Poprawa zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie.

UCHWAŁA NR 78
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1957 r.
w sprawie poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie. *

W celu poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie Rada Ministrów po uzgodnieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych i z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Lekkiego do poprawy jakości odzieży ochronnej, roboczej i umundurowania oraz przeznaczenia na ten cel w ramach ogólnego zużycia odpowiednich ilości włókna bawełnianego i wełnianego.
§  2.
W terminie do końca 1957 r. Minister Przemysłu Lekkiego, Minister Przemysłu Chemicznego i inni ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny, odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, opracują dla tych artykułów w porozumieniu z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i głównymi odbiorcami projekty produkcyjnych norm państwowych (PN) lub resortowych (RN).
§  3.
Do czasu wydania norm, o których mowa w § 2, Minister Przemysłu Lekkiego, Minister Przemysłu Chemicznego i inni ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny oraz odzież i obuwie ochronne i robocze, opracują w porozumieniu z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i głównymi odbiorcami w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie uchwały tymczasowe warunki techniczne tych artykułów.
§  4.
1.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny, odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, wydadzą katalogi zawierające dane, umożliwiające użytkownikom odpowiednią kontrolę jakości dostaw.
2.
O dostawach złej jakości artykułów (§§ 2 i 3) lub artykułów nie odpowiadających normom państwowym (PN), normom resortowym (RN) lub tymczasowym warunkom technicznym należy powiadomić Centralną Radę Związków Zawodowych i Ministerstwo Kontroli Państwowej, niezależnie od normalnego trybu zgłaszania reklamacji.
§  5.
1.
W celu przyspieszenia prac nad normami i tymczasowymi warunkami technicznymi, o których mowa w §§ 2 i 3, zobowiązuje się ministrów resortów produkujących i użytkujących odzież i obuwie ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej do przeanalizowania przydatności stosowanych obecnie modeli tych artykułów i do opracowania w razie potrzeby nowych wzorów, zapewniających pracownikom jak najlepsze warunki pracy.
2.
Przy opracowaniu nowych wzorów obuwia należy uwzględnić szerokie stosowanie obuwia na gumie i na innych tworzywach zastępczych.
§  6.
W celu poprawy zaopatrzenia górników we właściwą odzież i obuwie ochronne zobowiązuje się ministrów, którym podlegają zakłady górnicze, do zastąpienia w porozumieniu z właściwymi branżowymi zarządami głównymi związków zawodowych w terminie dwóch miesięcy od dnia ustalenia norm (§ 2) lub tymczasowych warunków technicznych (§ 3) dotychczas stosowanej odzieży i obuwia, niezgodnych ze wskazaniami bezpieczeństwa i higieny pracy, odzieżą i obuwiem o charakterze ochronnym, zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo pracy.
§  7.
W celu poprawy warunków pracy oraz warunków bytowych rozszerza się w okresie 1957-1960 r. przydziały artykułów dla poszczególnych resortów w ilościach odrębnie określonych dla celów bezpłatnego zaopatrzenia pracowników w odzież oraz obuwie ochronne i robocze.
§  8.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące artykuły wskazane w § 7, zapewnią produkcję w wysokości zabezpieczającej wykonanie uchwały.
§  9.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają lub którzy nadzorują zakłady pracy użytkujące odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, do wydania w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie uchwały przepisów w zakresie magazynowania, konserwacji, naprawy i prania tych artykułów.
§  10.
1.
Upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do ustalania w porozumieniu z zarządami głównymi związków zawodowych:
a)
kategorii pracowników, którzy z uwagi na warunki zatrudnienia powinni otrzymywać odzież i obuwie ochronne lub robocze i sprzęt ochrony osobistej oraz
b)
resortowych norm zaopatrzenia w tę odzież, obuwie i sprzęt, jeżeli nie są one objęte normami jednolitymi dla wszystkich resortów (ust. 6).
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przekazać kierownikom podległych jednostek.
3.
Rozszerzenie uprawnień pracowników do otrzymywania artykułów stosownie do § 7 może następować w latach 1957-1960 jedynie w ramach przyznanych limitów tych artykułów, z tym że w pierwszej kolejności należy rozszerzeniem objąć tych pracowników, którym dotychczas nie przysługuje prawo do otrzymania odzieży i obuwia ochronnego.
4.
Rozszerzenie uprawnień pracowników do otrzymywania kożuchów może nastąpić jedynie w przypadkach wyjątkowych, dopiero po zapewnieniu dodatkowych przydziałów przez centralną jednostkę rozdzielającą.
5.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa może w porozumieniu z radą zakładową podjąć decyzję doraźnego uzupełnienia resortowych norm zaopatrzenia pracowników w odzież i obuwie ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej.
6.
Zmiany obowiązujących norm zaopatrzenia w odzież i obuwie ochronne i robocze oraz w sprzęt ochrony osobistej pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy w różnych gałęziach gospodarki narodowej (normy jednolite) zatwierdza Prezes Rady Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
7.
W przypadkach określonych w ust. 1-6 właściwi ministrowie w uzgodnieniu z właściwymi związkami zawodowymi wprowadza - w razie potrzeby - odpowiednie zmiany i uzupełnienia do obowiązujących układów zbiorowych pracy.
§  11.
W celu zachęcenia pracowników do starannego korzystania z wydawanej im bezpłatnie odzieży i obuwia roboczego postanawia się, że odzież ta i obuwie po upływie ustalonego okresu zużycia przechodzi na własność pracownika.
§  12.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do nauczycieli i uczniów szkół zawodowych.
§  13.
1.
Znosi się rozdzielnictwo centralne odzieży oraz obuwia ochronnego i roboczego z wyjątkiem kożuchów.
2.
Przedsiębiorstwa realizują zapotrzebowania na odzież i obuwie ochronne i robocze, przysługujące pracownikom na podstawie obowiązujących przepisów, w centralach zbytu, hurtowniach lub placówkach handlu detalicznego.
3.
Zobowiązuje się kierowników jednostek nadzorujących placówki handlowe, o których mowa w ust. 2, do wydania w ciągu 1 miesiąca od daty wejścia w życie uchwały instrukcji upraszczających dotychczasowy tryb zaopatrzenia w odzież i obuwie ochronne i robocze.
§  14.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do ujednolicenia, w porozumieniu z Ministrem Finansów, cen odzieży i obuwia ochronnego i roboczego na poziomie cen rynkowych w przypadku, gdy obecnie obowiązujące ceny zaopatrzeniowe są niższe od cen rynkowych.
§  14a. 1
Niniejszą uchwałę stosuje się w zakresie zaopatrywania pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (zakładach, instytucjach) wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w Wojskach Wewnętrznych i w Służbie Więziennej ze zmianami wynikającymi z przepisów uchwały nr 93 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzęty ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku (Monitor Polski z 1956 r. Nr 17, poz. 245 i z 1957 r. Nr 6, poz. 35)
§  15. 2
Traci moc uchwała nr 317 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-58, poz. 780 i z 1955 r. Nr 73, poz. 908) oraz § 1 uchwały nr 93 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku (Monitor Polski z 1956 r. Nr 17, poz. 245 i z 1957 r. Nr 6, poz. 35)
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 24 lutego 1968 r. nin. uchwała traci moc obowiązującą w zakresie unormowanym uchwałą Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 8 lutego 1968 r. w sprawie usprawnienia produkcji, poprawy jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej. (M.P.68.8.42), zgodnie z § 10 przywołanej uchwały.
1 § 14a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 33 z dnia 11 lutego 1958 r. o zmianie przepisów w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w Służbie Więziennej. (M.P.58.11.66) z dniem 16 kwietnia 1957 r.
2 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 33 z dnia 11 lutego 1958 r. o zmianie przepisów w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w Służbie Więziennej. (M.P.58.11.66) z dniem 16 kwietnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.30.206

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Poprawa zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie.
Data aktu: 05/03/1957
Data ogłoszenia: 16/04/1957
Data wejścia w życie: 16/04/1957