Eksploatacja płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego.

UCHWAŁA NR 123
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 marca 1957 r.
w sprawie eksploatacji płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego.

W celu wykorzystania płytkich złóż węgla brunatnego na poprawę zaopatrzenia w opał ludności i przemysłu miejscowego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Płytko zalegające złoża węgla brunatnego, nie objęte planami eksploatacyjnymi resortu górnictwa i energetyki, powinny być w szerokim rozmiarze wykorzystane na zaspokojenie potrzeb miejscowej ludności i przemysłu miejscowego. Złoża te mogą być eksploatowane przez działające w sąsiedztwie złóż przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze, jak również zespoły chłopskie organizowane w ramach działalności Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" - na zasadach określonych w prawie górniczym i przepisach szczególnych.
§  2.
1.
Prowadzenie przez przedsiębiorstwa państwowe eksploatacji złóż węgla brunatnego wymaga zgody Ministra Górnictwa i Energetyki. Wnioski kierowane w tym zakresie do Ministra Górnictwa i Energetyki powinny być zaopiniowane przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz przez właściwy terenowo okręgowy urząd górniczy. Opinie powinny być wydawane bezzwłocznie.
2.
Spółdzielnie i zespoły chłopskie uzyskują zezwolenie na eksploatację węgla brunatnego w trybie określonym w rozporządzeniu Ministra Górnictwa z dnia 15 stycznia 1954 r. w sprawie trybu wydawania zezwoleń na wydobywanie kopalin spółdzielniom i osobom nie będącym wykonawcami narodowych planów gospodarczych (Dz. U. Nr 5, poz. 13).
§  3.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa i Energetyki oraz Prezesa Centralnego Urzędu Geologii do udzielania jak najdalej idącej pomocy wojewódzkim radom narodowym, Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w zakresie opracowania niezbędnej dokumentacji geologicznej i przygotowania złóż do eksploatacji, tak aby w 1957 r. możliwe było uruchomienie co najmniej 15 kopalń odkrywkowych węgla brunatnego na potrzeby miejscowe.
§  4.
1.
Pomoc resortu górnictwa i energetyki, o której mowa w § 3, powinna polegać w szczególności na:
1)
rozeznaniu złóż i opracowaniu dokumentacji geologicznej;
2)
opracowaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej kopalni i ogólnego projektu technicznego eksploatacji;
3)
wykonywaniu nadzoru technicznego nad budową lub przeprowadzeniu budowy kopalni węgla brunatnego i oddaniu jej do eksploatacji właściwemu użytkownikowi.
2.
Pomoc resortu górnictwa i energetyki (ust. 1) będzie realizowana na zasadzie pełnej odpłatności na podstawie zawieranych przez przyszłego użytkownika kopalni z Przedsiębiorstwem Płytkich Kopalń Węgla Kamiennego w Budowie w Katowicach.
§  5.
Zobowiązuje się Prezesa Centralnego Urzędu Geologii do określenia w terminie jednego miesiąca zasad uproszczonej dokumentacji geologicznej przy ustalaniu zasobów złóż węgla brunatnego dla potrzeb miejscowych.
§  6.
1.
Finansowanie inwestycji związanych z uruchomieniem eksploatacji płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby miejscowe w przedsiębiorstwach państwowych może być dokonywane na zasadach ustalonych w uchwale nr 182 Rady Ministrów z dnia 11 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji (Monitor Polski Nr 35, poz. 417).
2.
Finansowanie inwestycji związanych z uruchomieniem eksploatacji płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby miejscowe w spółdzielniach może być dokonywane na zasadach ustalonych uchwałą nr 757 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1956 r. w sprawie zasad realizowania i finansowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji w spółdzielniach i w związkach spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Monitor Polski Nr 100, poz. 1157). Przepis niniejszy rozciąga się również na spółdzielnie zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy.
3.
Minister Finansów ustali w terminie jednego miesiąca zasady i warunki udzielania i spłaty kredytów wynikających z ust. 1 i 2.
§  7.
1.
Węgiel brunatny wydobyty na potrzeby miejscowe może być sprzedawany przez przedsiębiorstwa eksploatujące bezpośrednio odbiorcom.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych ustalają wytyczne dotyczące zbytu węgla brunatnego na potrzeby miejscowe oraz ceny zbytu oparte na zasadach opłacalności.
§  8.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa i Energetyki do opracowania w terminie jednego miesiąca podstawowych wytycznych dla eksploatacji płytkich kopalń węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego.
§  9.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Ciężkiego do udzielania pomocy wojewódzkim radom narodowym, Centralnemu Związkowi Spółdzielczości Pracy i Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w zakresie zaopatrzenia uruchomionych kopalń węgla brunatnego w sprzęt i urządzenia konieczne do prowadzenia eksploatacji.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Finansów, Prezesom Wyższego Urzędu Górniczego i Centralnego Urzędu Geologii oraz przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.30.208

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Eksploatacja płytkich złóż węgla brunatnego na potrzeby ludności i przemysłu miejscowego.
Data aktu: 28/03/1957
Data ogłoszenia: 16/04/1957
Data wejścia w życie: 16/04/1957