Oświetlenie uliczne w miastach i osiedlach.

INSTRUKCJA
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 16 lutego 1957 r.
w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach.

Na podstawie uchwały nr 655 Prezydium Rządu z dnia 16 października 1956 r. w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach (Monitor Polski Nr 90, poz. 1019) oraz zarządzenia nr 173 Ministrów Gospodarki Komunalnej i Energetyki z dnia 17 grudnia 1956 r. w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach - zakłady sieci elektrycznych przejęły obiekty i urządzenia oświetlenia ulicznego w tych miejscowościach (z wyjątkiem m.st. Warszawy), w których sieć rozdzielcza niskiego napięcia znajduje się w zarządzie i użytkowaniu resortu energetyki.
Dotychczasowy stan oświetlenia ulicznego w miastach jest wysoce niezadawalający. Zachodzi konieczność specjalnego zwrócenia uwagi na to zagadnienie w celu zarówno szybkiego uzyskania poprawy na tym odcinku, jak i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technicznych.

W związku z powyższym - w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej - polecam, co następuje:

§  1.
Zakłady sieci elektrycznych:
1)
w terminie do dnia 30 czerwca 1957 r. doprowadzą do stanu pełnej używalności własne oraz przejęte w myśl cytowanej uchwały i zarządzenia obiekty i urządzenia oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach oraz zabezpieczą właściwą obsługę i konserwację tych obiektów i urządzeń,
2)
w terminie do dnia 28 lutego 1957 r. ustalą w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych dodatkowe niezbędne potrzeby oświetlenia ulicznego na rok 1957 i po uzgodnieniu z zarządami energetycznymi okręgów realnych możliwości materiałowych i wykonawczych wprowadzą odpowiednie pozycje do planu inwestycyjnego na 1957 r.,
3)
w terminie do dnia 31 marca 1957 r. uzgodnią z prezydiami wojewódzkich rad narodowych potrzeby oświetlenia ulicznego w roku 1958 i uwzględnią je w projekcie planu inwestycyjnego na 1958 r.
§  2.
Dyrektor Zarządu Biur Projektów Energetycznych zapewni:
1)
skompletowanie oraz uzupełnienie w oparciu o dotychczasową typizację Ministerstwa Gospodarki Komunalnej i nowoczesne rozwiązania krajowe i zagraniczne - typowych i powtarzalnych rozwiązań wsporników i opraw oświetleniowych oraz przedstawienie ich w terminie do dnia 31 marca 1957 r. Zarządowi Techniki Ministerstwa Energetyki,
2)
opracowanie typowych i powtarzalnych układów oświetlenia ulic, sposobów sterowania oraz norm oświetlenia ulicznego, przystosowanych do obecnych warunków, i przedstawienie ich sukcesywnie w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. Zarządowi Techniki Ministerstwa Energetyki,
3)
uzgodnienie z przemysłem państwowym i spółdzielczym możliwości produkcji typowych opraw i elementów oświetlenia ulicznego oraz przedstawienie w terminie do dnia 31 marca 1957 r. Centralnemu Zarządowi Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego wykazu produkowanych przez firmy zagraniczne opraw i elementów, które mają posłużyć za wzorce.
§  3.
Dyrektor Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego Ministerstwa Energetyki:
1)
wystąpi o szybkie sprowadzenie według wykazu, o którym mowa w § 2 pkt 3, dla zakładu zamawiającego, wskazanego przez Departament Inwestycji Ministerstwa Energetyki:
a)
wzorcowych opraw elementów oświetlenia ulicznego,
b)
wzorcowego urządzenia do automatycznego sterowania oświetlenia ulicznego,
2)
w oparciu o wnioski zarządu Biur Projektów Energetycznych (§ 2 pkt 3) uzgodni dostawy opraw i elementów oświetlenia ulicznego w trybie określonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016).
§  4.
Dyrektorzy zarządów energetycznych okręgów oraz dyrektorzy zakładów sieci elektrycznych wyznaczą osoby, których zadaniem będzie specjalna opieka nad wszystkimi zagadnieniami, związanymi z oświetleniem ulic w miastach i osiedlach.
§  5.
Nadzór na wykonaniem niniejszej instrukcji powierza się Dyrektorowi Departamentu Inwestycji Ministerstwa Energetyki.
§  6.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1957 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.15.118

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Oświetlenie uliczne w miastach i osiedlach.
Data aktu: 16/02/1957
Data ogłoszenia: 26/02/1957
Data wejścia w życie: 26/02/1957, 01/02/1957