Planowanie rozwoju uspołecznionego przemysłu tartacznego.

UCHWAŁA NR 86
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 marca 1957 r.
w sprawie planowania rozwoju uspołecznionego przemysłu tartacznego.

W celu zapewnienia oszczędnej i racjonalnej polityki inwestycyjnej oraz planowego rozwoju państwowego i spółdzielczego przemysłu tartacznego zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1. 1
Budowa nowych oraz uruchamianie nieczynnych tartaków państwowych i spółdzielczych mogą być dokonywane jedynie na podstawie decyzji naczelnego dyrektora właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej) lub zarządu głównego właściwej organizacji spółdzielczej, wydanej w porozumieniu z naczelnym dyrektorem zjednoczenia wiodącego branżę tartaczną oraz z właściwymi do spraw przemysłu i do spraw leśnictwa organami prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
2.
Sporządzane przez poszczególne resorty i organizacje spółdzielcze plany rozwoju podległego im przemysłu tartacznego zatwierdza właściwy minister lub zarząd główny właściwej organizacji spółdzielczej po uzyskaniu od Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego stwierdzenia, że plany te nie znajdują się w kolizji z planami rozwoju przemysłu tartacznego wchodzącego w skład państwowego gospodarstwa leśnego.
3. 2
Uruchamianie tartaków spółdzielczych odbywa się z zachowaniem przepisów prawa przemysłowego.
§  2.
1.
Budowa nowych oraz uruchamianie nieczynnych tartaków państwowych i spółdzielczych mogą być dokonywane jedynie na podstawie decyzji właściwego ministra lub zarządu głównego właściwej organizacji spółdzielczej, wydanej w porozumieniu z Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz z prezydium właściwej rady narodowej.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy także rozbudowy istniejących tartaków państwowych i spółdzielczych, o ile rozbudowa ta ma spowodować zwiększenie ich zdolności produkcyjnych co najmniej o 30%.
§  3.
Uzgodnienie budowy, przebudowy i rozbudowy tartaków państwowych oraz spółdzielczych powinno być dokonane w fazie opracowania założeń projektowych.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz zainteresowanym ministrom, Zarządowi Głównemu Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i Zarządowi Głównemu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 163 z dnia 9 października 1970 r. (M.P.70.36.275) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 listopada 1970 r.
2 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 163 z dnia 9 października 1970 r. (M.P.70.36.275) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 listopada 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.24.167

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Planowanie rozwoju uspołecznionego przemysłu tartacznego.
Data aktu: 14/03/1957
Data ogłoszenia: 29/03/1957
Data wejścia w życie: 29/03/1957