrzenia i zbytu w zakresie wykonywanych robót remontowo-budowlanych".
§  5.
Z dniem 31 grudnia 1957 r. traci moc załącznik do uchwały nr 1059 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 123).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  2

STAWKI NARZUTÓW NA NORMATYWNe KOSZTY BEZPOŚREDNIE OBOWIĄZUJĄCE PRZY SPORZĄDZANIU KOSZTORYSÓW

Lp. Rodzaje budownictwa bądź rodzaje robót Wysokość stawek narzutów w %%
I. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów bezpośrednich
1 Roboty ziemne, rozbiórkowe oraz tereny zielone 38
2 Budownictwo ogólne, obejmujące budynki i budowle przemysłowe, transportu i łączności, handlowo-usługowe, składowo-magazynowe, mieszkalne, biurowe, socjalne, kulturalne, wiejskie itp., bez towarzyszących robót ziemnych i instalacyjnych 27
3 Regulacja rzek 28
4 Budowa nawierzchni kolejowych i tramwajowych 16
5 Budowa dróg:
^ a) ulice 31
^ b) drogi 34
6 Budowa mostów i fundamentów specjalnych:
^ a) kesony i studnie opuszczane 41
^ b) palowanie, podpory mostów, rusztowania mostów żelbetowych i rusztowania dolne mostów stalowych, mosty drewniane, mosty żelbetowe oraz przepusty 38
7 Murowanie pieców przemysłowych, kotłów parowych oraz kominów fabrycznych 23
8 Budowa chłodni kominowych 22
9 Budowa zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej 24
10 Wewnętrzne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe, urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne na terenach kolejowych, studnie kopane i typu abisyńskiego 23
11 Centralne ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja, izolacje termiczne 26
12 Budownictwo morskie 25
13 Melioracje 20
14 (skreślona)
II. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu
15 Montaż i demontaż konstrukcji stalowych (mosty, hale, hangary, zbiorniki, piece przemysłowe itp.) 86
16 Montaż i demontaż maszyn i urządzeń, wykładziny antykorozyjne, montaż i demontaż rurociągów i armatury technologicznej, montaż i demontaż konstrukcji technologicznych oraz montaż i demontaż aparatury kontrolno-pomiarowej 86
17 Roboty elektroenergetyczne i teletechniczne obejmujące montaż i demontaż maszyn i urządzeń elektrycznych i teletechnicznych, wykonanie i demontaż instalacji, montaż i budowę oraz demontaż linii i sieci napowietrznych, kablowych i trakcyjnych, antenowych, montaż i demontaż urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów 145
III. Stawki narzutów liczone od sumy kosztów robocizny bezpośredniej
18. Roboty remontowo-budowlane 75
19. Roboty remontowo-instalacyjne oprócz elektrycznych 90
Uwagi:
1.
Do drobnych robót ziemnych ujętych w katalogach dla poszczególnych rodzajów budownictwa bądź w cennikach - z wyjątkiem katalogu scalonych norm kosztorysowych dla robót ziemnych - należy stosować stawki narzutów według wysokości ustalonych dla tych rodzajów budownictwa, w których one występują (np. wykonanie koryta przy budowie nawierzchni drogowych będzie miało stawkę narzutu przewidzianą dla budowy dróg, tj. 34%).
2.
Przy montażu konstrukcji z elementów prefabrykowanych żelbetowych należy przyjmować stawki narzutów w wysokościach ustalonych dla tych rodzajów budownictwa, w których one występują.
3.
Stawki narzutów przewidziane dla montażu maszyn i urządzeń stosuje się również do robót transportowo-podnośnych i drobnych robót budowlanych związanych. z montażem (86% od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu).
4.
Stawki narzutów przewidziane dla robót elektroenergetycznych i teletechnicznych stosuje się w zasadzie również do towarzyszących robót ziemnych, brukarskich, fundamentowych (pod słupy sieciowe), malarskich, wycinki lasów, transportu wzdłuż linii, montażu konstrukcji, ustawienia podstaw i płyt pod maszyny, agregaty elektryczne, akumulatory itp. (145% od sumy kosztów robocizny bezpośredniej i pracy sprzętu).
5.
W przypadku przekazywania robót towarzyszących (ziemnych, brukarskich itp.), o których mowa w pkt 3 i 4, podwykonawcy należy liczyć stawki narzutów obowiązujących dla odpowiednich rodzajów budownictwa.
1 § 2 ust. 2 lit. a) skreślona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1958 r. (M.P.58.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.
2 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 stycznia 1958 r. (M.P.58.5.24) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.79.478

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana stawek narzutów na normatywne koszty bezpośrednie robót budowlano-montażowych.
Data aktu: 27/09/1957
Data ogłoszenia: 07/10/1957
Data wejścia w życie: 07/10/1957