Finansowanie różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 maja 1957 r.
w sprawie finansowania różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 3 oraz § 4 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rezerwa utworzona na podstawie § 2 ust. 2 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) przeznaczona jest na dopłaty różnic cen i stawek przewozowych przedsiębiorstwom państwowym i jednostkom budżetowym rozliczającym się z budżetem centralnym i budżetami terenowymi, występującym w charakterze wykonawców robót budowlano-montażowych w zakresie inwestycji limitowych i kapitalnych remontów, zwanych dalej "wykonawcami".
§  2.
1.
Ministerstwo Finansów otwiera kredyty budżetowe ministerstwom i urzędom centralnym na rezerwę przeznaczoną na pokrycie różnicy cen, o której mowa w § 1.
2.
Kredyty budżetowe otwiera się w dziale 1 rozdziale 303 "Różnice cen materiałów budowlanych" w Narodowym Banku Polskim jednorazowo w kwotach rocznych.
§  3.
1.
W granicach otwartych kredytów budżetowych ministerstwa i urzędy centralne otwierają w Banku Inwestycyjnym i Banku Rolnym za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego limity wypłat do wysokości sum podlegających pokryciu przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny na rzecz jednostek finansowanych przez te banki.
2.
Kwoty wypłacone przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny podlegają po upływie każdego miesiąca rozliczeniu z Narodowym Bankiem Polskim w ciężar rachunków wydatków budżetowych ministerstw i urzędów centralnych.
3.
Kredyty budżetowe podlegające wypłacie na rzecz jednostek finansowanych przez Narodowy Bank Polski wykorzystuje się na zasadach ogólnych, z tym że kwoty wypłacone z tytułu różnic cen na rzecz jednostek budżetowych podlegają zaliczeniu na rachunki finansowania inwestycji limitowych (na zmniejszenie wydatków inwestycyjnych) lub na rachunki wydatków budżetowych (na zmniejszenie wydatków na kapitalne remonty).
§  4.
1.
Dla uzyskania środków z rezerwy (kredytów budżetowych) wykonawca robót budowlano-montażowych rozliczanych według cen kosztorysowych przedstawia we właściwym oddziale banku finansującego żądanie zapłaty na część drugą faktury określoną w § 1 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r.
2.
Przy robotach wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według kosztów własnych wykonawca przedstawia w terminach miesięcznych wraz z żądaniem zapłaty obliczenie z tytułu różnic cen materiałów według załączonego wzoru.
3.
Pokrycie żądań zapłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje po akceptowaniu przez zleceniodawcę należności wykonawcy w cenach 1956 r. bądź po opłaceniu przez bank rozliczenia refundacyjnego (w odniesieniu do robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym).
§  5.
1.
Przed pokryciem należności wykonawcy bank przeprowadza kontrolę formalno-rachunkową w ramach ogólnie obowiązujących przepisów.
2.
W ramach kontroli rozliczeń u zleceniodawców bank przeprowadza wyrywkową kontrolę prawidłowości ustalania dodatków procentowych z tytułu różnic cen oraz prawidłowości stosowania tych dodatków w rozliczeniach za wykonane roboty budowlano-montażowe.
3.
Wyniki kontroli, o której mowa w ust. 2, bank zleceniodawcy przekazuje do wykorzystania bankowi finansującemu wykonawcę robót.
4.
Banki finansujące wykonawcę - w ramach kontroli następnej w odniesieniu do wytypowanych jednostek - badają prawidłowość zastosowanych dodatków procentowych z tytułu wzrostu cen materiałów budowlanych i stawek za ich przewóz.
5.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w wyniku kontroli, o której mowa w ust. 4, bądź informacji, o której mowa w ust. 3, bank zawiadamia jednostkę bezpośrednio nadrzędną. Bank może wstrzymać wykonawcy dalszą realizację wypłat z tytułu różnic cen, jeśli jednostka bezpośrednio nadrzędna w ciągu 14 dni nie powiadomi banku o dyspozycjach zapewniających usunięcie stwierdzonych przez bank nieprawidłowości.
§  6.
Zmiany w zakresie księgowości i sprawozdawczości, spowodowane w wykonaniu przepisów niniejszego zarządzenia, zostaną uregulowane w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Resorty nadzorujące wykonawców opracują w terminie do dnia 15 listopada 1957 r. ocenę przebiegu wykorzystania rezerwy za 3 kwartały 1957 r.
2.
Jeżeli ocena, o której mowa w ust. 1, wykaże, że na skutek przewidywanego przekroczenia planu bądź innych przyczyn rezerwa zostanie wyczerpana przed końcem bieżącego roku, resorty mogą wystąpić do banków finansujących o udzielenie kredytu przejściowego na zasilenie rachunku rezerwy.
3.
Banki opierając się na wystąpieniach poszczególnych resortów (ust. 2) przedstawią Ministrowi Finansów odpowiednie wnioski do decyzji. Źródła spłaty wymienionego kredytu bankowego zostaną określone odrębnie.
§  8.
Do czasu otwarcia kredytów budżetowych, ustalonych w budżecie przeliczonym zgodnie z zarządzeniem nr 46 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie przeliczenia narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa na 1957 r. w związku ze zmianą cen niektórych grup produktów (Monitor Polski Nr 15, poz. 113), różnice cen materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe będą pokrywane z zaliczkowo otwieranych przez Ministerstwo Finansów kredytów na uzasadnione wnioski zainteresowanych resortów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

............................................

(pieczątka jednostki)

Plan inwestycyjny 1957 r.*) część ..............................

...................................................................................

(resort)

Tytuł inwestycyjny nr ..................................................

obiekt ........................................................................

Plan kapitalnych remontów*) .....................................

...................................................................................

(resort)

Symbol planu kapitalnych remontów ...........................

OBLICZENIE Nr ..........

z tytułu różnicy cen materiałów za miesiąc .................... 1957 r.

sporządzone stosownie do § 10 ust. 2 i 3 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112):

Lp. Wyszczególnienie materiałów podlegających przeliczeniu Ilość w jednostkach miary Wartość materiałów według cen Różnica Uwag
1957 r. 1956 r.
Razem x

Data .............................................

...................................................... .............................................

(główny księgowy) (dyrektor)

Uwaga: Pierwsze obliczenie może obejmować wszystkie poprzedzające miesiące łącznie od dnia 1 stycznia 1957 r.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.41.260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.
Data aktu: 22/05/1957
Data ogłoszenia: 31/05/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 31/05/1957