Zasady i tryb wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac państwowym przedsiębiorstwom rolnym nadzorowanym przez Ministerstwo Rolnictwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 czerwca 1957 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac państwowym przedsiębiorstwom rolnym nadzorowanym przez Ministerstwo Rolnictwa.

Na podstawie § 12 ust. 1 uchwały nr 28 Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 1957 r. w sprawie zasad i trybu wydawania przez banki państwowym przedsiębiorstwom środków pieniężnych na fundusz płac (Monitor Polski Nr 8, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach rolnych i gospodarstwach na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, zwanych dalej "gospodarstwami", środki pieniężne na fundusz płac (łącznie osobowy i bezosobowy) za poszczególne kwartały roku gospodarczego nie mogą przekraczać planowanego na dany kwartał funduszu płac.
2.
Środki pieniężne zapotrzebowane przez państwowe przedsiębiorstwa rolne (gospodarstwa) na fundusz płac powyżej granicy, o której mowa w ust. 1, stanowią przekroczenie funduszu płac.
3.
W razie, gdy granica kwotowa (ust. 1), do której mogą być pobierane środki pieniężne na fundusz płac, w skali kwartału kalendarzowego jest wyższa od sumy środków faktycznie zapotrzebowanych, powstaje w państwowym przedsiębiorstwie rolnym (gospodarstwie) oszczędność funduszu płac.
§  2.
1.
W państwowych przedsiębiorstwach rolnych (gospodarstwach) na pokrycie przekroczeń funduszu płac mogą być zużyte kwartalne oszczędności roku gospodarczego.
2.
W razie gdy państwowe przedsiębiorstwo rolne (gospodarstwo) wykazuje przekroczenie funduszu płac, które nie znajduje pokrycia w oszczędnościach poprzednich kwartałów danego roku gospodarczego, prawidłowość gospodarki funduszem płac oraz dyscyplina płac w przedsiębiorstwie (gospodarstwie) powinny być - na wniosek dyrektora przedsiębiorstwa (kierownika gospodarstwa) lub z inicjatywy rady robotniczej lub zakładowej - omówione przez radę robotniczą (zakładową).
2.
Państwowe przedsiębiorstwo rolne (gospodarstwo) opłacać będzie do końca roku gospodarczego od kwoty przekroczenia funduszu płac odsetki karne w wysokości 18% w stosunku rocznym.
§  3.
1.
W razie przekroczenia rocznego planowanego funduszu płac przez państwowe przedsiębiorstwo rolne lub gospodarstwo jednostka nadrzędna obowiązana jest:
a)
zbadać przyczyny przekroczenia funduszu płac i wydać odpowiednie zarządzenie,
b)
zmniejszyć roczną premię dyrektorowi państwowego przedsiębiorstwa rolnego (kierownikowi gospodarstwa);
c)
zarządzić zmniejszenie premii:

-

pracownikom umysłowym przedsiębiorstwa rolnego (gospodarstwa), premiowanym za wyniki działalności całego przedsiębiorstwa (gospodarstwa),

-

głównym (starszym) księgowym przedsiębiorstwa (gospodarstwa) i ich zastępcom.

2.
Jeżeli przekroczenie rocznego planowanego funduszu płac państwowego przedsiębiorstwa rolnego wynosi 1% lub więcej rocznego planu funduszu płac, premię zmniejsza się w następującej wysokości:
a)
dyrektorom przedsiębiorstwa i pracownikom umysłowym premiowanym za wyniki działalności całego przedsiębiorstwa - w wysokości 50% premii rocznej,
b)
głównym księgowym przedsiębiorstwa i ich zastępcom - w wysokości 30% premii za ostatni kwartał roku gospodarczego.
3.
Jeżeli przekroczenie rocznego planowanego funduszu płac gospodarstwa wynosi 3% lub więcej rocznego planowanego funduszu płac, premię zmniejsza się w następującej wysokości:
a)
kierownikowi gospodarstwa i pracownikom premiowanym za wyniki działalności całego gospodarstwa - w wysokości 50% premii rocznej,
b)
starszym księgowym gospodarstwa i ich zastępcom - w wysokości 30% premii za ostatni kwartał roku gospodarczego.
4.
Przekroczenie rocznego planowanego funduszu płac, będące podstawą do zastosowania sankcji pomniejszenia premii, stanowi kwota środków pieniężnych pobranych w ciągu roku gospodarczego przez przedsiębiorstwo (gospodarstwo) na fundusz płac powyżej kwoty określonej rocznym planem funduszu płac, pomniejszona o kwoty przekroczeń, uznanych przez jednostkę nadrzędną lub Ministerstwo Rolnictwa za ekonomicznie uzasadnione (§5).
§  4.
1.
W regulaminach premiowania pracowników umysłowych zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach rolnych (gospodarstwach) należy wprowadzić z mocą od dnia 1 lipca 1957 r. postanowienie, że w razie przekroczenia funduszu płac zawiesza się wypłatę premii pracownikom wymienionym w § 3.
2.
Przepis ust. 1 obowiązuje w stosunku do pracowników zatrudnionych w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia z zachowaniem ustawowego okresu wypowiedzenia warunków premiowania.
§  5.
1.
Sankcji naliczania odsetek karnych (§2) oraz pomniejszania premii (§3) nie stosuje się, jeżeli jednostka nadrzędna uzna przekroczenie funduszu płac za ekonomicznie uzasadnione.
2.
W razie gdy nasuwa się zastrzeżenie co do słuszności decyzji jednostki nadrzędnej, uznającej przekroczenie funduszu płac za ekonomicznie uzasadnione, bank może zażądać, aby decyzja ta została potwierdzona przez Ministerstwo Rolnictwa.
§  6.
1.
Jeżeli państwowe przedsiębiorstwo rolne (gospodarstwo) wykaże na koniec roku gospodarczego utrzymanie się w planie rentowności, a jednostka nadrzędna stwierdzi, że oszczędności uzyskane w innych pozycjach planu kosztów są gospodarczo uzasadnione, nie stosuje się sankcji pomniejszenia premii (§3), a odsetki karne podlegają zwrotowi.
2.
Jeżeli państwowe przedsiębiorstwo rolne (gospodarstwo) nie wykaże na koniec roku gospodarczego utrzymania się w planie rentowności, a kwota rocznego przekroczenia planu funduszu płac (§3 ust. 4) utrzymuje się w wysokości określonej w § 3 ust. 2 i 3, odsetki karne zostaną przekazane do budżetu Państwa.
§  7.
1.
W razie przekroczenia kwartalnego planu funduszu płac w skali jednostki nadrzędnej rozliczającej się z budżetem centralnym o ponad 2%, przyczyny przekroczenia funduszu płac oraz środki potrzebne do poprawy w zakresie gospodarki funduszem płac powinny być omówione przez kolegium Ministerstwa Rolnictwa z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kontroli Państwowej oraz dyrektora Banku Rolnego. Kolegium Ministerstwa Rolnictwa po rozpatrzeniu przyczyn przekroczenia funduszu płac może podjąć uchwałę o zmniejszeniu lub zamknięciu kredytów na fundusz nagród w jednostce nadrzędnej.
2.
W razie przekroczenia kwartalnego planu funduszu płac w skali wojewódzkiego zarządu rolnictwa o ponad 2%, przyczyny przekroczenia funduszu płac oraz środki potrzebne do poprawy w zakresie gospodarki funduszem płac powinny być omówione przez prezydium właściwej rady narodowej z udziałem przedstawicieli delegatury wojewódzkiej Ministerstwa Kontroli Państwowej oraz wojewódzkiego oddziału Banku Rolnego. Prezydium rady narodowej po rozpatrzeniu przyczyn przekroczenia funduszu płac może podjąć uchwałę o zmniejszeniu lub zamknięciu kredytów na fundusz nagród w wojewódzkim zarządzie rolnictwa.
3.
W razie przekroczenia półrocznego lub rocznego funduszu płac o ponad 2% w skali Ministerstwa Rolnictwa, Minister Rolnictwa złoży sprawozdanie Radzie Ministrów o środkach zaradczych, które zostały podjęte w celu przeciwdziałania przekroczeniom funduszu płac.
4.
Przekroczenie funduszu płac w skali jednostki nadrzędnej zachodzi wówczas, gdy suma przekroczeń funduszu płac podległych państwowych przedsiębiorstw rolnych (gospodarstw) jest wyższa od sumy osiągniętych oszczędności. W razie gdy suma oszczędności osiągniętych w przedsiębiorstwach (gospodarstwach) podległych danej jednostce nadrzędnej jest wyższa od przekroczeń funduszu płac, ma miejsce w jednostce nadrzędnej oszczędność funduszu płac.
5.
Przekroczenie funduszu płac w skali Ministerstwa Rolnictwa zachodzi wówczas, gdy suma przekroczeń funduszu płac jednostek nadrzędnych jest wyższa od sumy oszczędności jednostek nadrzędnych wchodzących w skład Ministerstwa Rolnictwa.
§  8.
1.
Jeżeli państwowe przedsiębiorstwo rolne (gospodarstwo) wykazuje systematyczne przekroczenia funduszu płac, jednostka nadrzędna z własnej inicjatywy lub na wniosek oddziału banku powinna przeprowadzić szczegółowe badania gospodarki funduszem płac w przedsiębiorstwie (gospodarstwie) i przedsięwziąć środki zmierzające do prawidłowego ukształtowania tej gospodarki.
2.
W razie stwierdzenia świadomego łamania dyscypliny płac jednostka nadrzędna powinna w stosunku do osób winnych wyciągnąć konsekwencje służbowe, a w razie stwierdzenia przestępstwa - przekazać sprawę, organom powołanym do ich ścigania.
§  9.
1.
Bank Rolny ma prawo sprawdzania prawidłowości i rzetelności przedstawianych przez państwowe przedsiębiorstwa rolne (gospodarstwa) dokumentów, jak również badania gospodarki funduszem płac przedsiębiorstw (gospodarstw).
2.
Jednostki nadrzędne obowiązane są ustosunkować się do uwag i propozycji Banku Rolnego w ciągu 3 tygodni.
§  10.
Szczegółowy tryb bankowej kontroli funduszu płac oraz dokumenty potrzebne Bankowi do sprawowania tej kontroli określi instrukcja szczegółowa dyrektora Banku Rolnego.
§  11.
Na wniosek Ministra Rolnictwa dyrektor Banku Rolnego może ustalić wyjątki od zasad określonych niniejszym zarządzeniem.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.63.389

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb wydawania przez Bank Rolny środków pieniężnych na fundusz płac państwowym przedsiębiorstwom rolnym nadzorowanym przez Ministerstwo Rolnictwa.
Data aktu: 28/06/1957
Data ogłoszenia: 09/08/1957
Data wejścia w życie: 09/08/1957, 01/04/1957