Finansowanie różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 22 maja 1957 r.
w sprawie finansowania różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

Na podstawie § 2 ust. 3 oraz § 4 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rezerwa utworzona na podstawie § 2 ust. 2 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112) przeznaczona jest na dopłaty różnic cen i stawek przewozowych przedsiębiorstwom państwowym i jednostkom budżetowym rozliczającym się z budżetem centralnym i budżetami terenowymi, występującym w charakterze wykonawców robót budowlano-montażowych w zakresie inwestycji limitowych i kapitalnych remontów, zwanych dalej "wykonawcami".
§  2.
1.
Ministerstwo Finansów otwiera kredyty budżetowe ministerstwom i urzędom centralnym na rezerwę przeznaczoną na pokrycie różnicy cen, o której mowa w § 1.
2.
Kredyty budżetowe otwiera się w dziale 1 rozdziale 303 "Różnice cen materiałów budowlanych" w Narodowym Banku Polskim jednorazowo w kwotach rocznych.
§  3.
1.
W granicach otwartych kredytów budżetowych ministerstwa i urzędy centralne otwierają w Banku Inwestycyjnym i Banku Rolnym za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego limity wypłat do wysokości sum podlegających pokryciu przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny na rzecz jednostek finansowanych przez te banki.
2.
Kwoty wypłacone przez Bank Inwestycyjny i Bank Rolny podlegają po upływie każdego miesiąca rozliczeniu z Narodowym Bankiem Polskim w ciężar rachunków wydatków budżetowych ministerstw i urzędów centralnych.
3.
Kredyty budżetowe podlegające wypłacie na rzecz jednostek finansowanych przez Narodowy Bank Polski wykorzystuje się na zasadach ogólnych, z tym że kwoty wypłacone z tytułu różnic cen na rzecz jednostek budżetowych podlegają zaliczeniu na rachunki finansowania inwestycji limitowych (na zmniejszenie wydatków inwestycyjnych) lub na rachunki wydatków budżetowych (na zmniejszenie wydatków na kapitalne remonty).
§  4.
1.
Dla uzyskania środków z rezerwy (kredytów budżetowych) wykonawca robót budowlano-montażowych rozliczanych według cen kosztorysowych przedstawia we właściwym oddziale banku finansującego żądanie zapłaty na część drugą faktury określoną w § 1 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r.
2.
Przy robotach wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według kosztów własnych wykonawca przedstawia w terminach miesięcznych wraz z żądaniem zapłaty obliczenie z tytułu różnic cen materiałów według załączonego wzoru.
3.
Pokrycie żądań zapłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje po akceptowaniu przez zleceniodawcę należności wykonawcy w cenach 1956 r. bądź po opłaceniu przez bank rozliczenia refundacyjnego (w odniesieniu do robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym).
§  5.
1.
Przed pokryciem należności wykonawcy bank przeprowadza kontrolę formalno-rachunkową w ramach ogólnie obowiązujących przepisów.
2.
W ramach kontroli rozliczeń u zleceniodawców bank przeprowadza wyrywkową kontrolę prawidłowości ustalania dodatków procentowych z tytułu różnic cen oraz prawidłowości stosowania tych dodatków w rozliczeniach za wykonane roboty budowlano-montażowe.
3.
Wyniki kontroli, o której mowa w ust. 2, bank zleceniodawcy przekazuje do wykorzystania bankowi finansującemu wykonawcę robót.
4.
Banki finansujące wykonawcę - w ramach kontroli następnej w odniesieniu do wytypowanych jednostek - badają prawidłowość zastosowanych dodatków procentowych z tytułu wzrostu cen materiałów budowlanych i stawek za ich przewóz.
5.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w wyniku kontroli, o której mowa w ust. 4, bądź informacji, o której mowa w ust. 3, bank zawiadamia jednostkę bezpośrednio nadrzędną. Bank może wstrzymać wykonawcy dalszą realizację wypłat z tytułu różnic cen, jeśli jednostka bezpośrednio nadrzędna w ciągu 14 dni nie powiadomi banku o dyspozycjach zapewniających usunięcie stwierdzonych przez bank nieprawidłowości.
§  6.
Zmiany w zakresie księgowości i sprawozdawczości, spowodowane w wykonaniu przepisów niniejszego zarządzenia, zostaną uregulowane w odrębnych przepisach.
§  7.
1.
Resorty nadzorujące wykonawców opracują w terminie do dnia 15 listopada 1957 r. ocenę przebiegu wykorzystania rezerwy za 3 kwartały 1957 r.
2.
Jeżeli ocena, o której mowa w ust. 1, wykaże, że na skutek przewidywanego przekroczenia planu bądź innych przyczyn rezerwa zostanie wyczerpana przed końcem bieżącego roku, resorty mogą wystąpić do banków finansujących o udzielenie kredytu przejściowego na zasilenie rachunku rezerwy.
3.
Banki opierając się na wystąpieniach poszczególnych resortów (ust. 2) przedstawią Ministrowi Finansów odpowiednie wnioski do decyzji. Źródła spłaty wymienionego kredytu bankowego zostaną określone odrębnie.
§  8.
Do czasu otwarcia kredytów budżetowych, ustalonych w budżecie przeliczonym zgodnie z zarządzeniem nr 46 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie przeliczenia narodowego planu gospodarczego i budżetu Państwa na 1957 r. w związku ze zmianą cen niektórych grup produktów (Monitor Polski Nr 15, poz. 113), różnice cen materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe będą pokrywane z zaliczkowo otwieranych przez Ministerstwo Finansów kredytów na uzasadnione wnioski zainteresowanych resortów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

............................................

(pieczątka jednostki)

Plan inwestycyjny 1957 r.*) część ..............................

...................................................................................

(resort)

Tytuł inwestycyjny nr ..................................................

obiekt ........................................................................

Plan kapitalnych remontów*) .....................................

...................................................................................

(resort)

Symbol planu kapitalnych remontów ...........................

OBLICZENIE Nr ..........

z tytułu różnicy cen materiałów za miesiąc .................... 1957 r.

sporządzone stosownie do § 10 ust. 2 i 3 instrukcji stanowiącej załącznik do zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112):

Lp. Wyszczególnienie materiałów podlegających przeliczeniu Ilość w jednostkach miary Wartość materiałów według cen Różnica Uwag
1957 r. 1956 r.
Razem x

Data .............................................

...................................................... .............................................

(główny księgowy) (dyrektor)

Uwaga: Pierwsze obliczenie może obejmować wszystkie poprzedzające miesiące łącznie od dnia 1 stycznia 1957 r.

______

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.41.260

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Finansowanie różnic cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.
Data aktu: 22/05/1957
Data ogłoszenia: 31/05/1957
Data wejścia w życie: 01/01/1957, 31/05/1957