Poprawa zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie.

UCHWAŁA NR 78
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1957 r.
w sprawie poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie. *

W celu poprawy zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie Rada Ministrów po uzgodnieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych i z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Lekkiego do poprawy jakości odzieży ochronnej, roboczej i umundurowania oraz przeznaczenia na ten cel w ramach ogólnego zużycia odpowiednich ilości włókna bawełnianego i wełnianego.
§  2.
W terminie do końca 1957 r. Minister Przemysłu Lekkiego, Minister Przemysłu Chemicznego i inni ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny, odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, opracują dla tych artykułów w porozumieniu z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i głównymi odbiorcami projekty produkcyjnych norm państwowych (PN) lub resortowych (RN).
§  3.
Do czasu wydania norm, o których mowa w § 2, Minister Przemysłu Lekkiego, Minister Przemysłu Chemicznego i inni ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny oraz odzież i obuwie ochronne i robocze, opracują w porozumieniu z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy i głównymi odbiorcami w terminie 3 miesięcy od daty wejścia w życie uchwały tymczasowe warunki techniczne tych artykułów.
§  4.
1.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące tkaniny, odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, wydadzą katalogi zawierające dane, umożliwiające użytkownikom odpowiednią kontrolę jakości dostaw.
2.
O dostawach złej jakości artykułów (§§ 2 i 3) lub artykułów nie odpowiadających normom państwowym (PN), normom resortowym (RN) lub tymczasowym warunkom technicznym należy powiadomić Centralną Radę Związków Zawodowych i Ministerstwo Kontroli Państwowej, niezależnie od normalnego trybu zgłaszania reklamacji.
§  5.
1.
W celu przyspieszenia prac nad normami i tymczasowymi warunkami technicznymi, o których mowa w §§ 2 i 3, zobowiązuje się ministrów resortów produkujących i użytkujących odzież i obuwie ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej do przeanalizowania przydatności stosowanych obecnie modeli tych artykułów i do opracowania w razie potrzeby nowych wzorów, zapewniających pracownikom jak najlepsze warunki pracy.
2.
Przy opracowaniu nowych wzorów obuwia należy uwzględnić szerokie stosowanie obuwia na gumie i na innych tworzywach zastępczych.
§  6.
W celu poprawy zaopatrzenia górników we właściwą odzież i obuwie ochronne zobowiązuje się ministrów, którym podlegają zakłady górnicze, do zastąpienia w porozumieniu z właściwymi branżowymi zarządami głównymi związków zawodowych w terminie dwóch miesięcy od dnia ustalenia norm (§ 2) lub tymczasowych warunków technicznych (§ 3) dotychczas stosowanej odzieży i obuwia, niezgodnych ze wskazaniami bezpieczeństwa i higieny pracy, odzieżą i obuwiem o charakterze ochronnym, zapewniającym maksymalne bezpieczeństwo pracy.
§  7.
W celu poprawy warunków pracy oraz warunków bytowych rozszerza się w okresie 1957-1960 r. przydziały artykułów dla poszczególnych resortów w ilościach odrębnie określonych dla celów bezpłatnego zaopatrzenia pracowników w odzież oraz obuwie ochronne i robocze.
§  8.
Ministrowie, którym podlegają zakłady pracy produkujące artykuły wskazane w § 7, zapewnią produkcję w wysokości zabezpieczającej wykonanie uchwały.
§  9.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych), którym podlegają lub którzy nadzorują zakłady pracy użytkujące odzież i obuwie ochronne i robocze oraz sprzęt ochrony osobistej, do wydania w terminie trzech miesięcy od daty wejścia w życie uchwały przepisów w zakresie magazynowania, konserwacji, naprawy i prania tych artykułów.
§  10.
1.
Upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do ustalania w porozumieniu z zarządami głównymi związków zawodowych:
a)
kategorii pracowników, którzy z uwagi na warunki zatrudnienia powinni otrzymywać odzież i obuwie ochronne lub robocze i sprzęt ochrony osobistej oraz
b)
resortowych norm zaopatrzenia w tę odzież, obuwie i sprzęt, jeżeli nie są one objęte normami jednolitymi dla wszystkich resortów (ust. 6).
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) mogą uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przekazać kierownikom podległych jednostek.
3.
Rozszerzenie uprawnień pracowników do otrzymywania artykułów stosownie do § 7 może następować w latach 1957-1960 jedynie w ramach przyznanych limitów tych artykułów, z tym że w pierwszej kolejności należy rozszerzeniem objąć tych pracowników, którym dotychczas nie przysługuje prawo do otrzymania odzieży i obuwia ochronnego.
4.
Rozszerzenie uprawnień pracowników do otrzymywania kożuchów może nastąpić jedynie w przypadkach wyjątkowych, dopiero po zapewnieniu dodatkowych przydziałów przez centralną jednostkę rozdzielającą.
5.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych wymaganiami bezpieczeństwa i higieny pracy, dyrektor (kierownik) przedsiębiorstwa może w porozumieniu z radą zakładową podjąć decyzję doraźnego uzupełnienia resortowych norm zaopatrzenia pracowników w odzież i obuwie ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej.
6.
Zmiany obowiązujących norm zaopatrzenia w odzież i obuwie ochronne i robocze oraz w sprzęt ochrony osobistej pracowników zatrudnionych na takich samych stanowiskach pracy w różnych gałęziach gospodarki narodowej (normy jednolite) zatwierdza Prezes Rady Ministrów na wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych.
7.
W przypadkach określonych w ust. 1-6 właściwi ministrowie w uzgodnieniu z właściwymi związkami zawodowymi wprowadza - w razie potrzeby - odpowiednie zmiany i uzupełnienia do obowiązujących układów zbiorowych pracy.
§  11.
W celu zachęcenia pracowników do starannego korzystania z wydawanej im bezpłatnie odzieży i obuwia roboczego postanawia się, że odzież ta i obuwie po upływie ustalonego okresu zużycia przechodzi na własność pracownika.
§  12.
Przepisy niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio do nauczycieli i uczniów szkół zawodowych.
§  13.
1.
Znosi się rozdzielnictwo centralne odzieży oraz obuwia ochronnego i roboczego z wyjątkiem kożuchów.
2.
Przedsiębiorstwa realizują zapotrzebowania na odzież i obuwie ochronne i robocze, przysługujące pracownikom na podstawie obowiązujących przepisów, w centralach zbytu, hurtowniach lub placówkach handlu detalicznego.
3.
Zobowiązuje się kierowników jednostek nadzorujących placówki handlowe, o których mowa w ust. 2, do wydania w ciągu 1 miesiąca od daty wejścia w życie uchwały instrukcji upraszczających dotychczasowy tryb zaopatrzenia w odzież i obuwie ochronne i robocze.
§  14.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do ujednolicenia, w porozumieniu z Ministrem Finansów, cen odzieży i obuwia ochronnego i roboczego na poziomie cen rynkowych w przypadku, gdy obecnie obowiązujące ceny zaopatrzeniowe są niższe od cen rynkowych.
§  14a. 1
Niniejszą uchwałę stosuje się w zakresie zaopatrywania pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach (zakładach, instytucjach) wojskowych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w Wojskach Wewnętrznych i w Służbie Więziennej ze zmianami wynikającymi z przepisów uchwały nr 93 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzęty ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku (Monitor Polski z 1956 r. Nr 17, poz. 245 i z 1957 r. Nr 6, poz. 35)
§  15. 2
Traci moc uchwała nr 317 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-58, poz. 780 i z 1955 r. Nr 73, poz. 908) oraz § 1 uchwały nr 93 Prezydium Rządu z dnia 22 lutego 1956 r. w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku (Monitor Polski z 1956 r. Nr 17, poz. 245 i z 1957 r. Nr 6, poz. 35)
§  16.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 24 lutego 1968 r. nin. uchwała traci moc obowiązującą w zakresie unormowanym uchwałą Rady Ministrów i Centralnej Rady Związków Zawodowych z dnia 8 lutego 1968 r. w sprawie usprawnienia produkcji, poprawy jakości i zasad gospodarowania odzieżą ochronną i roboczą oraz sprzętem ochrony osobistej. (M.P.68.8.42), zgodnie z § 10 przywołanej uchwały.
1 § 14a dodany przez § 1 pkt 1 uchwały nr 33 z dnia 11 lutego 1958 r. o zmianie przepisów w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w Służbie Więziennej. (M.P.58.11.66) z dniem 16 kwietnia 1957 r.
2 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 33 z dnia 11 lutego 1958 r. o zmianie przepisów w sprawie zasad przydziału odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej dla pracowników cywilnych zatrudnionych w wojsku i w Służbie Więziennej. (M.P.58.11.66) z dniem 16 kwietnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.30.206

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Poprawa zaopatrzenia pracowników w odzież ochronną, roboczą, sprzęt ochrony osobistej i umundurowanie.
Data aktu: 05/03/1957
Data ogłoszenia: 16/04/1957
Data wejścia w życie: 16/04/1957